reklamacja remisu <2 min do końca (art. G.4, +5s)

Moderator: kolokwium

reklamacja remisu <2 min do końca (art. G.4, +5s)

Postprzez hajdzik » 04 paź 2015, 08:38

kolokwium ? "mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, aby obaj zawodnicy otrzymali dodatkowo po 5 sekund na posunięcie "
jeśli są zegary elektrocznien 2-3 - to jeśli zawodnik się domaga, to sędzie może przystać na jego propozycje ale nie musi? to zależy od "widzimisie" sędziego?

opiotr - tak widziałem tą promocje z lukasa - ale nie napisane czy to używane od prywatnych ludzi czy tezod klubów które już mocno te zegary wyekploatowaly - ale cena 160zl, a 200zl z a nowy- nie wiem czy te 40zł jest warte ryzyka?
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Re: Jaki lepszy zegar? DTG Easy+ vs JD 211A

Postprzez rutra » 04 paź 2015, 10:00

@hajdzik

Dzisiejsze przepisy są tak głupie, że dają wiele możliwości do manipulacji. Wystarczy napisać "sędzia może...", "...chyba, że sędzia podejmie inną decyzję". Ten przepis o dodatkowych 5 sekundach jest korzystny w sytuacji gdy brakuje nam czasu na udowodnienie, że nie przegramy partii. Np. mamy końcówkę K+S vs K+W, która jest remisowa, ale zdarzały się partie arcymistrzów, w których osoba mająca króla i skoczka przegrywała, w 30 sekund ciężko udowodnić, że to zremisujemy, albo końcówka K+W+2p(a,c/f,h) vs K+W. Mimo wszystko moim zdaniem przepis jest kontrowersyjny. Słyszałem o sytuacji gdy zawodnik reklamował remis w wieżówce gdy zawodnicy mieli po 2 piony. Tam jeszcze było trochę gry i nagle jeden zawodnik musi albo się zgodzić na remis, albo zaryzykować tym, że może przegrać gdy będzie dodatkowe 5 sekund (bez dodawanego przeciwnik mógłby nie zdążyć). Sędzia może się zgodzić na zastosowanie tego przepisu, ale nie musi. Osobiście jeszcze się nie spotkałem na turniejach z zastosowaniem tego przepisu.

Mnie natomiast zastanawia inna rzecz. Mamy zegary mechaniczne, zostało poniżej 1 minuty i nagle chcę zareklamować remis (aby dostawiono zegar elektroniczny). Jak niby sędzia ma ten zegar ustawić skoro nie wiadomo ile czasu zostało obu zawodnikom? Wiadomo, że jest poniżej minuty, ale gdy jeden ma 10 sekund, a drugi 40 sekund to różnica jest. Myślę, że już lepiej od początku (w miarę możliwości) ustalić tempo P'13+2, albo P'10+5, z tym, że przy tym 10+5 z doświadczenia wiem, że jest ciężko, bo zdarza się, że ktoś szybko wpadnie w niedoczas i musi grać na 5 sekundach.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1831 razy
Ranking: 1683

Postprzez kolokwium » 04 paź 2015, 10:02

• G.2 Przed rozpoczęciem zawodów, powinno być podane do wiadomości, że aneks G będzie stosowany lub pominięty.
  • G.3 Omawiany aneks można stosować tylko w partiach standardowych i szybkich, granych bez dodatku sekundowego na posunięcie. Natomiast nie można go stosować w partiach błyskawicznych.
  • G.4 Zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, aby obaj zawodnicy otrzymali dodatkowo po 5 sekund na posunięcie (z kumulacją lub bez niej), jeśli jest taka możliwość. Takie żądanie jest jednocześnie propozycją remisu. Jeżeli oferta remisu zostaje odrzucona, a sędzia zaakceptuje życzenie zawodnika, to na zegarach należy ustawić żądane tempo gry. Przeciwnik powinien otrzymać dodatkowe dwie minuty i partia powinna być kontynuowana.

Sędzia może ale nie musi (przynajmniej wg polskiego tłumaczenia). W wersji oryginalnej brzmi on tak:
  • G.2 Before the start of an event it shall be announced whether this Appendix shall apply or not.
  • G.3 This Appendix shall only apply to standard play and rapidplay games without increment and not to blitz games.
  • G.4 If the player having the move has less than two minutes left on his clock, he may request that a time delay or cumulative time of an extra five seconds be introduced for both players, if possible. This constitutes the offer of a draw. If refused, and the arbiter agrees to the request, the clocks shall then be set with the extra time; the opponent shall be awarded two extra minutes and the game shall continue.

PS
Bez stosowania G.4 rozmawiamy w starym temacie reklamacja remisu <2 min do końca (art. 10.2).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez zulu » 28 paź 2016, 10:42

rutra napisał(a):@hajdzik

Mnie natomiast zastanawia inna rzecz. Mamy zegary mechaniczne, zostało poniżej 1 minuty i nagle chcę zareklamować remis (aby dostawiono zegar elektroniczny). Jak niby sędzia ma ten zegar ustawić skoro nie wiadomo ile czasu zostało obu zawodnikom? Wiadomo, że jest poniżej minuty, ale gdy jeden ma 10 sekund, a drugi 40 sekund to różnica jest. Myślę, że już lepiej od początku (w miarę możliwości) ustalić tempo P'13+2, albo P'10+5, z tym, że przy tym 10+5 z doświadczenia wiem, że jest ciężko, bo zdarza się, że ktoś szybko wpadnie w niedoczas i musi grać na 5 sekundach.

Są zegary elektroniczne bez dodawania czasu.
Na kursie proponowałem stosowanie tego przepisu, gdy są wszystkie elektroniczne ale nie wszystkie mają opcję dodawania czasu po każdym posunięciu.
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez brelo » 31 paź 2016, 08:20

rutra napisał(a):@hajdzik

Mógłbyś nam wytłumaczyć dlaczego jest ciężko?
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez rutra » 31 paź 2016, 10:55

brelo napisał(a):Mógłbyś nam wytłumaczyć dlaczego jest ciężko?

Założenie jest takie, że partia trwa średnio 60 ruchów i P'10+5 jest traktowane jak P'15 (tempo szybkie). Grałem takim tempem w Wilnie i zdarzyła mi się partia, która była bardziej zbliżona do tempa P'10 niż P'15. Zostało wykonane kilkanaście ruchów, a ja na zegarze miałem ostatnie minuty - za dużo czasu mi zeszło w debiucie.

Podobnie tempo P'30+30 (klasycznym bym tego nie nazwał). W jednej partii turnieju tym tempem przeciwnik zagrał mi gambit wołżański odwróconym kolorem (z jednym ruchem więcej). Ja straciłem 15 minut na pierwsze 11 ruchów. Bardzo szybko wpadłem w niedoczas i w decydującym momencie te +30 sekund to było za mało. Gdyby było tempo P'60 wówczas miałbym 20 minut i mógłbym (w decydującym momencie) pomyśleć dłużej niż pół minuty.

PS. Pozycja pozycji nie równa. Nie zawsze udaje się nabić trochę czasu. Zdarza się, że "wszystko wisi" i trzeba dokładnie policzyć warianty, a mając poniżej minuty ciężko wykonywać każdy ruch w ciągu 30 sekund lub w ciągu 5 sekund.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1831 razy
Ranking: 1683

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy