Jak zostać sędzią szachowym?

Moderator: kolokwium

Re: Jak zostać sędzią szachowym?

Postprzez szalony_rzeznik » 24 gru 2012, 11:40

nikus287 napisał(a):A takim małym offtopem
Czy można zgłosić, że przeciwnik porusza stolikiem? Z mojego doświadczenia wiem, że tak nieświadomie robię, tzn ruszam rytmicznie nogami i podłoga wprawiona w drganie zaczyna poruszać minimalnie stolikiem. Ostatnio mojemu przeciwnikowi to przeszkadzało i mi to powiedział, w związku z czym przeprosiłem (gdyż to może przeszkadzać) zaprzestałem poruszania nogami, ale czułem się jakoś niekomfortowo.

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś. Nie możesz robić niczego, co przeszkadza przeciwnikowi. W szczególności nie możesz doprowadzać do poruszania się stolika.
szalony_rzeznik

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy

Postprzez thinkerteacher » 24 gru 2012, 11:58

szalony_rzeznik napisał(a):
nikus287 napisał(a):A takim małym offtopem
Czy można zgłosić, że przeciwnik porusza stolikiem? Z mojego doświadczenia wiem, że tak nieświadomie robię, tzn ruszam rytmicznie nogami i podłoga wprawiona w drganie zaczyna poruszać minimalnie stolikiem. Ostatnio mojemu przeciwnikowi to przeszkadzało i mi to powiedział, w związku z czym przeprosiłem (gdyż to może przeszkadzać) zaprzestałem poruszania nogami, ale czułem się jakoś niekomfortowo.

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś. Nie możesz robić niczego, co przeszkadza przeciwnikowi. W szczególności nie możesz doprowadzać do poruszania się stolika.

Nie powinno się (chyba, że sędzia pozwoli) podejmować ŻADNYCH działań, które przeszkadzają przeciwnikowi (lub innymi zawodnikom) w grze. Nie można (nie powinno się) robić tego - zwłaszcza jeśli to przeszkadza naszemu przeciwnikowi. Są osoby, które pod stołem (lub nad nim) kręcą pionkiem czy skoczkiem albo też nogą/nogami "drgają", a przez to przeszkadzają przeciwnikowi (zwykle chodzi o te drgania przenoszone na szachownicę/stół). Są też tacy co gadają po cichu do siebie albo śpiewają (nucą) czy też pogwizdują. :ban:

Jeśli robisz to niecelowo, to już wiesz, że warto, abyś pamiętał o tym na przyszłość (być może inni nie mieli odwagi ci tego powiedzieć). Poczułeś się pewnie dlatego niekomfortowo, bo "dostałeś" za coś czego specjalnie nie (z)robiłeś.
Ja kiedyś zrobiłem podobnie - poszedłem do sędziego z reklamacją, bo mój przeciwnik tak sobie "tupał" nogą, że stolik nieźle wibrował. On oczywiście niczego nie widział (pewnie miał taki nawyk), ale gdy sędzia podszedł i zwrócił mu uwagę, to nie tylko zaprzeczył jakoby coś takiego miało miejsce, ale i dodatkowo na mnie popatrzył z takiego byka, że nie wiedziałem czy mam mu nagranie z kamery przynieść czy też przeprosić, że ośmieliłem sie zwrócić mu uwagę. :wall:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7449 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 24 gru 2012, 12:26

Dawniej FIDE i PZSzach miało prawie przy każdym punkcie wykładnię i odpowiedzi na pytania. Obecnie zrezygnowano z tego. Niby dla większej elastyczności w podejmowaniu decyzji aby dostosować decyzję do zaistniałej sytuacji, aby sędzia nie był ograniczony przepisami. Jednak te odpowiedzi na pytania i interpretacje/wykładnie były wielu sędziom jak i zawodnikom pomocne, gdyż były one obowiązujące.
Turniej jeżeli jest fidowski, to każda osoba niezależnie z którego kraju powinna oczekiwać takiej samej lub zbliżonej interpretacji. Dlatego wprowadzono tylko jeden oryginalny tekst przepisów (dawniej było "kilka oryginałów", każdy w oficjalnym języku FIDE), jest nim wersja angielska.
Przepisy są uchwalane przez działaczy na Kongresie FIDE. Nie są one tworzone jako pakiet, lecz stale dodawane i poprawiane. To prowadzi do niespójności. Podobnie jak w parlamentach wielu państw (lub dużym programie komputerowym). Projektodawca ustawy zrobił "ustawę trzymającą się kupy", a w komisjach ją zmieniają i bywa że poszczególne punkty są z sobą sprzeczne. Dochodzą zmiany podczas głosowania.
Ogólnie, to przepisów jest za dużo, bo za duża regulacja jest ograniczeniem tak dla zawodników, jak i sędziów.

PS
Demon stosuje "niewygodne pytania czy wręcz ironię aby dyskusja nabrała korzystnego obrotu", a ja pokrętną interpretację przepisów bo wówczas naród zaczyna w nich grzebać i czytać ze zrozumieniem. A to przydaje się w przyszłości.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 24 gru 2012, 13:00

thinkerteacher napisał(a):I nie ma znaczenia czy zrobił to lewą reką czy prawą oraz czy wieża stanęła na polu większym obwodem czy nie na danym polu.
Z ciekawych przypadków, to sytuacja na australijskim blicu

Gdzie stał skoczek, czy zawodnik pobił prawidłowo? (pod koniec filmiku)
Załączniki
skok.gif
skok.gif (31.04 KiB) Przeglądane 4310 razy
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez thinkerteacher » 24 gru 2012, 13:20

Jeśli zna się zasadę "skoczek zawsze rusza z czarnego na białe (i odwrotnie)", wówczas bez problemu można zobaczyć, że z pola e5 na b6, to chyba z czarnego na czarne. Wniosek? Illegal move by black ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7449 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 24 gru 2012, 13:20

Dawniej wszystko było wyjaśnione, więc rola sędziego ograniczała się do wywieszania tabelek. Obecnie zwiększono rolę sędziego a przez to dano sędziom większą swobodę do manipulowania wynikami. To tak jak kiedyś w skokach narciarskich wygrywał ten kto skoczył najdalej co musiało iść w parze z dobrym stylem. Obecnie sędziowie mają taką swobodę, że jak coś im nie pasuje to mogą obniżyć 10 belek jednemu zawodnikowi, ten dostanie +30pkt ale co z tego jak do buli nie doleci.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1519 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 24 gru 2012, 14:00

W skokach narciarskich oraz w dyscyplinach artystycznych zawsze miało duże znaczenie sędziowanie. Tak samo jak zdobycze techniki i ... medycyny.

rutra napisał(a):Dawniej wszystko było wyjaśnione, więc rola sędziego ograniczała się do wywieszania tabelek. Obecnie zwiększono rolę sędziego a przez to dano sędziom większą swobodę do manipulowania wynikami.
Dawniej "wszystko nie było wyjaśnione", a przed każdym meczem układano tak regulamin, jak i przepisy gry.
Jak będziesz w TG, to pokażę Ci stare polskie kodeksy szachowe.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 24 gru 2012, 14:27

No może trochę przesadziłem z tym "wszystko było wyjaśnione" ale pewnie było lepiej niż obecnie.

kolokwium napisał(a):Jak będziesz w TG, to pokażę Ci stare polskie kodeksy szachowe.

Z chęcią bym pooglądał. Na pewno się kiedyś do TG wybiorę, nie wiem czy w przyszłym roku, ale jak nie to za 2-3 lata.
rutra

Postprzez kolokwium » 24 gru 2012, 23:51

Było (jak jeszcze mnie nie było) tak, że jak się dotknęło kilku bierek, to przeciwnik decydował którą bierką należy ruszyć.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 25 gru 2012, 11:54

Jeśli się nie mylę jak kiedyś dotknęło się bierke, którą nie można było wykonać prawidłowego posunięcia to trzeba było ruszyć królem. Stąd też jeśli ktoś w pierwszym posunięciu dotknął gońca/wieże/hetmana musiał się ruszyć królem = przegrywał.
rutra

Postprzez kolokwium » 28 sty 2015, 18:26

Jak ktoś chce zostać sędzią szachowym, to może wybrać się na kurs centralny do Wisły.
http://www.pzszach.pl/index.php?idm=4&idm2=177&id=1891
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 28 kwi 2015, 17:45

W biuletynie Kolegium sędziów PZSzach 1/2015 (pdf) znalazłem ankietę do ww kursu. Zaciekawił mnie punkt 4 owej ankiety. Autor (lub autorzy) pyta o wykształcenie delikwenta. A ja jego (ich) po kiego licha im wiedza jakie sędzia (lub kandydat na sędziego gdy startuje na najniższą (dla siebie) klasę okręgową) ma wykształcenie? W statusie sędziego nie ma ograniczenia i można nie mieć nawet wykształcenia podstawowego (prawnie można nie mieć takiego wykształcenia ale trzeba się starać).
1.2. Sędzią szachowym może być osoba, która:
  1. ma polskie obywatelstwo,
  2. ma ukończone 18 lat, z wyjątkiem młodzieżowej klasy sędziowskiej, którą można uzyskać mając ukończone 16 lat,
  3. ma pełne prawa zawodnika i działacza sportowego,
  4. ma przynajmniej II kategorię szachową,
  5. zda egzamin sędziowski przed właściwą komisją,
  6. zobowiązuje się wypełniać zadania sędziowskie.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 31 paź 2016, 00:17

Jakie warunki należy spełnić (oprócz opłat zawartych w KOF) aby sędziować turnieje zgłoszone do FIDE (sędzia NA, sędzia FA/IA)?

Nie chodzi mi o jakieś prestiżowe turnieje, ale o jednodniowe kołówki/szwajcary tempem błyskawicznym/szybkim na poziomie amatorskim i ewentualnie jakieś turnieje klasyczne typu 2 dni, 5 rund P'60+30 (U2200), 2 dni, 7 rund P'60 (U1600).

Pytam z czystej ciekawości, bo sam jako zawodnik widzę, że w mojej okolicy (i nie tylko) takich turniejów jest jak na lekarstwo.
rutra

Postprzez ooooo » 31 paź 2016, 06:45

Jednym słowem: żadne

Każdy, kto ma uprawnienia sędziowskie PZSzach, po przesłaniu do związku opłaty i prośby o wystąpienie do FIDE o nadanie licencji sędziowskiej, w przeciągu kilku dni zostaje umieszczany na liście arbitrów FIDE i od tego momentu może sędziować.
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 138 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 31 paź 2016, 15:21

Proponuję jednak zajrzeć do źródła, jakim jest Status sędziego szachowego.
4.6. Sędzia klasy pierwszej może pełnić obowiązki sędziego głównego w imprezach centralnych, klasyfikowanych wyłącznie przez PZSzach. W wyjątkowych sytuacjach (np. choroba sędziego głównego, przypadki losowe) może prowadzić zawody klasyfikowane w rankingu FIDE po otrzymaniu nominacji Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego.
4.7. Sędziowie klasy państwowej i klas międzynarodowych mogą pełnić wszelkie funkcje sędziowskie w turniejach krajowych i międzynarodowych.

Uwaga: Niektóre zawody międzynarodowe wymagają obecności sędziego klasy FIDE lub sędziego klasy międzynarodowej FIDE.

Proszę nie mylić licencji sędziego FIDE z uprawnieniami sędziego.
Aby sędziować turniej FIDE sędzia musi mieć licencję FIDE. Dotyczy to całego składu sędziowskiego, również sędziów asystentów, którzy mogą mieć klasę III (dla FIDE każdy sędzia nie będący IA lub FA jest sędzią NA).
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy