Bobby Fischer

Moderator: redjok

Re: Bobby Fischer

Postprzez redjok » 25 maja 2011, 21:39

Można powiedzieć, że w ostatnich latach jest urodzaj na filmy z Bobbym. W 2009 powstał "Bobby Fischer Live"

Za kilka tygodni (15 lipca 2011) będzie miał premierę "Bobby Fischer against the world"

redjok
Administrator

Podziękował : 470 razy
Otrzymał podziękowań: 534 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez _SIR_Mario » 04 lip 2011, 15:59

Ambitny Amator :)

III Kategoria

Chess Tempo
Ranking: 1666.2 i rośnie:)
_SIR_Mario

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: sirmarioo
FICS: SIRMario

Postprzez demon_szybkosci » 04 lip 2011, 21:59

:idea: Jeśli chodzi o ten film o Fiszerze, to według mnie jest to NAJLEPSZY film dokumentalny związany bezpośrednio z szachami jaki kiedykolwiek widzialem.

:idea: Złota 3 byłaby jak dla mnie czymś w rodzaju:
1) My brilliant brain: make me a genius (mój niezwykły umysł - zróbcie ze mnie geniusza) - opowiadającym o możliwości ludzkiego umysły przez pryzmat szachów i różnych cudów umysłu - na przykładzie WGM Susan Polgar
2) Szachowe dzieciństwo (Searching for Bobby Fischer") - klasyka, opowiadająca o realnym życiu młodego szachisty - jego pasji, zwycięstwach, porażkach i wszelkich szachowych przygodach - na przykładzie IM Josha Waitzkina
3) Bobby Fischer against the world (Bobby Fischer przeciw światu) - opowiadająca o geniuszu i pracocholiku szachowym - Robercie Bobym Jamesie Fischerze

Film jest moim zdaniem REWELACYJNY - każdy kto chciałby się dowiedzieć tego jaki był Fischer i co się działo w meczu o mistrzostwo świata ze Spasskim (i potem nieoficjalny rewanż w 1992 za który Fischer dostał niezłe baty od USA), a także o tym jak się układało jego życie i relacje do momentu śmierci.... ten film jest OBOWIĄZKOWY! :D
demon_szybkosci

Postprzez _SIR_Mario » 05 lip 2011, 08:32

Bobby Fischer against the world

można go już kupić?
Ambitny Amator :)

III Kategoria

Chess Tempo
Ranking: 1666.2 i rośnie:)
_SIR_Mario

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: sirmarioo
FICS: SIRMario

Postprzez yetit78 » 20 wrz 2013, 22:50

Fischer jest, był i będzie bez wątpienia postacią bardzo kontrowersyjną.

demon_szybkosci napisał(a):Myślę, że można śmiało powiedzieć, że to właśnie dzięki niemu dzisiaj mecz o mistrzostwo świata (tak jak ostatni chociażby) to kwota 1-1,5 miliona Euro. Bez Fiszera byłoby to według mnie 200 lub 300 tysięcy. Oczywiście także warunki turniejowe oraz kultura i szacunek dla graczy (zawodników) są zasługą głównie Fiszera i tego, że w końcu społeczność nie tylko szachowa docenia i traktuje tę dyscyplinę sportu (aktywności) jako coś więcej niż "przesuwanie drewna".

LABIRYNT napisał(a):Poza tym wykonał Fischer wspaniałą robotę dla swych następców, arcymistrzów w szczególności, pokazując światu, że podczas gry w szachy winien być zapewniony odpowiedni komfort, choćby oddzielenie od kibiców (popatrzmy na zdjęcia z imprez szachowych początku poprzedniego stulecia, gdzie grono palących cygara kibiców stało wokół stolika grających). Poza tym kwestia gaży, w końcu zaczęto płacić przyzwoite stawki... Dzisiaj nikt o tym nie pamięta. To co zrobił Fischer to jedynie jego zasługa, wszyscy inni gracze na świecie (liczący się) mieli za sobą sztaby szachistów na najwyższym poziomie którzy pracowali na ich sukces ... i tak jest do dzisiaj. To, że wykorzystano ten fakt dla celów politycznych to już inna bajka.
Z tym się zgadzam.

Fhjull napisał(a):Walka o tytuł mistrzowski się Fischerowi z pewnością należała. To nie podlega dyskusji. To co mnie jednakże zastanawia, to sposób w jaki walka między nimi MOGŁABY przebiec, gdyby Fischer "nie świrował". Wg mnie szachy to w dużej mierze kwestia psychiki, psychologii, dlatego też uważam, że fanaberie Fischera miały niebagatelny wpływ na wynik meczu, a Spasski nie grał (z jakichś przyczyn) na swoim najwyższym poziomie, co też to jego "potężne zaplecze" dostrzegało (a posunięć za niego wykonywać nie mogło ;))
Jestem ciekaw, drogi Tomku, jakbyś Ty się czuł, gdyby stały za Tobą: organizacje rządowe, najwyżsi rangą politycy, cała propaganda w symbolicznej walce miedzy wschodnim i zachodnim blokiem, tysiące, a być może i miliony ludzi itp, niemal wymaga się od Ciebie wygranej, dochodzi do spotkania, a Twojemu przeciwnikowi wszystko przeszkadza, począwszy od płacy, na pomieszczeniu, oświetleniu, czy za głośnej pracy kamer (!) kończąc ?
Presja spoczywająca na obu szachistach była z pewnością ogromna... no cóż, Spasski się pod nią ugiął jak zrobiłby to pewnie każdy NORMALNY człowiek...
Dochodząc do konkluzji: Fischer wielkim szachistą był i basta, jednakże wedle mojej oceny swój jedyny tytuł wygrał w okolicznościach, które nie pozwalają mi w pełni docenić jego wyczynu, owszem, nie urodziłem się przed '60 (jak chyba większość użytkowników naszego zacnego forum), ale uważam, że gdyby odrzeć wydarzenia z pojedynku Fischer - Spassky z całego kontekstu i propagandy zimnowojennej to byłby on tylko (lub aż) jednym z wielu mistrzów świata i tyle.
Mimo to nie zapominajmy że Fischer sam jeden przełamał hegemonię radzieckich szachistów i osłabił tym pozycję polityczną ZSRR. Za nim dużo później poszli politycy. Możliwe że bez niego dziś żylibyśmy w PRl-u. Co ciekawe FIscher... zaprzyjaźnił się ze Spasskim.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1852 razy
Otrzymał podziękowań: 279 razy
Ranking: 0

Poprzednia strona

Powrót do Sławni szachiści