Ile trzeba spać przed turniejem?

Moderator: redjok

Ile trzeba spać przed turniejem?

Postprzez amber » 03 cze 2013, 19:03

Witam. Mam 15 lat.

Chciałbym zagrać dobrze na turnieju szachów szybkich i pytanie:

Ile potrzeba minimum spać, żebym dobrze myślał? 9h,10h? czy więcej?

I jeszcze drugie pytanie: słyszałem kiedyś, że podczas turnieju szachów klasycznych nawet wskazane jest, aby się uczyć czegoś innego lub się zająć skutecznie czymś innym, aby nie przychodził stres. Czy można się czegos uczyć do szkoły w czasie turnieju?

Dzięki za wszystkie mądre odpowiedzi.

Pozdrawiam.
amber

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1978
kurnik.pl: amberman

Re: Ile trzeba spać przed turniejem?

Postprzez thinkerteacher » 03 cze 2013, 19:15

Oto odpowiedzi:

1) należy spać dokładnie tyle, abyś czuł się wypoczęty (nie mniej niż 6, nie więcej niż 8-9 efektywnego snu). Warto położyć się spać nie później niż o połnocy. Jeśli będziesz spał więcej niż 8-9 godzin (zakładając, że wcześniej nie zarywałeś nocek), to będziesz rozespany. Lepiej pospać 7,5-8, potem zimny prysznic, następnie krótka ciepła (ale nie gorąca) kąpiel i powolne wejście w rytm dnia.

2) Co pomaga? Przede wszystkim zajęcie się czymś innym niż szachy - jak najbardziej jest wskazane. Bardzo dobrze jest jednak, aby w tym czasie uprawiać jakiś sport lub aktywność fizyczną (bieganie, rowerek, siłownia, basen, piłka nożna, tenis, itd.), aby ten stres jak najlepiej odreagować ("zrzucić"). Dlatego jeśli będziesz się czegoś (trudnego, wymagającego dużego wysiłku) uczył w czasie turnieju, to może dojść do sytuacji, że po 5-6 rundzie będziesz tak wypompowany, że w ostatnich 3-4 zagrasz "na pół gwizdka".
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8985 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 03 cze 2013, 19:36

Ja kiedyś poszedłem spać o 2 a wstałem o 8 i dobrze mi się grało, jednak nie tak dawno gdy późno (2-3) poszedłem spać to mnie głowa bolała z niewyspania. Jak musisz wstać o 8 to tak najlepiej przed 24 położyć się spać, a jak nie możesz zasnąć to licz baran..yy to znaczy warianty :D
rutra

Podziękował : 1697 razy
Otrzymał podziękowań: 2174 razy
Ranking: 1584

Postprzez zwariowany_mszak » 03 cze 2013, 19:46

Nie zastanawiałem się nigdy jak długo, z pewnością nie można za dużo, żeby nie chodzić rozespanym cały dzień, ale w trybie dwie rundy klasycznych godz. 9 i 16 to wyśmienicie mi pomagała drzemka w przerwie między rundami :)
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 373 razy
Otrzymał podziękowań: 792 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez kolokwium » 03 cze 2013, 19:55

thinkerteacher napisał(a):Przede wszystkim zajęcie się czymś innym niż szachy - jak najbardziej jest wskazane. Bardzo dobrze jest jednak, aby w tym czasie uprawiać jakiś sport lub aktywność fizyczną (bieganie, rowerek, siłownia, basen, piłka nożna, tenis, itd.), aby ten stres jak najlepiej odreagować ("zrzucić").
Ale nie przesadzać i odpocząć przynajmniej na pół godziny przed partią (zależy od wydolności organizmu). Do szachów też jest potrzebna energia.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2309 razy
Otrzymał podziękowań: 2465 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez brelo » 04 cze 2013, 00:16

Gdy grałem swoje najlepsze turnieje to spałem zwykle 8-9h.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez thinkerteacher » 05 cze 2013, 11:39

aicha napisał(a):Dziwne pytanie....spać możesz ile chcesz a przede wszystkim ile potrzebuje Twój organizm:)

Niekoniecznie: śpiąc tyle ile chce, a nie tyle ile potrzebuje jego organizm (do maksymalnie efektywnego funkcjonowania) - może potem chodzić jakby coś strzelił (albo jeszcze nie zdążył strzelić) ;) :lol2:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez Kaczmar » 05 cze 2013, 16:48

Ja kiedyś całą nockę nie spałem bo dzieciaki mi chorowały i następnego dnia uzyskałem 1z7. Poprzegrywałem z ludźmi z którymi raczej wygrywam. Tak więc sen ma znaczenie.
Kaczmar

Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 332 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 05 cze 2013, 18:08

To ja dodam od siebie, że kiedyś nie spałem KAŻDEJ nocki w czasie turnieju i zająłem ostatnie miejsce. Normalnie na 50-60 osób byłby 30-35. Sen ma OGROMNE znaczenie - zwłaszcza jak katujemy się pracą po 14-16-18 godzin dziennie.
thinkerteacher

Postprzez majkaaa9 » 09 lip 2013, 17:53

Ze snem jest różnie - każdy ma inne potrzeby. Ostrzegam jednak, żebyś nie próbował spać na zapas - nadmierna dawka snu ma równie niekorzystne działanie co jego niedobór.
majkaaa9

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Zenek » 10 lip 2013, 20:29

Zdarzało mi się grywać w turniejach po nieprzespanej nocy i nie zauważyłem jakichś negatywnych skutków w postaci gorszej koncentracji czy słabszych wyników. To akurat były szachy szybkie, w klasycznych mogłoby być trudniej.
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Postprzez thinkerteacher » 11 lip 2013, 13:30

@Hejka
Możesz wskazać tych, którzy MUSZĄ spać po 10 godzin? (zakładam, że nie są to osoby, które mają nietypowe choroby lub zaburzenia, które powodują rozregulowanie organizmu).

@Zenek
Grałem wielokrotnie po nieprzespanej nocy. Jednak w 90% przypadków wyniki były o co najmniej 15-30% niższe niż gdy w noc poprzedzająca turniej spałem przynajmniej 6-7 godzin.
thinkerteacher

Postprzez Tomeo » 11 lip 2013, 23:04

Osobiście uważam, że sen ma ogromne znaczenie. Nawet gdy powiedzmy po 5 czy 6 godzinach snu uważamy że jesteśmy wyspani to jesteśmy w błędzie. My ( na zewnątrz ) tak się czujemy ale tak na prawdę nasz organizm nie wypoczął tak jak powinien. Oczywiście zbyt duża dawka snu tez nie jest dobra. Nie możemy robić tak, że wstaniemy pół godziny przed rundą bo przy szachownicy będziemy cały czas tylko ziewali i szukali wygodnego posłania :D
Ja na ostatnim turnieju spałem do 8 godzin, co bardzo się sprawdzało. Partia była o 15:00 więc był czas jeszcze na pogranie w piłkę. Zauważyłem, że pomaga mi gdy na przed partią lub w czasie partii zjem coś słodkiego ( baton czy coś podobnego ). Wtedy wzrasta energia i lepiej się myśli ;)
Tomeo

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1636
kurnik.pl: fernando55

Postprzez Master306 » 22 lip 2013, 17:47

Sen ma bardzo duże znaczenie. Ma ogromny wpływ na koncentrację i samopoczucie następnego dnia. Połóż się w miarę wcześnie aby spać co najmniej 8-9 godzin.
Master xD
Master306

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Emigrant » 21 wrz 2013, 03:17

Anand przed partia ucina sobie dluzsza drzemke.
"Lepiej miec zly plan, niz nie miec zadnego" José Raúl Capablanca.
Emigrant

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Ranking: 1651

Następna strona

Powrót do Ogólne