Akiba Rubinstein

Moderator: redjok

Re: Akiba Rubinstein

Postprzez bintol2 » 09 paź 2014, 14:27

TLISS napisał(a):
Skąd pewność, jaki był pierwszy podręcznik szachowy w rękach Rubinsteina?
TLISS

Z Szachów od A do Z i przytoczonego artykułu z "Szachów" wynika, że właśnie z tego źródła Rubinstein uczył się grać. Nie mam pojęcia, skąd autorzy mieli te informacje, ponieważ nie zostawili przypisów(:
bintol2

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 1963
kurnik.pl: bintol

Postprzez bintol2 » 09 paź 2014, 14:29

Dziękuję za merytoryczne uwagi. Postaram się poprawić to tak szybko, jak inne zajęcia pozwolą.
bintol2

Postprzez bintol2 » 09 paź 2014, 14:48

TLISS napisał(a):
Szkoda, że autor nie podaje adresu emailowego.
Chętnie bym przeczytał jego pracę licencjacką.

TLISS

Adresu nie mam, ponieważ to mój pierwszy blog i jeszcze nie odkryłem, jak go dodać(: Na potrzeby forum mogę napisać: bintol5@o2.pl. Pracę chętnie bym wysłał, ale nie wiem czy mogę, ponieważ na razie czeka na ocenę w Dolnośląskim Związku Szachowym i ta instytucja albo zdecyduje się ją jakoś wykorzystać, albo nie. Praca bowiem powstała w dużej części na podstawie dokumentów DZSzach i przedstawia też historię tej instytucji w omawianym okresie. Jeśli zostanie samopas, będę mógł ją spokojnie udostępniać. Jeśli natomiast Związek zdecyduje się coś zainwestować, to byłoby to nie fair z mojej strony wobec jego władz, a szczególnie Pana Piotra Klukiewicza, któremu chciałbym, korzystając z okazji, publicznie podziękować za okazaną wszechstronną pomoc w dotarciu do ludzi i materiału źródłowego. Natomiast niewielka część pracy zostanie prawdopodobnie niedługo wykorzystana do ulepszenia historii na stronie WKSz Hetman - mojego klubu szachowego, w którym siedziałem nad miesięcznikiem "Szachy". Czy i w jakiej formie, zadecyduje Prezes Hetmana. Pozdrawiam:)
bintol2

Postprzez bintol2 » 09 paź 2014, 15:33

Poprawiłem chyba najpoważniejsze błędy, choć literówek zapewne nie udało się, mimo szczerych chęci pozbyć(: To walka z wiatrakami. Człowiek przegląda artykuł, a tym bardziej dłuższą pracę wiele razy, a i tak takowe zostają, do tego w ilości, jakiej się nie spodziewał(: Mimo wszystko myślę, że powinno się już czytać lepiej:) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam:)
bintol2

Postprzez mol_ksiazkowy » 18 lis 2014, 14:03

Przykład: Wielki Akiba - Moshe Hirschbein (Łódź, 1927 r.)
[FEN "r1b1r1k1/pp1nqp2/2p1p1pp/8/4N3/P1Q1P3/1P3PPP/1BRR2K1 w - - 0 1"] 1. R:d7 B:d7 {Q:d7 ? Nf6+} 2. Nf6+ Kf8 3. Nd5 1-0
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Poprzednia strona

Powrót do Sławni szachiści