Centralny Rejestr Członków PZSzach

Moderator: kolokwium

Re: Dołączenie do Centralnego Rejestru Członków PZSzach

Postprzez kocur » 06 sty 2013, 21:24

AuroraBorealis napisał(a):Z tego co wiem, prawo zabrania udostepniania dowodow osobistych obcym.

A jakiś konkretny przepis możesz podrzucić?
kocur

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 0

Postprzez kolokwium » 06 sty 2013, 21:32

"Udostępniania" (czyli fizycznego przedmiotu), czy obrazu (np. okazania)?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2211 razy
Otrzymał podziękowań: 2348 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez AuroraBorealis » 06 sty 2013, 21:33

Nie jestem prawnikiem ale kiedys na lokalnym lodowisku zadano danych z dowodu przy wydawaniu sprzetu, przyjechala policja i stwierdzila ze poza urzedami i sluzbami nikt nie ma prawa zadac dowodu a czlowiek nie powinien go udostepniac na dluzej, moze go najwyzej okazac. Zobcz tu :
http://www.msw.gov.pl/portal/pl/195/4157/

jest napisane, ze "Ponadto, okazania dowodu osobistego w celu ustalenia tożsamości osoby mogą żądać przedstawiciele instytucji (np. urzędnik bankowy, pracownik poczty, kontroler komunikacji miejskiej)." Ale to jest zadanie OKAZANIA a nie skopiowania z neigo danych. To sa 2 rozne rzeczy. Trzeba by popytac prawnika ale ja osobiscie nikomu skanu moich dokumentow wysylac nie bede. Tam jest nr dowodu, pesel, data urodzenia i masa innych danych ktorych mozna uzyc np do sporzadzania falszywych umow (wystarczy sfalszowac podpis, ktory dolaczysz do oswiadczenia).

Stanowisko GIODO: http://prawo.rp.pl/artykul/910687.html

"Stanowisko GIODO w tej sprawie jest niezmienne – kserowanie przez pracodawcę dowodu osobistego kandydata do pracy narusza ustawę o ochronie danych osobowych, o ile prowadzi do pozyskania szerszego zakresu danych osobowych niż ten, do którego pracodawca jest uprawniony.

"
Po co PZSZACHowi kolor moich oczu, wzrost, zdjecie i te wszystkie cyferki znajdujace sie na dowodzie osobistym? To wykraca poza zakres, ktory jest im potrzebny tj data urodzenia, plec i ranking.

Troche sie PZSZACH zagalopowal. Nie pierwszy raz zreszta.

Ponawiam pytanie: co z wszystkimi ludzmi, ktorzy juz sa zarejestrowani w PZSZACH? Tez musza podosylac skany dokumentow? Dla mnie to jest niezla paranoja!
AuroraBorealis

Podziękował : 178 razy
Otrzymał podziękowań: 422 razy
Ranking: 2120

Re: Centralny Rejestr Członków PZSzach

Postprzez kolpkolp » 06 sty 2013, 21:43

Żeby wypłacili ubzpieczenie, wziąć urządzenie RTV na raty itp. mój tato musiał powysyłać kopie dowodu do wielu miejsc. Myśle, że w PZSzach nie ma wielkich oszustów i udostępnienie swoich danych ma sens, bo z legitymacji szkolnej to nawet koloru oczu nie poznają.
Takie czasy....
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez kolokwium » 06 sty 2013, 21:45

A osoby nie związane z klubami a tylko ze ŚlZSzach (przynależność wojewódzka SL w CR) może zostać wykreślona z CR po 30.11.2013 gdy nie dokonają wpłaty na rzecz ŚlZSzach opłaty za bycie.
Termin wpłaty składki 1.01. – 30.04.2013 r./1.05. – 30.11.2013 r. 20,- / 30,-

Ad 1. Roczna składka członkowska- dla klubów i sekcji oraz zawodników zarejestrowanych przed 1.01.2013
1. Zawodnicy indywidualni. zrzeszeni bezpośrednio w ŚlZSzach, którzy nie opłacą składki członkowskiej do 30.11.2013 podlegają automatycznie wykreśleniu z rejestru członków bez wcześniejszego uprzedzenia

http://www.szs.org.pl/pliki2013/komunik ... 1_2013.pdf
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez kocur » 06 sty 2013, 21:48

Czym innym jest prawo żądania okazania dowodu, a czym innym jest zakaz jego pokazywania, czy udostępniania skanu.
kocur

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 177 razy

Postprzez rutra » 06 sty 2013, 21:50

A to ciekawe, ja rok temu byłem na nartach i jak mój tata wypożyczał sprzęt musiał zostawić dowód osobisty. Potem jak oddawał narty, kask itp. otrzymywał dowód z powrotem.
rutra

Podziękował : 1674 razy
Otrzymał podziękowań: 2126 razy
Ranking: 1569

Postprzez AuroraBorealis » 06 sty 2013, 21:52

kocur napisał(a):Czym innym jest prawo żądania okazania dowodu, a czym innym jest zakaz jego pokazywania, czy udostępniania skanu.

No wlasnie o to mi chodzi. Dowod moge okazac sedziemu, przy nim wypelniam formularz na ktorym jest data urodzenia, imie i nazwisko. Podpisuje to wlasnorecznie a sedzia podpisuje "poreczam za zgodnosc ze stanem faktycznym bo widzialem dowod" czy w cos w ten desen i po wszystkim. Na dowodzie oprocz potrzebnych pzszachowi danych sa tez rrzeczy, ktore nie sa im do niczego potrzebne jak kolor oczu, znaki szczegolne, wzrost itd. Po co PZSZACHowi moj nr dowodu osobistego? Bo po mu moj PESEL? To wg mnie wykracza poza to czym sie ten zwiazek zajmuje. Sprawe trzeba przekazac do zbadania GIODO ale wg tego linka, ktory podalem wyzej PZSZACH lamie prawo.
AuroraBorealis

Postprzez AuroraBorealis » 06 sty 2013, 21:55

rutra napisał(a):A to ciekawe, ja rok temu byłem na nartach i jak mój tata wypożyczał sprzęt musiał zostawić dowód osobisty. Potem jak oddawał narty, kask itp. otrzymywał dowód z powrotem.

To Twoj tata i wlasciciel wypozyczalny zlamali prawo bo dowodu osobistego nie mozna nikomu zostawiac ""zgodnie z art. 33 przedmiotowej ustawy nie wolno zatrzymywać cudzego dowodu osobistego. Warto także zaznaczyć, że zgodnie z art. 55 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, kto zatrzymuje cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny."
AuroraBorealis

Postprzez rutra » 06 sty 2013, 22:52

Zatem właściciel wypożyczalni nagminnie łamał prawo za co grozi 1m-ce lub kara grzywny, bo wszyscy, którzy wypożyczali zostawiali dowód.

Ale się robi offtop. Wracając do tematu. Mnie nikt nie pytał czy może udostępnić dane (imię, nazwisko, wiek) w CR, ale wiem, że jak gram w turnieju to takie dane później są w internecie.
rutra

Podziękował : 1674 razy
Otrzymał podziękowań: 2126 razy
Ranking: 1569

Postprzez AuroraBorealis » 06 sty 2013, 22:57

rutra napisał(a):Zatem właściciel wypożyczalni nagminnie łamał prawo za co grozi 1m-ce lub kara grzywny, bo wszyscy, którzy wypożyczali zostawiali dowód.

Ale się robi offtop. Wracając do tematu. Mnie nikt nie pytał czy może udostępnić dane (imię, nazwisko, wiek) w CR, ale wiem, że jak gram w turnieju to takie dane później są w internecie.

Ja mam jeszcze kolejne pytanie: skoro nie jestem członkiem PZSZACH (członkiem może być klub, nie zawodnik wg statutu) i nie zawieram z PZSZACH żadnej umowy to jakim prawem wymaga się ode mnie tego skanu dowodu i danych wykraczających poza podstawowe?

Co dalej z wszystkimi, którzy są już zapisani do CR? Wykreślą ich?
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 07 sty 2013, 00:06

Wg statutu:
§1 1. Polski Związek Szachowy, zwany dalej „Związkiem” lub w skrócie „PZSzach”, jest polskim związkiem sportowym, zrzeszającym stowarzyszenia, kluby i organizacje szachowe.
§12 1. Członkami zwyczajnymi PZSzach mogą być kluby sportowe, związki sportowe oraz inne osoby prawne, których akt założycielski, statut lub umowa przewiduje prowadzenie działalności w sporcie szachowym.
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 07 sty 2013, 00:10

kolokwium napisał(a):Wg statutu:
§1 1. Polski Związek Szachowy, zwany dalej „Związkiem” lub w skrócie „PZSzach”, jest polskim związkiem sportowym, zrzeszającym stowarzyszenia, kluby i organizacje szachowe.
§12 1. Członkami zwyczajnymi PZSzach mogą być kluby sportowe, związki sportowe oraz inne osoby prawne, których akt założycielski, statut lub umowa przewiduje prowadzenie działalności w sporcie szachowym.

No czyli ja nie jestem czlonkiem pzszach w zwiazku z tym...
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 07 sty 2013, 00:32

Zawsze można być członkiem pośrednio - poprzez klub, organizację szachową, stowarzyszenie.
Tak jak jesteś członkiem UE poprzez RP.
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 07 sty 2013, 00:39

To nie to samo, ponadto wielu szachoistow nie nalezy do klubow.
AuroraBorealis

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy