Zbiorcze pytania

Moderator: kolokwium

Postprzez demon_szybkosci » 28 lip 2010, 17:18

rutra napisał(a):Sytuacja wyglądała następująco (trudno to słowami opisać): podnoszę rękę by wykonać ruch. Kieruję rękę w stronę hetmana, zanim dotykam hetmana przez przypadek jednym palcem przenosząc rękę dotykam wieży. Gdyby to było celowe dotknięcieto musiałbym wykonać ruch wieżą i stracić hetmana, ale ja chciałem dotknąć hetmana (wykonać nim ruch) a wieże dotknąłem przez przypadek.
Dla mnie to jest zupelnie wystarczajace wyjasnienie. Dodatkowo liczy sie twoj ZAMIAR wykonania ruchu ("chce wykonac ruch hetmanem"). Gdybys "capnal" (zlapal) wieze i za chwile chcial zagrac hetmanem, to wowczas w bardzo duzym stopniu wykluczaloby przypadkowosc. Niemniej tutaj nie widze zadnego przekroczenia przepisow czy tez gry fair play. :? :o :roll:
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 28 lip 2010, 17:45

Tak na szybko bo jestem na plażowym WiFi

1. jak przypadkiem to sam odpowiedziałeś
2. można i się to opłaca
3. należy zwrócić uwagę przeciwnikowi że "na swoim czasie" nie powinno się wstawać od stolika
4. remis z chwilą powstania tej pozycji (tego materiału)
5. jak wstaje to sprawdzić czy zapisał na blankiecie propozycje remisu i zwrócić mu uwagee jeżeli tego nie zrobił (jest taki obowiązek), później można przyjąć remis nawet na sekundę przed spadnięciem chorągiewki (jak nie ma przeciwnika lub sędziego przy partii to lepiej aby Twoja chorągiewka wskazywała, że czas jeszcze ci nie upłynął).

reszta w sierpniu
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2361 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez szalony_rzeznik » 28 lip 2010, 17:52

kspttw napisał(a):im częściej czytam Twoje posty tym bardziej jestem przekonany, że nie ma żadnego sensu wchodzenie na to forum. Już raz sobie odpuściłem na parę miesięcy, ale miałem nadzieję że może coś się zmieniło. Najwyraźniej jednak się myliłem...

Jest opcja ignoruj. Używaj i bądź szczęśliwy...

PS. Swoją drogą zastanawiam się na ile zaśmiecanie forum i pisanie wbrew zasadom Netykiety odstrasza użytkowników. Ja również mam duże opory przed pisaniem tutaj. Postanowiłem sobie jednak, że niektóre posty omijam i jest w miarę OK...
szalony_rzeznik

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy

Postprzez demon_szybkosci » 28 lip 2010, 18:33

szalony_rzeznik napisał(a):Jest opcja ignoruj. Używaj i bądź szczęśliwy...
Wlasnie to mialem zalecic. Wyprzedziles moje mysli ;) :).

szalony_rzeznik napisał(a): PS. Swoją drogą zastanawiam się na ile zaśmiecanie forum i pisanie wbrew zasadom Netykiety odstrasza użytkowników. Ja również mam duże opory przed pisaniem tutaj. Postanowiłem sobie jednak, że niektóre posty omijam i jest w miarę OK...
Tez sie zastanawiam niekiedy (teraz juz rzadziej). Dochodze jednak do wniosku, ze forum jest tworzone PRZEZ ludzi oraz DLA ludzi, wiec to, ze niekiedy gorace tematy maja swoja temperature jest wedlug mnie normalne. Inaczej gdyby chciec kazdy wpis sledzic z lupa w reku (czy przypadkiem jest idealny w stosunku do regulaminu i netykiety), wowczas trzeba byloby stale wszystko monitorowac... a co najgorsze w taki sposob zostalaby ZABITA idea otwartosci i mowienia tego co ktos uwaza za wazne czy tez trudne. Dlatego nie zapominajmy, ze forum jest dla ludzi, a nie jedynie, zeby ladnie wygladalo. Jedynie nalezy bezwzglednie wkraczac do akcji, gdy wypowiedz uzytkownika godzi ewidentnie w normy wspolzycia spolecznego oraz szacunek i godnosc czlowieka (czesto jest to regulowane takze regulaminem forum i tzw. netykieta). :roll:
demon_szybkosci

Postprzez adse » 28 lip 2010, 19:18

kolokwium napisał(a):3. należy zwrócić uwagę przeciwnikowi że "na swoim czasie" nie powinno się wstawać od stolika
Myślałem, że przede wszystkim nie powinno się przeciwnikowi zawracać głowy zbędnym gadaniem.
Przywitanie, propozycja remisu, podziękowanie, pożegnanie, i tyle gadania z przeciwnikiem. Uwagi, dyskusje, morały i analizy - ewentualnie po partii, i to nie na sali gry.

kolokwium napisał(a):5. jak wstaje to sprawdzić czy zapisał na blankiecie propozycje remisu i zwrócić mu uwage jeżeli tego nie zrobił (jest taki obowiązek)
Sprawdzanie na blankiecie przeciwnika co tam sobie zanotował? To chyba może zrobić sędzia, np. ja nie cierpię jak mi postronni zapuszczają żurawia w mój blankiet gdy gram;)
Obowiązek notowania propozycji remisowych jest, ale niekoniecznie natychmiast po jej złożeniu. W ogóle nie ma przymusu zapisywania posunięć (i propozycji remisu) zaraz po ich wykonaniu, byle było zapisane przed wykonaniem kolejnego posunięcia, choćby nawet w ostatniej chwili. A już na pewno nie musimy słuchać morałów przeciwnika o tym, co powinniśmy a czego nie, i jakie mamy obowiązki a jakie nie. Na te tematy można pogadać sobie po partii.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 506 razy

Postprzez szalony_rzeznik » 28 lip 2010, 20:52

demon_szybkosci napisał(a):Tez sie zastanawiam niekiedy (teraz juz rzadziej). Dochodze jednak do wniosku, ze forum jest tworzone PRZEZ ludzi oraz DLA ludzi, wiec to, ze niekiedy gorace tematy maja swoja temperature jest wedlug mnie normalne.

Żeby nie było niedomówień.

Dziwi mnie to, że piszesz arcydługie posty z miną fachowca na tematy, które wg mnie nie są Ci zbyt bliskie. Z wielkim trudem, ale rozumiem - masz prawo do wypocin na różne tematy (m.in. na tym polega wolność wypowiedzi w internecie).

Nie rozumiem czego innego. Pewnie jesteś tego świadomy, ale pomimo to nic sobie z tego nie robisz... Więc wprost: Denerwujące wzrok całe stada uśmieszków, znaczków, boldów i kapitalików są wbrew wszelkim regułom pisania w internecie.

I dziwię się, że żaden z adminów nic nie robi w sprawie przywołania Cię do porządku...
szalony_rzeznik

Postprzez demon_szybkosci » 28 lip 2010, 23:55

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli stwierdzajac "z mina fachowca". A czym sie bedzie roznic "z mina amatora"? :shock: :oops:

Rozumiem, ze wolisz posty w ktorych nie ma zadnych emotikonow, ale u mnie to wyglada inaczej. Niemniej jak widzisz - zaden z adminow nic nie robi w tej sprawie :oops: :P

PS. Gdyby tak bylo jak piszesz to nalezaloby tutaj dac uzytkownikow tylko okreslony zakres mozliwosci edytowania tekstu (najlepiej tylko 4 emotikony i pogrubianie). Niemniej jest to forum LUDZI a nie jedynie informacyjne :shock: :evil: :o
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 29 lip 2010, 00:11

Programy szachowe są po to, żeby ich używać (do analiz). Po to są emotikonki żeby ich używać (chociaż ja sam raczej nie używam).

Z emotikonkami lepiej post wygląda, jakby taki bardziej żywy i przyciąga uwage.
:) ;) :> :D :P :o :mrgreen: :lol: :( :| :/ :? :x :shock: :cry: :oops: 8) :evil: :roll: !! ?? :idea: :arrow: :ok: ;/ ;} ;> :oo: :devil: ^.^ :luzz: :brawo: :brawa: :cheers: :salut: :scratch:
rutra

Podziękował : 1685 razy
Otrzymał podziękowań: 2142 razy
Ranking: 1584

Postprzez szalony_rzeznik » 29 lip 2010, 07:53

rutra napisał(a):Programy szachowe są po to, żeby ich używać (do analiz). Po to są emotikonki żeby ich używać (chociaż ja sam raczej nie używam). (...)

Na forum pzszach.pl przeczytałem kiedyś ciekawą sentencję: "Każdy ma prawo lecz to nie prawo stanowi prawo!" Myślę, że warto chwilę pomyśleć o tym, o czym mówi ta sentencja.
I na koniec:

Regulamin forum napisał(a):(...)
Niedozwolone jest nieuzasadnione pisanie zbyt małym rozmiarem czcionek, pisanie wielkimi literami oraz używanie dużej liczby kolorów.
Niedozwolone jest używania emotikon z nadmiarem - mają być dodatkiem do tekstu a nie główną treścią.

Tyle w temacie. Po to jest regulamin, by się do niego stosować.
szalony_rzeznik

Postprzez barbara1570 » 29 lip 2010, 09:13

(...)
Niedozwolone jest nieuzasadnione pisanie zbyt małym rozmiarem czcionek, pisanie wielkimi literami oraz używanie dużej liczby kolorów.
Niedozwolone jest używania emotikon z nadmiarem - mają być dodatkiem do tekstu a nie główną treścią.
------------------------------------------------------powyzej cytat

Do tego jeszcze dodalbym nie wolno wstawiac duzo diagramow szachowych ,bo to sa smieci.
Nic nie maja wspolnego z Szachami.

Ta zasade stosuja prawie wszystkie strony szachowe w Polsce.. Brak diagramow szachowych , by nie zasmiecac Polskim Szachistom zdrowego i logicznego myslenia szachowego.
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Postprzez kolokwium » 29 lip 2010, 17:29

szalony_rzeznik napisał(a):Myślałem, że przede wszystkim nie powinno się przeciwnikowi zawracać głowy zbędnym gadaniem.
Możemy od razu lecieć do sędziego z reklamacją, że przeciwnik wstaje "na swoim czasie".
adse napisał(a):Sprawdzanie na blankiecie przeciwnika co tam sobie zanotował? To chyba może zrobić sędzia, np. ja nie cierpię jak mi postronni zapuszczają żurawia w mój blankiet gdy gram;)
Obowiązek notowania propozycji remisowych jest, ale niekoniecznie natychmiast po jej złożeniu. W ogóle nie ma przymusu zapisywania posunięć (i propozycji remisu) zaraz po ich wykonaniu, byle było zapisane przed wykonaniem kolejnego posunięcia, choćby nawet w ostatniej chwili. A już na pewno nie musimy słuchać morałów przeciwnika o tym, co powinniśmy a czego nie, i jakie mamy obowiązki a jakie nie.
Jak przeciwnik wstaje po zaproponowaniu remisu to dla swojego bezpieczeństwa (przeciwnik może zapomnieć o propozycji lub "zmienić zdanie") warto sprawdzić czy zanotował propozycje na blankiecie. A blankiet powinien być widoczny przez cały czas trwania partii - trzeba sie przyzwyczaić do "zapuszczanych żurawi".
Może być też "zboczenie" w drugą stronę i gdy nie było propozycji, zawodnik przychodzi do szachownicy, patrzy ... bierki są ułożone w pozycji początkowej a na blankiecie przeciwnika wpisany remis, przeciwnik mówi sędziemu, że przyjął remis. Sędzia stoi i czeka na drugi podpis.
Lepiej zapisywać posunięcia i propozycje od razu po ich wykonaniu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez demon_szybkosci » 29 lip 2010, 17:32

kolokwium napisał(a):A blankiet powinien być widoczny przez cały czas trwania partii - trzeba sie przyzwyczaić do "zapuszczanych żurawi".
Powstaje pytanie - DLA KOGO: dla sedziego, zawodnika, przeciwnika czy kibicow? To chyba kodeks juz nie okresla, prawda? Za moich czasow robilo sie prosta sztuczke: zakrywalo sie dlugopisem zapis tak, aby "zapuszczane zurawie" mialy trudniejsze zadanie ;) :). Albo sie chowalo polowe (jako kolumna) zapisu pod szachownice i widoczna byla tylko kolumna (zapisu ruchow) jednego zawodnika :D ;)
demon_szybkosci

Postprzez adse » 29 lip 2010, 22:43

Odchodzenie od szachownicy na swoim czasie narusza jakieś przepisy?
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 506 razy

Postprzez rutra » 29 lip 2010, 22:57

adse napisał(a):Odchodzenie od szachownicy na swoim czasie narusza jakieś przepisy?

Właśnie, przecież można oskarżyć przeciwnika o gre programem i mieć mocne argumenty. Powinni taki przepis stworzyć, że na swoim czasie nie wolno odchodzić od stolika. Tylko, że jak ktoś odejdzie na czasie przeciwnika, rywal zrobi ruch i wciśnie zegar to już jest, że kogoś niema na swoim czasie.
rutra

Podziękował : 1685 razy
Otrzymał podziękowań: 2142 razy
Ranking: 1584

Postprzez kolokwium » 30 lip 2010, 10:37

adse napisał(a):Odchodzenie od szachownicy na swoim czasie narusza jakieś przepisy?
12.5. Zawodnicy nie mają prawa opuszczania „sali gry" bez zgody sędziego.

Pojęcie „sali gry" obejmuje: wydzielone miejsce gry przeznaczone wyłącznie dla zawodników, sanitariaty, bufet, specjalnie wydzieloną palarnię i inne pomieszczenia wyznaczone przez sędziego. Zawodnik będący na posunięciu nie ma prawa opuszczania miejsca gry bez zgody sędziego.
A miejsce gry, to tam gdzie akurat gra - szachownica i miejsce do siedzenia (bycia). Może wstać, obejść krzesło/fotel itp. Nie może się oddalać, a granica jest umowna i płynna i zależy od patrzącego/decydującego (również od sytuacji - np. warunków turniejowych).

rutra napisał(a):rywal zrobi ruch i wciśnie zegar to już jest, że kogoś niema na swoim czasie
Odejść i nie być to dwie różne sprawy.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy