Kto jest najsilniejszym arcymistrzem wszechczasów ?

Moderator: redjok

Postprzez kspttw » 02 sie 2009, 12:19

Miałem w ręce kiedyś książkę, w której był cały dział poświęcony "późnym" nowinkom, które praktycznie obalały wariant. Niestety gdzieś ją zapodziałem, a sam nie odtworzę całych wariantów. Na pewno jedną z tych nowinek jest słynne Wf1 w najdorfie ( 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Gg5 e6 7.f4 Hb6 8.Hd2 Hxb2 9.Wb1 Ha3 10.f5 Sc6 11.fxe6 fxe6 12.Sxc6 bxc6 13.e5 dxe5 14.Gxf6 gxf6 15.Se4 Ge7 16.Ge2 h5 17.Wf1). Przez długi czas większość partii kończyła się remisami, grywał tak czarnymi i Kasparov. Dziś ta pozycja jest uważana za przegraną dla czarnych i już się jej nie spotka na szachownicach najsilniejszych zawodników.
kspttw

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Najsilniejszy arcymistrz

Postprzez Roxmit » 27 mar 2011, 17:31

Anand , Kasparow , Rubinstein
Jak chcesz wygrać to pomyśl
Roxmit

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: Roxmit
FICS: Saxer
Playchess: Roxmit

Postprzez ŁowcaAndroidów » 27 mar 2011, 22:56

Najdorf :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez lk85 » 28 mar 2011, 01:29

Najsilniejszy arcymistrz to z pewnością ktoś kto teraz jest aktywnym graczem, a np. za kilka lat znowu ktoś inny będzie lepszy. Szachy idą do przodu i nawet Kasparow z siłą gry z lat 90-tych by dzisiaj nie był w czołówce.
A kto obecnie najlepiej gra? Tego nie można stwierdzić, bo ciągle się zamieniają pozycjami w czołówce rankingu.
Carlsen, Anand, Kramnik, Aronian, Topałow... jak spośród nich wybrać najlepszego? Reszta stawki nie odbiega od nich poziomem, np. Nakamura jest teraz w mega formie.
lk85

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez demon_szybkosci » 28 mar 2011, 02:29

Zwykle najsilniejszy to ten, który grywa z najsilniejszymi i uzyskuje najlepsze wyniki. Może też być taki, który jest mistrzem świata, gdyż zaszedł "najdalej" spośród wszystkich. Dla mnie osobiście nie ma większego znaczenia kto nim jest, ale na pewno chciałbym, aby prezentowany poziom szachowy oraz osobowy (kultura, szacunek, promowanie szachów, itd.) były na jak najwyższym poziomie. Te kryteria spełniają obecnie według mnie tacy arcymistrzowie jak: Carslen, Anand, Kramnik, Aronian.
Tak czy inaczej im bliżej poznaję Kasparowa tym bardziej dostrzegam, że chyba rzeczywiście odbiegał od innych arcymistrzów tym, że zupełnie inaczej postrzegał szachy i dość mocno WYPRZEDZAŁ swoich przeciwników. I to nie w rankingu czy na szachownicy, lecz w tak zwanym "rozwoju myśli szachowej". Zwłaszcza dobitnie to widać, gdy jest zapraszany do różnych programów w których dostaje ciekawe pytania od różnej maści pasjonatów szachowych. Ostatnio duże wrażenie zrobił na mnie wywiad (dyskusja) w której został zaproszony do siedziby Google (jeśli dobrze pamiętam to w listopadzie 2010).
Załączniki
Kasparow_at_Google_dyskusja_pytania_2010_11_03.gif
Kasparow_at_Google_dyskusja_pytania_2010_11_03.gif (16.63 KiB) Przeglądane 5580 razy
demon_szybkosci

Postprzez fatymid » 29 mar 2011, 16:54

Anatolij Karpow ;)
fatymid

Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Postprzez b4nderas » 03 kwi 2011, 23:58

Trochę dziwny temat, ale najsilniejszym graczem jestem ja, no może jeszcze nie jestem ale jak nie bierzemy pod uwagę czasu ;)
Ale największym autorytetami są dla mnie: Korcznoj, Morozevich i Henrik Danielsen, bo każdy z nich gra swoje szachy.
Obrazek
b4nderas

Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: b4nderas
FICS: zmierzch

TOP 10 .

Postprzez Tomaszachista » 02 wrz 2012, 12:35

Kto dla Was był najlepszym graczem w historii szachów ? A jaka jest Wasza pierwsza dziesiątka ? Napiszcie swoje zestawienie .
Według mnie :
1.Robert James Fischer
2.Paul Morphy
3.Jose Raul Capablanca
4.Garri Kasparow
5.Michaił Botwinnik
6.Anatolij Karpow
7.Michaił Tal
8.Aleksander Alechin
9.Akiba Rubinstein
10.Tu mam dylemat :)
Tomaszachista

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Re: Kto jest najsilniejszym arcymistrzem wszechczasów ?

Postprzez AuroraBorealis » 02 wrz 2012, 14:50

Nie można porównywać zawodników z innych okresów.
AuroraBorealis

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 02 wrz 2012, 15:05

Pod numerem 10 Carlsen. Myśle, że jest to któryś z arcymistrzów naszych czasów, ponieważ teoria poszła do przodu, teraz są komputery, bazy partii, więc teoretycznie łatwiej jest osiągnąć wyższy poziom. Moim zdaniem Kasparow jest najlepszy.
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Postprzez kolpkolp » 02 wrz 2012, 17:31

Ciężko porównywać szachistów z innych epok, bo może Alechin znalazłby dziury u Carlsena czy Aroniana, jak u ówczesnego miszcza Capablanki. Może Robert Fisher bije wszystkich o głowę? Warto się zastanowić kto jest teraz najleppzy w aktualnym okresie: viewtopic.php?f=5&t=3807
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez Tomaszachista » 03 wrz 2012, 13:58

AuroraBorealis napisał(a):Nie można porównywać zawodników z innych okresów.

Wiesz . Czytałem kiedyś o tym i kilka osób w tym (Garii Kasparow,) powiedział , że można porównywać zawodników z różnych okresów na podstawie tego jaka była różnica między najlepszym z danego okresu (np.Fischerem) a resztą zawodników .
G.Kasparow powiedział coś w stylu ''Przewaga Fischera była ogromna"' .

Czytał ktoś Tom IV "'Moi wielcy poprzednicy" ? Jeśli tak to proszę o opinię .
Tomaszachista

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postprzez thinkerteacher » 03 wrz 2012, 14:26

Jedni twierdzą, że można, zaś inni że nie wolno. Obie grupy mają rację. Dla mnie wystarczy porównać pierwszą 5 w danym okresie i przewagę 1szego nad 2 i pozostałymi. Dodatkowo można bawić się w statystyki, ilość zwycięstw w turniejach, osiągnięty ranking, wielkość sumy popełnianych błędów w partiach turniejowych i temu podobne. Im więcej istotnych danych uwzględnianych w porównaniach, tym lepsza jakość takiego zestawienia. Moim zdaniem można, chociaż niekoniecznie jest to łatwe, lekkie i bezbolesne ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8630 razy
Otrzymał podziękowań: 1174 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 03 wrz 2012, 16:59

Tomaszachista napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Nie można porównywać zawodników z innych okresów.

Wiesz . Czytałem kiedyś o tym i kilka osób w tym (Garii Kasparow,) powiedział , że można porównywać zawodników z różnych okresów na podstawie tego jaka była różnica między najlepszym z danego okresu (np.Fischerem) a resztą zawodników .
G.Kasparow powiedział coś w stylu ''Przewaga Fischera była ogromna"' .

Czytał ktoś Tom IV "'Moi wielcy poprzednicy" ? Jeśli tak to proszę o opinię .

No i co z tego, że przewaga Fischera była ogromna? To oznacza tylko, że grał lepiej od współczesnych mu rywali a nie np tych, którzy przyszli po nim. Wg profesora A.Elo - twórcy międzynarodowego rankingu - nie można porównywać zawodników różnych epok i ja się z tym zgadzam. Ci ludzie neigrali w tych samych czasach, nie siadali razem do szachownicy jak ich chcesz porównać? Możesz jedynie sobie dywagować i mówić swoje "widzimisie" ale szanse, że masz racje to 50% i tyle.
AuroraBorealis

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy
Ranking: 2120

Postprzez biniek » 03 wrz 2012, 17:48

Ciekawe i obiektywne podejście do tego problemu zaproponowali Panowie Matej Guid i Ivan Bratko.
http://chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3455
biniek

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sławni szachiści