Malejące elo

Moderator: redjok

Malejące elo

Postprzez crispia » 02 lis 2019, 18:44

Pytałem już o grę na zimno. Teraz czas na kolejne mroźne pytanie. ;)
Od czasu do czasu pogrywam sobie na chess.com. Jak się da, to partie towarzyskie (nierankingowe). Jestem na początku drogi szachowej i jak na razie zbieram tęgie baty. Ranking maleje. I tu pojawia się moje pytanie. Do jakiej wartości elo może się zmniejszać. Ujemnych wartości chyba nie ma. Czy elo malejąc dochodzi do pewnej wartości która już się nie pogłębia.

Pozdrawiam Krzysztof :)
crispia

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 0

Re: Malejące elo

Postprzez hal » 02 lis 2019, 20:02

Minimalne elo to 1000. Natomiast na internecie nie można ani zarobić , ani stracić elo, gdyż w tym rankingu liczy się tylko partie bezpośrednie.
hal

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 60 razy
kurnik.pl: itor

Postprzez crispia » 02 lis 2019, 20:37

Dzięki za informacje.Może niejasno się wyraziłem. Nie jestem jeszcze biegły w nomenklaturze szachowej.Na Chess.com liczą się jakieś punkty. Za zwycięstwo najwięcej, za remis i przegraną najmniej.Wysokość punktów pojawia się przy nicku, gdy rozgrywam partię. Obecnie to jakieś 492. Zmalało z 600. Myślałem że to właśnie to magiczne dla mnie elo. Wynika z tego że to wewnętrzne punkty chess
Czy znowu się mylę? Stąd moje pytanie do ilu punktów ranking może się zmniejszyć . Czy jest jakaś granica, po której nie można rozgrywać partii.
crispia

Postprzez Grem » 02 lis 2019, 20:48

Internetowy ranking różni się od tego w realu (ELO), i na różnych stronach może się znacznie różnić bo jest albo inaczej liczony, lub/oraz zazwyczaj od innego początkowego poziomu, czasem może być niższy niż to 1000, na chess.com są takie osoby co mają znacznie nawet poniżej 800, a ile najmniej to pewnie jest granica której się nie da przekroczyć.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 141 razy
Otrzymał podziękowań: 294 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez adse » 02 lis 2019, 22:40

Elo to trochę skrót myślowy, chodzi o oficjalny międzynarodowy ranking prowadzony przez FIDE.
Na różnych stronach internetowych są różne punktacje nieoficjalne, służą do orientacyjnego porównania siły gry użytkowników.
adse

Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 545 razy

Postprzez kolokwium » 02 lis 2019, 22:55

hal napisał(a):Minimalne elo to 1000. Natomiast na internecie nie można ani zarobić , ani stracić elo, gdyż w tym rankingu liczy się tylko partie bezpośrednie.

O ile wiem (a mogę się mylić) to zawsze liczą się partie grane bezpośrednio. FIDE przy obliczeniach rankingu (popularnie zwanym elo chociaż dokładniej to powinno być FIDE elo jak się omawia wiele rankingów jak w tym przypadku) nie bierze pod uwagę długości przerw między partiami czyli aktywności graczy jakim jest współczynnik RD w obliczeniach Glico.
Serwer chess.com bazuje (podobno) na Glico.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2352 razy
Otrzymał podziękowań: 2520 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 02 lis 2019, 23:01

adse napisał(a):Elo to trochę skrót myślowy, chodzi o oficjalny międzynarodowy ranking prowadzony przez FIDE.
Na różnych stronach internetowych są różne punktacje nieoficjalne, służą do orientacyjnego porównania siły gry użytkowników.

Autor tematu (crispia) zapewne (boć tak wynika z postu) ma na myśli elo jako punktację rankingową na chess.com
crispia napisał(a):pogrywam sobie na chess.com. Jak się da, to partie towarzyskie (nierankingowe). Jestem na początku drogi szachowej i jak na razie zbieram tęgie baty. Ranking maleje. I tu pojawia się moje pytanie. Do jakiej wartości elo może się zmniejszać.

"Elo" to skrót myślowy szachistów "obeznanych w temacie". Dla innych szachistów elo i ranking to to samo. I nie ma znaczenia (niby)oficjalne bo liczone przez FIDE czy (niby)nieoficjalne bo liczone przez serwery. Każdy ranking jest oficjalny danej organizacji/firmy/społeczności.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hal » 03 lis 2019, 12:58

Ogólnie nie chodzi o sam system liczenia rankingu, tylko o to, by grać lepiej. A wtedy w każdym systemie mamy lepszą pozycję, czyli wyższy ranking. Jak to zrobić, to już zadanie trudniejsze. Polecam (przy okazji mała prywata) trzy książki:
Ivaschenko Kombinacje (na początek wystarczy pierwszy tom)
Panczenko Teoria i praktyka końcówek (jak ktoś umie to w języku rosyjskim, jak nie to tłumaczenie)
no i swoją książkę Mistrzowska strategia :)
hal

Postprzez mpbc » 04 lis 2019, 10:33

Tyle dyskusji brak odpowiedzi :P Jaka jest minimalna wartość rankingu na chess.com.
mpbc

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez hal » 04 lis 2019, 10:40

mpbc napisał(a):Tyle dyskusji brak odpowiedzi :P Jaka jest minimalna wartość rankingu na chess.com.

Rzeczywiście nie ma...W sumie odpowiedź na to pytanie ma chyba znaczenie tylko dla Polaków. Inni myślą trochę w inny sposób. Kogo może interesować, jak może być zły? Raczej ludzi interesuje, jak mogą być dobrzy i jak do tego dojść. Nasz naród pasjonuje się tym jak może być ktoś zły i jak mu dokopać...
hal

Postprzez kolokwium » 04 lis 2019, 16:16

mpbc napisał(a):Tyle dyskusji brak odpowiedzi :P Jaka jest minimalna wartość rankingu na chess.com.
Jeżeli to jest aż tak ważne, to zadaj pytanie na najwłaściwszym forum odnośnie rankingu na chess.com na ... forum chess.com :ble:
https://www.chess.com/forum
kolokwium
Moderator

Postprzez Grem » 04 lis 2019, 17:57

Można znaleźć jak się poszuka :> ranting, po prawej jest panel z ustawieniami do szukania według rankingu min/max, rodzaju gier a nawet lekcji czy taktyki także według kraju itd., wynika z tego że najmniej można mieć zero co oczywiście wcale nie dyskwalifikuje żeby nie mógł dalej grać.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 141 razy
Otrzymał podziękowań: 294 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez crispia » 04 lis 2019, 19:20

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jest rzeczą oczywistą że wolałbym grać lepiej. Jednak nie od razu Kraków zbudowano. Być może okaże się, że nie mam predyspozycji do szachów ("umysł humanistyczny", a nie ścisły, przeciętne a może niższe od przeciętnego IQ ) i pozostanę na niskim poziomie, co przełoży się na niski ranking szachowy. Bałem się że w pewnym momencie po prostu zablokują mnie na Chess.com.
Korzystając z okazji zadam jeszcze jedno pytanie by nie mnożyć wątków.Czy według Was, szachowych "wyjadaczy", należy rozgrywać partie rankingowe gdy nie ma się jeszcze odpowiedniej wiedzy o szachach- pomijam znajomość zasad przemieszczanie bierek.
Zadaję to pytanie bo gdzieś w sieci spotkałem się z opinią, że swój ranking można poprawić rozgrywając dużą liczbę partii ( nie pamiętam niestety czy chodziło o partie rankingowe, czy też towarzyskie i w jakim tempie - przypuszczam że minimum 30 min na rozgrywkę). Czy to jednak ma sens?
Ostatnio edytowany przez crispia 04 lis 2019, 20:52, edytowano w sumie 2 razy
crispia

Postprzez Cytruk » 04 lis 2019, 20:49

crispia napisał(a): ("umysł humanistyczny", a nie ścisły, przeciętne a może niższe od przeciętnego IQ ) i pozostanę na niskim poziomie, co przełoży się na niski ranking szachowy. Bałem się że w pewnym momencie po prostu zablokują mnie na Chess.com.

??
Nie ma umysłów stricte humanistycznych, ani stricte ścisłowych. Każdy człowiek bez wyjątku jest połączeniem tych "umysłów" I wysokość ilorazu inteligencji nie przekłada się na siłę gry, bo znam trochę szachistów, którzy nie grzeszą inteligencją.
Cytruk

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postprzez crispia » 04 lis 2019, 20:54

PS. Zrobiłem test IQ. Nigdy nie uważałem się za osobę superinteligentną, ale wynik nie powala - IQ przeciętny 113 :'( . Chyba sprawdziły się słowa Magnusa Carlsena, który odpowiadając na pytanie o swój iloraz inteligencji stwierdził:"Nie wiem i nie chcę wiedzieć. Mogłaby to być nieprzyjemna niespodzianka".

Ostatnio edytowany przez crispia, 04 lis 2019, 21:01, edytowano w sumie 1 raz
crispia

Następna strona

Powrót do Ogólne