ELO - dla nowych graczy

Moderator: kolokwium

ELO - dla nowych graczy

Postprzez Daniel04 » 17 cze 2018, 18:05

Witam serdecznie

Jestem nowym graczem z Trójmiasta, gram od kilku miesięcy i dopiero od niedawna zacząłem się interesować grą na poważnie.

Jako, że jestem jeszcze niedoświadczony z całą tematyką chciałem się dopytać o system ELO w PZszach i jak na jakich zasadach przyznaje się oczka zawodnikom?

Zamierzam niedługo zgłosić się na mój pierwszy turniej i chciałbym wiedzieć czy i za jakie wyniki zostanę umieszczony w rankingu.

Z góry dziękuję za pomoc :)
Daniel04

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: ELO - dla nowych graczy

Postprzez dczerw » 17 cze 2018, 20:50

Musisz zagrać 9 partii na turnieju zgłoszonym do fide i zrobić ranking uzyskany co najmniej 1000.

Dobrze wyjaśniłem? (Niech ktoś potwierdzi moją wersję ;) )
dczerw

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy
Ranking: 2149

Postprzez kolokwium » 17 cze 2018, 21:53

Nie mogę potwierdzić, bo bym głosił nieprawdę. :(

Dodam też, że w PZSzach nie ma systemu ELO.

System elo w FIDE http://www.fide.com/fide/handbook.html? ... ew=article (j. angielski).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2044 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 18 cze 2018, 08:48

Jakiś czas temu wprowadzili udziwnienia, że wystarczy 5 partii w turnieju klasycznym by wejść na listę FIDE.

@Daniel04

Krótko mówią w turnieju klasycznym (chyba, że pytasz o turnieje szybkie lub Blitz) liczy się średni ranking FIDE twoich przeciwników i jak uzyskasz 50% (np. 4,5pkt/9) to dostajesz taki ranking jaki wyjdzie (ten średni), każde 0,5pkt mniej/więcej to 12,5pkt elo mniej/więcej (chyba, że wyjdzie poniżej 1000). Jeśli jest mniej partii (np. 3) zdobywa się częściowkę (ale trzeba przynajmniej 0,5pkt zdobyć). Później jak już zyskasz ranking to po każdej z elowcem się zmienia ranking.
rutra

Podziękował : 1589 razy
Otrzymał podziękowań: 1965 razy
Ranking: 1670

Postprzez ooooo » 18 cze 2018, 10:33

Potrzeba rozegrać 5 partii, ale należy zaznaczyć, że turniej musi być zgłoszony do rankingu FIDE.
Aktualna lista zgłoszonych turniejów w Polsce pod adresem:
https://ratings.fide.com/tournament_lis ... ountry=POL
W turniejach rozgrywanych systemem szwajcarskim liczą się tylko partie z przeciwnikami, którzy już posiadają ranking FIDE.

Takie pojęcie jak "turniej klasyczny" już nie jest stosowane.
Jeśli rozegramy wymagane partie w turniejach standardowych (min. 1 godzina na osobę) to wchodzimy na list standardową.
Podobnie odpowiednio w szybkich/błyskawicznych uzyskujemy rankingi szachów szybkich lub błyskawicznych (rapid / blitz)

Według obecnych przepisów, wbrew temu co pisze rutra, za każde 0,5 punktu powyżej 50% dodawane jest 20 punktów rankingowych.
Jeżeli uzyskany wynik jest poniżej 50%, to nie odejmuje się stałej wartości za każde 0,5 punktu, lecz wartość z tabeli, która jest w linku od kolokwium.
Swój ranking początkowy można wyliczyć za pomocą kalkulatora na stronach FIDE:
https://ratings.fide.com/calculator_rp.phtml
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 18 cze 2018, 10:56

Pojęcie "turniej klasyczny" mało co mówi. Możliwe, że jest to turniej kołowy (round-robin tournament). Obecnie (w odróżnieniu od wieku XIX) najczęściej spotkamy turniej szwajcarski w różnych odmianach.
Pojęcie "szachy klasyczne" nadal jest stosowane przez ogół szachistów (w odróżnieniu od tworzących nazewnictwo działaczy). Część osób nadal używa nazwy "szachy aktywne" (pewnie na złość działaczom) :>

PS
Inaczej liczy się ranking w turnieju kołowym, a inaczej w szwajcarskim gdy są zawodnicy bez rankingu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2044 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy