Technika gry w niedoczasie

Moderator: redjok

Technika gry w niedoczasie

Postprzez rutra » 25 sie 2019, 13:19

Mam pytanie do forumowiczów i chętnie poczytam opinie na pewien temat. Pewna osoba, zasugerowała aby w sytuacji gdy mamy przegraną pozycję, a nasz przeciwnik jest w niedoczasie (tempo bez dodawanego czasu) nie należy się spieszyć z wykonaniem ruchu. Tutaj ma miejsce aspekt psychologiczny, przeciwnik chce zagrać szybko, a my go spowalniamy, denerwuje się, palce stają się wilgotne, może figurę upuścić.

Na blitzu w Pardubicach grając z juniorką z Niemiec w końcówce K+2p vs K+R (za chwilę te 2 piony traciłem) przeciwniczka miała kilkanaście sekund i już miała rękę uniesioną do góry, bo chciała wykonać ruch. Zbiłem sobie trochę czasu i nie wiem na ile to pomogło, ale partia zakończyła się remisem (przeciwniczka nie zdążyła zamatować).

Na wczorajszym turnieju P'15 zagrałem podobnie. Gdy przeciwnikowi zostało około 10 sekund na wykonaniu serii kilku posunięć (ja miałem kilka minut). Kiedy przeciwnik musiał grać od ręki ja chwilę się "zastanawiałem". Ostatecznie przegrałem partie, ale zabrakło tylko jednej sekundy. Później rozmawiając z jedną osobą usłyszałem opinię, że taka gra nie ma sensu, bo przeciwnik zdąży przeliczyć "wszystkie" warianty.

Co o tym sądzicie? Czy to dobra metoda?
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Re: Technika gry w niedoczasie

Postprzez Cytruk » 25 sie 2019, 15:39

Zależy to od pozycji, którą liczy przeciwnik na twoim czasie, bo ty mając więcej czasu, możesz zagrać ruch, którego się nie spodziewa i może mu spaść czas.
O tym już Kotow pisal w książce "Myśl jak arcymistrz".
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Ranking: 0

Postprzez thinkerteacher » 25 sie 2019, 15:52

Bardzo ciekawe zagadnienie!

To niestety znów kwestia kilku zagadnień... no i wszystko zależy od sytuacji (nie tylko pozycji).

1. Na pewno nie zaleca się gonić przeciwnika swoimi zbyt szybkimi (błyskawicznymi) ruchami, chyba że jesteśmy do tego zmuszeni własnym niedoczasem, który sprawia, że nie możemy zastosować taktyki spokojnego wyczekiwania.

2. Tak, jeśli przeciwnik chce zagrać szybko, a my go "nie puszczamy", wówczas denerwuje się coraz bardziej i wielu zawodników to bardzo mocno spala. Dlatego bywa to skuteczny sposób na tych, którzy niezbyt efektywnie gospodarują czasem do namysłu.

3. Jeśli pozycja nie jest banalnie prosta, wówczas dobrze jest sprawdzić różne kontyuacje w których czają się pułapki i tak zwany standardowy ruch (który przeciwnik normalnie by wykonał) sprawi, że jego pozycja albo się pogorszy, albo całkowicie posypie.

4. Z tym zdążeniem przeliczenia wszystkich wariantów, to znowu zależy to od kilku czynników:
a) skomplikowanie pozycji
b) zmęczenia zawodnika
c) poziomu stresu zawodnika
d) wiedzy i doświadczenia związanego z pozycją na desce
e) ilością czasu pozostałego do namysłu

Zdecydowanie lepiej jest samodzielnie szybko przeliczać warianty, w tym kontynuacje, które są aktywne, takie które bywają pozornie spokojne i takie, które zawierają niespodziewane zagrania czy pułapki. I na podstawie tego można wówczas wybierać to jaką opcję chcemy wybrać. Jedynie unikałbym odejścia od szachownicy na kilka minut, bo wtedy rzeczywiście przeciwnik "na spokojnie" będzie mógł "wszystko wyliczyć".

Dlatego w przypadku opisywanym powyżej skłaniałbym się do tego, aby robić zaskakujące ruchy, których przeciwnik nie brał pod uwagę, bo dzięki temu najczęściej musi zużyć nieco więcej czasu, aby ocenić na ile nasz ruch krzyżuje jego (prosty) plan. A to może być sukcesem jeśli chodzi o sprawienie, aby przeciwnik przekroczył czas do namysłu :).

Ciekawy jestem opinii innych forumowiczów - szczególnie instruktorów i aktywnych zawodników ;).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8630 razy
Otrzymał podziękowań: 1174 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 29 sie 2019, 22:01

Jednym ze sposobów jest komplikowanie pozycji - długie i dokładne policzenie wariantu kilka ruchów do przodu i potem wykonanie tych ruchów natychmiast w oczekiwaniu aż przeciwnik popełni błąd.
Kaczmar

Podziękował : 228 razy
Otrzymał podziękowań: 301 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez brelo » 30 sie 2019, 12:58

Ale rozmawiamy o niedoczasie z czasem dodawanym czy bez dodawanego? Jeżeli z dodawanym to ile?
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez puzzle » 30 sie 2019, 18:37

brelo napisał(a):Ale rozmawiamy o niedoczasie z czasem dodawanym czy bez dodawanego? Jeżeli z dodawanym to ile?

Nie ma sensu ,,flagowac" przeciwnika jezeli jest inkrement (szkoda czasu i nerwow).
puzzle

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez rutra » 30 sie 2019, 21:21

brelo napisał(a):Ale rozmawiamy o niedoczasie z czasem dodawanym czy bez dodawanego? Jeżeli z dodawanym to ile?

Mowa o niedoczasie bez dodawanego, gdy nasz przeciwnik gra na "wiszącej chorągiewce", a my mamy więcej czasu i nie musimy się spieszyć.

Dwa przypadki, które podałem; w jednym tempo P'5, przeciwniczka miała 10 sekund, na zbicie dwóch pionów i zamatowanie królem i wieżą, ja miałem 19 sekund i wyczekałem do około 10 sekund, a potem grając szybko zremisowałem (przeciwniczce skończył się czas). W drugim przypadku P'15 przeciwnik miał kilkanaście sekund gońca i piony a,b oraz króla przy pionach, ja miałem samego króla w kolicy pola b1 i 3 minuty.
rutra

Postprzez puzzle » 30 sie 2019, 21:38

Jakby byl inkrement to ,,przebiegly" Rutra nie spelnilby swojego niecnego planu...
puzzle

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez rutra » 31 sie 2019, 17:45

Przypominają mi się jeszcze dwie sytuacje z praktyki turniejowej z ostatnich lat. Z opcji numer 2 (szybkiej gry, gdy nie jesteśmy w niedoczasie). Tempo P'90 bez dodawanego czasu.

W jednej partii była gra środkowa, pozycja (jeśli wierzyć silnikom) równa. Przeciwniczka miała 2 minuty, ja miałem 30 minut. Białe zaczęły grać szybko, aktywnie, zaatakowały. Ja zamiast policzyć dokładnie warianty, to dostosowałem tempo i też grałem szybko. W efekcie dostałem "przegraną" pozycje (mówiąc językiem komputerowym +8,00), później białe mogły wykonać ruch hetmanem z atakiem na dwie wieże (jedną bym stracił). Ostatecznie jakoś udało się zdobyć piona i przejść do równej wieżówki z pionem (f) więcej, którą jeszcze wygrałem.

Drugi przypadek, to z kolei ja grałem na niedoczasie, a przeciwnik miał ponad pół godziny. Zacząłem grać szybko (też nie było incrementu) i mój przeciwnik również przyspieszył tempo. W końcówce miałem przewagę, ale w pewnym momencie powstał wariant, w którym miałem dwa piony h2,g2 (czarne) i króla na h1. Przeciwnik miał króla i hetmana i motyw remisowy, należało grać hetmanem na diagonale h1-a8, nie zagrał, dorobiłem hetmana, za chwilę drugiego i wygrałem partie z niecałą minutą (białe miały ponad pół godziny).
rutra

Powrót do Ogólne