jak powinien działać klub szachowy

Moderator: redjok

Re: Klub - co i jak?

Postprzez hajdzik » 23 gru 2017, 19:52

chętnie poczytam odpowiedzi naszych "wyjadaczy klubowych" - bardzo trafne pytania rzeźniku :)

Zarobki w szachach, a w zasadzie ich brak - to nie tylko problem w szachach. Wiele dyscyplin tak jest traktowanych. Badminton również - pewien cytat ze strony
"Mateusiak i Kostiuczyk nie są tak dobrzy dzięki grze w Polsce. Oni akurat występują w jednym z najlepszych duńskich klubów Greve Strands Badmintonklub. W Niemczech grają inni czołowi polscy badmintoniści - Przemysław Wacha (najlepszy singlista w historii naszego kraju, medalista mistrzostw Europy, gracz FC Langenfeld w Bundeslidze) i Michał Łogosz (deblista SG EBT Berlin). Powód jest prosty - tam zarabiają pieniądze i są jednymi z nielicznych ludzi w Polsce, którzy żyją z gry w badmintona."

innymi słowy, w innych krajach DA SIĘ, w Polsce NIE DA SIĘ..
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 23 gru 2017, 23:41

hajdzik napisał(a):chętnie poczytam odpowiedzi naszych "wyjadaczy klubowych" - bardzo trafne pytania rzeźniku :)

Zarobki w szachach, a w zasadzie ich brak - to nie tylko problem w szachach. Wiele dyscyplin tak jest traktowanych. Badminton również - pewien cytat ze strony
"Mateusiak i Kostiuczyk nie są tak dobrzy dzięki grze w Polsce. Oni akurat występują w jednym z najlepszych duńskich klubów Greve Strands Badmintonklub. W Niemczech grają inni czołowi polscy badmintoniści - Przemysław Wacha (najlepszy singlista w historii naszego kraju, medalista mistrzostw Europy, gracz FC Langenfeld w Bundeslidze) i Michał Łogosz (deblista SG EBT Berlin). Powód jest prosty - tam zarabiają pieniądze i są jednymi z nielicznych ludzi w Polsce, którzy żyją z gry w badmintona."

innymi słowy, w innych krajach DA SIĘ, w Polsce NIE DA SIĘ..

Już o tym pisałem. Wszystko zależy od poziomu.

kolokwium napisał(a):Zawodnicy mają zarabiać na szachach? Jak są dobrzy, bardzo dobrzy, to czemu nie. Przecież arcymistrzowi się należy. Ale żeby zostać arcymistrzem najpierw należy zainwestować.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2190 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 24 gru 2017, 00:32

kolokwium powiadasz, że mimo wyników na szachownicach naszych pań i panów to dalej zbyt niski poziom?
skoro już pisałeś, to nie ma sensu powtarzać, napisz coś nowego - więcej wniesie do dyskusji
hajdzik

Postprzez korob » 24 gru 2017, 01:00

Z rosnącą ciekawością czytam wątek, który przekształca się w pytanie o to, jakie są obowiązki i przywileje na linii klub-zawodnik. Idąc tropem dyskusji pozwolę sobie Was zapytać, co i za co klub powinien oferować zawodnikowi na różnych poziomach jego zaawansowania. I z drugiej strony (również na różnych poziomach zaawansowania), za co ów zawodnik powinien płacić / na co powinien się składać.

Zapraszam do czytania artykułu i dzielenia się przemyśleniami:
http://www.dawidszachuje.pl/co-kazdy-klub-szachowy-powinien-miec/

Jak widać z przebiegu dyskusji, artykuł Dawida został napisany genialnie, bo nie wkopał się w nim w pieniądze.

Ale z tego artykułu widać:
- na co łożyć środki należy,
- że trzeba pieniądze pozyskiwać,
- że należy finanse rozliczać.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy
Ranking: 2119

Postprzez kolokwium » 24 gru 2017, 01:51

hajdzik napisał(a):kolokwium powiadasz, że mimo wyników na szachownicach naszych pań i panów to dalej zbyt niski poziom?
skoro już pisałeś, to nie ma sensu powtarzać, napisz coś nowego - więcej wniesie do dyskusji

Kochany hajdziku, staraj się czytać ze zrozumieniem.
Pisałeś o czołowych polskich badmintonistach zarabiających w Niemczech. Ich poziom można porównać do szachowych arcymistrzów. Czołowi polscy arcymistrzowie również zarabiają (wątek na forum) na szachach. Ale są arcymistrzami. Zanim nimi zostali musieli sporo zainwestować w swoje umiejętności.
Ale to może ja źle czytam ze zrozumieniem, bo (zapewne) pisałeś o naszych paniach i panach bez tytułów szachowych. Ot, o amatorach.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 24 gru 2017, 10:50

kolokwium - nie chcę być złośliwy, ale ty też średnio czytasz ze zrozumieniem :) więc postaraj się dyskutować bez takich określeń - bo one mogą szybko w rozmowie wrócić.
Ci czołowi badmintoniści zarabiają na życie grając w klubach, a wygrywając jakieś turnieje to mają po prostu PREMIE o konkretnych wartościach.

Ale mowa była chyba o nieco niższych kategoriach.

Ty nie widzisz sensu by młodzi gracze zarabiali na wynikach uzyskiwanych w ligach. Ale w innych krajach są ludzie, którzy widzą sens.
Kiedyś w Polsce - jak to przedmówca powiedział - taki proceder miał miejsce.
Ja również potwierdzam taki proceder - tyle że w piłce nożnej - trampkarze
W Niemczech też tak jest (to mam potwierdzone) - jak jest w innych krajach nie wiem - mogę tylko podejrzewać - że też.

Mamy mocno odmienne zdanie - ty chcesz by wszystko było robione charytatywnie - ja jestem za tym, by za pewne rzeczy płacić, za wykonaną pracę - do której również zaczyna się granie w lidze - nie mówię oczywiście o ligach czysto amatorskich, tworzonych przez samych zawodników.
natomiast, jeśli ponosimy opłaty za zawodników czy też kluby do krajowych związków - to jednak coś tam powinno być płacone
hajdzik

Postprzez kolokwium » 24 gru 2017, 12:03

Nie jestem komunistą aby chcieć by wszystko było robione charytatywnie.
  1. Klub nie musi brać udział w rozgrywkach ligowych.
  2. Klub nie zmusza (a jak zmusza to należy to zgłosić do prokuratury) zawodników do gry w ligach.
  3. Klub umożliwia grę zawodnikom w rozgrywkach drużynowych.
    1. Opłaca wpisowe i inne zobowiązania finansowe z tym związane.
    2. Często (bo nie wszystkie kluby) zapewnia transport.
    3. Zapewnia opiekę w przypadku niepełnoletnich.
PS
Czołowi szachiści też zarabiają na życie grając w klubach. Mają umowę z klubem.
Na wielu turniejach są zawodnicy "zaproszeni", czyli grają na koszt organizatora i otrzymują za to wynagrodzenie niezależnie od zysku z nagród jakie (może) wywalczyć zawodnik.

Ale jak już wspomniałem, wszystko zależy od poziomu. Na niższym płaci zawodnik, a na wyższym płaci się zawodnikowi.
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 24 gru 2017, 12:12

"Na niższym płaci zawodnik, a na wyższym płaci się zawodnikowi." - jaki to wdł ciebie poziom niższy, a jaki już zaliczymy do wyższych?
Jak już coś zaczynasz, to nie kończ w połowie zdania - tylko napisz w całości swoją myśl - bo bardzo często używasz tzw niedomówień, niedopowiedzeń, nie kończysz swoich myśli.
hajdzik

Postprzez adse » 24 gru 2017, 14:53

Dla mnie też jest dziwne płacenie juniorom za grę, w każdej dyscyplinie. Jakiś ewentualny zwrot kosztów, drobne nagrody rzeczowe, słodycze, to jest do zrozumienia, ale płacenie od gry czy od wyników to rozumiem w przypadku zawodników kontraktowych czy etatowych.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 414 razy

Postprzez dczerw » 24 gru 2017, 15:19

kolokwium napisał(a):
hajdzik napisał(a):nawet młodzież grająca w piłkarskich klasach okręgowych dostaje jakieś pieniądze - marne bo marne - ale dostają.
Jak ja za młodu trenowałem - to też dostawaliśmy - i nazywaliśmy to w żargonie "klubowe kieszonkowe".

Wiadomo, że im szczebelek wyższy - to i kwoty większe. Kluby też miały swoje wizje wypłat. Jedne płaciły tylko za wygrane, inne za wygrane i remisy - to już było w gestii zarządu.
dczerw napisał(a):Muszę przyznać, że podoba mi się sytuacja w czeskiej lidze - zawodnicy dostają "zapłatę" za partie. Nie są to ogromne kwoty - rzędu 30-50zł. Ale "lepszy rydz niż nic"

Nie jest ważne jak jest gdzie indziej. Ważne jest czy ma to sens. Jeżeli ma, to kto ma za to zapłacić.

Płaci za to oczywiście klub.
dczerw

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
Ranking: 2149

Postprzez dczerw » 24 gru 2017, 15:21

szalony_rzeznik napisał(a):Z rosnącą ciekawością czytam wątek, który przekształca się w pytanie o to, jakie są obowiązki i przywileje na linii klub-zawodnik. Idąc tropem dyskusji pozwolę sobie Was zapytać, co i za co klub powinien oferować zawodnikowi na różnych poziomach jego zaawansowania. I z drugiej strony (również na różnych poziomach zaawansowania), za co ów zawodnik powinien płacić / na co powinien się składać.

Według mnie każdy klubowicz powinien płacić składkę klubową. Powinien dostawać możliwość brania udziału w zajęciach, dzięki sumiennej pracy podnosi swój poziom gry. W nagrodę dostaje możliwość grania w turniejach (ligach), gdzie za sukcesy dostaje nagrody.
dczerw

Postprzez dczerw » 24 gru 2017, 15:22

korob napisał(a):
Z rosnącą ciekawością czytam wątek, który przekształca się w pytanie o to, jakie są obowiązki i przywileje na linii klub-zawodnik. Idąc tropem dyskusji pozwolę sobie Was zapytać, co i za co klub powinien oferować zawodnikowi na różnych poziomach jego zaawansowania. I z drugiej strony (również na różnych poziomach zaawansowania), za co ów zawodnik powinien płacić / na co powinien się składać.

Zapraszam do czytania artykułu i dzielenia się przemyśleniami:
http://www.dawidszachuje.pl/co-kazdy-klub-szachowy-powinien-miec/

Jak widać z przebiegu dyskusji, artykuł Dawida został napisany genialnie, bo nie wkopał się w nim w pieniądze.

Ale z tego artykułu widać:
- na co łożyć środki należy,
- że trzeba pieniądze pozyskiwać,
- że należy finanse rozliczać.

Generalnie każdy klub będzie miał swoje podejście finansowe :)
dczerw

Postprzez dczerw » 24 gru 2017, 15:24

kolokwium napisał(a):Nie jestem komunistą aby chcieć by wszystko było robione charytatywnie.
  1. Klub nie musi brać udział w rozgrywkach ligowych.
  2. Klub nie zmusza (a jak zmusza to należy to zgłosić do prokuratury) zawodników do gry w ligach.
  3. Klub umożliwia grę zawodnikom w rozgrywkach drużynowych.
    1. Opłaca wpisowe i inne zobowiązania finansowe z tym związane.
    2. Często (bo nie wszystkie kluby) zapewnia transport.
    3. Zapewnia opiekę w przypadku niepełnoletnich.
PS
Czołowi szachiści też zarabiają na życie grając w klubach. Mają umowę z klubem.
Na wielu turniejach są zawodnicy "zaproszeni", czyli grają na koszt organizatora i otrzymują za to wynagrodzenie niezależnie od zysku z nagród jakie (może) wywalczyć zawodnik.

Ale jak już wspomniałem, wszystko zależy od poziomu. Na niższym płaci zawodnik, a na wyższym płaci się zawodnikowi.

Według mnie za sukcesy (niezależnie od szczebla!) należy się zapłata. Po prostu od "kieszonkowej" do realnej wypłaty.
dczerw

Postprzez adse » 25 gru 2017, 10:09

Żeby należała się zapłata, musi być ktoś, kto chce zapłacić. Mam nadzieję, że nie z nieswoich pieniędzy;)
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 414 razy

Postprzez dczerw » 25 gru 2017, 11:37

Myślę, że jeżeli klub odnosi sukcesy w ligach, czy też indywidualnie to pieniądze zawsze się znajdą :)
dczerw

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne