O sposobie podziału/rozdziału nagród

Moderator: kolokwium

O sposobie podziału/rozdziału nagród

Postprzez Szpakira » 19 kwi 2017, 10:02

Hej, Był ostatnio turniej w moim mieście, 30 min na zawodnika,5 rund, 3 grupy wiekowe. Mam 15 lat, więc byłam w tej najstarszej do lat 15. gdzie było chyba 20 osób w tym tylko dwie dziewczyny: ja i taka Marcelina, której tata był drugim sędzią. Ostatecznie Marcelina nie ukończyła turnieju, ponieważ 1 rundę wygrała a drugą i trzecią przegrała, więc z tego załamania postanowiła uciec. Nie grała w 4 i 5 rundzie, na kojarzeniach też jej nie było. Gdy nadszedł czas rozdawania nagród, Marceliny nie było. Jej ojciec był tak wkurzony, że nigdy go takiego nie widziałam. Ostatecznie otrzymałam puchar za 3 miejsce ( miałam 4/5 pkt) i na koniec pozostało pytanie komu przyznać puchar dla najlepszej dziewczyny. Marceliny już dawno nie było, zostałam jako jedyna w mojej grupie wiekowej. Wyobraźcie sobie, że puchar dla najlepszej dziewczyny został przekazany dla ojca Marceliny, aby ten jej go przekazał. Czy to jest sprawiedliwe? Że taka 15 latka myśli sobie: ,, po co mam kończyć turniej? tatuś i tak mi weźmie puchar..." I teraz mam do Was pytanie: czy ona nie powinna zostać zdyskwalifikowana? Bardzo bym prosiła również o jakąś podstawę prawną, jakiś punkt regulaminu mówiący o tego typu zdarzeniach. Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Ostatnio edytowany przez Szpakira, 19 kwi 2017, 12:16, edytowano w sumie 1 raz
Szpakira

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1400

Re: Zasady FIDE---> POMOCY!

Postprzez krzysio » 19 kwi 2017, 11:11

To nie kwestia zasad fide, to kwestia regulaminu turniejowego, czasem interpretacji tegoż przez sędziego. Bywa że nagrody są łączone, bywa że nie. W pierwszym wypadku zbieramy wszystkie, pod które podpadamy, w drugim tylko najcenniejszą, reszta idzie do kolejnych zawodników. Niekiedy przy nagrodach niełączonych organizator pozwala na wybór, tu zapytałby czy wolisz puchar za trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji, czy za najlepszą "dziewczynkę" (15 lat to już chyba nie taka dziewczynka).
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 988 razy
Ranking: 0

Postprzez Szpakira » 19 kwi 2017, 12:02

Sędzia na początku turnieju powiadomił zawodników, ze rozgrywki odbędą się wg zasad fide. W tym turnieju nagrody były łączone, ponieważ niektórzy zawodnicy otrzymali np 2 puchary czy nagrody rzeczowe. Nie zależy mi tutaj na samych nagrodach lecz na sprawiedliwości. Przecież jeśli tata Marceliny nie byłby na miejscu to nic by nie dostała, ponieważ uciekła. A ze stwierdzeniem, ze 15 lat to już nie dziewczynka w pełni się zgadzam :D Miałam bardziej na myśli tytuł.
Szpakira

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1400

Postprzez krzysio » 19 kwi 2017, 12:37

Zasady FIDE tyczą samej gry w szachy, niektóre kwestie organizacyjne, czy kwestie nagród reguluje regulamin turniejowy. Gdyby nawet organizator zrobił nagrodę "Dla najlepszej zawodniczki o imieniu Marcelina", to o ile wiem, nie złamałby zasad FIDE.

A ze sprawiedliwością to różnie bywa, generalnie na tym świecie nikt jej nie obiecywał ;) Wpadki z nagrodami turniejowymi też się trafiają, nie tylko na turniejach lokalnych, to trafia się nawet na oficjalnych MP ;) Zawsze możesz podlinkować regulamin, niestety przestaniesz być anonimowa wtedy.

edit
Aaa, zarówno interpretacja regulaminu, jak i ostatnie słowo w kwestiach nieujętych regulaminem, należy do sędziego ;)
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 988 razy

Postprzez Kaczmar » 19 kwi 2017, 15:30

Jak chcesz mądrych odpowiedzi wklej regulamin turnieju. Według mnie wszystko sprowadza się do tego czy nagrody były łączone czy nie oraz czy aby otrzymać nagrodę trzeba było być na zakończeniu turnieju. Czasami też znajdują się zapisy, że aby dana klasyfikacja była prowadzona musi być minimum 3 zawodników w danej klasyfikacji.
Kaczmar

Podziękował : 138 razy
Otrzymał podziękowań: 132 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 19 kwi 2017, 17:22

1. O sposobie podziału/rozdziału nagród decyduje organizator poprzez zapisy w Regulaminie turnieju.
  2. Sędzia przestrzega regulaminu. Jeżeli jakaś kwestia nie jest ujęta w regulaminie, rozstrzyga sędzia sam lub w porozumieniu z organizatorem.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Obrazek
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1785 razy
Otrzymał podziękowań: 2007 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez zulu » 20 kwi 2017, 14:33

kolokwium napisał(a):
  1. O sposobie podziału/rozdziału nagród decyduje organizator poprzez zapisy w Regulaminie turnieju.
  2. Sędzia przestrzega regulaminu. Jeżeli jakaś kwestia nie jest ujęta w regulaminie, rozstrzyga sędzia sam lub w porozumieniu z organizatorem.

Pozwolę sobie skomentować.
ad 1 Tak jest, ale mi to się nie podoba. Regulamin powinien być tak napisany, ze każda osoba przydzieliłaby nagrody tak samo, ale niestety zbyt często tak nie jest. Przy łączonych nie ma z reguły problemu.
Najczęściej brakuje kolejności przydzielania nagród, bo dawanie zawodnikowi wyboru powodować może niepotrzebny konflikt (jednemu odbiera a drugiemu daje, już lepsze jest losowanie).
ad 2 Jak najrzadziej powinno dochodzić do takich sytuacji.
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: O sposobie podziału/rozdziału nagród

Postprzez rutra » 20 kwi 2017, 15:33

Gdzieś kiedyś już to pisałem. Na jednym turnieju w małopolsce była nagroda dla najlepszego zawodnika do rankingu 1600 (100zł). Myślałem, że zdobyłem tę nagrodę (miałem wtedy III kategorie, a więc polski ranking 1600). Okazało się, że to była nagroda do elo 1600 (wyprzedził mnie zawodnik z II kategorią elo poniżej 1600), na podkarpaciu w takich sytuacjach decyduje wyższy ranking. Rok później w tym turnieju już nie było do elo 1600, tylko decydował ranking wyższy (elo lub ranking PZSzach). Warto to uściślić w regulaminie. Swoją drogą w Londynie nie zdobyłem nagrody rankingowej, bo otrzymał ją zawodnik z najniższym rankingiem mający tyle samo punktów co m. in. ja.

Bywały też na forum opisywane przypadki, że nagroda była dla najlepszego zawodnika z Oraw, a później okazało się, że jednak dla Oraw po stronie słowackiej (najlepszy z Oraw był Polak).

Szpakira napisał(a):W tym turnieju nagrody były łączone, ponieważ niektórzy zawodnicy otrzymali np 2 puchary czy nagrody rzeczowe.

Powyżej kluczowy cytat. Oczywiście organizator decyduje o podziale nagród, więc powinno być w regulaminie napisane czy nagrody są łączone czy nie. Ale skoro byli zawodnicy, którzy otrzymali 2 puchary to tobie należał się również puchar dla najlepszej dziewczyny (sam raz grałem w turnieju, w którym byłem 2., a zwycięzca dostał puchar za 1. miejsce i puchar dla najlepszego juniora).
Ostatnio edytowany przez rutra, 20 kwi 2017, 16:49, edytowano w sumie 1 raz
II+ (1625/1644/1623), II klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1484 razy
Otrzymał podziękowań: 1690 razy
Ranking: 1625

Postprzez kolokwium » 20 kwi 2017, 20:47

zulu napisał(a):
kolokwium napisał(a):

Pozwolę sobie skomentować.
ad 1 Tak jest, ale mi to się nie podoba. Regulamin powinien być tak napisany, ze każda osoba przydzieliłaby nagrody tak samo, ale niestety zbyt często tak nie jest. Przy łączonych nie ma z reguły problemu.
Najczęściej brakuje kolejności przydzielania nagród, bo dawanie zawodnikowi wyboru powodować może niepotrzebny konflikt (jednemu odbiera a drugiemu daje, już lepsze jest losowanie).
ad 2 Jak najrzadziej powinno dochodzić do takich sytuacji.
Mógłbyś nam napisać dlaczego "to" (O sposobie podziału/rozdziału nagród decyduje organizator poprzez zapisy w Regulaminie turnieju.) ci się nie podoba? Czyżbyś chciał o podziale nagród sam decydować nieraz/nawet sprzecznie z intencją organizatora i sponsorów?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 20 kwi 2017, 21:49

Szpakira napisał(a):Ostatecznie otrzymałam puchar za 3 miejsce ( miałam 4/5 pkt) i na koniec pozostało pytanie komu przyznać puchar dla najlepszej dziewczyny. Marceliny już dawno nie było, zostałam jako jedyna w mojej grupie wiekowej. Wyobraźcie sobie, że puchar dla najlepszej dziewczyny został przekazany dla ojca Marceliny, aby ten jej go przekazał.

Już kiedyś gdzieś to pisałem ale nie zaszkodzi przypomnieć jakie mam widzimisię w tej kwestii. :>
  1. Uhonorowanie miejsca (puchar, dyplom) należy dać zawodnikowi, które owe miejsce zdobył/zajął. I to bez względu na liczbę wyróżnień osiągniętych w turnieju.
    Czyli może mieć trzyletnia dziewczynka wyróżnienie za najlepsze (pierwsze) miejsce w turnieju, najlepszą kobietę, najlepszego juniora, najmłodszego zawodnika, itp.
  2. Nagroda (pieniężna, rzeczowa) przypisana danemu miejscu może być dana innej osobie w przypadku polityki organizatora o niełączeniu nagród.
    Czyli trzyletnia dziewczynka z powyższego przykładu miałaby kilka dyplomów ale jedną nagrodę. Którą? O tym decyduje zapis regulaminowy ws. nagród.
  3. Nagrody i wyróżnienia powinny być odbierane osobiście na zakończeniu turnieju. Przy nieobecności zawodnika
    • nagroda przechodzi na następną osobę lub ... przepada zgodnie z zapisem regulaminowym (organizator decyduje co zrobić z nagrodą, np. może zwiększyć pulę nagród na następnym turnieju - nieobecny zawodnik sponsoruje następny turniej)
    • wyróżnienie przepada (puchar, dyplom, itp.) ale pozostaje zapis w tabelach turniejowych (dlatego nikt inny nie może odebrać, ale zawodnik poprzez swoją nieobecność zrezygnował z materialnego potwierdzenia swojego miejsca).
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 20 kwi 2017, 22:00

A ja się kiedyś spieszyłem (miałem nawet nie grać w turnieju, ale ostatecznie wziąłem udział). Zdobyłem nagrodę (puchar i dyplom) za 2. miejsce do rankingu 1800 (myślałem, że nagroda jest tylko za 1. miejsce, a przegrałem punktacją pomocniczą). Jakie było moje zdziwienie gdy na następnym turnieju (tydzień później) sędzia przed rozpoczęciem wręczył mi "zaległą" nagrodę. :D

Podoba mi się rozwiązanie (jeśli chodzi o nagrody pieniężne) na turniejach w Londynie, w których brałem udział. Sędzia (a zarazem organizator) wysyła nagrody przez Paypala. Udaje się wtedy uniknąć >takich< sytuacji.
rutra

Postprzez kolokwium » 20 kwi 2017, 22:06

rutra napisał(a):Podoba mi się rozwiązanie (jeśli chodzi o nagrody pieniężne) na turniejach w Londynie, w których brałem udział. Sędzia (a zarazem organizator) wysyła nagrody przez Paypala. Udaje się wtedy uniknąć >takich< sytuacji.

Niestety metoda londyńska nie spowoduje przekrętów opisanych na turnieju w Tleniu (albo na innych turniejach opisanych w sieci, a których nie będę reklamował).
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 20 kwi 2017, 22:12

Ale wtedy łatwo można by było udowodnić czy organizator wręczył nagrodę. Przy rozwiązaniach "kopertowych" w niektórych przypadkach organizator może się wyprzeć. Często spotykam się z tym, że zawodnik podpisuje odbiór nagrody, ale też zdarza się, że robi to przed sprawdzeniem zawartości koperty.
rutra

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy