jak powinien działać klub szachowy

Moderator: redjok

Re: Klub - co i jak?

Postprzez Zofia » 25 gru 2017, 22:39

Jak nie ma sponsorów, to kasy też nie ma. Dobrze, jak opłaty członkowskie pokryją stałe wydatki roczne. U nas jest UKS wielosekcyjny i zdarza się, że do szachów dokładają inne sekcje, dlatego wciąż istniejemy. Sukcesy zawodników nie przekładają się na przypływ gotówki, a szkoda. Przydałby się dziany sponsor, dzięki któremu klub wreszcie uhonorowałby zawodników wedle ich zasług i sukcesów.
Zofia

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy
Ranking: 0

Postprzez dczerw » 25 gru 2017, 23:10

Myślę, że trzeba kombinować. Sponsorzy są, tylko trzeba ich odpowiednio uporczywie szukać :)
dczerw

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy
Ranking: 2149

Postprzez Zofia » 25 gru 2017, 23:30

Uporczywość jest bardzo czasochłonna, a ja tego czasu nie mam z powodu innych obowiązków. Doby nie da się rozciągnąć.
Zofia

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Postprzez dczerw » 25 gru 2017, 23:44

Wiadomo, dlatego w klubie warto mieć osobę, która się tym zajmie "na pełny etat" :)
dczerw

Postprzez hajdzik » 26 gru 2017, 11:21

o takiej osobie piszę już od dłuższego czasu. Osoba odpowiedzialna za finanse klubu i sponsorów.
Skoro ja organizując Mistrzostwa Radzionkowa Szkół Podstawowych, potrafiłem w kilku firmach załatwić nagrody dla dzieciaków, to też nie powinno być problemu w większych miejscowościach, gdzie i sekcje szachowe są dużo większe i odnoszą sukcesy.

Bo jeśli mamy w klubach dzieciaki, którym się chce trenować i dodatkowo odnoszą sukcesy - to dorosłym ma się nie chcieć?
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 426 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez korob » 26 gru 2017, 12:22

Osoba odpowiedzialna za finanse klubu i sponsorów.

No i mamy słuszny wniosek w naszej dyskusji!
Faktycznie ktoś taki jest potrzebny, ale w naszej dyscyplinie zawsze takich ludzi brakowało. Wynika to głównie ze specyfiki tej dyscypliny sportu. W szachy gra się całe życie i ktoś kto wszedł w sportową rywalizację w szachach jako zawodnik, to słabo się czuje w roli 100% działacza, bo wciąż może rywalizować w tej grze, a czasochłonność tej rywalizacji (szczególnie treningu) jest wielka...
W innych dyscyplinach po zakończeniu własnej kariery, zawodnik pomaga innym w tej swojej ulubionej rywalizacji i często staje się świetnym działaczem, a zapału ma dużo, bo nie jest przesadnie zaawansowany wiekiem.
Ale tradycyjny brak dobrych działaczy w szachach powinien minąć, bo szkolenie rozwinęło się tak szeroko (ćwiczą już nie tylko dzieci szachistów) i zaczyna się - do tego intensywnie - w tak młodym wieku, że pojawiła się możliwość kreowania działaczy spośród rodziców młodych zawodników, a szczególnie spośród tych, którzy nie są skażeni koniecznością własnej, wyczynowej rywalizacji szachowej.
W moim klubie najbardziej owocnym w sukcesy okresem był czas działania Stowarzyszenia Rodziców Młodych Szachistów "Talent". Niestety w kolejnych pokoleniach - w moim klubie - tylko pojedynczy rodzice wchodzą tak intensywnie w działalność - i... - są kolejnymi prezesami klubu!
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 184 razy
Otrzymał podziękowań: 199 razy
Ranking: 2119

Postprzez dczerw » 26 gru 2017, 14:14

Trzeba pamiętać, że jedna osoba nie jest w stanie zrobić wszystkiego, a sponsorzy są i trzeba ich znaleźć :)
dczerw

Postprzez rutra » 26 gru 2017, 17:37

Skoro tytuł tematu brzmi "Klub - co i jak?", to myślę, że przydałyby się tu podstawowe informacje typu:

-jak założyć klub?
-jakie dokumenty są potrzebne?
-co należy wypełnić?
-jakie formalności muszą zostać spełnione?
rutra

Podziękował : 1631 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Postprzez dczerw » 26 gru 2017, 18:17

To jest chyba pomysł na cały kolejny artykuł :) Bardziej miałem na myśli funkcjonowanie klubu, niż jego zakładanie ;)
dczerw

Postprzez hajdzik » 26 gru 2017, 18:29

UKS-y i Stowarzyszenia Szachowe można zakładać bez nakładów finansowych - potrzebne tylko miejsce darmowe - ale to nie powinno być problemem - w jakiejś szkole lub Domu Kultury na pewno się da.

Natomiast Klub - to już wydatki - tzw haracze dla PZSZAchu - a to tylko początek
hajdzik

Postprzez kolokwium » 26 gru 2017, 18:56

Klub może mieć różną formę prawną. Może być jako UKS, stowarzyszenie, spółka itp.
Członkostwo w polskim związku sportowym nie jest obowiązkiem, jednak nie bierze się wówczas udziału w rozgrywkach w ramach tych związków (np. MP).

UKS-y też płacą haracze do polskich zw. sportowych.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2096 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 26 gru 2017, 20:14

Oczywiście mogę zebrać kilku szachistów, grać z nimi co jakiś czas blitza i nazwać to klubem. Ale chodziło mi o klub, który jest zarejestrowany w PZSzach i WZSzach, ma drużynę w lidze juniorów i/lub w lidze seniorów w Polsce.

Powiedzmy, że:
Pan X zebrał kilkanaście osób i chce stworzyć klub, tak aby te osoby mogły zagrać w najniższej lidze szachowej.
Pan Y zebrał kilka osób (średni ranking 2150+) i chce wystawić drużynę złożoną z tych zawodników do II ligi seniorów (jest taki przepis, który przy średnim rankingu 2150+ umożliwia grę od razu w II lidze).

I co muszą zrobić (jakich formalności dopełnić) pan X i pan Y aby założyć taki klub.
rutra

Postprzez kolokwium » 26 gru 2017, 21:06

Na szachista.com acidity napisał w temacie "zakładanie klubu szachowego"
http://www.szachista.com/ftopicp-32111.html#32111
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2096 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 26 gru 2017, 21:57

kolokwium - nie ma obowiązku płacenia za Uczniowskie Kluby Sportowe - nie wiem skąd masz te informacje- ale proszę podaj źródło - skąd masz te informacje
Jeśli działają amatorsko i np mają ligę międzyszkolną - zorganizowaną między szkołami swojego powiatu - to nie ma obowiązku płacenia żadnych haraczy
Być może masz na myśli inną działalność UKS-ów - ale tego nie sprecyzowałeś.

Druga Sprawa - Klub jest zakładany w danym celu- głównie profesjonalnym granie w ligach sportowych, UKS-sy działają na nieco innych zasadach, również inaczej działają Stowarzyszenia - cele statutowe są zupełnie inne - i radziłbym nie poruszać tematów UKSów i Stowarzyszeń - bo ni jak to się nie ma - do działalności klubu - o którym mowa w tym temacie
hajdzik

Postprzez rutra » 26 gru 2017, 22:26

hajdzik>>

Wszystko zależy co rozumiemy pod pojęciem "klub". Tak jak wcześniej wspomniałem - mogę zebrać grupę osób, grać z nimi blitza i to nazwać klubem. Mi jednak chodziło o klub zarejestrowany w PZSzach, taki który gra w lidze seniorów i/lub juniorów.

Według KOF na rok 2018:

1 Roczna składka członkowska
1.1 Roczna składka członkowska w 2018 roku wynosi:
1.1.1 dla WZSzach, klubów oraz innych stowarzyszeń – 500 PLN
1.1.2 dla nowych klubów zarejestrowanych w 2018r.
a) w pierwszym roku działalności - 100 PLN
b) w drugim roku działalności - 150 PLN
c) w trzecim roku działalności - 250 PLN

Nie znalazłem informacji na temat UKSów, z tego co kojarzę to chyba 350 PLN wynosi(ła) składka, ale może coś się zmieniło.
rutra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne