Anatolij Karpow

Moderator: redjok

Anatolij Karpow

Postprzez XghoustX » 23 sty 2011, 13:21

Obrazek
Anatolij Karpow, (ur. 23 maja 1951 w miejscowości Złatoust) – rosyjski szachista, dwunasty mistrz świata (w latach 1975–1985).

Karpow poznał szachy w wieku czterech lat. Pierwszy jego duży sukces na arenie międzynarodowej to zdobycie tytułu mistrza świata juniorów w 1969 roku, za które to osiągnięcie otrzymał w tytuł arcymistrza.

W 1973 roku przystąpił do rozgrywek o mistrzostwo świata, dzieląc pierwsze miejsce w turnieju międzystrefowym w Leningradzie. Ten cykl rozgrywek miał wyłonić przeciwnika ówczesnego mistrza świata, Bobby Fischera. W ćwierćfinałowym meczu pretendentów w 1974 roku w Moskwie pokonał Lwa Poługajewskiego, by w półfinale zmierzyć się z byłym mistrzem świata Borysem Spasskim. Przed meczem Karpow przewidywał przegraną ze Spasskim, zapowiadając swoje zwycięstwo dopiero w następnym cyklu mistrzostw. Mecz rozegrany w Leningradzie zakończył się zwycięstwem Karpowa, mimo porażki w pierwszej partii. W meczu finałowym w Moskwie Karpow minimalnie pokonał Wiktora Korcznoja. Oba spotkania były pełne walki, obfitowały w ważne z teoretycznego punktu widzenia partie.ObrazekBobby Fischer nie przystąpił do meczu o mistrzostwo świata z Karpowem. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) zdyskwalifikowała Fischera i 3 kwietnia 1975 r. przyznała tytuł Karpowowi. Początkowo traktowano Karpowa jak "papierowego" mistrza świata, który tytuł otrzymał z nadania, nie pokonując w meczu swojego poprzednika. Z każdym rokiem jednak Karpow zyskiwał coraz większy szacunek w szachowym świecie, kontynuując pasmo zwycięstw w najsilniejszych turniejach na świecie. Jego występy w ciągu następnych dziesięciu lat przyćmiły nawet legendarne turniejowe osiągnięcia Aleksandra Alechina. Ogółem w latach 1970–1987 Karpow wziął udział w 48 międzynarodowych turniejach najwyższego szczebla, zajmując lub dzieląc pierwsze miejsce w 36 z nich, m.in. w Madrycie (1973), Lublanie (1975), Mediolanie (1975), Amsterdamie (1976 i 1987 – memoriały Maxa Euwego, 1980 – turniej IBM), Las Palmas (1977), Tilburgu (łącznie siedmiokrotnie, pomiędzy 1977 a 1993 rokiem), Bugojnie (1978, 1980, 1986), Montrealu (1979), Linares (1981), Moskwie (1981), Londynie (1982, 1984), Turynie (1982), Hamburgu (1983), Oslo (1984), Brukseli (1986). Niezwykła seria zwycięstw, która nie miała precedensu i do dziś pozostaje rekordem nie do pobicia.

W tym czasie wykrystalizował się styl gry Karpowa, który był oparty na solidnych pozycyjnych podstawach. W początkowej fazie partii unikał niepotrzebnego ryzyka, potrafił jednak śmiałym atakiem taktycznym wykorzystać nawet drobne błędy przeciwnika. Porównywano Karpowa do jadowitego węża, który bacznie obserwuje oponenta i starannie przygotowuje dogodną pozycję, by w każdej chwili móc zadać niespodziewany cios. Miał stosunkowo wąski, lecz świetnie dopracowany repertuar debiutowy, bardzo solidnie traktował grę środkową i był niedościgłym mistrzem końcówek.Obrazek

W 1978 roku czterdziestosiedmioletni Korcznoj po raz pierwszy przystąpił do meczu o mistrzostwo świata z Anatolijem Karpowem. Był to rewanż za poprzedni finał pretendentów, jednak sytuacja od tego czasu uległa zmianie. Po swojej ucieczce z ZSRR Korcznoj został przez władze radzieckie uznany za zdrajcę. Podjęto dyskredytującą kampanię propagandową przeciwko niemu, wywierano na niego różnego rodzaju naciski, użyto gróźb i szantażu. Korcznojowi nie pozwolono oficjalnie reprezentować Szwajcarii, gdzie się osiedlił. Mecz odbył się w Baguio na Filipinach i obfitował w przedziwne działania psychologiczne. Jako antidotum na próby wywarcia psychologicznej (wręcz parapsychologicznej) presji podczas partii, podjęte przez asystenta Karpowa, Zuchara (jak sam napisał w swojej książce "Antyszachy" W. Korcznoj Lublin 1990 s. 38, 67), Korcznoj zaprosił do swojego zespołu dwóch filipińskich joginów. Wcześniej jednak Karpow uzyskał przewagę w meczu (między innymi po skandalicznym incydencie nie podania ręki Korcznojowi, łamiąc zaakceptowaną przez obie strony umowę, oraz jak domyślano się po stosowaniu środków dopingujących oraz zastosowaniu szeregu deprymujących zupełnie pozasportowych "chwytów", tj dyskryminowanie rodziny, podsłuchy, organizowanie meczu w niedogodnych dla pretendenta porach, usuwaniu z sali niewygodnych dla Karpowa osób, stosowanie kłamliwej kampanii propagandowej o typowo sowieckim charakterze itp). Rosjanie protestowali niemalże w każdej sprawie tworząc awanturniczą atmosferę. Wojnę nerwów podsyciły zwycięskie partie Korcznoja w jego końcowej fazie. Sam Korcznoj napisał "Ale dziwna sprawa! Karpow choć miał na swoim koncie wiele zwycięskich pozycji, choć bardzo się starał, był bezradny. Przez cały miesiąc pod nieobecność Zuchara nie potrafił wygrać ani jednej partii".

W rezultacie Karpow minimalnie zwyciężył (wygrywając sześć i przegrywając pięć partii) i obronił oficjalnie tytuł. Należy dodać, że przy stanie meczu 5 - 5 ostatnia partia, która miała przesądzić o zwycięstwie któregoś z zawodników, nie zakończyła się w zwykłym trybie. Otóż gdy napięcie meczowe sięgnęło zenitu, gdy na sali znajdowali się funkcjonariusze służb ZSRR uniemożliwiając skupienie się nad partią, gdy na sali znajdował się także Zuchar, który deprymował pretendenta, Korcznoj przerwał partię (stojąc już w bardzo złej pozycji) nie przystępując do dogrywki i nie podpisując protokołu. FIDE ogłosiło zwycięstwo Karpowa w tym meczu a następnie w całym, nie ustosunkowując się do zarzutów. Nie sposób ukryć słów krytyki pod adresem ówczesnego mistrza świata A. Karpowa, którego postawa była niemalże zupełnie niesportowa. Można uznać, iż nie uzyskał w tymże meczu moralnego prawa do tytułowania się mistrzem świata. Należy dodać, iż postawa Karpowa była wymuszana przez naciski ówczesnych władz komunistycznych, które jego zwycięstwa używały w celach propagandowych.

Trzy lata później Korcznoj znów wygrał mecze pretendentów, pokonując w finale Roberta Hübnera. Do meczu z Karpowem doszło we włoskim Merano. Po raz kolejny polityka zwyciężyła nad duchem sportowej rywalizacji. Przed meczem aresztowano pozostającego w ZSRR syna Korcznoja za odmowę podjęcia służby wojskowej. Karpow gładko rozprawił się z przeciwnikiem, wygrywając sześć i przegrywając tylko dwie partie.
Obrazek
Mecz z Kasparowem, Moskwa 1985

Zwycięstwami nad Korcznojem Karpow umocnił swoją pozycję lidera światowych szachów. Godnego przeciwnika odnalazł w połowie lat osiemdziesiątych w osobie Garri Kasparowa. Rozpoczęła się "era meczów K-K". Panowie K. do 1990 roku rozegrali ze sobą pięć meczów o mistrzostwo świata. Pierwszy odbył się w 1984 roku i nie wyłonił zwycięzcy. Po rozegraniu przez pięć miesięcy 48 partii, w tym 40 remisowych, FIDE podjęła decyzję o przerwaniu meczu przy stanie 25 - 23 dla Karpowa (regulamin meczu nie ograniczał liczby partii, określał jedynie minimalną ilość wygranych partii konieczną do wyłonienia zwycięzcy). Był to najdłuższy mecz w historii szachów. Regulamin zmieniono i w następnym roku Karpow uległ Kasparowowi 11 - 13. W kolejnych trzech meczach pary K-K w 1986, 1987 i 1990 roku Kasparowowi za każdym razem udawało się obronić tytuł mistrza świata. Najbardziej emocjonujący był mecz w 1987 roku. Przed ostatnią rundą prowadził Karpow mając cztery wygrane i trzy przegrane partie. Decydującą partię jednak przegrał, mecz zakończył się remisem i zgodnie z regulaminem tytuł pozostał przy Kasparowie.Obrazek

W kolejnym cyklu meczów pretendentów w 1992 roku Karpow niespodziewanie przegrał z Nigelem Shortem. Mistrz świata Kasparow i pretendent Short rozegrali jednak mecz pod auspicjami nowo powołanego przez nich Stowarzyszenia Zawodowych Szachistów (PCA). FIDE uznała to jako ich rezygnację z meczu o mistrzostwo świata i zorganizowała mecz Karpowa z Janem Timmanem, również pokonanym przez Shorta w eliminacjach. Panowie K. wygrali swoje mecze i od 1993 roku nie jest jasne, kto jest rzeczywistym mistrzem świata.Obrazek

ObrazekMimo porażki w meczu z Shortem, Karpow do połowy lat 90. utrzymywał drugie miejsce w rankingu najlepszych szachistów. W 1994 roku w superturnieju w Linares (Hiszpania) osiągnął swój największy sukces w karierze, wygrywając zawody z przewagą aż 2½ punkta nad Kasparowem i Szyrowem. Uzyskany wówczas rezultat turniejowy (ponad 3000 ELO) jest kolejnym rekordem Karpowa, do dziś nie pobitym. Udany dla Karpowa był również rok 1995 - wygrał silnie obsadzone turnieje w Dos Hermanas, Linares i Groningen. Zwyciężył również w finałowym meczu pretendentów z Borysem Gelfandem. W 1996 roku, w meczu o mistrzostwo świata FIDE, łatwo pokonał młodego gwiazdora Gatę Kamskiego wynikiem 10½ - 7½. W 1998 roku ponownie zwyciężył w mistrzostwach świata FIDE, rozgrywanych jednak w nowej formule. Regulamin tych mistrzostw stawiał go w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ jego przeciwnik Viswanathan Anand przystąpił do meczu po wyczerpującym turnieju eliminacyjnym, z udziału w którym Karpow był zwolniony. Ten przepis zmieniono w następnych latach, czego nie chciał zaakceptować Karpow i do następnych edycji mistrzostw świata już nie przystąpił.
Obrazek
Karpow nadal uczestniczy w życiu szachowym, biorąc udział w turniejach i rozgrywając mecze. Szczególnie chętnie występuje jako gość honorowy i przyjmuje zaproszenia na imprezy propagujące szachy na całym świecie. W 2002 roku zwyciężył Kasparowa 2½ – 1½ w krótkim, choć dramatycznym meczu, rozgrywanym przyspieszonym tempem gry. Rok później pokonał polskiego szachistę Bartłomieja Macieję 6 – 2, również w grze przyspieszonej. W 2009 r. uległ ½ – 3½ w kolejnym meczu szachów szybkich ówczesnemu mistrzowi świata, Viswanathanowi Anandow , przegrał również 3 – 9 z Garrim Kasparowem.

Od 2009 r. posiada najwyższy szachowy tytuł trenerski, FIDE Senior Trainer. Jest również sędzią klasy międzynarodowej.
Obrazek
W 2010 r. Karpow wystartował w wyborach na stanowisko Prezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej.
Niestety przegrał w wyborach z Ilumżynowem.

literatura:
A jutro znów do boju - Anatolij Karpow Wyd.: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza / Raduga, 1986
Partia angielska - Anatolij Karpow Wyd.:Penelopa 2000
Gramy obronę Caro-Kann - Anatolij Karpow 2006 wyd: brak danych
Anatolij Karpow, Anatolij Szingiriej. Szkolny podręcznik szachowy. Kurs podstawowy - Tłumaczenie: Michał Rudolf wyd.Penelopa 2009
Partia hiszpańska - Nikolaj Kaliniczenko , Anatolij Karpow Wyd.: Penelopa , Wrzesień 2010
źródło: wikipedia , partiemistrzów ,chassbase

Obrazek
Pozdrawiam ALL
Avatar użytkownika
XghoustX
 
Posty: 383
Wiek: 44
Dołączył(a): 10 lut 2007, 20:51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: zlotyduszek
FICS: duszek

Re: Anatolij Karpow

Postprzez Polwar » 23 sty 2011, 19:36

Mój idol. Chociaż Tal też był dobry a Botwinnika nie biorę pod uwagę bo to był tajny agent ZSRR różnica tylko polegała na tym że pracował jako szachista
Polwar
 
Posty: 75
Dołączył(a): 20 lis 2010, 18:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Anatolij Karpow

Postprzez czesioczesiakow » 24 sty 2011, 18:24

Na czym to opierasz?
Ulubiony szachista? Chyba Botvinnik choć ostatnio Carlsen za jego maestrię
ELO około 1400-1500(brak wprawy turniejowej)[ostatnio rośnie]
Na kurniku: Dragonex [wirwajdy,zapieka,pustki]
Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na szachowym ringu! :devil:
Avatar użytkownika
czesioczesiakow
 
Posty: 159
Wiek: 24
Dołączył(a): 14 lis 2010, 17:55
Lokalizacja: Damianowo
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1469
kurnik.pl: Dragonex
FICS: czesioczesiakowy

Re: Anatolij Karpow

Postprzez Polwar » 24 sty 2011, 20:25

ogólnie chyba wiadomo ale wikipedia.org trochę doradzała ;d
Polwar
 
Posty: 75
Dołączył(a): 20 lis 2010, 18:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Anatolij Karpow

Postprzez czesioczesiakow » 24 sty 2011, 21:41

Na wikipedii nie ma,sprawdzałem. Ale jeśli wszyscy wiedzą to wierzę :]
Ulubiony szachista? Chyba Botvinnik choć ostatnio Carlsen za jego maestrię
ELO około 1400-1500(brak wprawy turniejowej)[ostatnio rośnie]
Na kurniku: Dragonex [wirwajdy,zapieka,pustki]
Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na szachowym ringu! :devil:
Avatar użytkownika
czesioczesiakow
 
Posty: 159
Wiek: 24
Dołączył(a): 14 lis 2010, 17:55
Lokalizacja: Damianowo
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1469
kurnik.pl: Dragonex
FICS: czesioczesiakowy

Re: Anatolij Karpow

Postprzez Polwar » 24 sty 2011, 22:05

Wikipedia o Botwinniku:
W przeciwieństwie do swoich poprzedników Botwinnik nie był powszechnie uważany za szachowego geniusza. Często wskazywano, że jego sukcesy były efektem pracy całego sztabu ludzi, a także pozasportowego poparcia radzieckich oficjeli
Polwar
 
Posty: 75
Dołączył(a): 20 lis 2010, 18:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Anatolij Karpow

Postprzez mol_ksiazkowy » 21 sie 2020, 13:15

Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
Avatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Przyjaciel
 
Posty: 1370
Dołączył(a): 16 sie 2006, 22:23
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 140 razy
Otrzymał podziękowań: 174 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Re: Anatolij Karpow

Postprzez fiakier » 25 sie 2020, 15:42

Polwar napisał(a):Botwinnika nie biorę pod uwagę bo to był tajny agent ZSRR


Polwar napisał(a):Często wskazywano, że jego sukcesy były efektem pracy całego sztabu ludzi, a także pozasportowego poparcia radzieckich oficjeli


Pierwsze wcale nie musi wynikać z drugiego (ani też drugie z pierwszego). Bez wsparcia władzy żaden (choćby najlepszy) szachista radziecki nie miał możliwości gry na najwyższym poziomie (casus Tajmanowa po przegranej z Fischerem). Chyba, że zdecydował się na ucieczkę (w rozumieniu władz demoludów jako zdrada traktowaną) jak choćby Korcznoj (przy czym też łatwo mu później nie było).

Polwar napisał(a):że jego sukcesy były efektem pracy całego sztabu ludzi


To akurat (szczególnie w przedkomputerowych czasach) było normą - każdy pretendent do tytułu miał większy lub mniejszy sztab sekundantów.
Dać małpie brzytwę...

killer ha sempre ragione!!
fiakier
 
Posty: 288
Dołączył(a): 03 mar 2010, 15:54
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy
Ranking: 0

Re: Anatolij Karpow

Postprzez mol_ksiazkowy » 25 sie 2020, 18:09

Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
Avatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Przyjaciel
 
Posty: 1370
Dołączył(a): 16 sie 2006, 22:23
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 140 razy
Otrzymał podziękowań: 174 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Re: Anatolij Karpow

Postprzez mol_ksiazkowy » 26 sie 2020, 17:28

Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
Avatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Przyjaciel
 
Posty: 1370
Dołączył(a): 16 sie 2006, 22:23
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 140 razy
Otrzymał podziękowań: 174 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Re: Anatolij Karpow

Postprzez mol_ksiazkowy » 24 paź 2020, 00:42


film Closing Gambit: 1978 Korchnoi versus Karpov and the Kremlin
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
Avatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Przyjaciel
 
Posty: 1370
Dołączył(a): 16 sie 2006, 22:23
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 140 razy
Otrzymał podziękowań: 174 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy


Powrót do Sławni szachiści

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gościREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe