Kto jest najsilniejszym arcymistrzem wszechczasów ?

Moderator: redjok

Kto jest najsilniejszym arcymistrzem wszechczasów ?

Postprzez Fleszu » 16 lut 2009, 20:33

Kto jest według was najsilniejszym arcymistrzem wszechczasów i dlaczego, albo kogo gra wywarła największe wrażenie na was.

Dla mnie najsilniejszymi są Capablanka i Fischer. Pierwszy był niepokonany latami, wzniósł szachy na niespotykany poziom a jego gra była bardzo klarowna i logiczna, a drugi za to, że pokonał radziecką szkołę szachową i to w jakim stylu. W drodze do finału pokonał Tajmanowa i Larsena 6:0!!! Coś niesamowitego. A w meczu o mistrzostwo świata ze Spasskim pomimo, że przegrał pierwszą partię a drugą oddał walkowerem to i tak zdobył z dużą przewagą tytuł mistrza świata. Moim zdaniem żaden inny szachista ni dokonałby tego.
Fleszu

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez Tomrejten » 16 lut 2009, 22:39

Zdecydowanie zgadzam się z tym, że Fischer.

Z żyjących Kasparow.

A do pierwszej trójki zaliczyłbym też Rubinsteina.

Pozdrawiam
Tomrejten

Podziękował : 0 raz
Ranking: 0

Postprzez Vujek1991 » 16 lut 2009, 23:08

Według mnie najsilniejszym był Philidor. Ulepszył styl gry francuskiej, jako pierwszy podkreślił wagę pionów. W XVIII wieku nie było na niego mocnych. Pokonał arabskiego mistrza Phillipa Stammie 8:2 w meczu, w którym remisy liczyły się jako porażki Philidora, a on sam grał wszystkie partie czarnymi. Oto przykładowa partia Philidora:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1075428
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez topguy » 18 lut 2009, 21:19

A co powiecie o Paulu Morphym
topguy

Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: topguy
FICS: topguy

Postprzez Tomrejten » 18 lut 2009, 21:53

Phildor - najsilniejszy w XVIII
Morphy - w XIX

w XX Fischer.

Oczywiście są też inni, genialni. Jak w sporcie, będąc w pełni formy można pokonać każdego mistrza.

Pozdrawiam
Tomrejten

Postprzez Fleszu » 23 lut 2009, 18:53

Dołączyłbym jeszcze Botwinnika. Facet długo był mistrzem świata. Wymiatał nieziemsko. Słowem wielki gosu:)
Fleszu

Podziękował : 1 raz

Postprzez kolokwium » 23 lut 2009, 22:23

Tomrejten napisał(a):A do pierwszej trójki zaliczyłbym też Rubinsteina.
Fleszu napisał(a):Dołączyłbym jeszcze Botwinnika

Obaj mieli duży wkład w rozwój teorii gry szachowej. Tak debiutów jak i końcówek.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2203 razy
Otrzymał podziękowań: 2341 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Tomrejten » 24 lut 2009, 03:37

Po nocy mi się przypomniało - Alechin był geniuszem!
Tomrejten

Postprzez Tomrejten » 24 lut 2009, 14:00

Z pewnością wymieniliśmy nasilniejszych szachistów.

Ale Karpow był bardzo silnym szachistą w latach 70. Rządził tą dekadą.

Bodajże był jakiś ranking ogólny, gdzie policzyli wyniki Laskera, Fischera itp. Tak, że można porównać zawodników z różnych lat. Ja jeszcze nie wywnioskowałem który był najsilniejszy w XX wieku (mimo wszystko chylę czoła nad Fischerem za jego geniusz).

A kto najsilniejszy w XXI wieku?
Tomrejten

Postprzez Vujek1991 » 24 lut 2009, 14:31

Jeszcze za wcześnie na to, by mówić o tym, kto jest najsilniejszym szachistą XXI wieku. Topałow - który osiągnął rekordowy ranking XXI wieku, mistrz świata w latach 2005-2006? Kramnik - który w 2006 roku pokonał Topałowa i zdobył tytuł mistrza świata? A może Anand - który obronił w 2008 tytuł mistrza świata pokonując Kramnika? Jeszcze wiele może się zmienić, XXI wiek dopiero się zaczął.
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez Tomrejten » 24 lut 2009, 14:37

Vujek1991 napisał(a):Jeszcze za wcześnie na to, by mówić o tym, kto jest najsilniejszym szachistą XXI wieku. Topałow - który osiągnął rekordowy ranking XXI wieku, mistrz świata w latach 2005-2006? Kramnik - który w 2006 roku pokonał Topałowa i zdobył tytuł mistrza świata? A może Anand - który obronił w 2008 tytuł mistrza świata pokonując Kramnika? Jeszcze wiele może się zmienić, XXI wiek dopiero się zaczął.

Naturalnie, w domyślie było kto na przestrzeni lat 2001-2008/9 najbardziej sobie na to zasłużył. Na XXI wiek nie ma co wyrokować, bo najsilniejszym XX w tym wypadku byłby Tarash. :) Niestety nie będzie nam dane przekonać się o nasilniejszego XXI wieku.

Topałow, Kramnik, Anand - brakuje persony, która by miażdzyła i dominowała. No, takie czasy. Z tej trójki stawiam na Topałowa.

Pozdrawiam
Tomrejten

Postprzez kolokwium » 24 lut 2009, 21:51

Vujek1991 napisał(a):Topałow - który osiągnął rekordowy ranking XXI wieku, mistrz świata w latach 2005-2006? Kramnik - który w 2006 roku pokonał Topałowa i zdobył tytuł mistrza świata? A może Anand - który obronił w 2008 tytuł mistrza świata pokonując Kramnika?
  1. Topałow był Mistrzem Świata FIDE
  2. Kramnik był Mistrzem Świata PCA (pokonując G.Kasparowa) i Mistrzem Świata (już zjednoczonym) pokonując Topałowa w meczu zjednoczeniowym
  3. Anand był (wygrywając turniej w Meksyku) Mistrzem Świata i obronił tytuł w meczu z Kramnikiem.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2203 razy
Otrzymał podziękowań: 2341 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez pyetrek » 24 lut 2009, 22:36

Jednym słowem jak już ktoś zauważył nie ma nadal światowego lidera szachowego. Od czasów Kasparowa, żaden zawodnik przez dłuższy okres czasu nie posiadał tytułu MŚ,a w przeszłosci takich graczy można by wymienić wielu. Być może pewien udział w tym ma system rozgrywania meczów o MŚ a raczej jego ciągłe zmiany ale dla mnie jedno jest pewne Kramnik, Anand czy Topałow nigdy nie osiągnęli takiej przewagi nad resztą jak Botwinik, Alechin, Karpow czy Kasparov oczywiście każdy w swoim okresie.
pyetrek

Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez demon_szybkosci » 25 lut 2009, 01:29

Pytanie czy ZNACZNA przewaga (jaka prezentowal Kasparow) musi byc jednoznacznym czynnikiem tego, iz ktos jest NAJLEPSZY w danym czasie (wieku, epoce)? Wedlug mnie jak najbardziej ANAND lub TOPALOW maja zadatki na taki tytul. Niemniej o ile sie nie myle TYLKO Anand wywalczyl mistrza swiata w szachach i przy okazji inne skalpy w grze szybkiej i blyskawicznej, tak? Wiec wynika z tego, iz jest najbardziej WSZECHSTRONNYM zawodnikiem. A to, ze nie pokazuje MIAZDZACEJ przewagi nad innymi nie musi oznaczac, ze nie jest najlepszy (na przestrzeni 2001-2009).
demon_szybkosci

Postprzez Tomrejten » 25 lut 2009, 01:52

demon_szybkosci napisał(a):Pytanie czy ZNACZNA przewaga (jaka prezentowal Kasparow) musi byc jednoznacznym czynnikiem tego, iz ktos jest NAJLEPSZY w danym czasie (wieku, epoce)? Wedlug mnie jak najbardziej ANAND lub TOPALOW maja zadatki na taki tytul. Niemniej o ile sie nie myle TYLKO Anand wywalczyl mistrza swiata w szachach i przy okazji inne skalpy w grze szybkiej i blyskawicznej, tak? Wiec wynika z tego, iz jest najbardziej WSZECHSTRONNYM zawodnikiem. A to, ze nie pokazuje MIAZDZACEJ przewagi nad innymi nie musi oznaczac, ze nie jest najlepszy (na przestrzeni 2001-2009).

Przed chwilą obserwowałem zdjęcie Topałowa z pięknym pucharem, więc jest tak jak mówił Kolokwium. Najlepszy może być tylko jeden, więc lub wyklucza to o czym mówisz. Nie miażdzysz, nie żyjesz. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam
Tomrejten

Następna strona

Powrót do Sławni szachiści