Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze juniorów

Moderator: kolokwium

Re: Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze junio

Postprzez kolokwium » 14 gru 2017, 18:26

Alternatywą jest:
  • kaucja zwrotna od każdej drużyny,
  • niedopuszczanie do rozgrywek klubów, które w poprzednim sezonie oddawały (świadome/planowe) walkowery.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2095 razy
Otrzymał podziękowań: 2218 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 26 gru 2017, 23:45

miaras napisał(a):Każde uzasadnienie jest dobre, czy ze strony zwolenników i przeciwników kar finansowych, jest jedno "ale", regulamin musi być zgodny z zasadami prawa ( z konsultacji prawnych wynika konieczność zmiany regulaminu) obowiązującymi w Polsce. Jeśli narusza te zasady to musi być albo zmieniony, albo trzeba zrezygnować z kar. Kara finansowa jest nakładana w wyjątkowo nagannych naruszeniach regulaminu dyscyplinarnego i musi być wskazana wina zawodnika /klubu/. Regulamin rozgrywek już w swojej części wskazuje, że drużyna nie może przystąpić do rozgrywek nie mając 50%+1 na szachownicach i otrzymuje walkowera, ale i w tym przypadku wyznaczenie dodatkowej kary finansowej jest powodowane z winy klubu /zawodnika/.

Proszę działać. Zrobi kolega rewolucję w różnych polskich związkach sportowych.
Przykład z siatkówki:
XIII Opłaty i kary regulaminowe.
1. Oddanie 1 meczu walkowerem – 50% kwoty PZPS przekaże do klubu poszkodowanego
PlusLiga, Orlen Liga, I liga – 5 000 zł
II liga – 3 000 zł
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez miaras » 27 gru 2017, 16:56

Kolego kolokwium wystrzeliłeś z armaty do muchy,co ma piernik do wiatraka, przepisy które przytoczyłeś dotyczą kar finansowych za walkowery w meczach ligowych gdzie brak drużyny czyni szkody finansowe a nie zjazdach szachowych amatorów jak na Podkarpaciu. Na mecz siatkówki np. Orlen Ligi przyjdzie Ci około 5000 kibiców mających wykupione bilety, Organizator musi zapewnić sędziów i obserwatorów oraz ochronę na meczach, przygotować i wynająć salę a to są niemałe pieniądze. A co gdy drużyna przyjezdna ma wypadek! też płaci karę? Chcesz przyrównywać zjazdy ligowe na Podkarpaciu, gdzie z wpisowego opłacany jest sędzia, jest często zimna sala gimnastyczna do gry, jedynym posiłkiem jest kawa i herbata za 100 zł. Poza tym regulamin III ligi nie mówi o walkowerach dla drużyn tylko kar w tych rozgrywkach za walkowery indywidualne. Zresztą ten regulamin jest tak napisany żeby te walkowery były, do tego dochodzi sprawa udziału w tych rozgrywkach dzieci i młodzieży.
miaras

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Postprzez kolokwium » 27 gru 2017, 17:34

Piernik dużo ma do wiatraka, trzeba tylko odpowiednio spojrzeć.
Tak samo jest ze stratą przeciwnika otrzymującego walkower.

Dochodzi też dziwne spojrzenie, że w rozgrywkach będą walkowery. Zakładam, że drużyny będą "stawać na głowie" aby nie było walkowerów. A jeżeli do nich dojdzie, to tylko w "sporadycznych przypadkach". Walkower drużynowy powinien podlegać opinii sędziego, a kara na podstawie wytłumaczenia kapitana drużyny i opinii sędziego podlegać weryfikacji przez Zarząd.
kolokwium
Moderator

Postprzez miaras » 27 gru 2017, 17:52

kolokwium trzymaj się tematu i nie mąć, napisz dokładnie o jakie w końcu walkowery chodzi. W innych związkach sportowych są kary finansowe za nieprzygotowanie sali gry, brak sędziego na rozgrywkach. Co w przypadku gdy juniorzy mają grać w sali gdzie panuje temperatura +5 stopni C, sędzia nie przyjechał, brakuje sprzętu szachowego. Dlaczego regulamin idzie tylko w jednym kierunku - ukarać na podstawie bzdurnego regulaminu klub. Walkowery praktycznie w tych rozgrywkach juniorów będą nieuniknione, tutaj występuje podwójna trudność w drużynie grają juniorzy w różnych kategoriach wiekowych, poza tym ten niezrozumiały zapis o szachownicach i wymuszenie gry od góry.
miaras

Postprzez hajdzik » 28 gru 2017, 10:56

no nie wiem czy jest sens z kolokwium dyskutować na takie tematy.
On zawsze ma rację, wszystko wie lepiej, nie dochodzą do niego inne spojrzenia - bo on ma jedyne słuszne
W jego wypowiedziach, często są cytaty, które wcale nie udzielają odpowiedzi w danym temacie - często ma jakieś nie dokończone myśli, nie dokończone zdania -
kolokwium - jak to mówią - na wszystkim się zna i wszystko wie - taki człowiek orkiestra :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 426 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 12:23

miaras napisał(a):Zaciekawił mnie regulamin III ligi juniorów odnośnie walkowerów i kar finansowych
...
Co sądzicie na ten temat?

No i się wypowiadamy :)

Napisał też miaras o opini prawnej jak i pozwie do Trybunału Arbitrażowego. Czekam na rezultaty.

Napisał też hajdzik, że kolokwium zawsze ma rację.
Każda osoba może się wypowiadać. Tak miaras, hajdzik, kolokwium czy jeszcze inna.
Każda osoba odpowiada za swoje wypowiedzi.
Każdą wypowiedź powinno się przeczytać i zdecydować czy:
  • z niej skorzystać
  • czy ją zlekceważyć.
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 gru 2017, 12:41

to że każda osoba może się wypowiadać? niby prawda :0 - bo jeśli ktoś ma ewidentnie inne zdanie - to czasem zaczyna się piętnowanie takich osób na forum

to że kolokwium - ma zawsze racje? to czysta prawda - i wystarczy prześledzić tematy - na spokojnie je poczytać - i wnioski się same nasuną :)

a "lekceważenie" - to złe słowo - raczej - NIE BRAĆ POD UWAGĘ - bo lekceważenie kogoś - a nie branie jego zdanie pod uwagę - to chyba jednak coś innego - przynajmniej dla mnie
hajdzik

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 13:32

kolokwium napisał(a):Każdą wypowiedź powinno się przeczytać i zdecydować czy:
  • z niej skorzystać
  • czy ją zlekceważyć.

hajdzik napisał(a): a "lekceważenie" - to złe słowo - raczej - NIE BRAĆ POD UWAGĘ - bo lekceważenie kogoś - a nie branie jego zdanie pod uwagę - to chyba jednak coś innego - przynajmniej dla mnie

Czy są osoby, które inaczej interpretują moje słowa, czy tylko ja uważam, że hajdzik nie rozumie moich słów.
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 gru 2017, 13:40

czy mam się czuć atakowany? :)

ale o nierozumieniu lekceważenie - a nie brac pod uwagę - dalej chyba nie czujesz różnicy - no cóż - a dopiero co mówiłem, że kolokwium wszystko wie najlepiej :)
hajdzik

Postprzez miaras » 28 gru 2017, 14:26

rutra napisał(a):Moim zdaniem to kolokwium jest atakowany, bo ma inne zdanie :D
Z doświadczenia wiem, że na tym forum tego typu dyskusje nie mają sensu, bo wszystko sprowadza się do tego, że - ma inne zdanie, trzeba go zagłuszyć aby się nie wypowiadał.

Kolega rutra dobrze czyta i wie o co chodzi w temacie walkowerów oraz związanych z nimi kar finansowych w III lidze podkarpackiej juniorów? Proszę się wypowiadać na temat, zgłosiłem ten wątek gdyż nie do końca rozumiem co ma walkower drużynowy do walkowerów indywidualnych i dlaczego ma być związana z tym kara finansowa. Nie do końca rozumiem karę finansową dla drużyny, gdy zawodnik mi np. zachoruje i nie zagra w meczu lub Zjeździe. Do tej pory zrozumiały jest zapis, że drużyna otrzymuje walkowera gdy stan osobowy drużyny 50%+1 nie pozwala rozpocząć meczu, rozumiem też, że w trakcie gry drużyna nie zachowała się sportowo np. umawiając się na remis.
Kolego rutra nikt nie jest tutaj atakowany, kolega kolokwium nie bardzo wyjaśnił o co chodzi, dlatego są kontrargumenty. I tyle w temacie.
miaras

Postprzez rutra » 28 gru 2017, 15:42

Dałem post czasowy, bo rzeczywiście jest nie na temat.

Jeśli chodzi o kary za walkowery ogólnie (bez względu na to czy w lidze juniorów czy seniorów) to wydaje mi się, że są one po to aby tych walkowerów nie było lub było jak najmniej.

Chyba nikt nie lubi wygrywać walkowerem. Osobiście mam kilka nieprzyjemnych sytuacji, jak np. ostatnia partia Cracovii sprzed dwóch lat, gdzie ostatniego dnia nie mając szans na nagrodę, podwyższenie rankingu, kategorii, specjalnie jechałem z Rzeszowa do Krakowa, a mój przeciwnik się nie pojawił. Podobna sytuacja na ligach, ktoś przyjeżdża zagrać 2-3 partie i musi czekać 3 godziny, bo nie ma przeciwnika. Jest to przyczynianie się do złej reputacji szachów.

Przypadkowe walkowery (typu wypadek drogowy, czy rozchorowanie się zawodnika z dnia na dzień) są pojedynczymi przypadkami. W większości przypadków kluby nie wystawiają rezerwowych i później coś komuś wypadnie, to oddają walkowera.
rutra

Podziękował : 1630 razy
Otrzymał podziękowań: 2026 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 16:07

kolokwium napisał(a):
kolokwium napisał(a):Każdą wypowiedź powinno się przeczytać i zdecydować czy:
  • z niej skorzystać
  • czy ją zlekceważyć.

hajdzik napisał(a): a "lekceważenie" - to złe słowo - raczej - NIE BRAĆ POD UWAGĘ - bo lekceważenie kogoś - a nie branie jego zdanie pod uwagę - to chyba jednak coś innego - przynajmniej dla mnie

Czy są osoby, które inaczej interpretują moje słowa, czy tylko ja uważam, że hajdzik nie rozumie moich słów.

Jest różnica między lekceważeniem kogoś, a lekceważeniem czegoś. Ale może tylko ja to dostrzegam. :>
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 gru 2017, 16:19

tak kolokwium nie dostrzegasz ...
lekceważysz słowa KOGOŚ, a nie CZEGOŚ - nie brnij dalej, bo przyczyniasz się obniżania swojej "reputacji"
hajdzik

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 17:53

miaras napisał(a):nie do końca rozumiem co ma walkower drużynowy do walkowerów indywidualnych i dlaczego ma być związana z tym kara finansowa. Nie do końca rozumiem karę finansową dla drużyny, gdy zawodnik mi np. zachoruje i nie zagra w meczu lub Zjeździe. Do tej pory zrozumiały jest zapis, że drużyna otrzymuje walkowera gdy stan osobowy drużyny 50%+1 nie pozwala rozpocząć meczu, rozumiem też, że w trakcie gry drużyna nie zachowała się sportowo np. umawiając się na remis.

Brak pełnego składu jest błędem drużyny. W szczególności kapitana, opiekuna, przedstawiciela klubu do kontaktu z drużyną. Zapewnienie pełnego składu na mecz, a tym satysfakcję dla przeciwników z gry (o czym wspomniał rutra) w rozgrywkach amatorskich jest sprawą ważną. Bardzo często nie tylko gra się o punkty lecz i dla innych satysfakcjonujących czynników.
Walkowery są usprawiedliwione jedynie wypadkami nadzwyczajnymi, ale o tym pisał już jasne (w tym oraz innym temacie). Dawał też przykład patologii walkowerowej, gdy (można przyjąć mniemanie) walkowery są przewidywane (czytaj celowe).
jasne napisał(a):Warto zauważyć że pobocznym efektem takich praktyk bywają częste walkowery - nie dojeżdzanie na mecze spowodowane kłopotami ze skompletowaniem zgłoszonej na wyrost "ekipy", na konkretny wyjazd, lub gra w niekompletnych składach, zawodnicy ciągani przez kapitana nie cenią takich rozgrywek, ani im nie zależy ani nie musieli się nawet starać o występ w nich. A walkowery - wiadomo niestety dezorganizują rozgrywki i obniża motywację innych uczestników.

miaras napisał(a):nikt nie oddaje walkowerów walcząc o dobre miejsce. Mając długoletnie doświadczenie nie spotkałem się z umyślnym oddaniem walkowera, bez jaj szanowny kolokwium. Oddanie jednego walkowera według Ciebie to umyślne działanie i należy za to karać finansowo?
Czytałem na naszym forum, że klub wystawia drużynę (nawet kilka) i gra tylko na zjazdach gdzie jest gospodarzem (rundy początkowe).
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy