Zasady blitza

Moderator: kolokwium

Zasady blitza

Postprzez QQQ » 06 paź 2015, 12:55

Miałbym pytanie do pana kolokwium gram turniejowego bliza zawodnik wykonuje ruch ale przewraca przy tym figury przełacza zegar i na moim czasie ustawia figury co mam zrobic przełaczyć zegar, zatrzymać czas ?czy może wezwać sedziego ?
QQQ

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Zasady blitza

Postprzez kolokwium » 06 paź 2015, 14:59

Według zasad (wprowadzonych ze względu na używanie czasu dodawanego i licznika) należy wyłączyć zegar i zgłosić sędziemu. Wówczas on zrobi odpowiednią korektę na zegarze.
Według starych zasad można było "odbić zegar/dźwignię". Przy zegarach elektronicznych to by wpłynęło na nieuzasadnione dodanie (sobie i przeciwnikowi - jak gra się z dodawanym czasem) czasu oraz licznik (jak jest używany) posunięć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 06 paź 2015, 20:54

A co w sytuacji gdy nie ma dodawanego czasu? Rok temu na mem. Gietki w Rudniku (turniej P'15) miałem końcówkę wieżową (4 piony vs 3 piony na skrzydle królewskim). Mieliśmy poniżej 1 minuty, ale ja miałem 10 sekund mniej. W końcówce podstawiłem wieże, oraz (czego nie zauważył przeciwnik) wykonałem nieprawidłowe posunięcie. Ostatecznie partie wygrałem na czas mając 1 sekundę (zdążyłem nawet zatrzymać zegar). Pionki przeciwnika latały po szachownicy. Co ja powinienem zrobić gdy przeciwnik przewracał pionki? Za każdym razem zatrzymywać zegar (i wołać sędziego), czy "odbijać zegar"?
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 06 paź 2015, 22:09

Książka mówi: 7.4 Jeżeli zawodnik przemieści jedną lub więcej bierek, to jest zobowiązany do przywrócenia właściwej pozycji na szachownicy na własnym czasie. Jeśli zachodzi konieczność, to zawodnik lub jego przeciwnik powinni zatrzymać zegar i prosić o asystę sędziego. Sędzia może ukarać zawodnika, który przemieścił bierki.
Teoretycznie (czyli zgodnie z przepisami) należy każdorazowo zatrzymać zegar i poprosić sędziego o asystę. Dla pewności, można spytać sędziego o takie niuanse na odprawie technicznej lub przed pierwszą rundą turnieju.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Yaroo » 26 mar 2017, 12:31

Właśnie chciałem zadać to samo pytanie, ale pomyślałem, że najpierw sprawdzę gdzie je zadać. No i trafiłem :) Mimo wszystko podrążę temat.

Mnie osobiście szlag trafia jak widzę te fruwające i przewracane figury na szachownicy. Nie mogę już tego znaleźć, bo tak to bym umieścił tu link, ale przeglądając sobie na youtube partie z Mistrzostw Świata w Blitzu, gdzie wiadomo Carlsen, Topalov i inni :), trafiłem na partię, gdzie jeden z arcymistrzów po przewróceniu figur przełączył zegar, a przeciwnik ze spokojem zegar zatrzymał, zawołał sędziego, chwila rozmowy i ten co przewrócił po chwili podał rękę reklamującemu. Poddał? Chyba tak. Jaki wniosek? Przewrócisz i przełączysz zegar - koniec, chłopie. Nie ma zmiłuj. Nie będziesz robił burdelu na szachownicy. Nie umiesz grać blitza, żeby przewidzieć, że nadejdą ostatnie sekundy, to weź się na uspokojenie za grę w bierki a nie za szachy :)

Podczas jednego z turniejów, dręczony wewnętrznie tym pytaniem, podszedłem do sędziego klasy IA i przedstawiłem temat. Generalnie streszczę jego odpowiedź w jednym zdaniu: "No bez przesady". Konkludując - już nic nie wiem.

Jeszcze raz powtórzę - dostaję apopleksji jak widzę szachistów, którzy mają na zegarach po 5 sekund i przewracają wszystko wokoło, ku idiotycznej radości gapiów. Szachy to naprawdę gra królów i trzeba mieć klasę i poziom kultury aby w nie grać. Nie mam nic przeciwko posunięciom wykonywanym w ułamkach sekund, ale najpierw proponuję lata treningu w precyzji nieprzewracania figur. Proszę sobie w domu rozłożyć szachownicę i napieprzać samemu, ćwicząc umiejętności chwytu i przesuwania figur. Ja nie godzę się na to, aby ktoś na moim czasie ustawiał poprzewracane figury. Powód jest prosty - zabiera mi moje sekundy konieczne do zorientowania się w pozycji.

Nie mogę pojąć dlaczego takiej zasady nie wprowadzono w kodeks szachowy - przewróciłeś, ok - masz prawo, poustawiałeś i posprzątałeś burdel, który narobiłeś, a potem przełączyłeś zegar - ok - gramy dalej. Ale jak przełączyłeś przed posprzątaniem - koniec, przegrałeś. Przecież tak samo jest z nieprawidłowym posunięciem! Przegrywasz kiedy? Kiedy je wykonasz? Nie! Dopiero jak zegar przełączysz!
Yaroo

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 1800
FICS: Yaroo

Postprzez rutra » 29 mar 2017, 13:19

W niedoczasach często tak bywa, że dużo rzeczy robi się automatycznie. Więc wykonujemy ruch i przełączamy zegar. Zanim zrozumiemy, że przewróciliśmy figurę to już przełączyliśmy zegar. Mi osobiście parę razy zdarzyło się przypadkiem przewrócić figurę i wtedy staram się poprawić zanim przełączę zegar, rzadko, ale zdarza się, że po przełączeniu zegara orientuje się, że figura jest przewrócona wtedy albo ja poprawiam, albo przeciwnik.

Sytuacja jest ciężka do oceny. Tak jak pisałem wyżej - w 2014 na mem. Gietki w niedoczasie piony przeciwnika latały po szachownicy, mimo to udało mi się wygrać na czas, mimo że w pewnym momencie przeciwnik miał 10 sekund więcej (obaj mieliśmy poniżej minuty). Na innym turnieju sędzia upomniał dwóch zawodników (ale już po partii), bo obaj w niedoczasie przewracali bierki. Na jednym turnieju zawodnik odbił zegar aby przeciwnik poprawił figurę, która się przewróciła i myślę, że w tej sytuacji przeciwnik nie powinien mieć pretensji.

Moim zdaniem dużo gorsza (jeśli nie gorsza) sytuacja jest wtedy, gdy zawodnik niechlujnie ustawia bierki (np. na krawędzi pola d4 i d5). Później nie wiadomo gdzie ta bierka stoi, zatrzymać zegar i poprosić przeciwnika by poprawił, a może samemu wybrać pole, na którym ta bierka stoi i ewentualnie ją zbić.

Yaroo napisał(a):Nie mogę pojąć dlaczego takiej zasady nie wprowadzono w kodeks szachowy - przewróciłeś, ok - masz prawo, poustawiałeś i posprzątałeś burdel, który narobiłeś, a potem przełączyłeś zegar - ok - gramy dalej. Ale jak przełączyłeś przed posprzątaniem - koniec, przegrałeś. Przecież tak samo jest z nieprawidłowym posunięciem! Przegrywasz kiedy? Kiedy je wykonasz? Nie! Dopiero jak zegar przełączysz!

Przewrócenie bierki (zwłaszcza przypadkowe) nie jest nieprawidłowym posunięciem. Myślę, że tu można by było zawodnika ukarać w inny sposób - dodać przeciwnikowi 2 minuty (co w niedoczasach może mieć ogromne znaczenie).
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 29 mar 2017, 14:00

Yaroo nie napisał, że jest to nieprawidłowe posunięcie, dał to tylko jako przykład, kiedy liczą się konsekwencje - po przełączeniu zegara. Dopóty zegara nie przełączysz, dopóty możesz poprawić lub posprzątać to co narobiłeś.
Pomysł (nawet z przegraną) nie jest głupi choć może tak wyglądać. Spowoduje wymuszenie treningu wykonywania posunięć przez zawodników i ... stosowanie obciążonych bierek przez organizatorów.
Po kilku latach zawodnicy się przyzwyczają i będą zdziwieni, że dawniej można było grać pomiędzy leżącymi bierkami.

edyta
Przypomnę fragment o fruwających bierkach i nieprecyzyjnym (a wręcz niechlujnym) ich stawianiu.
Prawidłowe ustawienie figury na polu
Jest filmik. Ale najpierw pytanko: gdzie (na którym polu) stoi skoczek?
Obrazek
kolokwium
Moderator

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy