FIDE - licencje zawodnicze, tytuły, rankingi

Moderator: kolokwium

Re: FIDE - licencje zawodnicze, tytuły, rankingi

Postprzez rutra » 18 mar 2016, 00:37

:] :>
Załączniki
1.jpg
1.jpg (137.9 KiB) Przeglądane 1953 razy
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1519 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez chlebik » 13 kwi 2016, 13:47

Ok powracam z pytaniem. Plan jest startować w kołówce, ale w związku z niskim ELO wpadłem do ostatniej grupy gdzie 90% ludzi ELO w ogóle nie ma. Jak w takim przypadku będzie wyglądało naliczanie rankingu z partii z osobami, które rankingu nie mają? Przyjmie się dla nich 1000 czy jakąś średnią turnieju/grupy?

Dodam, że póki co zawodników jest mniej niż planowanych rund.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 265 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez rutra » 13 kwi 2016, 14:45

Gdy w kołówce zawodnik nie ma elo stosuje się chore zasady ze średnim rankingiem. Gdy miałem dwie częściówki z 8 partii zagrałem w turnieju kołowym 11 rund. Tylko 4 zawodników miało ranking elo, a policzyli mi tak jakbym grał z jedenastoma elowcami. Na innym turnieju kołowym myślałem, że zyskam trochę rankingu, ale zawodnikowi bez elo, z którym przegrałem policzono jakiś ranking 1400 i przez to dużo straciłem. Te zasady są chore, na turniejach szwajcarskich często jest tak, że trafiam na kilku "nieelowców" i mimo zwycięstw nic nie zyskuje, a w kołówkach trafi się jakaś porażka z "nieelowcem" i ranking spada.

Na Mistrzostwach Rzeszowa w 2014 było 10 zawodników w kołówce. Jeden zawodnik bez elo zdobył 1,5/9 (wygrał ze mną - 1496 i zremisował z 2127). U mnie wyskoczyło, że przegrałem z 1475 (w systemie szwajcarskim ta partia nie byłaby brana pod uwagę), średni ranking turnieju 1793. U zawodnika bez elo wygląda to tak jakby zdobył 1,5/9 grając z samymi 1721

Wcześniej na moim pierwszym turnieju, który wygrałem było czterech elowców (1647, 1576,1431, 1342, średnia 1499). Zdobyłem 10/11, a na stronie FIDE jest pokazane tak jakbym grał z samymi zawodnikami z rankingiem 1325.

Ktoś kiedyś pisał na forum, że jakiemuś zawodnikowi słabo poszedł turniej kołowy. Później nagle się okazało, że stracił 70pkt elo nie wiedząc jak to się stało. Okazało się, że dużo zawodników nie miało rankingu elo, a on z nimi większość partii poprzegrywał.

Nie wiem dokładnie jak to się liczy, gdzieś to stronie FIDE jest opisane.

Jako, że FIDE cytuje moje e-maile bez mojej zgody zrobię to samo. Po moim pierwszym turnieju kołowym napisałem, że powinienem mieć elo 1559 (albo 1549 już w tej chwili nie pamiętam), a nie 1540 (tak by było gdyby turniej był rozgrywany systemem szwajcarskim), w odpowiedzi dostałem informację:

The results of both rated and unrated players in a round robin tournament are taken into account. Additional information can be found in the Handbook:
http://www.fide.com/fide/handbook.html? ... ew=article

PS. Nie żebym coś złego doradzał, ale w kołówce jak idzie nam źle, przegrywamy z nieelowcami to można jakąś partie oddać walkowerem i wtedy turniej zostaje policzony systemem szwajcarskim co dobitnie pokazuje, że ten system jest chory.
Ostatnio edytowany przez rutra, 16 sie 2016, 14:29, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Postprzez chlebik » 14 kwi 2016, 07:49

Ale w sumie jeśli turniej planowany jest na 9 rund, a zawodników jest 6 to nie jest to w sumie pełnoprawna kołówka. Czyli tak naprawdę wtedy to jest Szwajcar. I drugie pytanie - gdyby jednak to była kołówka to ten średnik ranking liczymy dla grupy nawet jeśli raptem ELO mają w niej 2 osoby?
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 265 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez rutra » 14 kwi 2016, 09:51

Nie wiem czy coś się zmieniło, ale jak ja grałem ten turniej co było 4 elowców i 8 nieelowców to była taka zasada, że przynajmniej 1/3 zawodników musi posiadać ranking elo aby turniej był liczony do FIDE.

Na Mistrzostwach Rzeszowa w 2014 roku miał być turniej systemem szwajcarskim 9 rund. Najpierw było 8 zawodników, więc mieliśmy grać kołówkę 7 rund. W ostatniej chwili do turnieju zgłosiły się jeszcze 2 osoby i zagraliśmy kołówkę 9 rund.
Jak byłem w Wilnie to miał być turniej systemem szwajcarskim, ale było tylko 6 zawodników, więc sędzia zrobił turniej dwukołowy 10 rund.

Zatem wydaje mi się, że jeśli w turnieju ma być 9 rund, a jest tylko 6 zawodników to albo jeszcze ktoś się dopisze, albo (jeśli jest możliwość przeprowadzenia jeszcze jednej rundy) zostanie rozegrany turniej dwukołowy - 10 rund. Najlepiej sędziego zapytać.

Kiedy byłem w Wilnie to na chess-results były zapisane tylko dwie osoby (ja i sędzia), kiedy byłem na turnieju okazało się, że w sumie (bez sędziego) zgłosiło się 6 osób.
rutra

Postprzez Elvith » 05 maja 2016, 13:00

Cześć,

mam pytanie. Uzyskałem ranking FIDE podczas turnieju, który trwał 3-10.04.2016. Byłem przy okazji zarejestrowany na kołówkę, która zaczęła się 4.04.2016. Wobec tego jestem w niej zarejestrowany jako gracz bez ELO. Chciałbym się dowiedzieć, jak będzie liczony mój ranking. Czy po skończeniu się kołówki, punkty na niej zdobyte po prostu dodadzą mi się do obecnego rankingu (co w efekcie dałoby mi moim zdaniem niemiarodajny, zbyt wysoki ranking)? Oraz jak jest liczony mój ranking w tej kołówce? Tzn. czy od 1.05 po aktualizacji rankingu, liczę się jako osoba z moim rankingiem, czy jako nie-Elowiec? Kwestia jest dla mnie dość istotna, gdyż zastanawiam się nad udziałem w kolejnym turnieju zgłoszonym do FIDE przed zakończeniem się tej kołówki, więc chciałbym wiedzieć, czy warto w nim teraz uczestniczyć i czego się spodziewać po zakończeniu tej kołówki, jeśli chodzi o mój ranking.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Miłego dnia.
Elvith

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez rutra » 05 maja 2016, 13:30

Ranking uzyskany z jednego turnieju liczy się jako częściówka, z drugiego (kołowego) liczy się jako druga częściówka. Jeśli zdobyłeś np. 1600 a z kołowki 1800 to jeśli było tyle samo rund to będzie ranking 1700.

Czy warto brać udział w kolejnym turnieju? Uważam, że tak, nie ma co patrzeć na ranking początkowy, jeśli będzie zawyżony/zaniżony to z czasem się ustabilizuje. Jak wyjdzie zbyt niski to można pojechać do trzech sobie nabić.
rutra

Postprzez robinbuk » 05 maja 2016, 13:32

Najlepiej sprawdzić to osobiście na stronie FIDE - http://ratings.fide.com/

Wpisz po prostu swoje nazwisko ...
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez Elvith » 05 maja 2016, 16:19

robinbuk, dziękuję, choć znam swój obecny ranking i miałem raczej na myśli pytanie o przyszłość i o to, czy warto startować w turniejach do zakończenia kołówki, w której uczestniczę.

Dziękuję rutra. Jeszcze uściślę - ta kołówka trwa trzy miesiące. Oecnie mam Elo 1520 po tym jednym turnieju. Załóżmy, że do czasu zakończenia kołówki ranking urośnie mi do powiedzmy 1600 przez grę na kolejnym turnieju. Wtedy przychodzi koniec kołówki na której uzyskam np. 1400 i uaktualnienie mojego rankingu wygląda tak: (1400*liczba rund w kołówce+1520*liczba rund w pierwszym turnieju)/suma rund w obu turniejach i do tego wszystkiego dodaje się punkty zdobyte w następnym turnieju? Załózmy, że wszystkie gry były grane z Elowcami.
Elvith

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez robinbuk » 05 maja 2016, 17:57

Formuła do obliczania zmian rankingu (skoro go już posiadasz) jest inna niż sugerujesz . Oparta jest na tzw.wyniku oczekiwanym , który zależy od różnic rankingu Twojego i poszczególnych przeciwników . Służy do tego kalkulator ze strony FIDE ;

https://ratings.fide.com/calculator_rtd.phtml

wpisujesz swój ranking w okienko rating , ranking przeciwnika w okienko Rc , zaznaczasz wynik partii i współczynnik (dla Ciebie prawdopodobnie 40) . Procedurę powtarzasz dla kolejnego przeciwnika itd . Algebraiczna suma (z uwzględnieniem znaku)
rating changes da Ci zmianę rankingu w okresie obliczeniowym .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez kolokwium » 05 maja 2016, 19:20

Elvith jest w specyficznej sytuacji, że uczestniczy w turnieju, który rozpoczął się zanim miał ranking FIDE (jest w nim jako bezelowiec). Dużo też zależy do klasyfikacji są przesyłane wyniki częściowe kołówki, czy FIDE otrzyma wszystko po zakończeniu turnieju (turniej trwa 3 miesiące). Wówczas będzie to miało znaczenie w innych turniejach.
Jeżeli ktoś chce się zagłębiać się w niuanse rankingowe, to Elvith będzie oceniany w tym (YMCA) turnieju jako zawodnik z rankingiem FIDE (8.4). Czy turniej będzie liczony jako kołówka, czy szwajcar zależy czy wszyscy zawodnicy rozegrają wszystkie partie (czyli czy będą walkowery), ale to już inna inszość.
Zgodzę się też z rutrą, że nie należy przejmować się rankingami.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 05 maja 2016, 20:43

@Elvith

To zmienia postać rzeczy, myślałem, że startujesz jako "nieelowiec" i grasz dwa turnieje w jednym miesiącu. Wydaje mi się, że będzie tak: masz elo 1520, ranking urośnie do 1600, kołówka kończy się za 2 miesiące, więc ranking w kołówce będzie brany pod uwagę z początku turnieju 1520.

Jak grałem w IV lidze to policzyli mi mój początkowy ranking 1546, mimo że pod koniec ligi miałem 1534.
rutra

Postprzez rutra » 07 cze 2016, 21:36

Czy wie ktoś może dlaczego FIDE po śmierci zawodnika usuwa jego profil ze swojej strony?

Dobrze, że są takie strony jak chesstempo, chess-db czy chociażby katalogbazszachowych dzięki czemu po latach jakiś ślad po mnie pozostanie (fajnie by było się "zahaczyć" o chessgames ale to nie będzie łatwe). Nie rozumiem natomiast dlaczego ze strony FIDE znikają profile zmarłych osób, podczas gdy np. są profile zawodników, którzy od wielu lat są nieaktywni.

Jeszcze wczoraj na stronie FIDE był profil śp. Viktora Korchnoja (ID FIDE: 1300016), dziś już nie ma. Podobna sytuacja miała miejsce po śmierci słoweńskiej mistrzyni międzynarodowej śp. Vesny Rozic (ID FIDE: 14604000).

Oczywiście FIDE nie ma dostępu do wszystkich informacji i usuwa profile tylko bardziej znanych osób. W ciągu ostatnich kilku lat w mojej okolicy zmarło dwóch szachistów a ich profile do tej pory są na stronie FIDE. Czy FIDE nie mogłoby po prostu zostawić tych profili i zaznaczyć, że zawodnik jest nieaktywny lub, że zmarł?
Ostatnio edytowany przez rutra, 07 cze 2016, 22:19, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Postprzez kolokwium » 07 cze 2016, 22:03

Przynajmniej w CR się nie wygłupiają i profil istnieje również po śmierci.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 18 cze 2016, 11:31

Dear Sir

This is current procedure. FIDE is in process of changing it to keep records on-line.

Best regards,
Vladimir Kukaev
rutra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy