Pół punktu bez gry

Moderator: kolokwium

Pół punktu bez gry

Postprzez rutra » 24 lut 2018, 11:51

W niektórych krajach (Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania) spotkałem się z sytuacją, w której zawodnik nie grał partii i otrzymywał pół punktu. Z tego co się orientuje „pauzy” nie można wziąć w ostatniej rundzie.

Ja z tej opcji póki co nie korzystam, bo przyjechałem sobie pograć, a przy 5-7 rundach strata 0,5pkt mogłaby być niekorzystna. Natomiast na turniejach w Polsce kilka razy musiałem sobie odpuścić partie i wtedy chętnie 0,5pkt bym przyjął. Na pewno na wyższych szachownicach mogą występować pewne strategie - zawodnik ma 1pkt przewagi, to bierze 0,5pkt bez gry i nadal jest wysoko, a przy okazji odpoczywa.

Co sądzicie o takim przepisie?
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2009 razy
Ranking: 1670

Re: Pół punktu bez gry

Postprzez kolokwium » 24 lut 2018, 12:14

Jest to spotykane na turniejach wakacyjnych. Można wziąć "urlop" i mieć połówkę idąc na plażę.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2067 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez szalony_rzeznik » 24 lut 2018, 14:38

To chyba nie do końca jest tak, że zawsze można wziąć pauzę (chyba można mieć nie więcej niż ileś punktów). Sprawa dość fajna i wydawać by się mogło - interesująca dla osób, które mają jakieś zobowiązania w środku tygodnia. Ja bym był za.

Z takich ciekawostek, to koleżanka grała kiedyś w jakimś klubie w GB. Była tam instytucja meczów pucharowych, gdzie mecz zaczynał się od handicapu zależnego od różnicy rankingowej między drużynami. Pamiętam, że kiedyś opowiadała mi o meczu na 5 deskach, w którym rozpoczynali od 0-4... Emocje były ogromne, bo jednak - nawet mając znakomity skład - wygrać do zera nie jest łatwo...

rutra napisał(a):Na pewno na wyższych szachownicach mogą występować pewne strategie - zawodnik ma 1pkt przewagi, to bierze 0,5pkt bez gry i nadal jest wysoko, a przy okazji odpoczywa.
szalony_rzeznik

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy

Postprzez rutra » 24 lut 2018, 17:39

Nie wiem dokładnie ile razy można dostać te 0,5pkt. Gram obecnie w turnieju w Hiszpanii, gdzie jeden zawodnik „wziął” 3 pauzy (1,5pkt) na 4 partie.

Co do handicapów...

Grałem raz w Krakowie w turnieju z handicapem czasowym. Ciekawa odmiana, mając III kategorie dostałem na starcie 4 minuty więcej od zawodnika z I kategorią i niedużo brakowało a bym wygrał na czas. Ale znowu grając z bk (poziom III-II) na starcie miałem 6 minut mniej.

W Londynie była nagroda rankingowa (80 funtów). 3 zainteresowanych zawodników miało tyle samo punktów. W Polsce byłbym 2. (gorsza punktacja pomocnicza). W GB też byłem 2. ale wygrał 3. zawodnik, bo liczyło się kto ma najniższy ranking (decydowało 7pkt elo).

Różne są możliwości, tylko najgorzej jak ktoś ma zaniżony ranking.
rutra

Postprzez ooooo » 25 lut 2018, 21:06

FIDE Competition Rules dają taką możliwość
(4)
In an L2, L3 or L4 tournament the rules may permit a player to take a
half point bye in a given round. It is only allowed if adequate notice has been
given and is agreed to by the arbiter.
Such permission might not be granted to a player who receives conditions, or
who has been given a free entry to the tournament. It is not permitted in the last
round of a tournament.

W podręczniku arbitra jest to opatrzone następującym komentarzem:
Normally such ½ point byes may be given to players who cannot be present in the
first and in the second round of the tournament. It is advisable not to be given in late
rounds and especially in the last round, because they can affect the final standings
and the prize distribution of the tournament.

źródło: http://arbiters.fide.com/images/stories ... 018-v0.pdf
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 1800

Postprzez zulu » 26 lut 2018, 20:30

ooooo napisał(a):FIDE Competition Rules dają taką możliwość
(4)
In an L2, L3 or L4 tournament the rules may permit a player to take a
half point bye in a given round. It is only allowed if adequate notice has been
given and is agreed to by the arbiter.
Such permission might not be granted to a player who receives conditions, or
who has been given a free entry to the tournament. It is not permitted in the last
round of a tournament.

W podręczniku arbitra jest to opatrzone następującym komentarzem:
Normally such ½ point byes may be given to players who cannot be present in the
first and in the second round of the tournament. It is advisable not to be given in late
rounds and especially in the last round, because they can affect the final standings
and the prize distribution of the tournament.

źródło: http://arbiters.fide.com/images/stories ... 018-v0.pdf

Dzięki za post.
Autor chessarbitra był bezkompromisowy w przekonaniu, że w rundzie tylko jedna osoba może pauzować oraz wszystkie pauzy muszą być tak samo punktowane.
Po 12 latach zmieniło się to, ze interfejs programu pozwala dać różne punkty za pauzę, ale status pauzy w rundzie nadal może otrzymać tylko jeden zawodnik, pozostałych można co najwyżej wycofać. Pod tym względem o wiele lepszy jest stary swissperfect98 i można nim sędziować takie turnieje.
Przez schemat krausego można przenieść turniej do chessarbitra i w ten sposób wprowadzić dowolną liczba pauz różnie punktowanych: 0, 1/2, 1.

Uwaga: program chessarbier w tym momencie zapewne posypie się na punktacji pomocniczej Buchholza. Inna sprawa, że buchholz w takim turnieju nie powinien być stosowany.
pozdrawiam
AG
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Postprzez rutra » 27 lut 2018, 03:24

Jakieś kryterium pomocnicze musi być. Na turnieju, w którym grałem tak jak myślałem - w ostatniej rundzie za „pauzę” było 0pkt. Co do kryteriów to decydowało kolejno: Buchholz cut 1 (zalecany przez FIDE, rzadko stosowany w Polsce), Buchholz, Berger, Cmlt(?), Liczba zwycięstw.
rutra

Postprzez AdamPitula » 27 lut 2018, 13:27

Cmlt to cumulative, czyli progres.
AdamPitula

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 0

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy