Pytanie - o reklamacje gry na czas - szachy szybkie

Moderator: kolokwium

Re: Pytanie - o reklamacje gry na czas - szachy szybkie

Postprzez rutra » 27 sie 2016, 14:29

Przepis jest przepisem i mat kończy partie, ja tylko napisałem, że jestem sceptyczny (nie podoba mi się ten przepis).

Mam niejasną końcówkę W+p vs W+p, przeciwnik ma pół minuty. Przy G5 jestem spokojny, bo jak stracę piona i będę musiał oddać wieże za piona to końcówki K+W vs K przeciwnik nie zdąży wygrać, a jak dostanie +5 sekund na ruch to zdąży.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 27 sie 2016, 14:59

rutra napisał(a):Mam niejasną końcówkę W+p vs W+p, przeciwnik ma pół minuty. Przy G5 jestem spokojny, bo jak stracę piona i będę musiał oddać wieże za piona to końcówki K+W vs K przeciwnik nie zdąży wygrać.

Nie bądź tego taki pewny. Nie takie "numery" widziałem. :ble:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 27 sie 2016, 15:17

Oczywiście mogą się zdarzyć pojedyncze przypadki, ale chodzi mi o to, że zostaje 30 sekund, końcówka jest niejasna, muszę oddać piona, opóźniam grę i powstaje K+W vs K gdy przeciwnik ma np. 10 sekund (albo jeszcze mniej).

PS. Końcówką typu K+W vs K to najczęściej kilkanaście posunięć, więc to się da wygrać nawet w 15 sekund.
rutra

Postprzez hajdzik » 28 sie 2016, 08:03

ale o to właśnie chodzi, że mała część szachistów chcąc wygrać za wszelką cenę w końcówce, najpierw mają zegar później szachy
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez brelo » 28 sie 2016, 08:26

Niektórzy nie do końca też kumają, że zegar często powoduje błędy w szachach... ;)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez hajdzik » 28 sie 2016, 08:56

dla twojego uszczypliwego wpisu, trzeba doprecyzować
zegar nie powoduje błędów - (to tylko sprzęt) - błędy są wymuszane przez niedoczas na tym zegarze.

Szachy to podobno królewska gra, która uczy szacunku do ludzi, ale.. szkoda słów -
szczęśliwi są ludzie - dla których wynik nie jest najważniejszy, tylko rozegranie dobrej partii
szkoda mi tych szachistów - dla których wynik jest najważniejszy i zrobią wszystko by wygrać..
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 28 sie 2016, 11:57

hajdzik napisał(a):dla twojego uszczypliwego wpisu, trzeba doprecyzować
zegar nie powoduje błędów - (to tylko sprzęt) - błędy są wymuszane przez niedoczas na tym zegarze.

Zegar nie powoduje błędów ale jest czynnikiem, który na nie wpływa.
Najczęściej reklamujący grę na czas mają lepszą (bywa, że zdecydowanie lepszą) pozycję (nie wnikam w istotę owej pozycji tak materialną, jak i pozycyjną) którą osiągnęli kosztem (często) straty czasowej. Mając taką sytuację, decydują się na remis nie chcąc przegrać przez czas. Często też bywa, że po odłożeniu decyzji przez sędziego, ich przeciwnik (mając o wiele więcej czasu) robi kardynalne błędy nawet podstawiając mata. Tak często bywa gdy ktoś gra na czas.

hajdzik napisał(a):mała część szachistów chcąc wygrać za wszelką cenę w końcówce, najpierw mają zegar później szachy
Przepisy "o reklamacji remisu gry na czas" (stary 10.2 i nowy aneks G) są po to, aby wynieść szachy ponad zegary.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Miro » 28 sie 2016, 12:05

kolokwium napisał(a):
rutra napisał(a):aneks G4. Moim zdaniem jest on rozwiązaniem, ale tu (w przeciwieństwie do G5) jestem sceptyczny co do zachowywania szansy na wygraną, gdyż dzięki +5s. można sobie nabić czas (albo gramy wszystkie partie z dodawanym, albo nie).

Na jakiej podstawie prawnej należy odebrać szansę na wygraną (również gdy powstanie mat poprzez prawidłowe posunięcie)?

Na podstawie zapisu w aneksie G.5.b
Miro

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez rutra » 28 sie 2016, 22:06

Różnie ten przepis można interpretować. Jeśli sędzia widzi, że przeciwnik nie stara się by wygrać, a co gdy podstawi figurę i wtedy na pewno nie będzie się starał by wygrać (bo przegra). Jednak jest wcześniej przepis, który mówi o tym, że mat kończy partie natychmiast.

Dziś na turnieju, który sędziowałem była reklamacja (szybki finisz). Jeśli się nie mylę (to wszystko działo się tak szybko, że mogło mi się coś przywidzieć) to zawodnik reklamujący miał mata w 1. Ostatecznie wygrał przeciwnik zawodnika reklamującego. Gdyby był mat wpisałbym zwycięstwo.
rutra

Postprzez kolokwium » 28 sie 2016, 22:54

Miro napisał(a):
kolokwium napisał(a):
rutra napisał(a):aneks G4. Moim zdaniem jest on rozwiązaniem, ale tu (w przeciwieństwie do G5) jestem sceptyczny co do zachowywania szansy na wygraną, gdyż dzięki +5s. można sobie nabić czas (albo gramy wszystkie partie z dodawanym, albo nie).

Na jakiej podstawie prawnej należy odebrać szansę na wygraną (również gdy powstanie mat poprzez prawidłowe posunięcie)?

Na podstawie zapisu w aneksie G.5.b

G.5.b Jeżeli sędzia odkłada decyzję, przeciwnik może otrzymać bonifikatę w postaci dwóch minut dodatkowego czasu do namysłu i partia powinna być kontynuowana w obecności sędziego, jeśli jest to możliwe. Sędzia powinien oznajmić ostateczny rezultat partii w trakcie gry, albo tak szybko, jak to możliwe po opadnięciu jednej z chorągiewek.
Sędzia powinien uznać partię za remisową, jeśli nie ma wątpliwości, że w końcowej pozycji zwycięstwo nie może być osiągnięte normalnymi środkami, albo po stwierdzeniu, że przeciwnik zawodnika, którego chorągiewka spadła nie może wygrać partii normalnymi środkami lub nie podjął wystarczającej próby wygrania partii normalnymi środkami.

Jeżeli zawodnik postawił mata, to decyzja sędziego o zmianie wyniku musi być podparta rozsądnymi argumentami. Argument Na podstawie zapisu w aneksie G.5.b potrafi obalić każdy sędzia który umie czytać ze zrozumieniem, nawet klasy młodzieżowej. Na podstawie wspomnianego G.5.b, to sędzia ma jedynie wpisać wynik, chyba, że będzie sytuacja związana z naruszeniem 5.1 :ble:
kolokwium
Moderator

Postprzez Miro » 29 sie 2016, 09:27

kolokwium napisał(a):
Sędzia powinien uznać partię za remisową, jeśli nie ma wątpliwości, że w końcowej pozycji zwycięstwo nie może być osiągnięte normalnymi środkami, albo po stwierdzeniu, że przeciwnik zawodnika, którego chorągiewka spadła nie może wygrać partii normalnymi środkami lub nie podjął wystarczającej próby wygrania partii normalnymi środkami.[/i]

No właśnie dla mnie ten zapis jest jasny ;)
Miro

Postprzez kolokwium » 29 sie 2016, 11:48

Proponuję przeczytać deczko wyżej.
kolokwium napisał(a):Sędzia powinien oznajmić ostateczny rezultat partii w trakcie gry, albo tak szybko, jak to możliwe po opadnięciu jednej z chorągiewek.
Po powstaniu mata, gra kończy się NATYCHMIAST.
kolokwium
Moderator

Postprzez thinkerteacher » 29 sie 2016, 12:40

A ja będę ZŁOŚLIWY i dopiszę coś z czym NIKT nie powinien mieć żadnych problemów... mianowicie: mat (za pomocą prawidłowego posunięcia) kończy partię i ZWYCIĘŻA strona, która dała (postawiła) mata. Zwycięstwo to nie jest remis (jak sławny podkarpacki sędzia Marian B. mi zrobił kilkanaście lat temu na turnieju, gdzie zamatowałem przeciwnika... i "sędzia" orzekł remis - Marianie jesteś wielki :-P).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7451 razy
Otrzymał podziękowań: 1051 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Miro » 29 sie 2016, 15:34

To może inaczej. Jaka jest różnica między odrzuceniem, a odłożeniem reklamacji?
Przypomnę, reklamujący domaga się remisu.
Miro

Postprzez rutra » 29 sie 2016, 15:53

[FEN "rnbqkbnr/pppppppp/8/8/8/8/PPPPPPPP/RNBQKBNR w - - 0 1"]

Tempo P'15, czekam 13 minut. Reklamuje remis, sędzia odrzuca reklamacje = nie ma reklamacji, gramy dalej.

[FEN "5k2/r7/4PK2/8/8/8/8/1R6 w - - 0 1"]

Ruch czarnych, czarne reklamują remis. Sędzia odkłada reklamacje, stoi obok szachownicy i obserwuje dalszy przebieg gry. Jeśli po dalszym przebiegu gry widać, że pozycja jest remisowa sędzia przyjmuje reklamacje remisu.
rutra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy