Sędzia i sędziowanie

Moderator: kolokwium

Re: sędzia i sędziowanie

Postprzez kolokwium » 02 paź 2013, 20:31

Głosowanie Kolegium nie zawsze jest idealne i zgodne z zasadami sprawiedliwości i logiki. Demon w takim przypadku lubi dawać za przykład głosowanie nad pytaniem "czy mat kończy partię". Inna inszość, że pod wpływem tej decyzji (i interpretacji) zmieniono przepisy na "Po zakończeniu partii obaj zawodnicy są zobowiązani do wpisania rezultatu i podpisania zapisów partii. Jeżeli rezultat wpisano nieprawidłowo, jest on obowiązujący, chyba że arbiter podejmie inną decyzję.", co w pewnym stopniu niweluje działalność spółdzielni.

Decyzja Kolegium ma dużą wartość wówczas, gdy w każdym składzie będzie miało takie samo zdanie.

Europa to nie hAmeryka, gdzie są przepisy podobne ale nie całkiem do przepisów FIDE. Ale to kraj dość duży, a i sąsiedzi grają praktycznie wg przepisów USCF. Kłopoty mają jedynie na oficjalnych turniejach FIDE (np. Olimpiada). Na terenie Polski mają obowiązywać przepisy gry w szachy wg FIDE - Laws of Chess.

PS
Moim kultowym filmem jest "Dwunastu gniewnych ludzi" (12 Angry Men).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1887 razy
Otrzymał podziękowań: 2078 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Sędzia i sędziowanie

Postprzez thinkerteacher » 02 paź 2013, 21:10

W szachach jest tak dużo możliwych sytuacji, że liczba decyzji (trudnych do jednoznacznego i bezbłędnego ocenienia sytuacji)... jest naprawdę duża. Dochodzi zatem do tego, że dana sytuacja zamiast mieć jedną jedyną ocenę (tak, po tym jak kolegium sędziów oceni to według zasad logiki, sprawiedliwości i przepisów) to ma N-ocen, gdzie KAŻDY sędzia robi tak jak mu się podoba. Potem dochodzi do tego, że zawodnik A w jednym turnieju w IDENTYCZNEJ sytuacji zostanie potraktowany w sposób X, w innym w Y, a w kolejnym jeszcze w Z. To tak jakbyśmy punktowali za wygraną - raz dając 3 pkt, następnym razem 1 pkt, a innym razem 5 pkt. Brak jednoznaczności w tym, aby interpretować (a raczej stosować już OPRACOWANĄ) daną sytuację (przepis) powoduje, że zawodnicy czują się skrzywdzeni, a cwaniaczki wykorzystują to bezlitości. Oba czynniki wpływają na to, że szachy (w kontekście przepisów i sędziowania) są postrzegane jako "chaotyczne", zaś zawodnicy uczestniczący w turniejach jako krętacze, kombinatorzy, cwaniaki i naciągacze.

Ja osobiście dostałem "strzał w plecy" przepisem od znanego hurtownika z podkarpacia - zamatowałem przeciwnika PRAWIDŁOWYM posunięciem, na moim zegarze był dodatni czas... a sędzia (wiem, to brzmi dumnie) zastosował tak durny przepis (o którym wspomina kolokwium), że miałem wątpliwość czy sędzia jest trzeźwy!

Drastycznym przypadkiem jest danie sędziemu dwóch najważniejszych magicznych zestawów broni:
1. Całkowity brak odpowiedzialności i pełna bezkarność (czytaj: robię co mi się żywnie podoba, podciągając dowolną decyzję pod "sędzia podejmuje decyzje niezależnie, bo jest tyle sytuacji, że przepisami nie da się tego objąć").
2. Brak jasnych przepisów dający ogromne pole do popisu dla tych, którzy nie potrafią myśleć krytycznie, logicznie i w ramach zasady sprawiedliwości i rozsądku. Tutaj z kolei dochodzi do tego, że nawet sędzia, który by chciał wydawać prawidłową (i sprawiedliwą) decyzję... będzie albo od niej uciekał ("wpiszmy obustronny remis") albo też demonstrował pozycję siły i najmniejszej siły oporu - daję decyzję, która jest najprostsza i nie wymagająca przemyślenia (analizy), bo nie umiem, nie chcę albo nie mam ochoty na to, aby wszystkie elementy odpowiednio wyważyć.

PS. Ja zrezygnowałem z grywania turniejów pod egidą hurtownika, ponieważ mam dość tego, abym był krzywdzony głupawymi decyzjami. A takich hurtowników jest niestety w naszym środowisku szachowym... dziesiątki a być może nawet i setki (nie wszyscy są wpisani w rejestr jako sędziowie, dlatego dodałem "setki").
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7574 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: sędzia i sędziowanie

Postprzez jasne » 02 paź 2013, 22:14

kolokwium napisał(a):Głosowanie Kolegium nie zawsze jest idealne i zgodne z zasadami sprawiedliwości i logiki.

Decyzja Kolegium ma dużą wartość wówczas, gdy w każdym składzie będzie miało takie samo zdanie.

Widać demokracją się nie sprawdza.
Tu nie chodzi o to by było idealnie -tego się nigdy nie osiągnie zawsze ktoś będzie miał zdanie odrębne bądz uznawał jakieś rozwiązanie za niesprawiedliwe.
Chodzi o to by przed grą wiadomo było czego się spodziewać, w która stronę będzie decyzja przy takiej to a takiej typowej reklamacji - takie wytyczne na które zawodnik mógłby się powołać w wielu sytuacjach ukróciłyby samowolkę sędziów.

thinkerteacher napisał(a):Drastycznym przypadkiem jest danie sędziemu dwóch najważniejszych magicznych zestawów broni:
1. Całkowity brak odpowiedzialności i pełna bezkarność (czytaj: robię co mi się żywnie podoba, podciągając dowolną decyzję pod "sędzia podejmuje decyzje niezależnie, bo jest tyle sytuacji, że przepisami nie da się tego objąć").
2. Brak jasnych przepisów dający ogromne pole do popisu dla tych, którzy nie potrafią myśleć krytycznie, logicznie i w ramach zasady sprawiedliwości i rozsądku. Tutaj z kolei dochodzi do tego, że nawet sędzia, który by chciał wydawać prawidłową (i sprawiedliwą) decyzję... będzie albo od niej uciekał ("wpiszmy obustronny remis") albo też demonstrował pozycję siły i najmniejszej siły oporu - daję decyzję, która jest najprostsza i nie wymagająca przemyślenia (analizy), bo nie umiem, nie chcę albo nie mam ochoty na to, aby wszystkie elementy odpowiednio wyważyć.

Na dzień dzisiejszy tak to właśnie wygląda toż to prawie "daj małpie brzytwę" większości wypadków poszkodowani zawodnicy odpuszczają bo wiedzą że protesty na nic się zdadzą a po turnieju i tak szkoda zdrowia na skargi. To co z protestów dochodzi "wyżej" po turniejach to wierzchołek góry lodowej.
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 303 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez jasne » 02 paź 2013, 22:41

kolejna ciekawostka MATERIAŁY SZKOLENIOWE Wybór artykułów IA Andrzeja Filipowicza :
"Z ważnych spraw rozważanych przez Kolegium Sędziów oraz przez Ogólnopolską Konferencję Sędziów są kwestie nieodpowiedniego zachowania się sędziów na salach turniejowych oraz przekraczanie przez nich pewnych norm etycznych czy dyscyplinarnych. Do nich zalicza się: opryskliwe zwracanie się do zawodników i ich opiekunów, kierowanie się uznaniem, a nie przepisami w odniesieniu do niektórych decyzji oraz nie wykonywanie poleceń sędziego głównego. Tacy sędziowie powinni być odsuwani od prowadzenia turniejów. Należy to do obowiązków sędziego głównego, natomiast w odniesieniu do sędziów głównych konsekwencje wyciągają Kolegium Sędziów i Konferencja Sędziowska."
tekst pochodzi z 2009 roku mija 4 lata - czy coś się zmieniło ?
Ilu sędziów zostało w tym czasie odsuniętych od prowadzenia turniejów ??
W przykładzie kilka postów wyżej, z biuletynu 2/2012 za działania sędziego uznane jako "niedopuszczalne i za bardzo poważne wykroczenie" kolegium sędziów stosuje dość symboliczną kare w zawieszeniu.

kolejny polski problem opisuje na innym forum GM BARTEK członek komisji FIDE (FIDE Rules and Tournament Regulations Commission):
"Do tego dochodzi taki paradoksalny problem, że początkujący sędziowie starają się przestrzegać przepisów, natomiast bardzo doświadczeni sędziowie stosują przepisy takie, jakie w ich przekonaniu powinny być.
Innymi słowy, początkujący sędziowie starają się dostosowywać decyzje do przepisów, a bardzo doświadczeni sędziowie mają skłonność do (często podświadomego) naciągania przepisów do własnej wizji ich "prawidłowego" brzmienia."
"

Dokładnie już widać że po prostu nikt nie panuje nad tym bajzlem , polska złota wolność każdy sędzia robi co uważa, nie ma wytycznych , nadzoru ani realnych kar.
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Postprzez jasne » 03 paź 2013, 21:13

im głębiej sięgnąć, tym lepiej widać jak działa u nas system sędziowski :
poniższy cytat jest przez autora bardzo subtelnie napisany - jednak czytając miedzy wierszami, daje wyobrażenie co się dzieje z najważniejszym sędziowskim organem, http://forumszachowe.pl/showthread.php/1009-Biuletyn-Kolegium-S%C4%99dzi%C3%B3w-zauwa%C5%BCone-b%C5%82%C4%99dy

"Postanowiłem założyć ten wątek, gdyż dla wielu sędziów polskich informacje i wyjaśnienia publikowane w Biuletynie Kolegium Sędziów stanowią podstawę do wydawania decyzji w czasie turniejów.
Podejście słuszne, gorzej gdy w Biuletynie są błędy."
"Jako, że w latach 2005-2007 oraz od 2009 roku do chwili obecnej jestem członkiem analogicznej Komisji FIDE (FIDE Rules and Tournament Regulations Commission) stosunkowo łatwiej mi dostrzec, które sformułowania zawarte w Biuletynie Kolegium Sędziów są zgodne z przepisami FIDE, a które tego warunku nie spełniają"
"Biuletyny Kolegium Sędziów można znaleźć na stronie PZSzach.
Wbrew swojej nazwie, nie są tworzone ani nawet akceptowane przez Kolegium Sędziów, lecz są pisane przez Przewodniczącego IA Andrzeja Filipowicza.
Niektórzy członkowie Kolegium Sędziów otwarcie narzekali, że ich zdania odmienne nie są ani publikowane, ani dyskutowane, ani poddawane pod głosowanie.
.....Prostując te nieprawdziwe mam nadzieję, że pomogę sędziom polskim w podejmowaniu prawidłowych decyzji, na czym skorzystają także zawodnicy."
I teraz autor podaje sprostowania błędów ze słynnego biuletynu sędziowskiego 2/2012 ;D
kursywą cytaty ze słynnego biuletynu, pod cytatem komentarz autora :
1.Zalecenia Kolegium Sędziów na przyszłość
Krótko mówiąc, w przypadku zakończenia partii poprzez trzykrotne wystąpienie tej samej pozycji, to zawodnicy muszą udowodnić, że grano prawdziwą partię, a nie sędzia domniemywać - prawdziwa, czy umówiona.

Nie jest to zgodne z zaleceniami FIDE.
Ani w przypadku zakończenia partii szybkim zwycięstwem, szybką porażką, ani szybkim remisem nie trzeba udowadniać, że się nie umówiło na remis. No bo niby jak to mieliby zawodnicy udowodnić?
2. IA Andrzej Filipowicz nadmienił, że w ostatnim czasie wprowadzono dalsze nowelizacje w Przepisach Gry FIDE i nie tylko w przepisach. Najważniejsze to...)
- nie wolno proponować remisu (wyjątek musi być opisany w regulaminie)

Nie jest to prawdą. Zgodnie z FIDE Laws of Chess sytuacja jest odwrotna. Remis można proponować w dowolnym momencie partii, chyba, że regulamin stanowi inaczej. Odpowiedni przepis to:
"The rules of a competition may specify that players cannot agree to a draw, whether in less than a specified number of moves or at all, without the consent of the arbiter."
3.FIDE przewiduje od lipca 2013 r. kolejne zmiany w przepisach gry i turniejowych, z których praktycznie wynika całkowite ograniczenie palenia tytoniu podczas gry
Nie ma takiej zmiany przepisów i prace w tym kierunku nie są prowadzone.
4.FIDE będzie dążyć do całkowitego zabronienia składania ofert remisowych
Nie ma prac w tym kierunku.
5.jeśli zawodnik wypełnił normę na tytuł międzynarodowy w turnieju nie zgłoszonym do FIDE, może to uczynić sam przedstawiając dokument potwierdzony przez sędziego głównego
Jak turniej nie został zawczasu zgłoszony do FIDE, to uzyskanie normy nie jest możliwe. Opisana procedura dotyczy tylko sytuacji, w której turniej został zgłoszony zawczasu do FIDE, ale później nie zostały wysłane jego rezultaty. "
"Zwracam jednak ponownie uwagę, że większość wyjaśnień lub nowości przedstawianych przez dr Filipowicza, także w Biuletynie Kolegium Sędziów, jest prawdziwa.
Założyłem ten wątek, żeby prostować tę część (mniejszą) informacji, która stoi w sprzeczności z przepisami FIDE.
Z uwagi na pracę w kilku komisjach FIDE, stosunkowo łatwiej jest mi to wychwycić niż nawet dobrej klasy polskim sędziom.
Może te kilka moich sprostowań kiedyś przyda się zawodnikom lub sędziom, którzy akurat zerknęli na Forum. "

Myślę że ten materiał nie wymaga komentarza. Problem chyba jest widoczny.
Czy PZSZACH coś robi by uzdrowić sytuację w środowisku sędziowskim ? Pytanie czy może lub zechce coś zrobić jeśli prezes także jest sędzią ?
Jeśli szachy mają się rozwijać, chcemy je promować jako sport masowy, to zapewnienie dobrego, jednolitego a przede wszystkim przewidywalnego systemu sędziowania jest jednym z najważniejszych i pilnych zadań PZSZACH.
demotywatory.pl
jasne

Postprzez redjok » 05 paź 2013, 10:40

Szanowni koledzy, temat jest wart "pociągnięcia" bo jego waga jest ogromna. Stopień doprecyzowania przepisów bezpośrednio dotyka każdego z zawodników. Wpływa na jakość życia szachowego począwszy od komfortu uprawiania dyscypliny a na jej wizerunku kończąc.

W związku z faktem, że mamy pełne energii władze PZSzach a i sam prezes jest sędzią i niewątpliwie czuje poruszane w temacie kwestie postuluję, aby zwrócić się oficjalnie do PZSzach z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu uregulowanie płaszczyzny interpretacji przepisów.

Pierwszeństwo w podjęciu tych kroków daję osobie która wywołała temat.
redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez mrozik » 05 paź 2013, 21:15

Panowie
Niebawem obędzie się konferencja sędziowska
Ile osób z tego tematu tam się zjawi?
Pewnie Ja i Tomasz, nikt wiecej.
Jezeli chcecie miec wpływ na sprawy ważne - zapraszam do Puław. Brakuje klasy sędziowskiej?
Jest kurs!
Dlaczego zakładacie złą wolę większości sędziów!
Za to panowie to was ktoś do sądu może pozwać!
Bo większość sędziów dokłada do interesu, a nie zarabia.

Jeżeli kolega Jasne i thinkerteacher mają swoje zażalenia to myślę że wraz Tomkiem możemy podnieś ich problem na konferencji
i nawet jeśli inni admini się zgodzą podpisać jako petycję z forum szachowe.pl !

Ale panowie, nie piszcie o sytuacjach gdzie sędzia daje ciała, a nikt nie pisze odwołania!
Złych sędziów należy eliminować i ja jestem za.
I jeśli chodzi o Pawała J. z KPZszachu to myślę, że po wyroku sam powinien usunąć się w cień, pisząc to uwarzam go za dobrego kolegę, animatora życia szachowego w KP i wiem, że przyniosło by to straty całemu okręgowi.
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 254 razy
Ranking: 2040

Postprzez thinkerteacher » 05 paź 2013, 22:11

Myślę, że jeśli naprawdę zależy ci Mroziku na tym, aby leczyć sędziowskie środowisko szachowe i eliminować patologię, to możesz (względnie razem z Tomaszem) podnieść ten temat na konferencji.

Co do zarabiania jako sędzia, to tego nie komentuję, bo nie wiem ile jacy sędziowie biorą i za co. Wiem jednak, że wielu sędziów nie wykonuje swoich obowiązków prawidłowo. Do tego nie ma tego o czym pisał kolega Jasne - STAŁEGO monitorowania problematycznych przepisów i interpretacji.

Co do samodzielnego odchodzenia "w cień", to jest to ostateczne rozwiązanie (jeśli dany sędzia nie chce i/lub nie potrafi zmienić jakości pracy, którą wykonuje).

Myślę, że nie ma sensu straszenie siebie (lub innych) sądem, skoro ten, który chciałby kogoś sądzić SAM by na tym podwójnie ucierpiał. Chyba, że chcesz, aby Zenon bądź Marian sami powiedzieli o tym, że nie potrafią stosować zasad sędziowania, które są naprawdę proste (jednak trzeba chcieć je przestrzegać). Myślisz, że JA mam wyjaśniać Zenonowi to, że K+2S (białe) vs K (czarne), to w przypadku opadnięcia czasu strony słabszej... wygrana białych? JA mam Marianowi wyjaśniać to, że unikanie wydawania błędnych decyzji polega na tym, aby CHODZIĆ po sali gry (zwłaszcza przy niedoczasach lub osobach, które lubią mieszać), a nie siedzieć przy komputerze?

Mnie osobiście nie interesują klasy sędziowskie czy też wyjazdy na konferencje. Zależy mi jedynie na tym, aby usuwać patologię ze środowiska sędziowskiego oraz sprawić, aby w końcu ta grupa przyczyniała się do STAŁEGO wzrostu jakości swojej pracy jak i komfortu grania tysięcy szachistów... chociażby poprzez jednolitość przepisów i ich interpretacji. Czy to naprawdę takie trudne?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7574 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez mrozik » 05 paź 2013, 22:31

To Panie Kolego zacznij coś robić, może zbież listę patologii, którą ja mógłbym przedstawić na konferencji.
Ale ty piszesz, że ja mam sam walczyć...
Gdzie tu logika.
Swoimi postami potwierdzasz swoją nicość. Nie wiesz jaka jest zależność pomiędzy sędzią, a organizatorem, nie wiesz ile zarabiają na sędziowaniu sędziowie(ja zarabiam na jednej imprezie w roku, do 2 nie dokładam , a do reszty dokładam poświęcając swój czas!)
Lepiej zacznij narzekać na TVN Meteo, że złą pogodę podają. Nie twoja działka, a i tak masz coś do powiedzenia!
Typowy demon!
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 254 razy
Ranking: 2040

Postprzez jasne » 05 paź 2013, 23:23

mrozik a próbowałeś w polityce ? Przeczytaj wątek jeszcze raz i proszę - przemyśl z innej perspektywy.
I prosze nie traktować tego jako złośliwość, przykro że niczego nawet nie próbujesz zrozumieć.

ps.Sprawy wynagrodzenia sędziego i organizacji przezeń turnieju - nie maja nic do systemu organizacji i jakości struktur sędziowskich. W wielkim skrócie brak kierownictwa ,jasnych wytycznych , nadzoru nad ich stosowaniem i kontroli ich przestrzegania, czyli sędziowie sędziują jak sami chcą i nikogo nie interesują zawodnicy.(pochylasz się z troską nad kolegą z pomorza "świetnym organizatorem" a nie pomyslałeś jak czuł się wykołowany zawodnik i jego drużyna po takim numerze.)
Brak chęci zapewnienia jednolitych rozwiązań w takich samych sprawach oraz przyzwolenie na prowadzenie samodzielnej wykładni przepisów przez każdego sędziego ...stop ale o tym już przecież pisaliśmy -wygodniej nie zauważyć.
NA KAŻDYM TURNIEJU W CAŁYM KRAJU ZAWODNIK MA PRAWO OCZEKIWAć TAKIEJ SAMEJ DECYZJI SEDZIOWSKIEJ W TAKIEJ SAMEJ SPRAWIE.
demotywatory.pl
jasne

Postprzez rutra » 14 lut 2015, 01:43

Może trochę za bardzo wybiegam w przyszłość, ale ciężko znaleźć jakieś konkretne informacje w internecie, więc mam kilka pytań. Może akurat ktoś zna odpowiedź.

§ 4. Uprawnienia sędziego

4.4. Sędzia trzeciej klasy może być sędzią asystentem na wszystkich zawodach, lub głównym, za zgodą właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego, na małych lokalnych imprezach z wyłączeniem imprez klasyfikowanych centralnie.

Trochę mi się nie podobają miejsca, w których postawiono przecinki. Co to znaczy "na małych lokalnych imprezach"? Co to są imprezy klasyfikowane centralnie? Czy to takie gdzie można zdobyć kategorie centralne (od I kategorii)? Czy to znaczy, że za zgodą kolegium sędziów WZSzach. można sędziować turnieje, w których istnieje możliwość zdobycia maksymalnie II kategorii? W przypadku sędziego klasy młodzieżowej jest wyraźnie napisane " może być sędzią asystentem na wszystkich zawodach, lub sędzią głównym na turniejach z możliwością zdobycia do IV kategorii włącznie, za zgodą właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego."

3.2.3. Kandydat na sędziego klasy drugiej musi sędziować minimum cztery turnieje jako sędzia rundowy, w tym przynajmniej dwa rozgrywane tempem, umożliwiającym wypełnienie norm na kategorie szachowe.

A czy do tego wlicza się sędziowanie turniejów jako sędzie główny? W jakim czasie należy spełnić ten wymóg minimum czterech turniejów? Rok? 10 lat? Kiedy można podwyższyć kompetencje? Czy jeśli zdało się egzamin na III klasę w lutym to czy tak teoretycznie pod koniec kwietnia można już starać się o wyższą klasę sędziowską (zakładając, że się będzie sędziowało te 4 turnieje) czy musi minąć jakiś dłuższy okres czasu?
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Postprzez kolokwium » 14 lut 2015, 07:20

Czyżby na kursie nie omawiano statusu sędziego szachowego? Nie można było zadawać pytań?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 14 lut 2015, 09:43

No właśnie zabrakło czasu na omawianie statutu sędziego szachowego. Można było zadać pytanie, tylko wtedy nikt o tym nie myślał, jak padały pytania to tylko te dotyczące przepisów gry.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Postprzez kolokwium » 14 lut 2015, 10:21

No to pytaj swego wykładowcy z kursu lub sam postudiuj status. Sędzia musi myśleć bo ciąży na nim odpowiedzialność nie tylko za siebie ale i za zawodników.
kolokwium
Moderator

Postprzez matusz21 » 18 mar 2015, 09:56

Ciekawy przypadek z MP do lat 10:

http://szachmistrz.pl/czy-tak-powinno-s ... zieci.html

Nie jestem sędzią, ale logika wskazywałaby, że jednak inne zachowanie niż zaprezentowane, byłoby zdecydowanie lepsze, zdecydowanie bardziej na miejscu...
My z bajkowego świata, persona non grata...
matusz21

Podziękował : 111 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy