Gra "na zimno"

Moderator: redjok

Gra "na zimno"

Postprzez crispia » 24 paź 2019, 22:58

Witam wszystkich forumowiczów. Moje pytanie jest zapewne nieco naiwne, ale chciałbym dowiedzieć się, co myślą o moim problemie bardziej doświadczeni koledzy z szachowej krainy.
W szachy grywałem jako dziecko . Jednak moja znajomość rozgrywki nie wykraczała poza zasady przemieszczanie bierek. Od dwóch tygodni zająłem się nią nieco bardziej poważnie . Wypożyczyłem książkę "Szachy dla bystrzaków". W domu posiadam : "Wyprawę do krainy szachów", "ABC szachisty" i "Myśl jak arcymistrz". Dla poćwiczenia pamięci, wykułem ( ustawiając bierki na małej magnetycznej szachownicy) krótkie partie z początku książki Pana Czarneckiego . Wykułem, ale także starałem się zrozumieć kolejność posunięć. Jedną z kombinacji, starałem się nawet zastosować w partii rozgrywanej z komputerem w CMGE. I tu pojawia się problem. Wiekowo jestem już przed 40. W szachach zawodowych już niczego nie osiągnę. Jednak szachy bardzo mnie fascynują. Rozegrałem kilka partii w sieci. Raz przeciwnik zrezygnował. Raz miałem przewagę materialną, ale przegrałem na czas. Większość partii przegrywam. Przegrane nie stanowią dla mnie problemu. Jednak chciałbym także od czasu do czasu coś wygrać. I tu pojawia się moje pytanie. Jak grać " na zimno" ?
Zaczynam chyba podręcznikowo od e4 , Sf3 następnie wprowadzam gońca na Gc4. Później zaczyna się radosna i niczym niepohamowana twórczość na szachownicy. Przesuwam bierki bez głębszego zastanowienia, na "żywioł", popełniając czasami dziecinne błędy. Czy z biegiem lektury moja gra się polepszy. Czy jest sens wkuwać przykładowe partie z podręczników?
Pozdrawiam Krzysztof :)
crispia

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 0

Re: Gra "na zimno"

Postprzez kolokwium » 24 paź 2019, 23:16

To tak jak w matematyce. Można wkuwać ale można też rozumieć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2352 razy
Otrzymał podziękowań: 2520 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 25 paź 2019, 00:29

@crispia

Bardziej od "wkuwania" polecam nauczenie się podstawowych zasad debiutowych - jak wyprowadzać figury; w dużym uproszczeniu zajmujemy centrum pionami, wyprowadzamy skoczki, gońce, wykonujemy roszadę oraz wzmacniamy pozycję wież poprzez ruch hetmanem. Polecam robić dużo zadań taktycznych (chesstempo lub z książek).

Czy warto? Mistrzem świata nie zostaniesz, ale warto spróbować, taki poziom II kategorii myślę, że da się osiągnąć i można już wtedy na niektórych turniejach czasami coś wygrać.
rutra

Podziękował : 1702 razy
Otrzymał podziękowań: 2199 razy
Ranking: 1584

Postprzez crispia » 25 paź 2019, 09:16

Serdecznie dziękuję za wszystkie porady. Mam jeszcze takie pytanie. Ostatnio grałem na chess.com z pewnym Amerykaninem. Dotychczas rozgrywki prowadziłem na leciwej komórce. Z połączeniem nie było problemu. Teraz partię rozgrywałem na laptopie. Co jakiś czas pojawiał się komunikat, że przeciwnik rozłączył się i po ruchu połączył ponownie. Czy to normalne zjawisko? Partię przegrałem. Amerykanin zażądał rewanżu. Zgodziłem się. Po rozpoczęciu rozgrywki, zostałem poinformowany o przerwaniu połączenia przez serwer.
Pozdrawiam Krzysztof
crispia

Postprzez korob » 25 paź 2019, 10:27

W domu posiadam : "Wyprawę do krainy szachów"

Wykorzystaj to, bo to najlepszy podręcznik dla początkujących!
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 281 razy
Otrzymał podziękowań: 328 razy
Ranking: 2119

Postprzez yetit78 » 25 paź 2019, 11:05

crispia napisał(a):Serdecznie dziękuję za wszystkie porady. Mam jeszcze takie pytanie. Ostatnio grałem na chess.com z pewnym Amerykaninem. Dotychczas rozgrywki prowadziłem na leciwej komórce. Z połączeniem nie było problemu. Teraz partię rozgrywałem na laptopie. Co jakiś czas pojawiał się komunikat, że przeciwnik rozłączył się i po ruchu połączył ponownie. Czy to normalne zjawisko? Partię przegrałem. Amerykanin zażądał rewanżu. Zgodziłem się. Po rozpoczęciu rozgrywki, zostałem poinformowany o przerwaniu połączenia przez serwer.
Pozdrawiam Krzysztof

Chess.com jest chyba dość wrażliwy na problemy z internetem (co nie znaczy ze na innych stronach nigdy cie nie rozłączy).
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1944 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy

Postprzez crispia » 25 paź 2019, 18:15

@korab

Zapomniałem napisać o Pańskim podręczniku internetowym szachy dzieciom. Znalazłem go już wcześniej w sieci i zamierzam wykorzystać w swojej amatorskiej edukacji szachowej. Fantastyczna sprawa dla początkujących i nie tylko adeptów królewskiej gry. Aż dziw że dostępny za darmo, bo zawartość jest doprawdy imponująca. Rozwiązałem kilka zadań z końcówek matujących i nie zamierzam na tym poprzestać.

W książce Pani Litmanowicz " Podręcznik dla młodzieży" znalazłem sugestię aby początek nauki gry w szachy rozpocząć od poznania na pamięć szachownicy( diagonale, kolory pola wymieniane z głowy). Z lektury sieci wynika m.in że umiejętność ta ma pomagać w liczeniu wariantów, prawidłowym zapisie posunięć itp. Czy amator bez zacięcia turniejowego powinien uczyć się szachownicy na pamięć?

Pozdrawiam Krzysztof :)
crispia

Postprzez korob » 25 paź 2019, 20:52

Czy amator bez zacięcia turniejowego powinien uczyć się szachownicy na pamięć?

Nie jest to konieczne, ale ja uważam, że warto i polecam coś takiego w Kursie interaktywnym - daję linki na takie ćwiczenia:
- https://www.chess.com/vision
- http://pl.lichess.org/training/coordinate
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 281 razy
Otrzymał podziękowań: 328 razy
Ranking: 2119

Postprzez hal » 28 paź 2019, 20:18

Na zimno to polecam dwie zasady:
Patrz na słabości.
Kierowca poruszając się po drogach korzysta z pomocy znaków drogowych. Szachista też ma takie znaki drogowe, a są nimi słabości.
Definicje słabości są różne. Ja stosuję wersję matematyczną.
Słaba bierka:
Pion lub figura są słabością jeżeli różnica pomiędzy ilością ataków i obron na dany obiekt jest równa lub większa od zera.
Czyli np. słabością jest bierka, która jest nie broniona przez inne bierki, ale też i taka, która jest atakowana i broniona raz (dwa, trzy …)
Słabe pole:
Słabe pola to takie, które nie są bronione przez piony.

Kolejność rozpatrywania posunięć:
a) forsowne
a1) posunięcia z szachami
a2) bicia
a3) atak na słabości
b) nieforsowne
hal

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 60 razy
kurnik.pl: itor

Powrót do Ogólne