Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze juniorów

Moderator: kolokwium

Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze juniorów

Postprzez miaras » 12 gru 2017, 21:06

Zaciekawił mnie regulamin III ligi juniorów odnośnie walkowerów i kar finansowych:
a) Walkowery. Drużyna może oddać partię walkowerem tylko na szachownicy kobiecej lub naostatniej (ostatnich) szachownicy męskiej. Zawodnik zgłoszony do protokołu meczowego na szachownicy męskiej 1 lub 3 musi obowiązkowo stawić się do gry najpóźniej 30 min. od czasu rozpoczęcia rundy. Nie wstawienie się do gry skutkuje oddaniem walkowerem tej partii i na szachownicach 2 i 4 .
Przykład: Zawodnik Kowalski został zgłoszony na szachownicy nr 1 i w ciągu 30 minut od rozpoczęcia
rundy nie wstawił się do gry. Zawodnik Kowalski przegrywa partię walkowerem a sędzia weryfikuje wyniki na szachownicy nr 2 .
Analogicznie na szachownicy 3 i 4.
b)
Wpisowe do mistrzostw wynosi 150 zł. od drużyny,oraz opłata rankingowa 20zł od zawodnika
składu podstawowego[turniej zgłoszony do Fide].
· Wprowadza się karę regulaminową 100 zł. od drużyny, która odda co najmniej jedną partię
walkowerem. Kaucję należy wpłacić do Podkarpackiego Związku Szachowego w Rzeszowie
(gotówką lub przelewem) w terminie 7 dni od dnia w którym nastąpiło oddanie partii walkowerem.
Kaucja zasila pulę nagród dla najlepszych zawodników na poszczególnych szachownicach.
·Drużyna, która nie wpłaci w terminie kary regulaminowej nie zostanie dopuszczona do
rozgrywek na 2019 r. (karencja 1 rok) i może przystąpić do rozgrywek IV ligi na 2020 r. po
opłaceniu podwójnego wpisowego.. Kolejność przydziału nagród – 1,5,3,6,2,4 szachownica

Czy wprowadzenie tak rygorystycznego przepisu i kar w rozgrywkach dzieci sprzyja reputacji szachom. Mam na uwadze np. chorobę zawodników, dojazd w okresie zimowym itp. Nie spotkałem w innych wojewódzkich związkach takich zapisów tylko na Podkarpaciu musi być inaczej. Przecież walkower sam w istocie jest karą dla drużyny i zawodnika. Nie jestem też przekonany, że regulamin III ligi juniorów jest zgodny z Regulaminem dyscyplinarnym PZSzach i regulaminami rozgrywek w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Co sądzicie na ten temat?
miaras

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
Ranking: 0

Re: Kary finansowe w PKZSzach za walkowery w III lidze junio

Postprzez kolokwium » 12 gru 2017, 21:28

1. Tak. Dzieci nabierają szacunku do przeciwników, zasad, rozgrywek i siebie.
  2. Opiekunowie mając świadomość różnych niespodziewanych sytuacji powinni odpowiednio zabezpieczyć "stan osobowy" jak i transport w odpowiednim czasie.
  3. Walkower jest karą poczwórną:
      - drużyny oddającej walkower
      - klubu
      - zawodnika przegrywającego walkowerem
      - zawodnika wygrywającego walkowerem
    Walkowery nie sprzyjają reputacji gry szachowej.
  4. Regulamin dyscyplinarny PZSzach nie wpływa na regulaminy rozgrywek.
  5. Regulamin DMP nie musi być zgodny z regulaminem rozgrywek drużynowych województw.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2031 razy
Otrzymał podziękowań: 2175 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez miaras » 12 gru 2017, 21:37

kolokwium napisał(a):
  1. Tak. Dzieci nabierają szacunku do przeciwników, zasad, rozgrywek i siebie.
  2. Opiekunowie mając świadomość różnych niespodziewanych sytuacji powinni odpowiednio zabezpieczyć "stan osobowy" jak i transport w odpowiednim czasie.
  3. Walkower jest karą poczwórną:
      - drużyny oddającej walkower
      - klubu
      - zawodnika przegrywającego walkowerem
      - zawodnika wygrywającego walkowerem
    Walkowery nie sprzyjają reputacji gry szachowej.
  4. Regulamin dyscyplinarny PZSzach nie wpływa na regulaminy rozgrywek.
  5. Regulamin DMP nie musi być zgodny z regulaminem rozgrywek drużynowych województw.

Ad 1/ o jakim szacunku kolokwium pisze, gdy mi dziecko zachoruje i przegra walkowerem?
Ad 2/ w sądach kary finansowe są rygorystyczne a nie w rozgrywkach z "durnym" regulaminem
Ad 3/ regulamin rozgrywek PZSzach o mistrzostwo Polski obowiązuje wojewódzkie związki szachowe patrz: vide Ustawa prawo sportowe
Ad 4/ rozgrywki o DMP według regulaminu rozgrywek są kompatybilne z rozgrywkami na szczeblu wojewódzkim

W rozgrywkach II ligi juniorów w Szczyrku oddawano walkowery i nikt jakoś nie pokusił się na takie wpisy w regulaminie:http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_3787/results.html?l=pl&tb=213_&rd=11_
miaras

Postprzez kolokwium » 12 gru 2017, 23:06

1. Zachorowanie jest przypadkiem nieprzewidywalnym jednostkowo. Opiekun drużyny powinien mieć możliwość skorzystania z zawodnika rezerwowego. Brakiem szacunku do przeciwnika jest świadome oddanie walkowera.
  2. Zakłada się, że nikt nie będzie podlegał karze bo nie będzie naruszany regulamin.
  3. Proszę o wskazanie źródła (najlepiej link i cytat).
  4. Proszę o wskazanie źródła (najlepiej link i cytat).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez miaras » 13 gru 2017, 00:38

A moim zdaniem to jest kolejny wybieg i cwaniactwo Zarządu PKZSzach. Nie ma kasy i sponsorów na nagrody, to wymyślimy taki regulamin, żeby kluby same sobie opłaciły nagrody. walkowery w wypadkach losowych są praktycznie nieuniknione, zwłaszcza w okresie zimowym np. dziecko zachoruje, samochód nie odpali, droga nie odśnieżona, lub coś wypadnie pilnego. Jeszcze zrozumiałbym, że Zarząd dba o dobry wizerunek eliminując umyślne walkowery, ale takie przecież są niezwykłą rzadkością, nikt nie oddaje walkowerów walcząc o dobre miejsce. Mając długoletnie doświadczenie nie spotkałem się z umyślnym oddaniem walkowera, bez jaj szanowny kolokwium. Oddanie jednego walkowera według Ciebie to umyślne działanie i należy za to karać finansowo?
miaras

Postprzez miaras » 13 gru 2017, 00:51

kolokwium napisał(a):
  1. Zachorowanie jest przypadkiem nieprzewidywalnym jednostkowo. Opiekun drużyny powinien mieć możliwość skorzystania z zawodnika rezerwowego. Brakiem szacunku do przeciwnika jest świadome oddanie walkowera.
  2. Zakłada się, że nikt nie będzie podlegał karze bo nie będzie naruszany regulamin.
  3. Proszę o wskazanie źródła (najlepiej link i cytat).
  4. Proszę o wskazanie źródła (najlepiej link i cytat).

Ad 3 i 4 Ustawa o sporcie Art. 13. 1. Polski związek sportowy ma wyłączne prawo do:
1) organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym
sporcie;
2)2) ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym
organizowanym przez związek, z wyjątkiem reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie;
miaras

Postprzez hajdzik » 13 gru 2017, 08:22

kolokwium - walkower można również mieć z powodu "nie dojechania drużyny na rozgrywki" -co absolutnie nie jest winą drużyny
akurat moja żona pochodzi z nieco dalszych rejonów - bo spod zamościa - a dokładniej okolice hrubieszowa (dla wtajemniczonych z tych rejonów).
Dwa lub trzy lata temu, gdy tak wiało śniegiem- tak im zawiało wioskę, że przez 5 dni nie mieli możliwości wyjechać.
Tylko jeden sąsiad traktorem gnał - żeby chociaż świeże zakupy zrobić rodzinie i sąsiadom - jak znajdę zdjęcie - to wrzucę.
Dwa metry wysokości śniegu i tylko tunel na jeden pas
To nie śląsk - gdzie praktycznie nie mamy większych problemów w czasie zimy.

Nie można tak rygorystycznie podchodzić do regulaminu i cokolwiek komuś przyśni się w chorej główce od razu wpisać w regulamin.
sytuacje losowe się zdarzają i będą się zdarzać - możemy je minimalizować - ale trzeba podchodzić do tego z rozwagą.

mam pytanie.
Co w przypadku kiedy organizator zatrudni sędziego - a ten nie przyjedzie na turniej.
Jaka kara jest dla sędziego?
Czy jest to zapisane w jakimkolwiek regulaminie PZSZACH?

Czy ktoś miał taki przypadek? jestem ciekaw - co w takim przypadku, gdy jest 50 szachistów - a sędzia nie przyjedzie.
Czy sędzia musi opłacić wszystkim zawodnikom koszty dojazdu - plus jakąś dodatkową karę za stracony czas?
o złej reputacji szachów już nie wspomnę....
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 247 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 13 gru 2017, 17:30

miaras napisał(a):Ad 3 i 4 Ustawa o sporcie Art. 13. 1. Polski związek sportowy ma wyłączne prawo do:
1) organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym
sporcie;
2)2) ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym
organizowanym przez związek, z wyjątkiem reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie;

1. PZSzach nie wpływa na organizację rozgrywek wojewódzkich. Interesuje się tylko rozgrywkami centralnymi (od 3 czyli II Ligi). Może nawet nie być rozgrywek wojewódzkich i Zarząd woj. zw. szach. może wyznaczyć klub do rozgrywek II Ligi. Oprócz tego każda drużyna spełniająca warunki regulaminowe może przystąpić do rozgrywek bez "namaszczenia" z woj. zw. szach (np. bez zwycięstwa (a nawet uczestnictwa) w rozgrywkach wojewódzkich, lub decyzji Zarządu).
  2. W sprawach dyscyplinarnych podczas rozgrywek decyduje sędzia na podstawie odpowiednich regulaminów. Głównym dokumentem jest regulamin rozgrywek, który jest również rodzajem umowy między organizatorem a zawodnikiem. W nim są kary za jego naruszenie.
  3. Wypadki nadzwyczajne się zdarzają i najczęściej można im zaradzić. Trzeba tylko chcieć.
  4. Gdy sędzia nie przybędzie na turniej wówczas albo turniej się nie odbędzie, albo ktoś przejmie funkcję sędziego głównego. Dwa razy sędziowałem "nieplanowany" turniej. Za każdym razem były to "przypadki szpitalne". W czwartek przed CiderSzachem miałem podobny przypadek i zastanawiałem się nad zastępstwem ale "mi przeszło". Po szybkiej domowej kuracji odżyłem. W piątek czułem się tak, że dałem radę przyjechać.
  5. Umowa między organizatorem a sędzią jest umową cywilną i podlega pod zapisy Kodeksu Cywilnego.
kolokwium
Moderator

Postprzez miaras » 13 gru 2017, 20:14

kolokwium, wydaje mi się ze pomieszałeś pojęcia, zobacz co ten regulamin uwzględnia cyt.
1/Decyzje sędziego głównego są ostateczne podczas trwania zawodów. Odwołanie od nich można składać do 3 dni po zawodach do Zarządu PkZSzach. w sprawach regulaminowych oraz do Kolegium Sędziów PkZSzach w sprawach przepisów gry.
2/Prawo interpretacji niniejszego regulaminu należy do Zarządu PkZSzach i sędziego głównego zawodów.
A co mówi regulamin dyscyplinarny PZSzach cyt. § 2 Przewinieniem dyscyplinarnym w rozumieniu niniejszego Regulaminu jest
naruszenie przepisów określonych w § 1, norm etycznych obowiązujących w sporcie, naruszenie zasad współżycia społecznego, a także naruszenie innych obowiązujących przepisów, jeżeli czyn pozostaje w związku z uczestnictwem w ruchu sportowym.

Ostateczne decyzje dyscyplinarne organów Związku mogą być zaskarżane, poprzez PZSzach, do Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w zakresie przewidzianym kompetencjami Trybunału Arbitrażowego.

I teraz proszę mi szanowny kolokwium odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób walkower oddany w sytuacji losowej mieści się w kategorii przewinienia dyscyplinarnego, czy może jednak zaskarżymy ten regulamin jako niezgodny z zasadami współżycia społecznego do Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim, który nałoży kare na Związek.
miaras

Postprzez kolokwium » 13 gru 2017, 20:42

Przewinieniem dyscyplinarnym jest świadome oddanie walkowera dla osiągnięcia jakichś korzyści. I takie postępowanie podlega pod Regulamin Dyscyplinarny.
Nieumyślny walkower jest wypadkiem, przewinieniem nieumyślnym. Za takie przewinienie regulamin przewiduje karę.
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 13 gru 2017, 21:24

kolokwium- a to co pisałem odnośnie sędziów?
bo o tym nic nie wspomniałeś
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 247 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez miaras » 13 gru 2017, 21:25

kolokwium napisał(a):Przewinieniem dyscyplinarnym jest świadome oddanie walkowera dla osiągnięcia jakichś korzyści. I takie postępowanie podlega pod Regulamin Dyscyplinarny.
Nieumyślny walkower jest wypadkiem, przewinieniem nieumyślnym. Za takie przewinienie regulamin przewiduje karę.

ad 1 Przewinieniem dyscyplinarnym jest świadome oddanie walkowera dla osiągnięcia jakichś korzyści. I takie postępowanie podlega pod Regulamin Dyscyplinarny - w zupełności się zgadzam
ad 2 Nieumyślny walkower jest wypadkiem, przewinieniem nieumyślnym. Za takie przewinienie regulamin przewiduje karę - zupełnie nie jestem w stanie pojąć tego toku rozumowania, w świetle prawa cywilnego czy karnego nie ma czegoś takiego. Z definicji zasada winy (jako wyraz złej, nastawionej na złamanie prawa woli jednostki)
Musisz przyznać kolokwium że nie jesteś w stanie obronić tego regulaminu w sprawie nałożenia kar finansowych za walkower w sprawach losowych, ponieważ nie ma możliwości zarzucić zawodnikowi złej woli. Sam walkower na szachownicy jest w istocie karą dla drużyny, natomiast kara finansowa na jakiej zasadzie? Odpowiedzialności zbiorowej czy jakiej?

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie zapytania do Komisji Prawnej PZSzach w sprawie tego regulaminu, jak otrzymam odpowiedź to poinformuję forumowiczów o efektach.
miaras

Postprzez kolokwium » 13 gru 2017, 21:56

@hajdzik
środa, 13 grudnia 2017, 16:30 viewtopic.php?p=106910#p106910
kolokwium
Moderator

Postprzez jasne » 14 gru 2017, 10:45

Z tego co wiem taki zapis regulaminowy został wprowadzony po skargach w rozgrywkach seniorów w ubiegłych latach.
Przyczyny bywały różne choć naprawdę nieprzewidywalne wypadki losowe (jak uszkodzenie samochodu w drodze bo gorączkę czy kaca zawodnika po imieninach do nieprzewidywalnych nie zaliczam ) zdarzały się bardzo rzadko. Natomiast przeważały prozaiczne: niektóre kluby zgłaszały okrojone składy - bez żadnych zawodników rezerwowych, jakby nie licząc się zupełnie z istnieniem chorób czy innych indywidualnych przeszkód w grze czy też nie dbając o rezerwy wystawiały zawodników którzy od początku zgłaszali że nie są w stanie zagrać we wszystkich zjazdach. Tak samo -kluby które ignorując w swych planach "przypadki losowe" i dążyły do zgłoszenia jak największej liczby drużyn - beztrosko, bez planowania żadnych rezerw, argumentując że chcą wszyscy grali -a jeśli ktoś nie będzie mógł? to trudno dla nich nie ma problemu- w ten sposób niestety lekceważąc interes reszty uczestników i organizatorów oraz pogarszanie reputacji szachów ( tak ! niektórym ciężko uwierzyć ale zdarza się że na zjazdy w małych miejscowościach przychodzą przedstawiciele lokalnych mediów czy potencjalni sponsorzy nagród, nieaktywni gracze, rodzice z dziećmi które uczą się szachów itp i widza na starcie puste stoliki).
Niestety zdarzało się że do rozgrywek zgłaszały się drużyny które grały mecze "u siebie" lub w pobliżu natomiast nie jeżdziły na dalsze wyjazdy mająć w w nosie tak rozgrywki jak i rywali którzy jechali kupę kilometrów podpisać protokół.
Dochodziło do tego że nawet gospodarze zjazdów nie potrafili zapewnić obsady we własnych licznie zgłaszanych drużynach i wystawiali walkowery lub przy odrobinie szczęścia całkowicie łapali początkujących ledwo znających ruchy graczy.
Patologie te( sądzę że jest to właściwe słowo) dezorganizujące rozgrywki i przyczyniające się do złej reputacji rozgrywek ligowych wielokrotnie były omawiane na spotkaniach formalnych i w rozmowach nieformalnych przecież zdarzało się że brak rywala i otrzymanie walkowera odbierało dzieciakom szansę na uzyskanie normy.
Dlatego cieszy mnie że związek postanowił choć w niewielkim stopniu ( 100 zł za drużynę czyli 20 zł za osobę to bardziej forma mobilizacji niż kary ) przeciwdziałać patologii "walkowerów" , beztrosce i braku szacunku dla rywali, rozgrywek oraz szachów jako całości.
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez miaras » 14 gru 2017, 11:52

Każde uzasadnienie jest dobre, czy ze strony zwolenników i przeciwników kar finansowych, jest jedno "ale", regulamin musi być zgodny z zasadami prawa ( z konsultacji prawnych wynika konieczność zmiany regulaminu) obowiązującymi w Polsce. Jeśli narusza te zasady to musi być albo zmieniony, albo trzeba zrezygnować z kar. Kara finansowa jest nakładana w wyjątkowo nagannych naruszeniach regulaminu dyscyplinarnego i musi być wskazana wina zawodnika /klubu/. Regulamin rozgrywek już w swojej części wskazuje, że drużyna nie może przystąpić do rozgrywek nie mając 50%+1 na szachownicach i otrzymuje walkowera, ale i w tym przypadku wyznaczenie dodatkowej kary finansowej jest powodowane z winy klubu /zawodnika/.
miaras

Następna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy