Telefon komórkowy na sali gry

Moderator: kolokwium

Re: Telefon komórkowy na sali gry

Postprzez Kaczmar » 18 wrz 2018, 14:04

Kiedyś o tym czytałem i z tego co pamiętam to:
- policja ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej tylko i wyłącznie gdy są ku temu przesłanki (np. istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa) niezależnie od tego czy osoba kontrolowana wyrazi na to zgodę czy nie; są pewne procedury które muszą być przestrzegane (ustronne miejsce, zachowanie godności osobistej, dodatkowy świadek osoby kontrolowanej itp.)
- sędzia szachowy oczywiście nie ma takiego prawa; może jedynie sprawdzić, rzeczy, ubranie pod warunkiem, że osoba taka wyrazi na to zgodę (nie jest to według mnie już kontrola osobista taka jaką przeprowadza policja).
I jeszcze jedno kontrola osobista to nie przeszukanie. Przeszukanie jest "mocniejszą" czynnością od kontroli osobistej.
Kaczmar
 
Posty: 382
Wiek: 45
Dołączył(a): 07 gru 2011, 23:36
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Re: Telefon komórkowy na sali gry

Postprzez kolokwium » 18 wrz 2018, 15:16

Kontrola osobista i przeszukanie osoby są to różne czynności choć z technicznego punktu widzenia wydają się być do siebie zbliżone. Celem kontroli osobistej oraz przeszukania osoby jest sprawdzenie zawartości odzieży osoby kontrolowanej oraz przedmiotów, które znajdują się na jej ciele. Chodzi tu głównie o wykrycie rzeczy, które stanowić będą dowód w sprawie, jak również przedmiotów niebezpiecznych (broń palna, ostre przedmioty itp.). Odmienne są jednak przypadki uzasadniające przeprowadzenie kontroli osobistej i przeszukania, jak również tryb wykonywania tych czynności.
Kontrolę osobistą przeprowadzać mogą policjanci (art. 15 ust. 1 pkt 5 u.o.p.). Uprawnienie do przeprowadzania tej czynności posiadają również strażnicy gminni (miejscy). Wynika to z art. 13 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Ważne jest, że kontrola osobista powinna być przeprowadzana przez osobę tej samej płci co osoba kontrolowana(§ 13 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2015 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów3, dalej: „rozporządzenie”). Wyjątek od tej zasady możliwy jest wyłącznie, gdy kontrola osobista musi zostać przeprowadzona niezwłocznie. W rozporządzeniu wskazano, że przypadkami takimi jest m.in. sytuacja zagrożenia dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Warunek tożsamości płci osoby kontrolującej i kontrolowanej nie będzie musiał być zachowany np. gdy kontrola jest przeprowadzana u osoby uciekającej przed policjantami, zachowującej się agresywnie lub podejmującej próby zniszczenia dowodów przestępstwa lub wykroczenia.

Nie jest jednak dopuszczalne przeprowadzenie kontroli osobistej przez osobę tej samej płci, która nie jest policjantem, a jest jedynie przez niego nadzorowana. Z tego względu policjant nie może poprosić osoby trzeciej, aby w jego imieniu przeprowadziła kontrolę osobistą.
Z praktycznego punktu widzenia najdonioślejszą różnicą między przeszukaniem a kontrolą osobistą jest brak zastrzeżenia w przypadku przeszukania o niedopuszczalności odsłaniania części ciała zakrytej odzieżą. W toku przeszukania może zatem dojść do kontroli skarpet czy rękawic. Nie jest również wykluczone zdjęcie niektórych fragmentów odzieży osoby przeszukiwanej.

Odmienny jest również tryb przeprowadzenia tych czynności. Przed przystąpieniem do przeszukania osobę, wobec której ma zostać przeprowadzona ta czynność należy zawiadomić o jej celu i wezwać do wydania poszukiwanych przedmiotów. Jeśli osoba, u której ma nastąpić przeszukanie dobrowolnie wyda żądane przedmioty brak jest podstaw do przeprowadzenia u niej tej czynności.

Istotne także jest to, że przeszukania może dokonać prokurator lub policjant (na podstawie polecenia sądu lub prokuratora – nigdy samodzielnie). Istnieją również inne organ uprawnione do przeprowadzenia przeszukania, jednak i one działać mogą wyłącznie na polecenie sądu lub prokuratora. Uprawnień takich nie mają strażnicy gminni (miejscy).

Przed przystąpieniem do przeszukania należy okazać osobie, która ma zostać poddana tej czynności stosowne postanowienie sądu lub prokuratora. W przypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie takie nie mogło zostać wydane organ dokonujący przeszukania (zwykle jest to Policja) powinien okazać nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową. W takim jednak wypadku policjant musi zwrócić się o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie w tym przedmiocie należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania – na jej żądanie.

Wskazane obostrzenia mają na celu zagwarantowanie prawidłowości przeszukania i zapobieżeniu w dowolności w korzystaniu z tego uprawnienia przez policjantów. Jest to szczególnie istotne w szczególności z uwagi na fakt, iż przeszukanie, z powodu braku zakazu odkrywania części ciała zakrytych odzieżą jest bardziej dotkliwe dla osoby poddanej tej czynności.

Z czynności przeszukania zawsze jest spisywany protokół.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
kolokwium
Moderator
 
Posty: 9369
Wiek: 54
Dołączył(a): 04 wrz 2006, 23:11
Lokalizacja: www.ChessArbiter.org
Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Telefon komórkowy na sali gry

Postprzez rutra » 22 wrz 2018, 20:29

Kacparov napisał(a):Wystarczyloby zeby np. na czas takiego wyjscia do lazienki zostawial telefon przy stole do gry.


A jak ktoś ma dwa telefony?
Avatar użytkownika
rutra
 
Posty: 6759
Wiek: 25
Dołączył(a): 14 maja 2009, 14:51
Lokalizacja: Leżajsk
Podziękował : 1669 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Ranking: 1569

Re: Telefon komórkowy na sali gry

Postprzez kolokwium » 23 wrz 2018, 13:57

Kacparov napisał(a):Imo dyskwalifikacje bez udowodnienia, że gracz korzystal z telefonu to czysta głupota. Wystarczyloby zeby np. na czas takiego wyjscia do lazienki zostawial telefon przy stole do gry.


Przy stole do gry?! A czytałeś przepisy?
11.3.2.1.
W trakcie rozgrywania partii, w strefie rozgrywek, zawodnik nie ma prawa posiadania telefonu komórkowego, ani jakiegokolwiek innego urządzenia elektronicznego, poza zatwierdzonymi przez arbitra. Jednakże regulamin turniejowy może dopuszczać przechowywanie wymienionych urządzeń w oddzielnej teczce, torebce, czy innym pakunku zawodnika, ale pod warunkiem, że urządzenie jest całkowicie wyłączone. Pakunek ten musi być umieszczony w miejscu uzgodnionym z sędzią. Ponadto żaden z zawodników nie ma prawa ruszania tego pakunku w trakcie partii bez zgody sędziego

During a game, a player is forbidden to have any electronic device not specifically approved by the arbiter in the playing venue. However, the regulations of an event may allow such devices to be stored in a player’s bag, provided the device is completely switched off. This bag must be placed as agreed with the arbiter. Both players are forbidden to use this bag without permission of the arbiter
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
kolokwium
Moderator
 
Posty: 9369
Wiek: 54
Dołączył(a): 04 wrz 2006, 23:11
Lokalizacja: www.ChessArbiter.org
Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Poprzednia strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gościREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe