Zbiorcze pytania

Moderator: kolokwium

Re: Zbiorcze pytania

Postprzez kolokwium » 08 sie 2017, 16:32

1. Nie.
2. Nie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1843 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Kaczmar » 09 sie 2017, 07:53

gierlo napisał(a):Hej. Czy trzeba osiągnąć jakiś minimalny wiek, aby grać "zawodowo" na turniejach? ELO ranking tylko się liczy?

Tak jak napisał Kolokwium NIE.
Mnie ciekawi za to jaki trzeba mieć ranking aby było to dochodowe i można się było z tego utrzymać.
2400? 2500? 2600? 2700?
Kaczmar

Podziękował : 149 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 09 sie 2017, 09:52

Marcinie. Moim zdaniem konieczne jest:

1) tytuł KM i ELO 2100 lub wyżej
2) duże umiejętności szachowe (rozumienie pozycji, plany, strategia)
3) umiejętności przekazywania wiedzy (tłumaczenia)
4) umiejętności realizowania programu szkolenia (może a nawet powinien być własnego autorstwa)
5) certyfikat instruktora (niepotrzebny jeśli praca nie jest oparta o "papierologię" tylko umiejętności w tej materii)
6) umiejętność obsługi programów szachowych - w tym tych analizujących (tzw. silniki) oraz umiejętność nauczania przez Internet (wybranie platformy, sposób przekazu, komunikacja za pomocą tej platformy)
7) umiejętność wybierania i tworzenia materiałów dla swoich podopiecznych (uczniów)

To w kwestii szkolenia. Co do tego jaki poziom, tytuł i ELO potrzebne jest, aby utrzymywać się wyłącznie z grania w szachy to niestety nie mam w tej materii zbyt wiele wiedzy. Podejrzewam, że co najmniej solidny IM (2450-2500) a najlepiej GM 2600, który naprawdę potrafi wytrzymywać wyzwania i trudy związane z życiem turniejowym.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7449 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 09 sie 2017, 12:13

W sumie to nie pomyślałem, że nie samym graniem taki zawodowiec żyje. Dochodzą jeszcze szkolenia innych (pomijam umowy sponsorskie itp.). Upraszczając - powiedzmy, że chcemy utrzymać się z samych nagród w turniejach to według mnie musi to być poziom GM o rankingu jakimś 2500-2600 - niżej to się chyba nie da.
Kaczmar

Podziękował : 149 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 09 sie 2017, 12:42

Jeśli to ma być tak zwane normalne życie (a nie wegetacja) to całkowicie się zgadzam, że co najmniej 2550-2600. Wyjątkiem będą oczywiście zawodnicy z niższym rankingiem (np. 2450-2500), którzy grają z siłą 150-200 oczek większą. Niemniej takich jest raczej niewielu.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7449 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 09 sie 2017, 13:05

Z tego co słyszałem jeśli chodzi o szachy to najwięcej zysku jest z uczenia kogoś gry.

Co do tego ilu zawodników utrzymuje się z samego grania w turniejach to ciężko powiedzieć. Są zawodnicy, którzy jeżdżą po turniejach i wygrywają nagrody pieniężne, ale tu potrzebny jest wysoki poziom gry (pewnie 2500+), bo przy niższym poziomie można się nadziać na tzw. "spółdzielnie".
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1519 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 09 sie 2017, 13:49

1. Spółdzielnie są na każdym poziomie.
2. Zawodowcy (niekoniecznie profesjonaliści) są na (prawie) każdym poziomie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Titrant » 22 wrz 2017, 00:45

1) Rozpoczęła się partia. Po pewnym czasie zawodnicy orientują się, że początkowe ustawienie bierek było nieprawidłowe (np. zamienione miejscami K z H i/lub S z G). Co wtedy? Przestawiamy bierki, gramy bez poprawek, czy zaczynamy partię od nowa?

2) Czy "ugrany ranking", który możemy znaleźć w CA po zakończeniu turnieju i ranking elo są liczone całkowicie inaczej? Po turnieju liczonym do FIDE mój "ugrany ranking" to jedno, a moje elo po turnieju to drugie (elo wyższe). Nawet gdy samodzielnie liczyłem te rankingi mi się nie zgadzało (zresztą mogłem gdzieś popełnić błąd).
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 53 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Postprzez kolokwium » wczoraj, 06:05

Titrant napisał(a):1) Rozpoczęła się partia. Po pewnym czasie zawodnicy orientują się, że początkowe ustawienie bierek było nieprawidłowe (np. zamienione miejscami K z H i/lub S z G). Co wtedy? Przestawiamy bierki, gramy bez poprawek, czy zaczynamy partię od nowa?
  • Szachy klasyczne
    7.2 1. Jeżeli w trakcie partii zostanie stwierdzone, że początkowa (wyjściowa) pozycja bierek była niewłaściwa, to partia zostaje unieważniona i należy ją rozegrać od nowa.
    7.2.2. Jeżeli w trakcie partii stwierdzono, że ułożenie szachownicy jest niezgodnie z art. 2.1, to powstałą pozycję należy przenieść na prawidłowo położoną szachownicę i grę kontynuować.
  • Szachy szybkie (i błyskawiczne) bez dostatecznego nadzoru:
    A.4.1. W momencie, gdy obaj zawodnicy zakończyli po dziesięć (10) posunięć:
    A.4.1.1. nie można dokonać żadnej korekty nieprawidłowego ustawienia wskazówek zegara, poza sytuacją, w której grozi naruszenie harmonogramu turnieju,
    A.4.1.2. żadne reklamacje dotyczące nieprawidłowego ustawienia bierek na szachownicy czy samego ułożenia szachownicy nie mogą być uwzględnione.
    W przypadku niewłaściwego ustawienia króla, roszada jest niedozwolona.
    W przypadku nieprawidłowego ustawienia wieży roszada w kierunku tej wieży jest niedozwolona.
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » wczoraj, 06:21

Titrant napisał(a):2) Czy "ugrany ranking", który możemy znaleźć w CA po zakończeniu turnieju i ranking elo są liczone całkowicie inaczej? Po turnieju liczonym do FIDE mój "ugrany ranking" to jedno, a moje elo po turnieju to drugie (elo wyższe). Nawet gdy samodzielnie liczyłem te rankingi mi się nie zgadzało (zresztą mogłem gdzieś popełnić błąd).
Zależy co rozumiesz pod pojęciem "ugrany ranking"
  • Ru - ranking uzyskany
    "ugrany ranking" PZSzach w turnieju zgodnie z Regulaminem klasyfikacyjnym używany do obliczania kategorii szachowych.
  • Rp - Rating Performance
    "ugrany ranking" FIDE w turnieju zgodnie z Regulaminem klasyfikacyjnym FIDE
    używany do obliczania tytułow szachowych FIDE.
  • Chg - Rating Changes
    Zmiana rankingu elo po pomnożeniu przez współczynnik "k" zawodnika.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » wczoraj, 10:55

kolokwium napisał(a):Szachy szybkie (i błyskawiczne) bez dostatecznego nadzoru:
A.4.1. W momencie, gdy obaj zawodnicy zakończyli po dziesięć (10) posunięć:
A.4.1.1. nie można dokonać żadnej korekty nieprawidłowego ustawienia wskazówek
zegara, poza sytuacją, w której grozi naruszenie harmonogramu turnieju,
A.4.1.2. żadne reklamacje dotyczące nieprawidłowego ustawienia bierek na sza-
chownicy czy samego ułożenia szachownicy nie mogą być uwzględnione.
W przypadku niewłaściwego ustawienia króla, roszada jest niedozwolona.
W przypadku nieprawidłowego ustawienia wieży roszada w kierunku tej
wieży jest niedozwolona.

Z życia wzięte:

[FEN "rnbqkbnr/pppppppp/8/8/8/8/PPPPPPPP/RNBQKBNP w - - 0 1"]

Spóźniony rutra rozpoczyna grę bez sprawdzenia ustawienia bierek i w okolicach 15. ruchu chce wykonać krótką roszadę.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1519 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » wczoraj, 12:21

Dodam, że w przypadku nieprawidłowości gdy zawodnicy się dogadają, to nie muszą grać od nowa czy z bierkami na złych polach. Ale jak zareklamują u sędziego, to powinni się spodziewać drastycznych decyzji. Jak w życiu: albo porozmawiamy, albo do sądu. Bo sędzia często ma związane przepisami ręce.
kolokwium
Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy