U młodej szachistki wykryto raka - potrzebna pomoc

Moderator: redjok

U młodej szachistki wykryto raka - potrzebna pomoc

Postprzez myllyniemi » 04 sie 2013, 11:44

U 27- letniej mistrzyni międzynarodowej ze Słowenii Vesny Rozić zdiagnozowano nowotwór otrzewnej.
Potrzebne są środki do podjęcia odpowiedniego leczenia, w tym wypadku na kolejne cykle chemioterapii.
Więcej szczegółów znajdziecie poniżej, na samym dole artykułu podano numer konta, na który można wpłacać datki.

chessbase.com napisał(a):
Slovenian WIM Vesna Rozic in distress

19.7.2013 - Vesna Rožic, 27, has played for her country in six Mitropa Cups, four European Championships and four Chess Olympiads. She is the second strongest Slovenian player, after world number four Anna Muzychuk. Now she has been struck by a very serious condition: peritoneal cancer. Always a fighter Vesna is determined not to give up but to combat the disease. For this she needs our help.

Obrazek

We received a letter from the father Vesna Rožič, a member of the Slovenian National Chess Team:

Dear Sir,

I turn to you with a request for a donation for the cancer treatment of my 26-year-old daughter Vesna Rožič. Vesna is a final year student of the Faculty of Medicine and a permanent member of the Slovenian chess team. In May this year she became seriously ill. The doctors diagnosed peritoneal carcinoma. Since Vesna is a fighter by nature, she has decided that we shall all work together to combat the cancer.

Vesna's treatment was initiated in Slovenia, where she has already received two cycles of systemic chemotherapy. This is not enough to cure the disease. We contacted the Medias Klinikum GmbH, Burghausen, Germany, where Vesna will receive further treatment. Doctors estimate that it will require at least three cycles of local chemotherapy. Each cycle costs between 15,000 and 20,000 Euros. These treatment costs are very high. We are able to pay for the first cycle of local chemotherapy in Germany, but turn to you and ask you to help us collect donations to pay the remaining costs of Vesna's treatment.

Maybe I did not say everything I wanted at the moment, but my distress and the hardship in our family is so great that I cannot do any better.

Yours sincerely,
Adrijan Rožič

The Slovenia Chess Federation has asked us, on behalf of the Rožič family, to help raise funds needed for Vesna's difficult struggle for life. Every Euro that is donated will be appreciated.

Donations should be addressed to the Regional Association of the Red Cross Maribor, IBAN: SI56 0451 5000 0397 432, Ref: 50751, purpose: Vesna Rožic (Bank details: Nova Kreditna Banka Maribor, Vita Kraigherja 4, 2505 Maribor, BIC/Swift code: KBMASI2XXXX). All funds received will be reserved exclusively for the payment of expenses for Vesna's treatment in Germany. In the event that more funds than necessary will be raised the remaining money will be allocated to the development of young chess players and chess activities of the Slovenia Chess Federation. – Primoz Kokalj, Secretary of the Slovenian Chess Federation.

myllyniemi
Przyjaciel

Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 245 razy
Ranking: 0

Re: U młodej szachistki wykryto raka - potrzebna pomoc

Postprzez rutra » 09 sie 2013, 09:09

Pomyślałem, żeby wpłacić jakąś symboliczną kwotę typu 5-10 euro. Jakby tak 4k osób zrobiło to może udałoby się uzbierać zakładaną kwotę. Tylko mam pytanie: Czy ktoś z Was wie w jaki sposób można te pieniądze przelać? Gdyby można było przez Skrill/Moneybookers to nie byłoby problemu, ale chyba się nie da. Poszedłem do banku zapytać się ile taki przelew by kosztował to mi pani powiedziała, że 72zł. To jest jakaś kpina, żebym miał bankowi zapłacić 2x więcej niż za sam przelew. Pytałem na poczcie, ale tam pani nie wiedziała po południu ma się dowiedzieć i dać mi odpowiedź, ale przypuszczam, że skoro bank pobiera taką wysoką prowizje to na poczcie może być podobnie.

Edit.

Napisałem do Słoweńskiego Związku Szachowego czy można przesłać pieniądze przez Skrill/Moneybookers. W odpowiedzi dostałem.

Unfortunately we didn't open any other way of money transfer.
Regarding the funds we were successful to provide sufficient funds for major
operations. Yet, the nature of operations is such, that she will need long
and costly recovery, so we still continue with fundraising.
I will inform Vesna of your support, even if you don't send money.
Thank you for your support.

Kind regards,
Primoz Kokalj, Secretary

Cóż poczekam jeszcze na odpowiedź poczty ile taki przelew będzie kosztował, jeśli będzie zbyt wysoki (tak jak w banku) to niestety nie pomogę.
II+ (1625/1656/1549), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1491 razy
Otrzymał podziękowań: 1705 razy
Ranking: 1625

Postprzez biniek » 09 sie 2013, 19:51

Zmień Bank Rutra:) Ja w swoim za przelew SEPA zapłacę 12 zł.
biniek

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 102 razy
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Postprzez rutra » 09 sie 2013, 21:46

Już wszystko załatwiłem.

Byłem w innym banku gdzie koszt przelewu wynosi ok. 25zł, ale trzeba mieć tam konto. Poszedłem na pocztę. Koszt przelewu jak już w międzyczasie w internecie wyczytałem to 21zł+1% od przelanej kwoty. Postanowiłem więc dać zarobić poczcie, bo innego wyjścia nie widziałem. Przelałem większą kwotę niż wcześniej planowałem, ale nie żałuję.
rutra

Postprzez Rafcik » 10 sie 2013, 06:52

Może ktoś wie jak to jest w mBanku?
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 87 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy
Ranking: 2268

Postprzez adse » 10 sie 2013, 09:03

Słowenia jest w Unii, więc przelewy międzybankowe nie powinny być drogie. Przykładowo w ING przelew europejski jest za 5 zł.
http://www.ingbank.pl/indywidualni/konta-osobiste/przelew-europejski
adse

Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 319 razy

Postprzez biniek » 10 sie 2013, 12:16

biniek

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 102 razy
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Postprzez FarmerKa » 11 sie 2013, 13:22

POMOŻEMY, każdy z nas ma dobre serce :)
" Tempo nadaje smak życiu "
FarmerKa

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez thinkerteacher » 23 sie 2013, 23:38

Niestety zdolna szachista nie wygrała z rakiem i zmarła w piątek. [*]

http://www.chessbase.com/Home/TabId/211 ... 40813.aspx

Slovenian WIM Vesna Rozic dies at 26
24.8.2013 - It is with deep sadness that we inform our readers that Vesna Roži  has lost her battle against peritoneal cancer. We asked our readers to help Vesna, the second strongest female player in her country, to obtain funds her final treatment in a German clinic. People from all over the world contributed generously. Unfortunately in vain: Vesna passed away on Friday.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7238 razy
Otrzymał podziękowań: 1007 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 06 sty 2017, 14:46

Dear Friends!
Georgian chess-player, 17-year-old Tea Tcholadze is diagnosed with the the disorders of the immune system caused by the bacterial infection in blood. She needs an immediate treatment for her illness in Germany. 100 000 EUR is required for her recovery.
We kindly ask you to help Tea as much as possible. Please, see below the contact details and bank account number opened for supporting her.
https://www.paypal.me/TCHOLADZE it's her PayPal account!
Thank you in advance!
Please share the post it's very important!!
rutra

Powrót do Artykuły i wiadomości szachowe