Jak zostać sędzią szachowym?

Moderator: kolokwium

Re: Jak zostać sędzią szachowym?

Postprzez kolokwium » 31 paź 2016, 15:21

Proponuję jednak zajrzeć do źródła, jakim jest Status sędziego szachowego.
4.6. Sędzia klasy pierwszej może pełnić obowiązki sędziego głównego w imprezach centralnych, klasyfikowanych wyłącznie przez PZSzach. W wyjątkowych sytuacjach (np. choroba sędziego głównego, przypadki losowe) może prowadzić zawody klasyfikowane w rankingu FIDE po otrzymaniu nominacji Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego.
4.7. Sędziowie klasy państwowej i klas międzynarodowych mogą pełnić wszelkie funkcje sędziowskie w turniejach krajowych i międzynarodowych.

Uwaga: Niektóre zawody międzynarodowe wymagają obecności sędziego klasy FIDE lub sędziego klasy międzynarodowej FIDE.

Proszę nie mylić licencji sędziego FIDE z uprawnieniami sędziego.
Aby sędziować turniej FIDE sędzia musi mieć licencję FIDE. Dotyczy to całego składu sędziowskiego, również sędziów asystentów, którzy mogą mieć klasę III (dla FIDE każdy sędzia nie będący IA lub FA jest sędzią NA).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1953 razy
Otrzymał podziękowań: 2119 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 31 paź 2016, 16:59

Czytałem wczoraj SSS (Status sędziego szachowego), ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie dlatego napisałem na forum.

Na stronie FIDE znalazłem listę sędziów (NA). Jest ich w Polsce 197. Zapewne sporo z nich nie ma I klasy sędziowskiej. Z tego co pamiętam była na forum dyskusja o tym czy sędzia z II klasą może sędziować turniej zgłoszony do FIDE, bo w SSS jest napisane, że musi mieć I klasę i wyjątkowy przypadek (choroba sędziego z wyższą klasą). Bardzo mi się spodobała odpowiedź pana Filipowicza na pytanie dlaczego sędzia z II klasą sędziuje turniej zgłoszony do FIDE. SSS pochodzi z 2006 roku, od tego czasu wiele się zmieniło, wszystko poszło w masówkę, mamy rankingi szybkie/błyskawiczne, mamy turnieje 5 rundowe, 2-3 dniowe klasyczne zgłoszone do FIDE. Jeśli jest do wyboru, albo turniej się nie odbędzie, albo będzie sędziowany przez arbitra z II klasą, to chyba lepsza ta druga opcja (oczywiście chodzi mi o małe lokalne turnieje).

Myślę, że przy najbliższej okazji postaram się podwyższyć klasę sędziowską, natomiast teraz zapytam trochę inaczej.

Czy aby sędziować (lokalne/amatorskie) turnieje zgłoszone do FIDE (blitz, rapid, 2 dniowy klasyk P'60, P'90 itp.) czy wystarczy, że zapłacę kwotę podaną w KOF na konto PZSzach i napiszę wiadomość do PZSzach?
I kategoria (1668/1666/1715), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1558 razy
Otrzymał podziękowań: 1897 razy
Ranking: 1655

Postprzez kolokwium » 31 paź 2016, 18:30

rutra napisał(a):Czy aby sędziować (lokalne/amatorskie) turnieje zgłoszone do FIDE (blitz, rapid, 2 dniowy klasyk P'60, P'90 itp.) czy wystarczy, że zapłacę kwotę podaną w KOF na konto PZSzach i napiszę wiadomość do PZSzach?

Czytając Status sędziego szachowego i twoją stopkę, to turniej sędziowany przez ciebie jako sędzia główny (bez odpowiedniego "błogosławieństwa") może nie być wysłany do FIDE, a naruszeniem uprawnień może zająć się odpowiednie Kolegium sędziów.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 31 paź 2016, 19:18

Tak tak i wszystkie turnieje zgłoszone do FIDE przez sędziów NA z II klasami też będą odrzucane.

Napisałem, że pytam z czystej ciekawości, może w międzyczasie jak się nadarzy okazja podwyższę klasę. Gdzie w SSS jest informacja co należy zrobić (jak już się ma tą I klasę), bo nie znalazłem takiej informacji.
I kategoria (1668/1666/1715), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1558 razy
Otrzymał podziękowań: 1897 razy
Ranking: 1655

Postprzez kolokwium » 31 paź 2016, 20:08

W Statucie tego nie znajdziesz, tak jak i w Konstytucji RP nie znajdziesz co zrobić aby móc jeździć swoim samochodem sprowadzonym z zagranicy.
  1. Zarejestrować turniej w odpowiednim terminie (można sprawdzić czy turniej jest zarejestrowany).
    http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm ... 02&id=1973
  2. Zorganizować turniej pilnując obostrzeń PZSzach i FIDE.
  3. Opłacić turniej.
  4. Wysłać "turniej" (pliki, sprawozdanie) do CR lub administratora CR (w zależności od lokalnych zwyczajów i do swojego Kolegium sędziów).
kolokwium
Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy