jak powinien działać klub szachowy

Moderator: redjok

Re: Klub - co i jak?

Postprzez hajdzik » 26 gru 2017, 22:29

UKS-sy muszą być zarejestrowane? Z tego co rozmawiałem z nauczycielami co prowadzą - nie ma takiego obowiązku - jeśli działają między sobą na bazie powiatu lub swojego miasta i są to rozgrywki zamknięte
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez korob » 26 gru 2017, 23:31

UKS-sy muszą być zarejestrowane?

PORADNIK ngo.pl - http://poradnik.ngo.pl/organizacje-sportowe:
Powołanie uczniowskiego klubu sportowego (UKS) lub klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej, odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku stowarzyszeń, które rejestrują się w KRS. W inny sposób i w innym rejestrze następuje ich rejestracja.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o sporcie oraz par. 1 rozporządzenia ministra sportu i turystyki w sprawie ewidencji klubów sportowych, uczniowskie kluby sportowe oraz kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej, podlegają wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Oznacza to, że kluby te, pomimo że są stowarzyszeniami tworzonymi na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, nie podlegają rejestracji w KRS, a nabywają osobowość prawną z chwilą wpisu do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu.

Mój klub - MUKS MDK Śródmieście Wrocław - jest zarejestrowany w ewidencji Prezydenta Miasta Wrocławia.

hajdzik - Tobie chyba chodzi o SKS-y - nieoficjalne wewnątrzszkolne koła sportowe.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 183 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy
Ranking: 2119

Postprzez kolokwium » 26 gru 2017, 23:47

hajdzik napisał(a):kolokwium - nie ma obowiązku płacenia za Uczniowskie Kluby Sportowe
Jeżeli UKS wstąpi do polskiego związku sportowego, to (jako ich członek) musi mieć osobowość prawną i ponosi zobowiązania finansowe (po naszemu składki, haracze).
Jeżeli organizacja¹ zamierza brać udział w rozgrywkach ligowych w strukturach MP, to jest zobowiązana (czyli musi) należeć do odpowiedniego polskiego związku sportowego.

PS
Składka w 2017 roku w PZPN wynosi 1 zł miesięcznie.

_____
¹ - Organizacja może działać pod postacią stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 26 gru 2017, 23:52

hajdzik napisał(a):Z tego co rozmawiałem z nauczycielami co prowadzą - nie ma takiego obowiązku
Nie pytaj nauczycieli lecz prawnika. Wówczas mogą wyjść niuanse, na które nauczyciele (trenerzy, opiekunowie) nie zwracają uwagi lub mieszają pojęcia.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 27 gru 2017, 00:09

kolokwium - UKS - nie musi odprowadzać żadnych składek - tak jak Stowarzyszenia. Muszą być zarejestrowane, i nie mogą działać jako działalność gospodarcza w celu zarobkowania. To już tutaj zostało dopowiedziane.
I tak jak piszesz - UKS muszą odprowadzać składki - jeśli zamierzają brać udział w rozgrywkach ligowych
hajdzik

Postprzez adse » 27 gru 2017, 12:17

Czyli kluby, które grają tylko w ligach lokalnych czy międzygminnych, też nie muszą płacić haraczy.
Tylko nikomu się nie chce takich rozgrywek organizować.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez kolokwium » 27 gru 2017, 12:32

hajdzik napisał(a):UKS muszą odprowadzać składki - jeśli zamierzają brać udział w rozgrywkach ligowych
Niekoniecznie jeżeli chcą grać w ligach. Wystarczy, że wejdą w struktury pol.zw.sportowego (w szachach jak zarejestrują się w PZSzach).
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 27 gru 2017, 15:26

kolokwium - słowo klucz "JEŻELI" -
czyli NIE MA OBOWIĄZKU płacenia haraczy - zakładając zwykły UKS działający tylko w szkole lub rozgrywkach "zamkniętych".

Obowiązek opłat jest tylko w wypadku kiedy UKS chce grać w lidze szachowej - organizowanej przez PZSZach.

adse - tak- to kwestia komu się to będzie chciało robić -
jeśli będzie to liga międzyszkolna - organizowana przez szkoły i dla swoich uczniów - w obrębie swojego miasta lub powiatu - to tak - PZSZach ma guzik do tego.
Ale ogólnie - tak jak piszesz - komu by się chciało za darmo to robić?
hajdzik

Postprzez kolokwium » 27 gru 2017, 18:04

hajdzik napisał(a):UKS-y i Stowarzyszenia Szachowe można zakładać bez nakładów finansowych - potrzebne tylko miejsce darmowe - ale to nie powinno być problemem - w jakiejś szkole lub Domu Kultury na pewno się da.

Natomiast Klub - to już wydatki - tzw haracze dla PZSZAchu - a to tylko początek
Słowem kluczem jest "haracz" i "klub".
Przy "haraczach" nie ma znaczenia forma prawna. Jedynie można mieć nadzieję, że można skorzystać ze zniżek (np. do 2013 roku w PZSzach była zniżka na opłatę/składkę roczną) i mieć dotację na sprzęt.

UKS jest klubem, ma to nawet w nazwie.
Stowarzyszenie, towarzystwo i klub to nazwy pokrewne. Dwie pierwsze nazwy są bardziej polskie.
Uczniowskie Towarzystwo Szachowe, Uczniowskie Stowarzyszenie Szachowe, Uczniowski Klub Szachowy mając taki sam statut, osobowość prawną, wpis do rejestru mogą podlegać pod takie same przepisy prawne. Wszystkie mogą działać na prawach Uczniowskiego Klubu Sportowego.
Czy mogą działać bez nakładów finansowych? Mogą. Ale wówczas ktoś lub coś pokrywa wydatki owej organizacji.
kolokwium
Moderator

Re: jak powinien działać klub szachowy

Postprzez mrstorres » 08 lut 2018, 16:50

Najważniejsza jest organizacja i zaangażowanie
mrstorres