Sędzia i sędziowanie

Moderator: kolokwium

Re: Sędzia i sędziowanie

Postprzez kolokwium » 18 mar 2015, 16:32

Tak jak wspomniałem post wyżej
kolokwium napisał(a):Sędzia musi myśleć bo ciąży na nim odpowiedzialność nie tylko za siebie ale i za zawodników.
Wyniki tej i następnych rund zapewne były związane z tą sprawą. Nie piszę o kojarzeniach lecz o możliwości koncentracji na grze przez część zawodników.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1887 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez jasne » 19 mar 2015, 10:00

matusz21 napisał(a):Ciekawy przypadek z MP do lat 10:

http://szachmistrz.pl/czy-tak-powinno-s ... zieci.html

Nie jestem sędzią, ale logika wskazywałaby, że jednak inne zachowanie niż zaprezentowane, byłoby zdecydowanie lepsze, zdecydowanie bardziej na miejscu...

w podsumowaniu wpisu autor (szachmistrz) zadał pytanie "Czy sędziowie są dla zawodników? czy zawodnicy dla sędziów? na forum posumowaliśmy wielokrotnie podobne pytania - w przepisach kodeksu szachowego widać wyraźnie kto jest dla kogo- "sędzia może wszystko" :>
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 303 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez thinkerteacher » 19 mar 2015, 15:58

Warto zastanowić się nad tym czy można w jakiś sposób sprawić, aby sędziowie szachowi nie mieli statusu wojowników, którzy są w stanie użyć dowolnego rodzaju broni... praktycznie bezkarnie?! Dobrze byłoby także pomyśleć nad systemem zgłaszania skarg do odpowiedniej Komisji Dyscyplinarnej i tym, aby zachowania naganne były jednoznacznie eliminowane. Chyba, że zależy nam na tym, aby sędzia nadal mógł wszystko, wówczas nie trzeba nic ruszać ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7573 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 25 mar 2015, 00:30

http://szacharnia.blogspot.com/2015/03/ ... kiemu.html
Odpowiedź Przewodniczącego Kolegium Sędziów PZSzach IA dr. Andrzeja Filipowicza.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez jasne » 25 mar 2015, 01:07

W w/w oficjalnym piśmie,odpowiedzi na protest A.Filipowicz potwierdza że zgodnie z przepisami sędzia może wszystko " Natomiast bardzo dyskusyjna była forma ukarania zawodnika i wielkość nałożonej kary (wprawdzie, zgodnie z przepisami, wyskalowanie kary zależy od arbitra!)"
Teza "sędzia może wszystko" stawiana z lekkim przekąsem, znalazła teraz oficjalne potwierdzenie.
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Postprzez zulu » 25 mar 2015, 13:31

thinkerteacher napisał(a):Od kilku lat o tym piałem, bo od kilkunastu obserwowałem - teraz jest oficjalne potwierdzenie: SĘDZIA szachowy może wszystko - nie mają tu znaczenia żadne przepisy. A odpowiedzialność sędziego za swoje czyny (decyzje) jest tak duża jak moja odpowiedzialność za szkolenie szachowe Nikodema ;) :)

Owszem sędzia szachowy może wszystko w ramach kodeksu szachowego i regulaminu turniejowego.
To nie był turniej przedszkolaków tylko Mistrzostwa Polski do 10 lat.
Nastąpiło złamanie przepisów gry.
Sędzia asystent mógł wnioskować nawet o ukaranie zawodnika przegraną.
Napisałem wnioskować, bo o przegranej powinien zadecydować po konsultacji z głównym arbitrem.
Przy uzasadnionym podejrzeniu o korzystanie z zewnętrznej pomocy wyrzucić z turnieju (po konsultacji z organizatorem)(gdyby wyszedł z ipodem nawet permanentnie wyłączonym).
Co do samej kary to nie byłem na miejscu i nie będę dyskutował, bo arbiter zapewne uwzględnij wszystkie aspekty. 10-latkowie to będą uczniowie 5 klasy, a nie przedszkolaki.
thinkerteacher napisał(a):Teraz pomyślmy o szkoleniowcach (trenerach oraz instruktorach) jakie mają niesamowicie ciężkie zadanie. Zawodnik pyta: "Panie trenerze - a co jeśli..." - i w praktyce autorytet trenera (który wnikliwie studiuje przepisy - jak chociażby kolega Rutra, pomimo że trenerem szachowych jeszcze chyba nie został) zostaje po raz kolejny podważony.

Jak nie ma dokładnej kary za dane przewinienie to obowiązuje 12.9 od a do h biorąc pod uwagę wprowadzenie.
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez jasne » 25 mar 2015, 14:47

zulu napisał(a):Owszem sędzia szachowy może wszystko w ramach kodeksu szachowego i regulaminu turniejowego.
To nie był turniej przedszkolaków tylko Mistrzostwa Polski do 10 lat.

dziekuję za potwierdzenie że sędzi może podejmować dowolne dycyzje wg. własnego uznania i zawsze znajdzie do tego uzasadnienie w przepisach.

zulu napisał(a):Co do samej kary to nie byłem na miejscu i nie będę dyskutował, bo arbiter zapewne uwzględnij wszystkie aspekty. 10-latkowie to będą uczniowie 5 klasy, a nie przedszkolaki.

Tu się kolego mylisz bowiem są to dzieci z klasy 3 i ewentualnie z 4 które poszły do szkoły jako 6 latki a dwa lata w tym wieku to już zasadnicza różnica.

zulu napisał(a):Jak nie ma dokładnej kary za dane przewinienie to obowiązuje 12.9 od a do h biorąc pod uwagę wprowadzenie.
czyli to jest bardzo w porządku i uczciwie - sędzia dowolnie może decydowac, jednemu dać upomnienie a drugiemu zabrac 40 minut a może jeśli będzie miał kaprys zabierze godzinę albo więcej, gratuluję poczucia sprawiedliwości.
demotywatory.pl
jasne

Postprzez kolokwium » 25 mar 2015, 15:02

jasne napisał(a):
zulu napisał(a):Jak nie ma dokładnej kary za dane przewinienie to obowiązuje 12.9 od a do h biorąc pod uwagę wprowadzenie.
czyli to jest bardzo w porządku i uczciwie - sędzia dowolnie może decydowac, jednemu dać upomnienie a drugiemu zabrac 40 minut a może jeśli będzie miał kaprys zabierze godzinę albo więcej, gratuluję poczucia sprawiedliwości.

Faktem jest, że sędzia ma wspomniany wachlarz kar, faktem jest też to, że stawiając wyrok, należy używać mózgu.

PS
Przewodniczący Filipowicz nic nie powiedział o przebiegu rozmowy sędziego z zawodnikiem oraz z opiekunem.
kolokwium
Moderator

Postprzez Hipek » 25 mar 2015, 15:03

jasne napisał(a):czyli to jest bardzo w porządku i uczciwie - sędzia dowolnie może decydowac, jednemu dać upomnienie a drugiemu zabrac 40 minut a może jeśli będzie miał kaprys zabierze godzinę albo więcej, gratuluję poczucia sprawiedliwości.

Zdziwiony? Przecież tak jest w każdym sporcie. Jeden sędzia pogrozi palcem, inny da żółtą, a inny wsadzi czerwoną kartkę. Sędziego ograniczają jedynie przepisy i własna fantazja.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez jasne » 25 mar 2015, 15:40

Hipek napisał(a):
jasne napisał(a):czyli to jest bardzo w porządku i uczciwie - sędzia dowolnie może decydowac, jednemu dać upomnienie a drugiemu zabrac 40 minut a może jeśli będzie miał kaprys zabierze godzinę albo więcej, gratuluję poczucia sprawiedliwości.

Zdziwiony? Przecież tak jest w każdym sporcie. Jeden sędzia pogrozi palcem, inny da żółtą, a inny wsadzi czerwoną kartkę. Sędziego ograniczają jedynie przepisy i własna fantazja.

Jeśli do tego dąży się w takim sporcie jak szachy, rozbudowuje rolę i uprawnienia sędziego szachowego moim zdaniem poza granice rozsądku i wymogów tej dyscypliny to i owszem.
demotywatory.pl
jasne

Postprzez zulu » 25 mar 2015, 16:02

Zacytuję tylko jedno zdane z wprowadzenia
Wprowadzenie napisał(a):Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz
mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania problemu, zgodnie z zasadami
sprawiedliwości i logiki, ale z uwzględnieniem specyficznych okoliczności.

Więcej nie trzeba.
Teraz wszyscy rzucają winę na sędziego.
Opiekun oczywiście nie jest winny.
Na tak wczesnym etapie gry w ogóle można zabronić opuszczania sali gry bez zgody sędziego, aby zapobiegać niedozwolonej pomocy.
Następne zdanie z wprowadzenia:
Wprowadzenie napisał(a):Rozegranie partii zgodnie z „Przepisami gry“ jest niezbędnym warunkiem oceny partii w
systemie rankingowym FIDE.“.

pozdrawiam
AG
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez kolokwium » 25 mar 2015, 17:09

zulu napisał(a):Teraz wszyscy rzucają winę na sędziego.
Opiekun oczywiście nie jest winny.

1. Zakładając, że relacja jest prawdziwa:
    Sędzia:
      A kogo to obchodzi?!
      Dałem mu drugie życie
    Opiekun:
      Sędzia nie uzasadnił swojej decyzji w żaden sposób.

Sędzia jest winien (wg mnie) złego kontaktu z zawodnikiem i opiekunem, a uzasadnienie decyzji powinno być standardem (obecnie jest wpisane w przepisy).

2. Opiekun (szachowy a nie prawny) jest winien złego przygotowania zawodnika do turnieju. Zawodnik musi wiedzieć co mu wolno, a czego nie wolno. Jak się zachować w różnych sytuacjach.
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 25 mar 2015, 23:02

thinkerteacher napisał(a):Ot zastosujmy bardzo prosty przepis, którym można załatwić KAŻDEGO i to absolutnie ZA NIC:
Wprowadzenie napisał(a):Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz
mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania problemu, zgodnie z zasadami sprawiedliwości i logiki, ale z uwzględnieniem specyficznych okoliczności.

Demon gdy leki odstawi jest w swoim żywiole. :>
Propaguje to, co ... gani :* :wall:

thinkerteacher napisał(a):Według mnie Arturze najtrudniejsze dla ciebie będzie to aby pogodzić: przepisy szachowe (kodeks) z zasadami logiki oraz sprawiedliwości... a do tego przy zastosowaniu KONKRETNYCH (czytaj: specyficznych) warunków w których zaistnieje (zaistniała) dana sytuacja. Najciekawiej będziesz miał gdy przepisy będą łamały (zaprzeczały) elementarne zasady logiki i/bądź sprawiedliwości. A jeszcze jak dojdą ci cwaniaczki i kombinatorzy... to już masz pozamiatane ;) :)
thinkerteacher napisał(a):Niestety Arturze tutaj się mylisz. Jeśli sędzia ma kodeks szachowy i jest w nim napisane, że jeśli zawodnik nieprawidłowo zrobi roszadę (np. królem o 3 pola zamiast o 2), to przeciwnik ma prawo go opluć... to jak się to stanie, to NIC nie możesz zrobić, gdy ten co zrobił roszadę powie, że jego przeciwnik go opluł. Ba! Jeśli cokolwiek zrobisz "ponad" przepis, to zawodnik (a nawet i rodzic oraz trener) może wnieść skargę na ciebie do wojewódzkiego związku szachowego albo nawet do PZSZACH. Dlatego ja nigdy nie byłem sędzią w rozumieniu zorganizowanej grupy zwanej sędziami, którzy podlegają pod związki wojewódzkie i przepisy. I co bardzo dziwne - 99% zawodników była i jest zadowolona z poziomu sędziowania przeze mnie - w tym również rodzice i dzieci. U mnie zawsze na pierwszym miejscu stoi człowiek, a nie przepis.
thinkerteacher napisał(a):Ja gdybym był sędzią, to bym zrobił inaczej. W momencie złożenia reklamacji zapytałbym OBU zawodników czy wyrażają zgodę na to, aby ten pionek w rogu został zamieniony na białą wieżę. Jeśli jeden z zawodników wyraziłby sprzeciw, wówczas ogłosiłbym, że pionek ten zostaje zdjęty z szachownicy (z uwagi na to, że nigdy nie może się znaleźć w takim położeniu) ... i nakazałbym kontynuowanie gry (potoczne "gramy dalej panowie"). To, że naruszyłbym wszystkie przepisy... w ogóle nie interesowałoby mnie.

Dla mnie liczą się najpierw LUDZIE (zawodnicy), potem pewne ramy w których się znajdują (środowisko), następnie CEL (tego co chcemy osiągnąć dzięki danemu działaniu), a na samym końcu staram się to opierać na przepisach. Z tym, że przepisy ludzkie (poczucie logiki, sprawiedliwości oraz fair play), a już na samym końcu te spisane na kartce papieru.
kolokwium
Moderator

Postprzez jasne » 26 mar 2015, 07:28

Szanowni rozmówcy to co mówi zulu i dowolność jaka sędziemu daje kodeks szachowy zakrawa na utopię bowiem zakłada że sędzia jest modelowym ideałem człowieka ma wiedze, możliwości, chęci , obiektywizm , bezstronność, nie ulega wpływom itp. a doskonale wiemy bywając na turniejach że sędzia jest tylko człowiekiem ma swoje słabości i częściej w swoim fachu znajduje się daleeeko od ideału.

Całkowicie nie jest trafione porównanie do piłki nożnej bowiem owszem sa tam pomyłki sędziowskie ale nikt nie dał sędziemu wolnej ręki czyli- daj jak uważasz według swojego uznania i chęci bo zakładamy że sędzia nie ulega "wpływom" zewnętrznym, nigdy nie będzie stronniczy, jest 100% całkowicie sprawiedliwy, wolny jest od uprzedzeń i sympatii, nie zależy mu aby spełnić oczekiwania organizatora czy sponsora i ponownie sedziować- zarobić u tegoż organizatora, dlatego sam ma ocenić i zdecydować albo kartkę czerwoną albo żółtą albo wolno ci uznac że faulu nie było i nie będzie mowy pomyłkach bo sędzia to ideał wie i widzi najlepiej a chce tylko dobrze, wszystko bez konsekwencji zgodnie z przepisami. Przecież sędzia jest z zasady tylko i wyłącznie uczciwy, sprawiedliwy i logiczny

Trzeba sprzedać ten patent innym dyscyplinom. Po co uszczegóławiać kiedy jest faul, albo przekroczenie przepisów i co ma sędzia zrobić wystarczy zapis w przepisach gry "Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania problemu, zgodnie z zasadami sprawiedliwości i logiki " oraz przeredagowanie szczegółowych przepisów w stylu kodeksu szachowego czyli wszędzie w przepisach gdzie to możliwe wstawiamy albo na początku zapisu "sędzia może" lub na końcu przepisu "chyba że podejmie inną decyzję" i gotowe

ps. mnie zaszokowało - (o co pytałem ale nie ma odpowiedzi) zabranie zawodnikowi aż 40 minut czasu, czy sędzia naprawdę dowolnie wg.uznania może ingerować w partię czyli zabierać i dodawać czas na zegarze.
I nie mówię tu o kodeksowych konkretnych zapisach typu 5 minut czy plus 2 min itp.
A może już niedługo inny sędzia z jakiegoś powodu zabierze graczowi figurę.
Ostatnio edytowany przez jasne, 26 mar 2015, 09:05, edytowano w sumie 1 raz
demotywatory.pl
jasne

Postprzez krzysio » 26 mar 2015, 09:03

@jasne
To że ciężko wszystko "skodyfikować" było chyba już w innym temacie omawiane, ot bywają sytuacje pozornie takie same ale wypada je ocenić mocno różnie. Choćby właśnie ta, pobiegnie do ubikacji na swoim ruchu 7-8 latek i zrobi to 20 latek. Druga rzecz to danie sporych uprawnień/swobody w podejmowaniu decyzji, to z pewnością pomoże utrzymać turniej w ryzach, inaczej mogłoby dojść do żenujących spektakli gdzie zawodnik poucza sędziego co on może zrobić a co nie, na co jest "paragraf" i jaki a na co go nie ma.

A że sędziowie to też ludzie to i powinno się im patrzeć na łapki ;)
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy