Telefon komórkowy na sali gry

Moderator: kolokwium

Re: Telefon komórkowy na sali gry

Postprzez rutra » 23 wrz 2014, 17:08

Gdyby ktoś mi zaproponował przechowanie telefonu za złotówkę to ja bym wolał za darmo we własnej kieszeni. A gdyby takiej możliwości nie było szerokim łukiem omijałbym ten turniej i myślę, że nie ja jeden, no chyba, że turniej odbywałby się w jakimś ważnym dla mnie miejscu, lub byłyby to np. zawody drużynowe, lub jakieś mistrzostwa.

A co do przymusowego mycia szyb to raz w Krakowie na rondzie Matecznego pewien Pan umył przednią szybę samochodu. W pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi, gdyż, po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją, być może dlatego, że rzadko jeżdżę samochodem. To nie jest przymusowe, ja nic nie zapłaciłem, głównie dlatego, że nie miałem przy sobie gotówki.
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2011 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 23 wrz 2014, 18:13

paulonio napisał(a):Powinni jeszcze sprecyzować co znaczy "completely switched off" ;-)
Jak wyjmiesz baterię, to jest całkiem wyłączony (dla pewności można jeszcze poczekać na rozładowanie się kondensatorów). Wyłączenie "logiczne" nie wyłącza całkowicie telefonu bo zegar (jak jest) nadal działa.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2068 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 23 wrz 2014, 18:28

kolokwium napisał(a):
paulonio napisał(a):Powinni jeszcze sprecyzować co znaczy "completely switched off" ;-)
Jak wyjmiesz baterię, to jest całkiem wyłączony (dla pewności można jeszcze poczekać na rozładowanie się kondensatorów). Wyłączenie "logiczne" nie wyłącza całkowicie telefonu bo zegar (jak jest) nadal działa.

Ja telefon przed turniejem wyciszam, wybieram opcję bez wibracji i wyłączam tak dla pewności, że nie wyda dźwięku Gdyby przypadkiem włączył mi się w kieszeni i wpisałby się prawidłowy kod PIN wówczas musiałby się jeszcze podgłośnić. Prawdopodobieństwo bliskie zeru, to mi wystarcza.
rutra

Postprzez kolokwium » 23 wrz 2014, 19:24

Telefon nieraz wydaje dźwięki systemowe jak sygnał rozładowania baterii, budzik, informacje z kalendarze i inne "zapomniane" choć aktywne przypominajki. :*
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez jasne » 01 paź 2014, 13:23

rutra napisał(a):Ja telefon przed turniejem wyciszam, wybieram opcję bez wibracji i wyłączam tak dla pewności, że nie wyda dźwięku Gdyby przypadkiem włączył mi się w kieszeni i wpisałby się prawidłowy kod PIN wówczas musiałby się jeszcze podgłośnić. Prawdopodobieństwo bliskie zeru, to mi wystarcza.

kolokwium napisał(a):Telefon nieraz wydaje dźwięki systemowe jak sygnał rozładowania baterii, budzik, informacje z kalendarze i inne "zapomniane" choć aktywne przypominajki. :*

Mylisz się Rutra - to już nie wystarcza a to co pisze Kolokwium także traci znaczenie ;D
Wg nowych przepisów to już nie ma żadnej róznicy czy wyłączysz całkowicie czy wyciszysz -
ano po prostu telefonu nie wolno mieć przy sobie.
Warto zapamiętać !

11.3 b.
"W trakcie rozgrywania partii, w strefie rozgrywek, zawodnik nie ma prawa posiada
nia telefonu komórkowego
, ani jakiegokolwiek innego urządzenia elektronicznego
do komunikacji, jak też żadnego urz¹dzenia mog¹cego sugerowaæ szachowe posu
niêcia. Jednakże regulamin turniejowy może dopuszczaæ przechowywanie wymie
nionych urządzeñ w oddzielnej teczce, torebce, czy innym pakunku zawodnika, ale
pod warunkiem, że urządzenie jest całkowicie wyłączone. Ponadto zawodnik nie ma
prawa ruszania tego pakunku w trakcie partii bez zgody sêdziego.
Jeżeli nie ma wątpliwości, że zawodnik wziął ze sobą takie urządzenia do strefy roz
grywek, to przegrywa partiê
. Przeciwnik odnosi zwyciêstwo. Regulamin turniejowy
może określać inne, mniej surowe kary.
" ...
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez rutra » 01 paź 2014, 13:56

Założyłbym się, że na każdym turnieju ponad 83,12% uczestników posiada telefon komórkowy i wnosi go na salę gry. Pytanie czy sędzia ma prawo przeszukać zawodnika (grzebać mu w kieszeniach) jeśli ten powie, że nie posiada telefonu gdy to ktoś zareklamuje.
rutra

Postprzez jasne » 01 paź 2014, 14:12

Oczywiście ze mną prawo sprawdzenia, mówi o tym dalsza część punktu. 11.3 b nie bądź leniwy mógłbyś sprawdźić sam :devil:
...."Arbiter może zażądać żeby zawodnik pozwolił sprawdziæ swoje ubranie, teczkê lub
inne przedmioty, co powinno być dokonane dyskretnie z zachowaniem prywatności.
Arbiter lub upoważniona przez niego osoba tej samej płci, co zawodnik, może doko
nać wzmiankowanej inspekcji. Jeżeli zawodnik odmówi współpracy w tej kwestii, to
arbiter powinien podjąć działania w zgodzie z art. 12.9. "

ps.przepisy obowiązują od września 2014, nie dyskutuję jaki % osób miewało telefony a ile będzie przestrzegać nowych przepisów, ani czy są one mądre albo logiczne, ten zapis jest po prostu dość jednoznaczny
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Postprzez adse » 01 paź 2014, 17:41

Czyli w regulaminach będą opcje przechowania urządzeń w szafie organizatora lub sędziego, coś jak zostawienie kapelusza w szatni.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy

Re: Changes of the article 11.3.b. of the Laws of Chess

Postprzez kolokwium » 01 paź 2014, 20:51

Jakem pisał viewtopic.php?p=89735#p89735
kolokwium napisał(a):http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/8280-changes-of-the-article-113b-of-the-laws-of-chess.html
Changes of the article 11.3.b.of the Laws of Chess
{...}
With best regards

Takis Nikolopoulos
Chairman
FIDE Arbiters’ Commission
Zaznaczam, że nie jest to "przepis" lecz raczej "propozycja" do stosowania (przepis musi być zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie). Dlatego o ważności tej "instrukcji FIDE" powinno być wpisane do regulaminu turnieju lub przynajmniej poinformowanie na odprawie technicznej.

Nie jest to przepis lecz zalecenie/propozycja do stosowania. Jeżeli w komunikacie, regulaminie lub na odprawie przed I rundą nie będzie o tym chociażby wzmianki, to nie ma on (owa propozycja) racji bytu. Regulamin, komunikat lub informacja podczas odprawy może też wskazać inne rozwiązania.
kolokwium
Moderator

Postprzez brelo » 01 paź 2014, 21:10

Od wprowadzenia tego przepisu zostawiam telefon u sędziego, a w Rewalu po prostu nie zabierałem z sobą na partię. Tego przepisu o zakazie wnoszenia telefonów komórkowych na salę gry to chyba nikt na turniejach w Polsce nie traktuje zbyt poważnie.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 533 razy
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez rutra » 01 paź 2014, 21:46

Ja bym szerokim łukiem omijał turnieje, na których jest stosowany ten przepis. W dzisiejszych czasach telefon jest potrzebny, a nie mam zamiaru zostawiać u organizatora. Wolę wyłączyć i po partii włączyć.
rutra

Postprzez thinkerteacher » 01 paź 2014, 22:01

A ja postąpię inaczej - nie będę uczestniczył w ŻADNYCH turniejach (poza klasycznymi), gdzie nie będę mógł mieć przy sobie telefonu komórkowego. A jak sędzia czy organizator zechcą mnie przeszukać to im pokażę ładnie ułożony środkowy palec ;) :). Nie jadę (nie jeżdżę i nie zamierzam jeździć) na turnieje to po to, aby mnie ktoś macał - bez względu na czy kieruje się przepisem czy zaleceniem czy własnym widzimisie.

PS. Moim zdaniem ten przepis może mieć realne zastosowanie w turniejach rangi MP czy ME, PE albo MŚ (w dowolnej formule).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8071 razy
Otrzymał podziękowań: 1105 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez jasne » 01 paź 2014, 22:05

kolokwium napisał(a):Nie jest to przepis lecz zalecenie/propozycja do stosowania.

teoretycznie - jednak na oficjalnej stronie pzszach widnieje komunikat
"18.09.2014

Szanowni Państwo,

Publikujemy ważny komunikat Komisji Sędziowskiej FIDE >>>

W związku z powyższym publikujemy pełną wersję Kodeksu Szachowego uwzględniającego wszystkie aktualne i zatwierdzone "Przepisy Gry FIDE" oraz zalecenie odnośnie art. 11.3b (który jeszcze nie jest oficjalnie zatwierdzony). Komisja Arbitrów FIDE zaleca sędziom stosowanie Art. 11.3b w praktyce od 1 września 2014 r."

opublikowano na stronce PZSZACH już kodeks z tym przepisem :) wygląda na to że z zalecenia pełne przejście do tego rozwiązania jest tylko kwestią czasu.
demotywatory.pl
jasne

Postprzez adse » 01 paź 2014, 23:14

Thinker, czyli jak rozgrywki są rangi MP lub wyżej (w przyszłości np. Igrzyska Olimpijskie) to już macanie jest dopuszczalne, tak jak sikanie do testów antydopingowych?:)
Bo wg mnie szachy to szachy, dzielą się na turnieje sportowe i szachy towarzyskie.
Te pierwsze wg zasad sportowych obowiązujących wszystkich niezależnie od szczebla.
Te drugie bez macania i testów, za to z ewentualnym klepaniem michy jak ktoś będzie się bawił nie fair.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy

Postprzez rutra » 18 wrz 2018, 12:06

Odświeżę temat.

11.3.3. Arbiter może zażądać, żeby zawodnik pozwolił sprawdzić swoje ubranie, teczkę lub inne
przedmioty oraz zgodził się na przeprowadzenie kontroli osobistej, co powinno być dokonane
dyskretnie z zachowaniem prywatności
. Wzmiankowanej inspekcji może dokonać
osoba tej samej płci co zawodnik, którą może być arbiter lub upoważniona przez niego
osoba. Jeżeli zawodnik odmówi współpracy w tej kwestii, to arbiter powinien podjąć
działania w zgodzie z art. 12.9.

Moje pytanie: Czy to nie jest przypadkiem tak, że tylko policja może dokonać takiego przeszukania?
rutra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy