Grający sędzia

Moderator: kolokwium

Grający sędzia

Postprzez AdamPitula » 15 wrz 2017, 21:23

Zapytano mnie, czy sędzia może grać w sędziowanym przez siebie turnieju przedstawionym do oceny rankingowej FIDE. I mam kłopot z odpowiedzią, bo o ile zdroworozsądkowo rzecz biorąc, wydaje mi się, że sędzia w takim turnieju grać nie powinien, to już ze wskazaniem przepisu, który zabraniałby tego, mam kłopot. W dokumencie FIDE Arbiters’ Manual 2016 ( http://arbiters.fide.com/images/stories ... l-2016.pdf) znalazłem takie zdanie:
1.17 No arbiter may play in a title tournament even just as filler.

ale poza tym nic — ani w przepisach FIDE, ani PZSZach. Może ktoś z Forumowiczów pomoże?
AdamPitula

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 0

Re: Grający sędzia

Postprzez chlebik » 16 wrz 2017, 10:34

Nie śledzę zmian w przepisach tak dokładnie, ale mogę zaświadczyć, że brałem udział w chyba dwóch turniejach zgłoszonych do FIDE gdzie sędzia grał właśnie jako 'filler'.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez rutra » 16 wrz 2017, 23:09

Grałem w kilku turniejach, w których sędzia był zawodnikiem (turnieje nie zgłoszone do FIDE). Kiedyś grając z sędzią zastanawiałem się jaką decyzje podejmie gdy za chwilę będę reklamował grę na czas, jeśli nie będzie wiedział jak wygrać K+S+G vs K. Ostatecznie przeciwnikowi został jeszcze jeden pion i przez tego piona partia zakończyła się patem (ja miałem 1 sekundę).

Nie wiem czy jest taki przepis, który zabrania grę sędziemu, w turnieju który sędziuje. Na pewno na jakiś ważniejszych turniejach nie powinien, bo może być stronniczy, ale widziałem już turnieje zgłoszone do FIDE gdzie sędzia grał, bo było mało zawodników (turniej mógł się wysypać) i/lub była nieparzysta liczba zawodników. Turnieje zostały zgłoszone do FIDE i podliczone, i chyba nie było żadnych kontrowersyjnych sytuacji.

Kiedyś do turnieju organizowanego przez mój klub (nie zgłoszony do FIDE) zapisało się 9 zawodników (jeden musiałby pauzować). Zagrałem i co ciekawe w turnieju były dwie reklamacje (w moich partiach :D ). Ale te reklamacje rozpatrzył inny sędzia. Sytuacje dotyczyły gry na czas (miałem poniżej dwóch minut). O ile w pierwszej sytuacji sprawa była oczywista (różnopolowe gońce, zablokowane piony, gońce broniły pionów), o tyle w drugiej sytuacji reklamowałem przegraną wieżówkę, jednak przeciwnik wiedział jak wygrać i decyzja sędziego nie była potrzebna. Następnym razem ustaliłem, że jeśli mam sędziować i grać (na przykład z powodu małej liczby uczestników i/lub nieparzystej liczby uczestników) to tylko tempem z dodawanym czasem, aby nie było reklamacji gry na czas.

Zatem moim zdaniem sędzia nie powinien grać w ważniejszym turnieju, który sędziuje (zgłoszonym do FIDE i/lub z większymi nagrodami, szczególnie tych bez dodawanego czasu). Natomiast jeśli turniej nie jest jakiś istotny (kameralny, bez wysokich nagród) i potrzebny jest zawodnik by turniej się nie wysypał, to moim zdaniem powinna być możliwość gry sędziego.
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2011 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 17 wrz 2017, 10:08

AdamPitula napisał(a):ale poza tym nic — ani w przepisach FIDE, ani PZSZach. Może ktoś z Forumowiczów pomoże?
W przepisach PZSzach na pewno było i zapewne nadal jest. Swego czasu mieliśmy sprawę o tym w Kolegium ŚlZSzach i wiedzieliśmy "że jest", ale w kilka godzin nie umieliśmy podeprzeć się źródłem. Po powrocie do domu znalazłem w niecałą minutę.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2069 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Nataniel998 » 17 wrz 2017, 11:52

ja uważam że sędzia powinien sędziować a nie grać w turniejach przez samego siebie sędziowanych
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Ranking: 1835

Postprzez AdamPitula » 17 wrz 2017, 15:11

Pięknie dziękuję wszystkim respondentom. Fragment
kolokwium napisał(a):W przepisach PZSzach na pewno było i zapewne nadal jest. Swego czasu mieliśmy sprawę o tym w Kolegium ŚlZSzach i wiedzieliśmy "że jest", ale w kilka godzin nie umieliśmy podeprzeć się źródłem. Po powrocie do domu znalazłem w niecałą minutę.

zdopingował mnie i znalazłem. Kodeks Szachowy z roku 2007 (http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm=4&idm2=125), część B.V REGULAMINY TURNIEJOWE I ORGANIZACJA ZAWODÓW W POLSKIM ZWIĄZKU SZACHOWYM:
2.2 W czasie prowadzenia zawodów, sędziowie są objęci zakazem gry w jakimkolwiek turnieju szachowym.
AdamPitula

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez kolokwium » 17 wrz 2017, 15:43

Dodam, że ten przepis jest nieżyciowy, bo np. przy sędziowaniu (jako główny) rozgrywek ligowych dojazdowych trwających przeważnie kilka miesięcy sędzia jest wówczas "zawieszony w prawach zawodnika".
Najdłuższe (obecnie) znane mi ligi w Polsce (11 rund):
    liga DZSzach od 6.11 – I runda do 26.03 – XI runda zjazdowa
    liga KPZSzach - od października do maja
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez adse » 17 wrz 2017, 18:49

"W czasie prowadzenia zawodów". A "czas prowadzenia" ma przerwy. Kwestia interpretacji, niestety jak zwykle.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy

Postprzez kolokwium » 17 wrz 2017, 22:47

Sędzia "prowadzi zawody" również między rundami (i zjazdami).

PS
Swego czasu w Regulaminie Rozgrywek Drużynowych KPZSzach był taki zapis:
XI.10. W czasie trwania rundy jedyna instancja odwoławcza są sędziowie meczu, w tym czasie sędzia główny jest zwolniony ze swoich obowiązków i może rozgrywać partie w meczu swojej drużyny, ale tylko jako zawodnik rezerwowy. Nie może jednak rozpatrywać ewentualnego protestu w partii, która rozgrywał. Protest taki może rozpatrzyć jedynie sędzia rezerwowy, wytypowany przed rozpoczęciem rozgrywek.
kolokwium
Moderator

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy