jak powinien działać klub szachowy

Moderator: redjok

jak powinien działać klub szachowy

Postprzez dczerw » 19 gru 2017, 22:39

Cześć!
Właśnie piszę artykuł na temat tego jak powinien działać klub szachowy - na co działacze powinni zwrócić uwagę itp.

Macie jakieś porady? Rzeczy, które Was rażą w Waszych klubach, albo takie, z których jesteście zadowoleni?
dczerw

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy
Ranking: 2149

Re: Klub - co i jak?

Postprzez yetit78 » 20 gru 2017, 00:42

Pewnie banał, ale.. fajnie jak klub może zapewnić zawodnikom wspólne wyjazdy, jakieś treningi itp.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1773 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Postprzez dczerw » 20 gru 2017, 08:17

anał, którego w większości klubów nie ma ;(
dczerw

Postprzez hajdzik » 20 gru 2017, 08:51

problemem są, były i pewnie będą pieniądze
to nie jest tak, że ci co zakładają kluby nie znają się na rzeczy.
Tyle, że finansowo pewnie słabo i dlatego wiele z ich marzeń nie może być spełniona

Są kluby, które dostają dotacje z UM, są takie które mają sponsorów, ale w większości prowadzone są kluby, które żyją głównie ze składek członkowskich - co niestety nie pozwala na rozwinięcie skrzydeł

Trzeba wynająć lokal, nie rzadko z dużym remontem. Wyposażyć salkę - co jest ogromnym kosztem - ławki, krzesła, tablica demonstracyjna, szachy,przydałby się projektor do prowadzenia zajęć - tak więc na początek musimy się liczyć z dużymi wydatkami.
Te tzw comiesięczne wydatki - też pewnie do małych nie należą.
Opłata czynszu, wynajęcie trenerów, chcąc mieć klub z prawdziwego zdarzenia - trzeba grać w lidze, co również generuje koszty wyjazdów.

Ale wracając do twojego pytania
1. Trenowanie szachistów w mniejszych grupach, by bardziej skupić się na jednostkach
2. Zapewnienie gry w ligach szachowych
3. Organizacja wspólnych wyjazdów w ferie i wakacje - to bardzo pomaga - ekipa staję się bardziej rodzinna- co zawsze dobrze wpływa na zacieśnianie relacji. Piłkarze-trampkarze - działają tak od lat - bo przynosi to efekty
4. Organizacja turniejów wewnętrznych - rywalizacja zawsze pomaga w rozwoju
5. Możliwość dodatkowych indywidualnych treningów - dla najlepszych (i oczywiście chętnych)
6. Biblioteczka szachowa - tak by dzieciaki mogły korzystać w razie potrzeby
7. Organizowanie wyjazdów na turnieje szachowe - U nas działa tak MDK Bytom i efekty u dzieciaków po dwóch latach są na prawdę imponujące - zazdroszcze im - chce się trenerowi, chce się dzieciakom - trener ma dobry kontakt z rodzicami, którzy ufają trenerowi - to są bardzo zdrowe relacje - przynoszące wymierne efekty

Moim zdaniem to najważniejsze punkty - ale chętnie poczytam opinie innych
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez chlebik » 20 gru 2017, 09:47

Ja bym dodał sensowną i działającą stronę internetową lub Facebook. Nie jest to może sine qua non, ale w dzisiejszych czasach nie tylko sprawia to wrażenie, że klubowi zależy na promocji i poinformowaniu opinii publicznej, że istnieje i co robi, ale też służy do pokazania tego, że klub działa aktywnie (ligi/turnieje/treningi), a nie jest tylko miejscem do blitza dla juniorów.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez piotr909 » 20 gru 2017, 16:24

Liga szachowa, jeśli ktoś np jezdzi na takie partie to zawodnicy powinni dostawać jakieś stypendium w ramach tej ligi i to powinien płacić klub albo związek szachowy. Bo większość zawodników nie zarabia na szachach :).
piotr909

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: peter1990
Playchess: biker90

Postprzez dczerw » 20 gru 2017, 18:01

hajdzik napisał(a):problemem są, były i pewnie będą pieniądze
to nie jest tak, że ci co zakładają kluby nie znają się na rzeczy.
Tyle, że finansowo pewnie słabo i dlatego wiele z ich marzeń nie może być spełniona

Są kluby, które dostają dotacje z UM, są takie które mają sponsorów, ale w większości prowadzone są kluby, które żyją głównie ze składek członkowskich - co niestety nie pozwala na rozwinięcie skrzydeł

Trzeba wynająć lokal, nie rzadko z dużym remontem. Wyposażyć salkę - co jest ogromnym kosztem - ławki, krzesła, tablica demonstracyjna, szachy,przydałby się projektor do prowadzenia zajęć - tak więc na początek musimy się liczyć z dużymi wydatkami.
Te tzw comiesięczne wydatki - też pewnie do małych nie należą.
Opłata czynszu, wynajęcie trenerów, chcąc mieć klub z prawdziwego zdarzenia - trzeba grać w lidze, co również generuje koszty wyjazdów.

Ale wracając do twojego pytania
1. Trenowanie szachistów w mniejszych grupach, by bardziej skupić się na jednostkach
2. Zapewnienie gry w ligach szachowych
3. Organizacja wspólnych wyjazdów w ferie i wakacje - to bardzo pomaga - ekipa staję się bardziej rodzinna- co zawsze dobrze wpływa na zacieśnianie relacji. Piłkarze-trampkarze - działają tak od lat - bo przynosi to efekty
4. Organizacja turniejów wewnętrznych - rywalizacja zawsze pomaga w rozwoju
5. Możliwość dodatkowych indywidualnych treningów - dla najlepszych (i oczywiście chętnych)
6. Biblioteczka szachowa - tak by dzieciaki mogły korzystać w razie potrzeby
7. Organizowanie wyjazdów na turnieje szachowe - U nas działa tak MDK Bytom i efekty u dzieciaków po dwóch latach są na prawdę imponujące - zazdroszcze im - chce się trenerowi, chce się dzieciakom - trener ma dobry kontakt z rodzicami, którzy ufają trenerowi - to są bardzo zdrowe relacje - przynoszące wymierne efekty

Moim zdaniem to najważniejsze punkty - ale chętnie poczytam opinie innych

Dzięki za solidną wypowiedź, ale większość pomysłów miałem już zapisaną ;)
dczerw

Postprzez dczerw » 20 gru 2017, 18:01

chlebik napisał(a):Ja bym dodał sensowną i działającą stronę internetową lub Facebook. Nie jest to może sine qua non, ale w dzisiejszych czasach nie tylko sprawia to wrażenie, że klubowi zależy na promocji i poinformowaniu opinii publicznej, że istnieje i co robi, ale też służy do pokazania tego, że klub działa aktywnie (ligi/turnieje/treningi), a nie jest tylko miejscem do blitza dla juniorów.

Bez tego w XXI wieku ani rusz!
dczerw

Postprzez kolokwium » 20 gru 2017, 18:28

piotr909 napisał(a):Liga szachowa, jeśli ktoś np jezdzi na takie partie to zawodnicy powinni dostawać jakieś stypendium w ramach tej ligi i to powinien płacić klub albo związek szachowy. Bo większość zawodników nie zarabia na szachach :).

Zawodnicy mają zarabiać na szachach? Jak są dobrzy, bardzo dobrzy, to czemu nie. Przecież arcymistrzowi się należy. Ale żeby zostać arcymistrzem najpierw należy zainwestować.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 21 gru 2017, 00:43

kolokwium - gdybyś interesował się nieco sportem, a nie tylko filozofią i ortografią to wiedziałbyś, że nawet młodzież grająca w piłkarskich klasach okręgowych dostaje jakieś pieniądze - marne bo marne - ale dostają.
Jak ja za młodu trenowałem - to też dostawaliśmy - i nazywaliśmy to w żargonie "klubowe kieszonkowe".

Wiadomo, że im szczebelek wyższy - to i kwoty większe. Kluby też miały swoje wizje wypłat. Jedne płaciły tylko za wygrane, inne za wygrane i remisy - to już było w gestii zarządu.

U nas są takie paradoksy, że nawet jeśli jest wyjątkowy zdolny młody zawodnik to nie ma wsparcia klubowego.
Od mojej koleżanki córa miała zagwarantowane miejsce w mistrzostwach europy juniorek - jak dobrze pamiętam - (to było jakiś czas temu- więc mogłem coś przekręcić). Niestety klub nie miał pieniędzy - więc rodzice musieli sami się zatroszczyć o kase, lub olać sprawę.
Tak więc nawet jeśli są wyróżniający juniorzy to i tak mają pod górkę - gdzie takeij sytuacji na pewno nie spotkasz w innych sportach - przynajmniej ja nie słyszałem
hajdzik

Postprzez dczerw » 21 gru 2017, 08:45

Muszę przyznać, że podoba mi się sytuacja w czeskiej lidze - zawodnicy dostają "zapłatę" za partie. Nie są to ogromne kwoty - rzędu 30-50zł. Ale "lepszy rydz niż nic" :)

Zapraszam do czytania artykułu i dzielenia się przemyśleniami:
http://www.dawidszachuje.pl/co-kazdy-kl ... nien-miec/
dczerw

Postprzez hajdzik » 21 gru 2017, 08:52

niby oczywista oczywistość, a jednak sporo klubów o kilku rzeczach zapomina :0
warto poczytać
hajdzik

Postprzez rutra » 21 gru 2017, 13:51

Nie mam za bardzo porównania, bo od 6 lat gram w jednym klubie. Nigdy nie miałem jakiś specjalnych szkoleń, gdy chodziłem na kółko szachowe to ograniczało się do gry partii P’15 i kilka razy rozwiązywaliśmy zadania typu mat w 2. Mieliśmy czasem wyjazdy na turnieje i gramy w lidze.

Czego brakuje:

1. Drużyna po raz pierwszy w historii awansowała do III ligi. Na rundy codziennie dojeżdżaliśmy samochodem (50km w jedną stronę). Było to uciążliwe i męczące, szczególnie po długiej, wyczepującej partii. Wieczorem przyjechałem do domu, rano trzeba było jechać na partie.

2. Drużyna po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi juniorów i nie pojechała na II ligę.

Nie mam pretensji i rozumiem, że to są koszty, ale jeśli klub ma jakoś funkcjonować i aby zawodnicy nie odchodzili to moim zdaniem podstawą powinno być, że zawodnicy mają zapewnione noclegi i wyżywienie (III liga, II liga juniorów). W przeciwnym przypadku zostaje garstka osób, które chcą sobie pograć od czasu do czasu.

PS. Fanpage na Facebooku to podstawa w dzisiejszych czasach.
rutra

Podziękował : 1622 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez dczerw » 21 gru 2017, 14:48

rutra napisał(a):Nie mam za bardzo porównania, bo od 6 lat gram w jednym klubie. Nigdy nie miałem jakiś specjalnych szkoleń, gdy chodziłem na kółko szachowe to ograniczało się do gry partii P’15 i kilka razy rozwiązywaliśmy zadania typu mat w 2. Mieliśmy czasem wyjazdy na turnieje i gramy w lidze.

Czego brakuje:

1. Drużyna po raz pierwszy w historii awansowała do III ligi. Na rundy codziennie dojeżdżaliśmy samochodem (50km w jedną stronę). Było to uciążliwe i męczące, szczególnie po długiej, wyczepującej partii. Wieczorem przyjechałem do domu, rano trzeba było jechać na partie.

2. Drużyna po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi juniorów i nie pojechała na II ligę.

Nie mam pretensji i rozumiem, że to są koszty, ale jeśli klub ma jakoś funkcjonować i aby zawodnicy nie odchodzili to moim zdaniem podstawą powinno być, że zawodnicy mają zapewnione noclegi i wyżywienie (III liga, II liga juniorów). W przeciwnym przypadku zostaje garstka osób, które chcą sobie pograć od czasu do czasu.

PS. Fanpage na Facebooku to podstawa w dzisiejszych czasach.

Niezagranie drugiej ligi to klęska jeżeli chodzi o pedagogiczne podejście klubu do wychowanków...
dczerw

Postprzez chlebik » 21 gru 2017, 16:06

dczerw napisał(a):Bez tego w XXI wieku ani rusz!

rutra napisał(a):PS. Fanpage na Facebooku to podstawa w dzisiejszych czasach.

Czego niestety kluby nie wiedzą, a przekonałem się o tym próbując znaleźć info o takowych w mojej bliskiej okolicy. W większości nieaktualizowane od kilku lat strony, w większości ich brak. Jeśli zaś nawet są to w CR ani grama linku do nich - email to już jest osiągnięcie - albo i totalnie zero pozycjonowania w Goglu. Wiem, że wygląda to na wydumany problem (zwłaszcza przy innych 'codzienych' zmartwieniach w klubach), ale też z drugiej strony - jak cię widzą tak cię piszą.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Następna strona

Powrót do Ogólne