Hiszpania wprowadza lekcje szachów

Moderator: redjok

Re: Hiszpania wprowadza lekcje szachów

Postprzez krzysio » 01 mar 2015, 00:35

Tylko jeśli Pan Piotr Bobrowski bawi się w przedszkolach to on ma ciut inne kwalifikacje szachowe niż będą mieli "eksperci" po kilkudniowym szkoleniu. Ktoś mający wiedzę i chęć raz potrafi zaszczepić a dwa wyłuskać to co najciekawsze. Nawet jeśli ktoś ze sporo niższymi kwalifikacjami to robi pod jego nadzorem, to skutek będzie podobny - będą się trafiały rodzynki a masa szachistów zostanie i tak z solidnymi podstawami.

I tak jak pisałem, ciut inny cel - zapuścić zabawę będącą sitem, wyłapać co trzeba i prowadzić dalej. To co dzieci zyskają na takim kontakcie z szachami to jakby "skutek uboczny".
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy
Ranking: 0

Postprzez adse » 01 mar 2015, 20:12

Skoro takie zajęcia istnieją, to powinniśmy wiedzieć, jak te zajęcia służą większości uczniów, parę pokoleń tych dzieci jest już dorosłych, ile z nich pamięta ruchy, ile uczy swoje dzieci szachów, ile szachy znienawidziło, i dziesiątki innych pytań, na które powinniśmy znać odpowiedź. Czy ktoś zna? Jest "materiał do badań" wynikający z wieloletniej pracy szachowych fachowców, ani trochę przypadkowych. A my chcemy wprowadzać eksperymenty na zasadzie "a później się zobaczy". Byłem zwolennikiem, teraz mam coraz więcej wątpliwości.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez hajdzik » 01 mar 2015, 22:10

adse
gdyby odrzucic te przedmioty, ktore dzieci/dorsli znienawidzili i nie zapamiętali, obawiam się, że niewiele by takich przedmiotów zostało :) - to nie argument by nie było "x" przedmiotu.
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez jasne » 01 mar 2015, 23:34

hajdzik napisał(a):adse
gdyby odrzucic te przedmioty, ktore dzieci/dorsli znienawidzili i nie zapamiętali, obawiam się, że niewiele by takich przedmiotów zostało :) - to nie argument by nie było "x" przedmiotu.

Myślę że częściej zapamiętuje się przedmioty-lekcje nie ze względu na suchą wiedzę której miały dostarczyć ale przez pryzmat nauczycieli, to nauczyciel bywa najistotniejszym przyczynkiem do "polubienia lub znienawidzenia przedmiotu".
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez fuszer » 01 mar 2015, 23:41

jasne napisał(a):

Myślę że częściej zapamiętuje się przedmioty-lekcje nie ze względu na suchą wiedzę której miały dostarczyć ale przez pryzmat nauczycieli, to nauczyciel bywa najistotniejszym przyczynkiem do "polubienia lub znienawidzenia przedmiotu".

Jestem więc wyjątkiem od tej reguły. Ta sama nauczycielka od historii i wos-u, ale tylko tego drugiego przedmiotu kompletnie nie trawiłem, ucząc się wyłącznie dla ocen (średniej)
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 932 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez krzysio » 02 mar 2015, 00:09

Tyle że tu brak gry w szachy później nie musi oznaczać porażki programu. Szachy generalnie powinny wspomagać rozwój pewnych cech. To tak jak z nauką wierszyków, żadnego z nich później nie pamiętamy a robi się to od "zawsze" po to by ćwiczyć pamięć. I tu ocena wpływu szachów na rozwój dzieci może być tylko jedna - ona musi być pozytywna, ja tylko dodałbym że to powinny być szachy a nie parodia szachów. Osobne pytanie czy szachy są lepszym narzędziem od innych.

Jeśli natomiast idzie o to jak później dzieci zapamiętają szachy to wiele zależy kto i jak ich będzie uczył. Jeśli ktoś każe wykuć kilka debiutów to raz zrazi, a dwa po jakimś czasie nic dzieci nie będą pamiętały z tego. Jak nauczy zasad, to te zostaną na lata i człowiek generalnie chętnie siądzie do deski dla samej zabawy. Tylko by nauczyć zasad to wpierw trzeba je samemu znać.
krzysio

Postprzez kolokwium » 02 mar 2015, 00:26

fuszer napisał(a):
jasne napisał(a):

Jestem więc wyjątkiem od tej reguły. Ta sama nauczycielka od historii i wos-u, ale tylko tego drugiego przedmiotu kompletnie nie trawiłem, ucząc się wyłącznie dla ocen (średniej)
Ważne też, czy uczący lubi owy przedmiot, i czy jest to jego przedmiot główny.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2201 razy
Otrzymał podziękowań: 2340 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 02 mar 2015, 00:39

http://www.pravda.ru/society/how/10-02- ... 3-chess-0/
Wywiad z A. Karpowem o turnieju Moscow Open-2015, szkołach szachowych i polityce. (fragment)
Принимают ли участие в турнире ученики шахматной школы Анатолия Карпова? И если можно, расскажите немного о ваших школах?

Школы разного типа. Есть школа в Москве, в Ханты- Мансийском округе, в Тюменской области, счет уже пошел на десятки. Есть для начинающих шахматистов, есть для ребят, которые хорошо себя показали на соревнованиях.

Скажем, моя школа в Салехарде выдает отличные результаты. Два года назад из этой школы вышла самая молодая девушка-гроссмейстер Саша Горячкина, которая установила рекорд. Есть преподавание в школах в рамках обязательной программы, есть факультативы. Есть Международная школа для ребят из Чернобыльской зоны, она действует с 1991 года, то есть уже 24 года. И мы для ребят проводим постоянные сессии два-три раза в год.

В России всегда были сложные условия для организации шахматных школ, но я рад, что популярность шахмат среди молодежи растет с каждым годом.

Во время турнира прозвучала мысль, что наша молодежь мало читает, мало развивается. Как вы думаете, есть ли какая-то тенденция всестороннего развития от приобщения к шахматам?

Как ни странно, именно после приобщения к шахматам молодежь начинает больше читать, серьезнее интересоваться окружающим миром, анализировать. Я вообще сторонник того, чтобы ребята учились не только с помощью компьютерной программы, но и изучали специальную литературу, особенно, что касается истории великих шахматистов.

Для меня совершенно дико, когда гроссмейстер не знает историю шахмат и не интересуется своими предшественниками. Поэтому радуюсь, когда вижу, что ребята приносят на занятия самую разнообразную мировую литературу. Шахматы учат мыслить.

Какие изменения происходят с молодежью? Как меняется мышление?

Недавно я побывал в Чили, где в одной из школ три года назад начались преподавания шахмат.

На пресс-конференции выступил директор школы, который сказал, что видит, как за три года изменился уровень учеников по всем предметам, особенно по математике и физике.

Ученики школы стали более дисциплинированными, более ответственными. Шахматы дисциплинируют ум, развивают интеллект. Начинается понимание жизненных процессов — это общеустановленный факт.

Я уже не говорю о том, что в шахматных школах или клубах никогда не было замечено продажи наркотиков, а это важный социальный момент. Могу приводить много примеров по разным странам и по России в том числе.

Человек, добившийся успеха в шахматах, наиболее психологически устойчив и более подготовлен к жизни. Шахматы учат принимать решения в самых неблагоприятных условиях.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2201 razy
Otrzymał podziękowań: 2340 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Zofia » 06 mar 2015, 04:54

Im mniejsze dziecko, tym większy specjalista potrzebny do jego kształcenia. Metoda wprowadzania szachów do szkół w Polsce nie spełnia tych kryteriów. Wiedza instruktora szkolnego po 72 godzinnym kursie jest zbyt wąska, aby mógł uczyć dobrze. Szkoda czasu dzieci poddanym takim eksperymentom. Malowanie figur i szachownicy nie podniesie umiejętności szachowych, co od razu zweryfikują pierwsze turnieje dzieci, pod warunkiem, że nie będzie w nich ograniczenia siły gry (jak to zrobiono w turnieju finałowym "edukacja przez szachy w szkole" eliminując tym najzdolniejszych uczniów wyrastających ponad poziom) na poziomie poszczególnych klas.
Ciekawa jestem, jak "szachy w szkole" będą realizowane w Hiszpanii.
Zofia

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 185 razy

Postprzez krzysio » 06 mar 2015, 09:54

Zofia napisał(a):Im mniejsze dziecko, tym większy specjalista potrzebny do jego kształcenia. Metoda wprowadzania szachów do szkół w Polsce nie spełnia tych kryteriów. Wiedza instruktora szkolnego po 72 godzinnym kursie jest zbyt wąska, aby mógł uczyć dobrze. Szkoda czasu dzieci poddanym takim eksperymentom. Malowanie figur i szachownicy nie podniesie umiejętności szachowych, co od razu zweryfikują pierwsze turnieje dzieci, pod warunkiem, że nie będzie w nich ograniczenia siły gry (jak to zrobiono w turnieju finałowym "edukacja przez szachy w szkole" eliminując tym najzdolniejszych uczniów wyrastających ponad poziom) na poziomie poszczególnych klas.
Ciekawa jestem, jak "szachy w szkole" będą realizowane w Hiszpanii.

UKS przy SP321 Warszawa to też placówka która od lat uczy szachów w szkole, po dzieciach (i Pani wpisach) wiem że robione to już tam w przedszkolu, jest to też kolejna podobna opinia do tego co znam z Chrzanowa i widziałem we wpisach Rafcika. Dla mnie nie dziwne że ludzie którzy siedzą w tym od lat mają podobne spostrzeżenia (mocno sceptyczne, szczególnie jeśli idzie o kwalifikacje po kursie), dla mnie tylko dziwne dlaczego innym dzieciom chce się zafundować coś innego niż wychodzi z doświadczeń szkółek uczących od lat szachów.

Poza kwalifikacjami pozostaje jeszcze metodyka prowadzenie zajęć. Z Chrzanowa wiem że sporo dzieci broni się przed szachami (a prowadzą to osoby ze sporym doświadczeniem i szachowym i pedagogicznym), tu na swój sposób bardzo ciekawe mogłyby być doświadczenie z UKS SP321 gdzie jest to robione "krótkimi wstawkami" w inne zajęcia, widać też zauważyli że dzieci godzinę przy szachach ciężko utrzymać, to tylko chyba nieliczni wytrzymują. Przymusowe lekcje (to chyba jest w deklaracjach szkół przystępujących do programu) to raczej przeciwny kierunek w stosunku do krótkiego wplatania szachów w inne przedmioty.

Turniej o którym Pani mówi ograniczono do szkół biorących udział w tym programie, nie dziwi dlaczego nie wpuszczono tam szkół które robią to samo od lat (którym nie był potrzebny żaden centralny program by szachy wprowadzić do szkół), bo skutek byłby wiadomy - byłaby absolutna dominacja dzieci z tych niewpuszczonych szkół. Można się bronić tym że nie chodzi o naukę szachów a ogólny rozwój dzieci przez szachy, wtedy padnie pytanie - to co miał pokazać ten turniej?
A dlaczego te szkoły nie biorą udziału w tym programie? - a to już jakby osobne pytanie ;) Można by tez zapytać dlaczego te szkoły nie delegują nauczycieli na te kursy robione przez PZSzach, odpowiedź mogłaby być ciekawa :))
krzysio

Postprzez Zofia » 06 mar 2015, 14:20

Dzieci od nas były zaproszone do turnieju finałowego na poziomie klas pierwszych i drugich, pod warunkiem, że wezmą udział tylko uczniowie bez kategorii - zdenerwowałam się i ostatecznie zrezygnowałam z wystawienia ekipy. Trudno było wytłumaczyć dzieciom, że nie mogą startować, bo za silnie grają.

W SP 321 z całymi klasami pracuję tylko ja, już piąty rok i wyłącznie z sześciolatkami - mają lekcje 10-minutowe cztery razy w tygodniu. Zarażam pasją i to widać w ich czasie wolnym. Zabawki leżą, bo wolą grać w szachy. Po rocznej edukacji dziecko decyduje, czy chce kontynuować - klub jest na miejscu, w szkole.
Zofia

Postprzez krzysio » 06 mar 2015, 15:19

Dzieci od nas były zaproszone do turnieju finałowego na poziomie klas pierwszych i drugich, pod warunkiem, że wezmą udział tylko uczniowie bez kategorii

Można retorycznie zapytać - co chciano wtedy pokazać? Albo czego nie chciano pokazać?

W SP 321 z całymi klasami pracuję tylko ja, już piąty rok i wyłącznie z sześciolatkami - mają lekcje 10-minutowe cztery razy w tygodniu. Zarażam pasją i to widać w ich czasie wolnym. Zabawki leżą, bo wolą grać w szachy. Po rocznej edukacji dziecko decyduje, czy chce kontynuować - klub jest na miejscu, w szkole.

Podobnie wygląda kontynuacja w Chrzanowie, na jakimś niskim poziomie dla wszystkich (zarazić i odsiać) a później dla chętnych szkolny klub szachowy prowadzony przez bardzo solidnych trenerów. W tym programie "nauka przez szachy" brakuje mi też właśnie tej kontynuacji, co robić z dziećmi które wykażą zainteresowanie szachami?
krzysio

Postprzez Zofia » 06 mar 2015, 16:18

krzysio napisał(a): dla wszystkich (zarazić i odsiać) a później dla chętnych szkolny klub szachowy prowadzony przez bardzo solidnych trenerów

"Odsiać" nie oddaje sytuacji, gdyż kontynuować może każdy chętny, a nie tylko zdolny. Ale rzeczywiście, chętnych wielu nie ma. Rodzice w większości w szachy grać nie umieją, więc dziecko nie ma wsparcia w rodzinie. Nawet, jak wykazuje duże zdolności, to w domu nie ma z kim grać, a na turnieje rodzicom szkoda czasu.
Zofia

Postprzez krzysio » 06 mar 2015, 17:02

Zofia napisał(a):
krzysio napisał(a): dla wszystkich (zarazić i odsiać) a później dla chętnych szkolny klub szachowy prowadzony przez bardzo solidnych trenerów

"Odsiać" nie oddaje sytuacji, gdyż kontynuować może każdy chętny, a nie tylko zdolny. Ale rzeczywiście, chętnych wielu nie ma. Rodzice w większości w szachy grać nie umieją, więc dziecko nie ma wsparcia w rodzinie. Nawet, jak wykazuje duże zdolności, to w domu nie ma z kim grać, a na turnieje rodzicom szkoda czasu.

"Odsiać" powinienem w cudzysłów dać bo to nie jest prosty odsiew "nadaje się/nie nadaje się" a wiele różnych dziwnych przypadków. Jedne dzieci chcą, inne nie, jedni rodzice (niezależnie od chęci dzieci) chcą a inni nie, jednym starczy na "pół gwizdka" byle nic nie kosztowało a drudzy znajdą czas i pieniądze na jazdę po turniejach. I wypadałoby zagospodarować jakoś i tych którzy chcą iść bardzo ostro jak i tych którzy czasem chcą się zabawić przy desce.
krzysio

Postprzez Zofia » 06 mar 2015, 17:16

Dokładnie :)
Zofia

Poprzednia stronaNastępna strona