zagadka puzzle i szachownica

Moderator: redjok

zagadka puzzle i szachownica

Postprzez falafel » 14 gru 2017, 00:30

Witam,

w internecie jakiś czas temu pojawiła się zagadka, w której głównym motywem jest szachownica (7x9) i figury czarnego skoczka i białego gońca (a może to hetman?). Rozwiązanie tej zagadki (a wcześniej rozwiązanie zagadki szachownicy) daje dostęp do klucza prywatnego adresu, na którym znajduje się 5 BTC (ok. 300k PLN na ten moment). Rysunek jest przedstawiony tutaj:

https://venturebeat.com/wp-content/uplo ... &strip=all

Chciałbym się tutaj skupić na samej grze/partii/rozgrywce tamże przedstawionej.

Moim pierwszym skojarzeniem była zdecydowanie partia Birds vs Blackburne:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1028107

z uwagi na:

1) Nazwiska graczy Bird i Blackburne - Ptak i Feniks (płomienie)
2) Bird opening - klasyczne rozpoczęcie Bird’a (klucz na obrazku symbolizujący otwarcie partii)
3) W partii tej mamy do czynienia z biciem gońca przez konia (8.xf2) i wydaje mi się, że jest to przełomowy moment partii, gdyż następuje po nim odsłonięcie króla.
4) Przewrócony goniec należy do Bird’a (rysunek ptaka na gońcu), w partii Bird gra białymi i przegrywa - symbol przewróconego gońca, Blackburne gra czarnymi
5) W partii jest 17 ruchów każdego zawodnika - tyle samo ile liści na obrazku (liść najmniejsza składowa partii) - jest to bardzo szybka partia jak na ten poziom rozgrywek.
6) Partia jest ważna i rozpoznawalna, bo nosi nazwę: "Bird Without a Nest" - co koresponduje z obrazkiem siedzącego gołębia bez gniazda
7) Blackburne uwielbiał grać na związanie zwane “gambitem szylinga Blackbourne'a”: https://pl.wikibooks.org/wiki/Szachy/Związanie

Kilka rzeczy mi do tej koncepcji nie pasuje, mianowicie na rysunku w ciele feniksa widać prześwietlony obszar szachownicy i podstawę gońca - sugerujące atak rentgenowski lub odwrotne związanie (to to samo?) - no i przede wszystkim rozmiar szachownicy (7x9) bardziej przypomina Yari Shogi niż klasyczne szachy. Czy w ww. partii mamy do czynienia z atakiem rentgenowskim, szpilą albo związaniem - zwłaszcza skojarzonych z figurą białego gońca?

Yari Shogi również zawierają figury gońca i skoczka. Dodatkowo, inne shogi zawierają figury feniksa i gołębia/turkawki. Zagadka z całą pewnością jest nietrywialna.

Zapraszam do zabawy.
falafel
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13 gru 2017, 23:50
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gościREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe