Jak zostać sędzią szachowym?

Moderator: kolokwium

Re: Jak zostać sędzią szachowym?

Postprzez rutra » 31 paź 2016, 16:59

Czytałem wczoraj SSS (Status sędziego szachowego), ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie dlatego napisałem na forum.

Na stronie FIDE znalazłem listę sędziów (NA). Jest ich w Polsce 197. Zapewne sporo z nich nie ma I klasy sędziowskiej. Z tego co pamiętam była na forum dyskusja o tym czy sędzia z II klasą może sędziować turniej zgłoszony do FIDE, bo w SSS jest napisane, że musi mieć I klasę i wyjątkowy przypadek (choroba sędziego z wyższą klasą). Bardzo mi się spodobała odpowiedź pana Filipowicza na pytanie dlaczego sędzia z II klasą sędziuje turniej zgłoszony do FIDE. SSS pochodzi z 2006 roku, od tego czasu wiele się zmieniło, wszystko poszło w masówkę, mamy rankingi szybkie/błyskawiczne, mamy turnieje 5 rundowe, 2-3 dniowe klasyczne zgłoszone do FIDE. Jeśli jest do wyboru, albo turniej się nie odbędzie, albo będzie sędziowany przez arbitra z II klasą, to chyba lepsza ta druga opcja (oczywiście chodzi mi o małe lokalne turnieje).

Myślę, że przy najbliższej okazji postaram się podwyższyć klasę sędziowską, natomiast teraz zapytam trochę inaczej.

Czy aby sędziować (lokalne/amatorskie) turnieje zgłoszone do FIDE (blitz, rapid, 2 dniowy klasyk P'60, P'90 itp.) czy wystarczy, że zapłacę kwotę podaną w KOF na konto PZSzach i napiszę wiadomość do PZSzach?
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 31 paź 2016, 18:30

rutra napisał(a):Czy aby sędziować (lokalne/amatorskie) turnieje zgłoszone do FIDE (blitz, rapid, 2 dniowy klasyk P'60, P'90 itp.) czy wystarczy, że zapłacę kwotę podaną w KOF na konto PZSzach i napiszę wiadomość do PZSzach?

Czytając Status sędziego szachowego i twoją stopkę, to turniej sędziowany przez ciebie jako sędzia główny (bez odpowiedniego "błogosławieństwa") może nie być wysłany do FIDE, a naruszeniem uprawnień może zająć się odpowiednie Kolegium sędziów.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 31 paź 2016, 19:18

Tak tak i wszystkie turnieje zgłoszone do FIDE przez sędziów NA z II klasami też będą odrzucane.

Napisałem, że pytam z czystej ciekawości, może w międzyczasie jak się nadarzy okazja podwyższę klasę. Gdzie w SSS jest informacja co należy zrobić (jak już się ma tą I klasę), bo nie znalazłem takiej informacji.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 31 paź 2016, 20:08

W Statucie tego nie znajdziesz, tak jak i w Konstytucji RP nie znajdziesz co zrobić aby móc jeździć swoim samochodem sprowadzonym z zagranicy.
  1. Zarejestrować turniej w odpowiednim terminie (można sprawdzić czy turniej jest zarejestrowany).
    http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm ... 02&id=1973
  2. Zorganizować turniej pilnując obostrzeń PZSzach i FIDE.
  3. Opłacić turniej.
  4. Wysłać "turniej" (pliki, sprawozdanie) do CR lub administratora CR (w zależności od lokalnych zwyczajów i do swojego Kolegium sędziów).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Poprzednia strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy