Zmiany w przepisach gry FIDE 1.7.2014

Moderator: kolokwium

Czy uważasz, że wprowadzone zmiany polepszają przepisy?

Ankieta zakończyła się 19 paź 2012, 20:42

Tak, absolutnie
0
Brak głosów
Tak, chociaż nadal wymagają uproszczenie i jednolitości
2
25%
Nie, w ogóle nie wprowadzają ważnych zmian
1
13%
Nie, wcale
1
13%
Nie wiem
4
50%

Razem głosów : 8

Re: Zmiany w przepisach gry FIDE 1.7.2013

Postprzez rutra » 21 cze 2013, 21:38

"naprawdę"
I kategoria (1665/1656/1549), I klasa sędziowska
Planowane turnieje: Budapeszt (21-23.07 P'60+30 FIDE), Suwałki (31.07-5.08 P'90+30 FIDE)
rutra

Podziękował : 1507 razy
Otrzymał podziękowań: 1736 razy
Ranking: 1665

Re: Zmiany w przepisach gry FIDE 1.7.2013

Postprzez kolokwium » 17 paź 2013, 20:38

Zmiany w przepisach FIDE od 1 lipca 2014

Wersja oryginalna (po angielsku) na stronie FIDE.
http://rules.fide.com/images/stories/do ... 7.2014.pdf
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1815 razy
Otrzymał podziękowań: 2038 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Zmiany w przepisach gry FIDE 1.7.2014

Postprzez thinkerteacher » 18 paź 2013, 01:00

Z tego co spojrzałem na listę zmian, to wydaje mi się, że zlikwidowano przynajmniej podstawowe sprzeczności związane z ABSOLUTNYMI podstawami (zasadami) gry w szachy. Jeśli dobrze przeczytałe, to nie ma już debilnego przepisu o "martwym pionie", który doszedł do końca szachownicy i jeśli nie został zamieniony w danym ruchu na figurę, to zostaje tam do końca gry.

Byłoby świetnie gdyby ktoś kompetentny zechciał nam wyjaśnić najważniejsze zmiany, które wprowadza nowa wersja przepisów. Co prawda do ich wejścia jest jeszcze 10 miesięcy, jednak zanim uda się zrozumieć istotę tych przepisów oraz sens zmian, to z pewnością nie zaszkodzi wiedzieć nieco wcześniej niż data ich wejścia w życie.

Dla mnie istotne jest to, że "The Laws of Chess have two parts: 1. Basic Rules of Play and 2. Competition Rules" zajmują obecnie nie więcej niż 30 stron! To z pewnością jeden z kroków ku temu, aby zarówno sędzia jak i zawodnik - nie musieli znać na pamięć setki punktów (i podpunktów), które bywają wzajemnie sprzeczne, głupie czy też niezgodne z podstawowymi zasadami gry w szachy, logiki czy też sprawiedliwości. Do tego są jeszcze zamieszczone: przepisy gry w tzw. szachy fiszera (lub jak kto woli: S960 lub FRC - Fischer Random Chess) no i słowniczek pojęć stosowanych w tekście.

Przykładowo bardzo pozytywną zmianę widzę w przepisie 6.9 (podaje tylko jego najistotniejszą dla mnie część):
"However, the game is drawn if the position is such that the opponent cannot checkmate the player’s king by any possible series of legal moves."

Nie ma już zatem wątpliwości co do tego czy ruchy mają być silne czy słabe czy też jeden z graczy ma sobie dawać ustawiać samomata, mata pomocniczego czy jeszcze inne cuda. Wystarczy jedynie ROZUMIE odczytać i zastosować przepis.

W końcu sensownie zdefiniowano także przepis 7.5.a:
"If during a game it is found that an illegal move has been completed, the position immediately before the irregularity shall be reinstated. If the position immediately before the irregularity cannot be determined, the game shall continue from the last identifiable position prior to the irregularity. Articles 4.3 and 4.7 apply to the move replacing the illegal move. The game shall then continue from this reinstated position.
If the player has moved a pawn to the furthest distant rank, pressed the clock, but not replaced the pawn with a new piece, the move is illegal. The pawn shall be replaced by a queen of the same colour as the pawn.
"

Poza tym przekonuje mnie także i ten (dodany) przepis (9.6):
"9.6 If one or both of the following occur(s) then the game is drawn:
a. the same position has appeared, as in 9.2b, for at least five consecutive alternate
moves by each player.
b. the last 75 moves have been completed by each player without the movement of
any pawn and without any capture.
"

Czyżby w końcu miało dojść do tego, że powoli zaczniemy mieć logiczne, mądre, sprawiedliwe oraz spójne przepisy?! :o :sleep:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7325 razy
Otrzymał podziękowań: 1018 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez redjok » 18 paź 2013, 07:12

thinkerteacher napisał(a):If the player has moved a pawn to the furthest distant rank, pressed the clock, but not replaced the pawn with a new piece, the move is illegal. The pawn shall be replaced by a queen of the same colour as the pawn.
redjok
Administrator

Podziękował : 378 razy
Otrzymał podziękowań: 459 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez ŁowcaAndroidów » 18 paź 2013, 07:33

A jak chce skoczka to nie mogę?
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy
Ranking: 2286

Postprzez kolokwium » 18 paź 2013, 13:20

Możesz ale przed naciśnięciem/przełączeniem zegara.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 18 paź 2013, 19:22

IA Geurt Gijssen omówił zmiany w przepisach na swoim blogu.
http://www.chesscafe.com/geurt/geurt.htm
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 22 paź 2013, 12:35

http://rules.fide.com/images/stories/do ... 202014.pdf
Przegląd (a właściwie wszystkie) różnic w przepisach na stronie FIDE. Zmiany są zaznaczone na żółto, nieraz to tylko jeden wyraz. Zmiany wg. mnie) nieraz nic nie wnoszą do tłumaczenia na język słowiański.
2009
A piece is considered to attack a square, even if piece is constrained from moving to that square because it would then leave or place the king of its own colour under attack.
2014
A piece is considered to attack a square, even if this piece is constrained from moving to that square because it would then leave or place the king of its own colour under attack
Oczywiście są też różnice znaczne, a nawet rewolucyjne.
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 12 lut 2014, 16:54

Na stronie PZSzach http://www.pzszach.pl/index.php?idm=1&idm2=295 są dostępne przepisy FIDE obowiązujące od 1 lipca 2014. Nie wiem tylko dlaczego górnolotnie nazwano je NOWY KODEKS PZSZACH 2014 (Kodeks szachowy to nie tylko przepisy gry i przepisy turniejowe).
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 28 kwi 2014, 10:41

7.5 a. [...]
Jeżeli zawodnik postawił pionka na polu promocji, nacisnął zegar, ale nie zamienił
pionka na promowaną figurę, to posunięcie jest nieprawidłowe. Pionek powinien być
zamieniony na hetmana tego samego koloru
.

No dobra a w takiej pozycji...

[FEN "5p2/7K/5k2/8/8/8/8/8 w - - 0 1"]

... mogę zamienić pionka na wieże, czy muszę na hetmana jak w w/w przepisie?

9.6 Partia kończy się remisem w następujących sytuacjach:
a. identyczna pozycja, zgodnie z art. 9.2b, pojawiła się przynajmniej po raz piąty w
wyniku kolejnych przemiennych posunięć obu zawodników.
b. obaj zawodnicy wykonali przynajmniej 75 dowolnych kolejnych posunięć, bez
posunięcia pionkiem i jakiegokolwiek bicia.

Czyli już nie można grać w nieskończoność :(

A co jeśli zawodnicy nie będą reklamować 5-krotnego powtórzenia pozycji (nie będą świadomi tego, że pozycja się 5 razy powtórzyła) i później jeden drugiego zamatuje. Ważniejszy jest mat czy 5-krotne powtórzenie, które nastąpiło wcześniej?

Czy sędzia może się wtrącić? Przerwać grę bez reklamacji jeśli wystąpiło 5-krotne powtórzenie, lub 75pos. bez bicia i ruchu pionem?
I kategoria (1665/1656/1549), I klasa sędziowska
Planowane turnieje: Budapeszt (21-23.07 P'60+30 FIDE), Suwałki (31.07-5.08 P'90+30 FIDE)
rutra

Podziękował : 1507 razy
Otrzymał podziękowań: 1736 razy
Ranking: 1665

Postprzez kMorra » 28 kwi 2014, 12:02

Do tej pory zmiany w regułach gry w szachy podyktowane były potrzebą urozmaicenia gry, czy sprawienia by była bardziej dynamiczna - jak przy ostatniej dużej reformie w XV wieku. Czy ktoś potrafi wyjaśnić co mają na celu te zmiany??
Ничего не откладывай на потом.
A man's got to know his limitations.
kMorra

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Ranking: 1000
FICS: ICC_kMorra

Postprzez kolokwium » 28 kwi 2014, 13:20

1. W owej pozycji jak przełączyłeś zegar, to jest remis, bo pion jest hetmanem. Jeżeli nie przełączyłeś zegara, nie dotknąłeś pola przemiany jakąś (poprawną) bierką, to możesz postawić dowolną (prawidłową) bierkę.
  2. W tej sprawie trwa i będzie trwać dyskusja uczonych dotąd, aż ustalone zostanie precyzyjne określenie czy ów zapis kończy grę natychmiast (jak np. mat) czy może kończyć (jak np. reklamacja 50 posunięć).
    9.6 If one or both of the following occur(s) then the game is drawn:
    1. the same position has appeared, as in 9.2b, for at least five consecutive alternate moves by each player.
    2. any consecutive series of 75 moves have been completed by each player without the movement of any pawn and without any capture. If the last move resulted in checkmate, that shall take precedence.
    Ogólnie, to sędzia zawsze może skorzystać z zapisu 8.7
    8.7 Po zakończeniu partii obaj zawodnicy powinni wpisać rezultat i podpisać oba formularze do zapisu partii. Jeżeli rezultat wpisano nieprawidłowo, jest on obowiązujący, chyba że sędzia podejmie inną decyzję.

At the conclusion of the game both players shall sign both scoresheets, indicating the result of the game. Even if incorrect, this result shall stand, unless the arbiter decides otherwise.
    Dyskusja "na szczytach" (Geurt Gijssen - Stewart Reuben):
    Question Dear Mr Gijssen, In your last column, you stated that seventy-five moves and quintuple repetition immediately ends the game. There is no such sentence on the RTRC web site.
      If one or both of the following occur(s) then the game is drawn:
      the same position has appeared, as in 9.2b, for at least five consecutive alternate moves by each player.
      b. any consecutive series of 75 moves have been completed by each player without the movement of any pawn and without any capture.
    There is no such thing as this immediately ends the game in this Article. Furthermore, it is very clearly explained on the FIDE rules website (pdf):
      This avoids players repeating positions continually or carrying on and on with no capture or a pawn move. The Articles 9.2 and 9.3 each require a claim. 9.6 means the game is over and the arbiter must step in. People have asked what happens if it is overlooked and the game terminates in other than a draw afterwards. This is solved as appropriate by Articles 5.1, 5.2 a, b, c and 8.7. The main concern is not to prolong games on a tight schedule.
    The intent of the new rule is to prevent beginners from playing forever because they are unaware of the fifty-move rule or of the triple-repetition rule. If the game ends in another manner, this is not a problem. Pierre Dénommée (Canada)

Answer It is possible to add the sentence: This immediately finishes the game, but it is not necessary in my opinion. The remark that the game is drawn covers that the game has been finished.
    Według mnie, Stewart Reuben przedstawił bardziej logiczną i życiową wersję.
  3. Reguły gry się nie zmieniły. Zmianie uległy przepisy "okołoregułowe": np. pion przeciwnika na pozycji przemiany, a Twoje posunięcie.
kolokwium
Moderator

Postprzez adse » 28 kwi 2014, 18:05

kolokwium napisał(a):W owej pozycji jak przełączyłeś zegar, to jest remis, bo pion jest hetmanem.
Jakoś mnie nie przekonałeś;)
adse

Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 333 razy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 kwi 2014, 18:07

Grajmy w szachy a nie w regulaminy...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy
Ranking: 2286

Postprzez kolokwium » 28 kwi 2014, 18:55

adse napisał(a):
kolokwium napisał(a):W owej pozycji jak przełączyłeś zegar, to jest remis, bo pion jest hetmanem.
Jakoś mnie nie przekonałeś;)

Trudno kogoś przekonać...
Wykonałeś i zakończyłeś posunięcie. Jest ono nieprawidłowe (pionek na polu przemiany), karą jest brak prawa do decyzji na jaką figurę promujesz piona.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy