Zrzućta się na arcymistrza

Moderator: redjok

Zrzućta się na arcymistrza

Postprzez rutra » 04 cze 2012, 10:02

Misiek napisał(a):Co do rozdziału nagród i wpisowego (to może być osobny wątek na forum) warto poszukać dyskusji na blogu Krzysztofa Jopka "Zrzućta się na arcymistrza" (nie tak dawno widziałem to na Szacharni).

http://psychologiaiszachy.blogspot.com/ ... strza.html

Już w wieku dziewiętnastym Karol Marks podczas tworzenia zrębów teorii walki klasowej był przekonany, że byt określa świadomość. Ujmując tę myśl prościej: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i, wypowiadając mój pogląd na temat finansowania, a właściwie podziału puli nagród w turniejach szachów aktywnych, będę wyrazicielem siebie, swojego punktu siedzenia. Sądzę jednak, a nabierałem stopniowo takiego przekonania po licznych dyskusjach z szachistami na turniejach, moją myśl podziela znacznie więcej fanów gry bezpośredniej.

Chodzi mi mianowicie o taką sytuację, w której organizatorzy tworzą trzy, cztery nagrody główne, plus jedną, dwie nagrody dla juniorów i liczą na niezłą frekwencję w zawodach. Znaczny procent szachistów grających w "rapidach" jest już poza wiekiem juniorskim oraz nie ma szans (z uwagi na umiarkowaną siłę gry) na nagrody główne. Teraz już tak czysto materialnie, żeby moi Czytelnicy nie myśleli, że autor taki "odrealniony" w większości swych tekstów i nie widzi krawężnika o który się co i rusz potyka. Policzmy więc. Wybierając się na turniej szachów aktywnych samochodem z kolegą muszę dać mu około 25- 30 zł na benzynę, do tego płacę wpisowe w tej samej wysokości. A więc taka eskapada kosztuje mnie w okolicach 60 - 70 zł. Są to przeciętne kwoty, gdyż wysokość puli wydanej uzależniona jest od odległości turnieju od miejsca zamieszkania. Organizator nie przewiduje dla mnie oraz przeciętnie 50 % płacących wpisowe szachistów choćby dwóch nagród, o które mógłbym powalczyć i mieć jakieś tam widoki na zwrot kosztów. Tak więc, przeciętnie ponad połowa uczestników robi "ściepę" na nagrody główne i nic z tego nie ma. Chciałem podkreślić, że mówię o tych turniejach, w których nie ma nagród w grupach.

A co by było, gdyby po prostu ta grupa, która nie ma szans na cokolwiek została w dniu turnieju w domu? Ile organizatorzy mieliby wtedy uczestników? Dwudziestu? Tylko pragnienie spotkania i gry bezpośredniej sprawia, że wielu wraz ze mną, bez względu na koszty, wybiera się choć wie, że nic z tego nie będzie mieć. Sprawa organicznie sprzyja "wielogłosowi". 2400 elo powie mi: to się naucz grać tak jak ja, a będziesz jeździł i zgarniał nagrody główne! Jakiś 1935 elo wykrzyknie: Autor ma rację! Po jasny gwint dokładać do tego interesu!? Co to, nie ma playchessa czy kurnika? Inny powie: przecież koszty wydane na turniej są dobrze zainwestowane, wszak możemy bezpośrednio porywalizować, a tego nie zastąpi nic. I ... każdy z nich ma rację! A ktoś kiedyś powiedział, że prawda jest jedna;).

Mnie chodziłoby o taką rzecz, aby organizatorzy sensownie rozkładali nagrody, mając na uwadze tych, których jest najwięcej, czyli zawodników "środka" oraz juniorów. To przecież ta grupa tworzy w znacznej mierze to wydarzenie.
Takich turniejów pod tytułem "zrzućta się chłopy na arcymistrza" jest już coraz mniej ale jest ich jeszcze niemała ilość. A co do nagród to będąc kreatywnym za tanie pieniądze można tą grupę środka bez problemu docenić. Mając przeznaczone do 100 zł. kupuję trzy, cztery książki szachowe i problem nagród wydaje się rozwiązany. Ciekaw jestem waszych głosów, jak widzielibyście najbardziej sprawiedliwy podział nagród w jednodniowych rapidach?

Zapraszam do dyskusji na ten temat.
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2153 razy
Ranking: 1584

Re: Zrzućta się na arcymistrza

Postprzez hajdzik » 04 cze 2012, 10:21

To moze najpierw odnosnie arcymistrzów

Dla arcymistrzów - spokojnie mogą być robione turnieje tylko dla nich- i tam niech kasa jest duża

Natomiast jeśli chodzi o zwykłe turnieje krajowe w miastach i miasteczkach- to faktycznie dużo bardziej mobilizujące będzie jeśli jakies dzieciaki dostaną małe nagrody rzeczowe - dyplomy- coś co ogólnie będzie na nich pozytywnie wpływać

Ale uściślijmy
W turniejach napewno warto zrobić kilka kategori
open, do 18 lat, do 15 lat, do 10 lat, i dla ludzi bez kategori

Przecież napewno zauważyliście - że w momencie kiedy dzieciak dostaje mała nagrode z dyplomem - jest szczęśliwy i dumny zaraz z siebie. A jeśli dzieciak poczuje - że to przynosi efekty- stara się jeszcze bardziej pracować nad sobą
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez zwariowany_mszak » 04 cze 2012, 14:04

Mnie też mocno irytuje owo "zrzućta się na arcymistrza" - częsty obrazek, że oto na liście startowej mamy jednego GM i całą niepotrzebną resztę (czytaj: km-ów, jedynki + itd., który płacą pełne wpisowe, zaś jeden arcymistrz, nie dość, że zgarnia pulę za zwycięstwo turniejowe, to jeszcze jest zwykle dopieszczany 100% zwolnieniem z opłat wpisowych). I wychodzi nam taka bajka o Robin Hoodzie, który tym razem zagarnia biednym, by rozdać bogatym :D
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 372 razy
Otrzymał podziękowań: 785 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez Misiek » 04 cze 2012, 14:20

Tu w zasadzie jest odpowiedź, dlaczego w Leżajsku gra tak dużo młodych ludzi. Organizator stara się zabezpieczyć dla wszystkich choć drobny upominek. Nikt mi nie powie, że do Leżajska przyjeżdżają ludzie ze względu na wysokość nagród. Z Leżajska każdy wyjeżdża z dyplomem i drobnym upominkiem. Zwróćcie uwagę choćby na kroki UEFA dotyczące promocji EURO: chcą aby oprócz meczów było jak najwięcej imprez dla dzieci (uczestnictwo w treningach otwartych itp.), bo to w przyszłości zaowocuje. Problem zrzutki na arcymistrza jest znacznie szerszy. Tu chodzi nie tylko o arcymistrzów, ale także o graczy niższej klasy (np. mistrzów czy km). Po komunikacie można odczytać o co chodzi. Czy turniej jest przeznaczony dla niewielkiej grupy miejscowych "kasiarzy" czy też nie. W komunikatach proponuje się zwiększenie nie ilości nagród a wysokości, co jest jednoznaczne z tym, że o chodzi o składkę maluczkich na tych kilku "kasiarzy".
Misiek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 0

Postprzez ŁowcaAndroidów » 04 cze 2012, 14:40

Ja nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego arcymistrzowie są zwalniani z wpisowego? ;) To funkcjonuje na takiej zasadzie proszenia się. Przyjedź Gmie to nie musisz płacić u mnie za wpisowe ;) Wszytsko byłoby OK jakby nie walczył o nagrody ale jeśli gramy na takich zasadach to każdego powinno wpisowe obowiązywać. Chyba, że GMy nie mają kasy na wpisowe...to już nie nasz problem. Do pracy zawsze można pójść ;)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez hajdzik » 04 cze 2012, 15:01

Moze bede samolubny - albo i nie :P

Myśle, że dla większości szachistów na turniejach - występ GM jest tak potrzebny - jak udział Kaczyńskeigo w kolejnych wyborach

Większośc osób ma w d... - tych kolesi
a nawet może pójde dalej - na takich zwykłych turniejach nawet zrobić do kat km i styknie
przecież po co jakiemuś Arcymistrzowi udział w podrzędnych turniejach - oni mają swoje :)
hajdzik

Postprzez rutra » 04 cze 2012, 15:06

No ja sobie zbieram dyplomy, wszystkie mam poskładane w koszulce, w segregatorze. Przeglądałem ostatnio dyplomy z turnieju "O uśmiech dziecka" w Leżajsku i spośród 10 edycji nie byłem na dwóch. Do tego raz były dyplomy tylko do 6m-ca w grupie i wyszedłem z niczym :) w sumie dobrze, że jest tyle grup dla dzieci a i nawet ten podział Open do rankingu 1800 i powyżej 1800. Gorzej jak się na turniej zapisze powiedzmy 10 bk seniorów. No i oni są właśnie osobami, które mają się zrzucić na arcymisia, bo jechali (kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów) grać dla przyjemności a nie dość, że muszą coraz więcej płacić za wpisowe to jeszcze paliwo drożeje.
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2153 razy
Ranking: 1584

Postprzez Misiek » 04 cze 2012, 15:11

Znów powraca temat Rudnika. Otóż kilka lat temu w turnieju chciał grać jeden z arcymistrzów zza wschodniej granicy. Jednakże żądał od organizatora opłacenia wpisowego oraz pobytu. Jednakże organizator stwierdził, że nie jest to turniej dla arcymistrzów i nie zależy mu aż tak bardzo na udziale arcymistrza na takich warunkach. Turniej nic nie stracił. Ci, którzy chcieli przyjechać przyjechali. Arcymistrza w turnieju, gdzie jest nagroda poniżej 500 zł raczej ciężko uświadczyć. Kiedyś w Leżajsku zagrał 1 czy 2 razy Maksimienko, gdy pierwsza nagroda wynosiła 200 zł.
Misiek

Postprzez zwariowany_mszak » 04 cze 2012, 15:34

Jeszcze żeby było, że przyjeżdża dwóch, trzech lub więcej kasiarzy z tytułem GM, nie płacą wpisowego, walczą w końcowych rundach o najwyższe lokaty, to byłoby super, bo chociaż popatrzymy sobie, jak arcymisie się żrą w bezpardonowej taktycznej partii. Ale niestety tak często nie jest - bo gdy dojdzie do konfrontacji, to podpisują szybki remisik po 10 ruchach i na lajcie ogrywają w pozostałych rundach kandydatów, jedynki itd.
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 372 razy
Otrzymał podziękowań: 785 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez Misiek » 04 cze 2012, 18:24

Tutaj ruszasz problem tzw. "spółdzielni", która funkcjonowała, funkcjonuje i będzie funkcjonowała. Bardziej lub mniej wyraziście. Funkcjonuje to na każdym poziomie (im, m, km). Powtarzam w turniejach, w których główna nagroda wynosi 300 czy 400 zł bardzo trudno spotkać arcymistrza (przynajmniej w Polsce południowo-wschodniej).
Misiek

Postprzez ŁowcaAndroidów » 04 cze 2012, 18:53

hajdzik napisał(a):Moze bede samolubny - albo i nie :P

Myśle, że dla większości szachistów na turniejach - występ GM jest tak potrzebny - jak udział Kaczyńskeigo w kolejnych wyborach

Większośc osób ma w d... - tych kolesi
a nawet może pójde dalej - na takich zwykłych turniejach nawet zrobić do kat km i styknie
przecież po co jakiemuś Arcymistrzowi udział w podrzędnych turniejach - oni mają swoje :)

@hajdzik jakiś szacunek chyba tym "kolesiom" się należy z racji, że posiadają tytuł GM, więc dostajesz ode mnie dużą twardą linijką po paluchach za pisanie głupot w brzydkim stylu :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez hajdzik » 04 cze 2012, 19:47

cwirek :)
moze ja odwroce

szacunek tez sie nalezy zwyklym amatorom szachistom - którzy zwyczajnie po ludzku przyszli sobie pograć na turniej

To tak jakbys wrzucił real madryt, bayern monachium czy kilkanascie innych zespolow z wyzszej półki do polskiej extraklasy
Uważasz, że wszystko byłoby wporządku?

Kazdy ma swoją lige do ugrania

I jeszcze jedno ty jako naprawde dobry szachista - dobrze byś czuł gdybys pojechał na jakis turniej a tam na liscie startowej same bk, 4, 3, 2, kat - czy wygranie takich zawodów napawało by cię dumą i samospelnieniem?
Na tyle na ile cie znam - jestem pewien - że nie wziąłbyś udziału w takich zawodach.
Lubisz sportową walkę - i masz szacunek do innych i siebie samego

Więc - jeśli jakiś GM jedzie na turniej - gdzie będzie czerpać radość z bicia slabszych i zgarnie np całe 500złoty - to sory- ale jakoś nie moge powiedzieć, że mam do niego szacunek - może dostane czerwona kartke od ciebie - ale tak myśle, i pisze co myśle
hajdzik

Postprzez brelo » 04 cze 2012, 20:20

Więc - jeśli jakiś GM jedzie na turniej - gdzie będzie czerpać radość z bicia slabszych i zgarnie np całe 500złoty - to sory- ale jakoś nie moge powiedzieć, że mam do niego szacunek - może dostane czerwona kartke od ciebie - ale tak myśle, i pisze co myśle

Szachy to nie tylko gra dla przyjemności. Oczywiście większość tego forum nie gra dla pieniędzy itd. ale skoro ktoś ma GMa i jest turniej o jakby nie było nie małą kasę - mógłby wyjść zarobek około 400zł za 5h pracy to czemu ma nie grać? Jeżeli wyjdziemy z założenia, że jeżeli jestem lepszy od innych to nie gram to gdzie mam grać? Carlsen ma grać tylko z Aronianem, bo reszta to już spora różnica elo...

GM wygrywający takie zawody z pewnością nie jest dumny czy zadowolony - on po prostu zrobił co miał zrobić i tyle.

Czy Barcelona trafiająca na Wisłę Kraków w eliminacjach LM miała nie grać, bo Wisła to nie jej liga? Zagrali nawet pierwszym składem i nikt nie miał pretensji, że wrzucamy do jednego koszyka dwa tak skrajne zespoły.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 555 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez hajdzik » 04 cze 2012, 20:56

wlasnie
eliminacje ligi mistrzow :)

czyli graja mistrzowie poszczegolnych krajow

ja nie mam nic przeciwko - jesli na turnieju bedzie mocna obsada, ale raczej chodzilo mi o fakt- gdy jest jeden armistrz - a reszta to jedyneczki - dwojeczki, trojeczki
oczywiscie kazdy ma swoje zdanie

Jeszcze mozemy dac przyklad boksu czy dzudo - gdzie sa odpowiednie wagi zawodnikow - i nie ma opcji zeby 150kg bokser bil sie z gosciem co wazy 50kg :)
hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 04 cze 2012, 21:04

Wojciech co Ty piszesz?! Skąd wiesz, ze Arcymistrz w swoim planie szkoleniowym nie ma czegoś takiego jak okres odstresowania przed ważnymi zawodami - jedzie na turniej, gra w roli faworyta i wszystkich próbuje ograć gubiąc 2-3 tempa, czy grając blitza? Nie wiesz tego więc nie możesz pisać, że czerpie tylko i wyłącznie radość z "bicia słabszych".
Nie masz szacunku do silniejszych? Tylko dlatego, że nie masz z nimi szans. Ciekawe...
ŁowcaAndroidów
Moderator

Następna strona

Powrót do Artykuły i wiadomości szachowe