Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze juniorów

Moderator: kolokwium

Re: Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze junio

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 18:02

hajdzik napisał(a):tak kolokwium nie dostrzegasz ...
lekceważysz słowa KOGOŚ, a nie CZEGOŚ - nie brnij dalej, bo przyczyniasz się obniżania swojej "reputacji"
https://sjp.pwn.pl/slowniki/lekcewa%C5%BCy%C4%87.html

"Lekceważyć" i "nie brać pod uwagę" to to samo. Różni się jeno oddźwiękiem emocjonalnym.
Lekceważąc czyjeś słowa, nie znaczy, że lekceważy się kogoś (autora słów/wypowiedzi).

PS
Nie przyczyniam się do obniżenia swojej "reputacji", bo jest na tyle niska, że niżej spaść nie może.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2098 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez miaras » 28 gru 2017, 21:00

rutra napisał(a):Dałem post czasowy, bo rzeczywiście jest nie na temat.

Jeśli chodzi o kary za walkowery ogólnie (bez względu na to czy w lidze juniorów czy seniorów) to wydaje mi się, że są one po to aby tych walkowerów nie było lub było jak najmniej.

Chyba nikt nie lubi wygrywać walkowerem. Osobiście mam kilka nieprzyjemnych sytuacji, jak np. ostatnia partia Cracovii sprzed dwóch lat, gdzie ostatniego dnia nie mając szans na nagrodę, podwyższenie rankingu, kategorii, specjalnie jechałem z Rzeszowa do Krakowa, a mój przeciwnik się nie pojawił. Podobna sytuacja na ligach, ktoś przyjeżdża zagrać 2-3 partie i musi czekać 3 godziny, bo nie ma przeciwnika. Jest to przyczynianie się do złej reputacji szachów.

Przypadkowe walkowery (typu wypadek drogowy, czy rozchorowanie się zawodnika z dnia na dzień) są pojedynczymi przypadkami. W większości przypadków kluby nie wystawiają rezerwowych i później coś komuś wypadnie, to oddają walkowera.

kolokwium napisał(a):Brak pełnego składu jest błędem drużyny. W szczególności kapitana, opiekuna, przedstawiciela klubu do kontaktu z drużyną. Zapewnienie pełnego składu na mecz, a tym satysfakcję dla przeciwników z gry (o czym wspomniał rutra) w rozgrywkach amatorskich jest sprawą ważną. Bardzo często nie tylko gra się o punkty lecz i dla innych satysfakcjonujących czynników. Walkowery są usprawiedliwione jedynie wypadkami nadzwyczajnymi, ale o tym pisał już jasne (w tym oraz innym temacie). Dawał też przykład patologii walkowerowej, gdy (można przyjąć mniemanie) walkowery są przewidywane (czytaj celowe).

No to się rozkręcili !!! Przykro mi ale dalej nie na temat, więc zapytam się jeszcze raz: czy kary finansowe za jakikolwiek walkower bez podania uzasadnienia czy losowy czy zawiniony jest według kolegów rutry i kolokwium właściwy czy nie. P.S co do przypadku rutry na Cracovii to jeszcze nie słyszałem, żeby karano finansowo kogokolwiek w turniejach indywidualnych za walkower.
miaras

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 21:51

Właściwy.
Walkowerów należy unikać. Od tego zawodnicy mają kapitana i innych przedstawicieli klubu, którzy tak powinni pokierować sprawami drużyny, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo walkoweru.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 28 gru 2017, 21:59

miaras napisał(a):
rutra napisał(a):Chyba nikt nie lubi wygrywać walkowerem. Osobiście mam kilka nieprzyjemnych sytuacji, jak np. ostatnia partia Cracovii sprzed dwóch lat, gdzie ostatniego dnia nie mając szans na nagrodę, podwyższenie rankingu, kategorii, specjalnie jechałem z Rzeszowa do Krakowa, a mój przeciwnik się nie pojawił. Podobna sytuacja na ligach, ktoś przyjeżdża zagrać 2-3 partie i musi czekać 3 godziny, bo nie ma przeciwnika. Jest to przyczynianie się do złej reputacji szachów.
P.S co do przypadku rutry na Cracovii to jeszcze nie słyszałem, żeby karano finansowo kogokolwiek w turniejach indywidualnych za walkower.

Karą za danie walkowera może być niedopuszczenie do następnej rundy, co nieraz jest stosowane.
O karach finansowych za oddanie walkowera nie słyszałem (co nie znaczy, że ich nie ma) ale znam przypadki takich kar za inne przewinienia.
kolokwium
Moderator

Postprzez miaras » 28 gru 2017, 22:25

kolokwium napisał(a):Właściwy.
Walkowerów należy unikać. Od tego zawodnicy mają kapitana i innych przedstawicieli klubu, którzy tak powinni pokierować sprawami drużyny, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo walkoweru.

Muszę przyznać rację Hajdzikowi, bronisz kolokwium swoich racji do upadłego, nawet jeżeli nie jest to zgodne z Regulaminem Dyscyplinarnym PZSzach. Pytałem się wszystkich kapitanów drużyn startujących w III lidze podkarpackiej juniorów, wszyscy są za usunięciem kar finansowych w tej formie jak w regulaminie. Dam Ci prosty przykład, który już wystąpił w poprzedniej edycji rozgrywek. Zawodnicza X przyjechała na zawody i wystąpiła w I meczu, przed rozpoczęciem II meczu nagle poczuła się źle i musiała pojechać do lekarza. Drużyna A dostała walkowera za brak zawodniczki X na II meczu, dodatkowo walkowera za brak przesunięcia zawodnika wyżej. Drużyna A otrzymała także karę finansową za walkower. Mecz drużyna A wygrała, gdyż miała mocny skład i słabszego przeciwnika, pozostali czterej zawodnicy wygrali swoje partie.. Kapitan drużyny A odwołał się od decyzji sędziego, ale klub nie otrzymał do tej pory zwrotu kaucji. Czy tak jest właściwie według kolegi kolokwium? Zaznaczę jeszcze, że drużyna A jechała na Zjazd 120 km i nie miała możliwości ściągnięcia rezerwowego.
miaras

Postprzez hajdzik » 28 gru 2017, 22:56

miaras - przykład jak najbardziej na miejscu.

Po pierwsze też jestem zdania, że drużyna powinna brać jednego rezerwowego zawodnika - można by uniknąć problemów z walkowerami. Ale...
Właśnie te nieszczęsne ALE !!!
Jeśli zawodnicy nie mają płacone za wyjazd na mecz itd (tak chce kolokwium) - to jaki człowiek - zdecyduje się na wyjazd na mecz 120km?
W dwie strony straci pewnie ponad 3 godziny, doliczając czas gry itd - powiedzmy, że 6 godzin.
Tzn rezerwowy ma stracić przynajmniej 6 godzin, by pojechać na mecz jako kibic?
Jak to już Maciej stwierdził - nie znam się na działaniu klubów szachowych itd - ale podejrzewam, że niewielu znajdzie się zawodników - którzy dla idei stracą pół dnia
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 426 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 29 gru 2017, 00:25

1. Nie dostrzegam powodów aby "angażować" w treść Regulaminu rozgrywek Regulamin Dyscyplinarny PZSzach.
  2. Opinie kapitanów drużyn to głos we własnej sprawie - konflikt interesów.
  3. Przypadek, w którym powinien być wykorzystany zawodnik rezerwowy. Dodatkowo klub powinien zaopiekować się zawodniczką.
  4. Kapitan powinien zmienić skład drużyny na drugi mecz.
  5. Jeżeli decyzja sędziego została podtrzymana, to (najprawdopodobniej - trzeba sprawdzić w regulaminie) zwrot kaucji się nie należy.
  6. Wyniki partii, siła gry zawodników i odległości nie mają znaczenia dla sprawy.
kolokwium
Moderator

Postprzez miaras » 29 gru 2017, 09:37

kolokwium napisał(a):
  1. Nie dostrzegam powodów aby "angażować" w treść Regulaminu rozgrywek Regulamin Dyscyplinarny PZSzach.
  2. Opinie kapitanów drużyn to głos we własnej sprawie - konflikt interesów.
  3. Przypadek, w którym powinien być wykorzystany zawodnik rezerwowy. Dodatkowo klub powinien zaopiekować się zawodniczką.
  4. Kapitan powinien zmienić skład drużyny na drugi mecz.
  5. Jeżeli decyzja sędziego została podtrzymana, to (najprawdopodobniej - trzeba sprawdzić w regulaminie) zwrot kaucji się nie należy.
  6. Wyniki partii, siła gry zawodników i odległości nie mają znaczenia dla sprawy.

Ad1/ Regulamin rozgrywek o Mistrzostwo Polski określa Regulamin Dyscyplinarny PZSzach
Ad2/ Uzasadnienie wprowadzenia Regulaminu rozgrywek w tej postaci to niby opinia klubów, że jest za dużo walkowerów, okazuje się że liczba walkowerów wcale nie spadła a kary finansowe zostały, żaden klub nie chce kar finansowych w tej postaci, jest to wyłącznie tylko upór Sędziego Głównego ( sam się ustanowił)
Ad3/ Zjazdy w III lidze podkarpackiej trwają nie 6 godzin tylko minimum 10 godzin, do tego dochodzi dojazd min. 4 godziny. Proszę sobie wyobrazić, który z rodziców chętnie wyśle mi dzieci i młodzież na zawody, które trwają od 6:00 do 20:00, w zimnej nie ogrzewanej sali, bez zapewnienia posiłku. To jest sprzyjanie złej reputacji szachom, brak organizacji, karanie za nie wiadomo jakie walkowery i niejasny regulamin.
Ad4/ kolega kolokwium nie przeczytał dokładnie regulaminu rozgrywek cyt."Zawodnik zgłoszony do protokołu meczowego na szachownicy męskiej 1 lub 3 musi obowiązkowo stawić się do gry najpóźniej 30 min. od czasu rozpoczęcia rundy. Nie
wstawienie się do gry skutkuje oddaniem walkowerem tej partii i na szachownicach 2 i 4 ."
Ad5/Kaucja poszła na nagrody na szachownicy (którą notabene zdobył nasz zawodnik), trochę się zwróciło ale wolałbym inaczej nagrodzić mojego zawodnika np. wysyłając go na turniej.
Teraz pytanie do kolegi kolokwium skoro tak bronisz tego Regulaminu, to dlaczego żaden z organizatorów turniejów indywidualnych nie wprowadzi kar finansowych za walkower? Czy nie z tego powodu, że wszyscy omijaliby te turnieje szerokim łukiem?
miaras

Postprzez miaras » 16 mar 2018, 08:30

Ad2/ Uzasadnienie wprowadzenia Regulaminu rozgrywek w tej postaci to niby opinia klubów, że jest za dużo walkowerów, okazuje się że liczba walkowerów wcale nie spadła a kary finansowe zostały, żaden klub nie chce kar finansowych w tej postaci, jest to wyłącznie tylko upór Sędziego Głównego ( sam się ustanowił)
Przeprowadzono ankietę wśród klubów i są wyniki cyt.
Odpowiedzi udzieliło 8 przedstawicieli klubów grających
w 3 Lidze Juniorów 2018
1.Czy Klub jest za utrzymaniem opłaty regulaminowej za walkowery .
Tak – 3 Nie - 5

2.Czy Klub jest za utrzymaniem przepisu, aby walkowery można było oddawać tylko na ostatnich szachownicach .
Tak – 5 Nie – 3
3.Czy Klub jest za tym aby opłatę regulaminową zastąpić wyższym wpisowym do rozgrywek przyszłorocznych dla klubów , które oddały partie walkowerem.
Z pośród klubów które udzieliły na 1 pytanie odpowiedzi Nie.
Tak – 3 Nie - 2
Ankieta była jawna i daje do myślenia obecnemu Zarządowi PKZSzach.
miaras

Postprzez hajdzik » 16 mar 2018, 09:48

Ile gra aktywnie wszystkich klubów w III lidze?
hajdzik

Postprzez miaras » 16 mar 2018, 10:32

hajdzik napisał(a):Ile gra aktywnie wszystkich klubów w III lidze?

Dokładnie 8 klubów i one wypowiedziały się w tej ankiecie. Moim zdaniem dość dziwnie zrobiona ankieta w trakcie rozgrywek przeprowadzona przez sędziego głównego, ale w podstawowym temacie walkowerów pomimo usilnej agitacji kluby w większości nie chcą kar.
miaras

Postprzez hajdzik » 16 mar 2018, 11:10

skoro była zrobiona w trakcie- widocznie doszły głosy niezadowolenia z zainstniałej sytuacji
chciał potwierdzenia swojej tezy, ale wyszło inaczej
hajdzik

Postprzez kolokwium » 16 mar 2018, 18:49

Przecież to zrozumiałe, że kluby nie chcą kar. Jeżeli nie wszystkie, to większość.
kolokwium
Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy