Przepisy gry FIDE od 1.7.2017 i 1.1.2018

Moderator: kolokwium

Re: Przepisy gry FIDE obowiązujące od 01-07-2017

Postprzez Nataniel998 » 05 wrz 2017, 15:17

dzięki rutra za odpowiedz
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Postprzez kolokwium » 05 wrz 2017, 15:56

ooooo napisał(a):Pynianie odnośnie do punktu 6. wytycznych
6. In case that the indications are 0.00 in both clocks and electronic clocks are used, the Arbiter has always the possibility to establish which flag fell first, with the help of the "-" indication. Therefore there is always a winner.

Czy w zakresie pojęcia "always" zawierają się także szachy szybkie i błyskawiczne?

1. Jeżeli partie są "pod dostatecznym nadzorem", to obowiązują zasady szachów klasycznych (oprócz tempa gry)
      6.8
    • A flag is considered to have fallen when the arbiter observes the fact or when either player has made a valid claim to that effect.
    • Przyjmuje się, że nastąpiło przekroczenie czasu (opadnięcie chorągiewki), gdy sędzia stwierdzi ten fakt, względnie, gdy jeden z zawodników złoży prawidłową reklamację.
  2. Jeżeli partie są "pod niedostatecznym nadzorem", to obowiązują zasady szachów aktywnych A.4.
    Nas interesuje punkt A.4.3 (fragment)
    • To claim a win on time, the claimant may stop the chessclock and notify the arbiter. For the claim to be successful, the claimant must have time remaining on his own clock after the chessclock has been stopped. However, the game is drawn if the position is such that the claimant cannot checkmate the player’s king by any possible series of legal moves.
    • Aby zgłosić żądanie wygrania przez czas, zawodnik zgłaszający musi zatrzymać zegar i powiadomić sędziego. Uznanie zgłoszenie zwycięstwa wymaga, aby po zatrzymaniu zegarów chorągiewka sygnalizacyjna reklamującego była uniesiona, a jego przeciwnika opadnięta. Jednakże partia kończy się remisem, jeśli powstała pozycja, w której reklamujący nie może zamatować króla przeciwnika za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1887 razy
Otrzymał podziękowań: 2078 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez ooooo » 06 wrz 2017, 23:30

ooooo napisał(a):Pynianie odnośnie do punktu 6. wytycznych
6. In case that the indications are 0.00 in both clocks and electronic clocks are used, the Arbiter has always the possibility to establish which flag fell first, with the help of the "-" indication. Therefore there is always a winner.

Czy w zakresie pojęcia "always" zawierają się także szachy szybkie i błyskawiczne?

FA Magdalena Judek napisał(a):tak - taka jest obecnie interpretacja - obowiązuje przy okazji wszystkich temp gry.

Zwracam jednak uwagę, że w przypadku temp z dodatkiem sekundowym taka sytuacja nie powinna się zdarzyć - zegary mają blokadę i zatrzymują się przy przekroczeniu czasu.
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 140 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 07 wrz 2017, 16:19

Zegar nie kończy gry. Do tego mają uprawnienia gracze i sędzia. Dlatego zegar nie może nie odliczać czasu zawodnikowi mającemu jeszcze czas.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 07 wrz 2017, 16:47

Nie podoba mi się ta internpretacja. W jednym z ostatnich numerów magazynu Szachista A. Filipowicz opisywał tę sytuację i decyzja była inna (remis przy 2x 0.00).

Ja bym to zinterpretował tak:

6.12.1.

Ekrany, monitory lub szachownice demonstracyjne, pokazujące aktualną pozycję na szachownicy,
posunięcia i liczbę wykonanych posunięć, jak również zegary pokazujące liczbę
wykonanych/zakończonych posunięć, są dozwolone na sali turniejowej.

6.12.2.

Jednakże zawodnik nie ma prawa składania reklamacji, opierając się wyłącznie na informacji
uzyskanej w ten sposób.

Czyli zawodnik nie może reklamować przekroczenia czasu opierając się na tym, że po stronie przeciwnika zapaliła się chorągiewka/znak minus itp.

Natomiast widziałem różne decyzje sędziów, jeden sędzia wpisał porażkę zawodnikowi, któremu się zaświeciła flaga, sam zawodnik był zaskoczony, że to jest porażka. Z kolei na innym turnieju sędzia wpisał remis i również jeden z zawodników był zaskoczony tą decyzją.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Postprzez kolokwium » 07 wrz 2017, 17:10

rutra napisał(a):Czyli zawodnik nie może reklamować przekroczenia czasu opierając się na tym, że po stronie przeciwnika zapaliła się chorągiewka/znak minus itp.
Nie przesadzaj. 6.12. dotyczy sprzętu "zewnętrznego", a nie dostępnego na stoliku przy szachownicy. Wg Twojej interpretacji, to zawodnik nie może reklamować przekroczenia czasu opierając się na tym, że po stronie przeciwnika opadła chorągiewka.
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 07 wrz 2017, 17:19

rutra napisał(a):Nie podoba mi się ta internpretacja. W jednym z ostatnich numerów magazynu Szachista A. Filipowicz opisywał tę sytuację i decyzja była inna (remis przy 2x 0.00).
{...}
Natomiast widziałem różne decyzje sędziów, jeden sędzia wpisał porażkę zawodnikowi, któremu się zaświeciła flaga, sam zawodnik był zaskoczony, że to jest porażka. Z kolei na innym turnieju sędzia wpisał remis i również jeden z zawodników był zaskoczony tą decyzją.

Przy nielimitowanej fazie gry (a tak jest w szachach aktywnych/szybkich i błyskawicznych) aby wygrać "na czas" należy mieć choć ułamek sekundy własnego czasu na grę. Decyduje o tym punkt A.4.3 (o czym już wspomniałem)
kolokwium napisał(a):
  • To claim a win on time, the claimant may stop the chessclock and notify the arbiter. For the claim to be successful, the claimant must have time remaining on his own clock after the chessclock has been stopped. However, the game is drawn if the position is such that the claimant cannot checkmate the player’s king by any possible series of legal moves.
  • Aby zgłosić żądanie wygrania przez czas, zawodnik zgłaszający musi zatrzymać zegar i powiadomić sędziego. Uznanie zgłoszenie zwycięstwa wymaga, aby po zatrzymaniu zegarów chorągiewka sygnalizacyjna reklamującego była uniesiona, a jego przeciwnika opadnięta. Jednakże partia kończy się remisem, jeśli powstała pozycja, w której reklamujący nie może zamatować króla przeciwnika za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.
kolokwium
Moderator

Postprzez zulu » 07 wrz 2017, 22:08

W przepisach można zauważyć tendencję, ze zegar elektroniczny ma ułatwić pracę sędziemu i ewentualnie pomóc przy gapiostwie.
W szachach klasycznych granych bez bonusa, aby zegar ułatwił pracę można ustawić czas z zerowym bonusem i zegar zatrzyma się gdy jednemu z graczy skończy się czas.
To samo można zrobić w szybkich i błyskawicznych, ale pod warunkiem, ze wszystkie zegary są elektroniczne.
Skoro sędzia ma zawsze (i to niezależnie od tempa gry) obowiązek reagowania na opadnięty czas , to takie ustawienie zegarów zagwarantuje równość.
Mniejsze znaczenie będzie miała szybkość reakcji sędziego na opadnięty czas.
Oczywiście zawsze najpierw decyduje rozstrzygnięcie na szachownicy, decyzja o podaniu czy tez zgodzie na remis i dopiero następnie czas.
I tu nie widzę problemu.

Natomiast problem jest, gdy zegar np. po 40 posunięciach dodaje dodatkowo np. 30 minut (dwie kontrole) i na wyświetlaczu nie ma liczby posunięć. Sędziowie ustawiają takie tempo a przy nieprawidłowej obsłudze zegara lub błędach w zapisie mają problem nie do rozwiązania. I to jest problem przy bonusach, a nie to, ze się zatrzymuje zegar.
Ostatnio takich 30 minut nie ustawiam i po zatrzymaniu zegara (dojściu do zera) sprawdzam liczbę wykonanych posunięć i dopiero wtedy ręcznie dodaję 30 minut na obu wyświetlaczach.
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez rutra » 07 wrz 2017, 23:12

kolokwium napisał(a):
rutra napisał(a):Czyli zawodnik nie może reklamować przekroczenia czasu opierając się na tym, że po stronie przeciwnika zapaliła się chorągiewka/znak minus itp.
Nie przesadzaj. 6.12. dotyczy sprzętu "zewnętrznego", a nie dostępnego na stoliku przy szachownicy. Wg Twojej interpretacji, to zawodnik nie może reklamować przekroczenia czasu opierając się na tym, że po stronie przeciwnika opadła chorągiewka.

Zastosowałem skrót myślowy. Oczywiście chodziło mi o sytuację gdy obaj zawodnicy mają na zegarze 0.00 i u jednego świeci się flaga. Można ustalić komu pierwszemu opadła chorągiewka, ale zawodnik chcąc to ustalić posługuje się informacją, która jest na zegarze, a której nie powinno być.
rutra

Postprzez kolokwium » 08 wrz 2017, 06:49

Przy kontroli posunięć gdy nie ma wykonanych przewidzianych regulaminem posunięć, to ma znaczenie kto pierwszy przekroczył czas. Czyli świeci się flaga/kreska lub inny odpowiedni wskaźnik na zegarze.

Dopóki można bezkarnie postawić mata "na spadniętym czasie", dopóty zegary nie powinny samodzielnie zatrzywać obu "mechanizmów".
Jeżeli (jak w innych dyscyplinach sportowych), czas będzie najważniejszy (ewentualnie jak w kopanej w połączeniu z decyzją sędziego), to zegary będą mogły rządzić i przerywać grę. Ale to musiałaby być zmiana w przepisach.

Wytyczne nie są przepisami lecz ich wyjaśnieniem (co autor miał na myśli, a nie umiał tego zapisać). Próbą poprawy niedociągnięć w przepisach.
kolokwium
Moderator

Postprzez jurher » 25 wrz 2017, 11:13

Panowie sędziowie, szybkie pytanie: czy zgodnie z 4.1. regulaminu, jak zawodnik podczas partii szybkiej lub błyskawicznej zagra ręką prawą, przełączy lewą, to jest to błąd kończący partię ???
jurher

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: jurher

Postprzez rutra » 25 wrz 2017, 11:57

jurher napisał(a):Panowie sędziowie, szybkie pytanie: czy zgodnie z 4.1. regulaminu, jak zawodnik podczas partii szybkiej lub błyskawicznej zagra ręką prawą, przełączy lewą, to jest to błąd kończący partię ???

Niekoniecznie. Jest to błąd, ale nie jest to nieprawidłowe posunięcie.

Kara: patrz 12.9.
rutra

Postprzez zulu » 25 wrz 2017, 12:17

kolokwium napisał(a):Dopóki można bezkarnie postawić mata "na spadniętym czasie", dopóty zegary nie powinny samodzielnie zatrzywać obu "mechanizmów".

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Nikt nikt nie zmusza zawodnika do wykonania posunięcia prowadzącego do mata.
Jak grozi mat, zawodnik powinien wyćwiczyć automatyczne sprawdzenie zegarów przed wykonaniem posunięcia.
Nawet jak w trakcie tego sprawdzania opadnie chorągiewka to nic nie traci, bo wyświetlacz zegara "podpowie" sędziemu, która "chorągiewka opadła wcześniej".
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez kolokwium » 25 wrz 2017, 18:58

Jeżeli można bezkarnie postawić mata "na spadniętym czasie", to brakiem konsekwencji jest to, że może decydować setna część sekundy (czyli niezauważalna chwila dla ludzkiego oka) i wskazanie zegara zadecyduje o wyniku rezultatywnym. Jeżeli nie przerwano gry pomimo spadnięcia chorągiewki, jeżeli drugiemu zawodnikowi również skończył się czas, to żaden z nich nie powinien "wygrać przez czas".

Przypomnę przepis o "skończonym czasie na grę":
6.8. Przyjmuje się, że nastąpiło przekroczenie czasu (opadnięcie chorągiewki), gdy sędzia stwierdzi ten fakt, względnie, gdy jeden z zawodników złoży prawidłową reklamację.

6.8. A flag is considered to have fallen when the arbiter observes the fact or when either player has made a valid claim to that effect.
Przy "samodzielnym" zatrzymaniu się zegara to wówczas on (zegar) jest trzecią osobą nieuwzględnioną w przepisach gry.
kolokwium
Moderator

Postprzez Kaczmar » 09 paź 2017, 21:50

Na stronie Komisji Sędziowskiej FIDE:
http://arbiters.fide.com/
ukazał się 2017 Arbiters' Manual.
Mamy udział w tym manualu ponieważ nad jego powstaniem pracowali między innymi dwaj "nasi" sędziowie: A. Filipowicz i T. Delega.
Kaczmar

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
FICS: Kaczmar

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy