Jaką kupić szachownicę?

Moderator: redjok

Re: Jaką kupić szachownicę?

Postprzez Novice » 29 wrz 2017, 22:12

Titrant napisał(a):Interesuję się zakupem takiej kieszonkowej szachownicy.

Chciałem taką kupić, ale poczytałem różne opinie i wygląda na to, że nie warto.
Zawiasy są bardzo delikatne i łatwo pękają, a cała konstrukcja jest taka, że nie da się złożyć szachownicy jeżeli bierki są poza polami wyjściowymi. Pozostałe pola podczas zamykania stykają się i nie ma miejsca na figury. Widać to zresztą na zdjęciu.
Novice

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 29 wrz 2017, 23:20

Kieszonkową szachownicę do gry ze znajomymi w pierwszej ławce na lekcji geografii kupowałem w kiosku, ale trochę małe te figury były. Natomiast w dzisiejszych czasach wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie - na iOS Stockfish, na Androida DroidFish.
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Postprzez Kaczmar » 01 paź 2017, 22:00

Rozumiem cię rutra i właściwie się z tobą zgadzam. Ale jeżeli tak jak ja jestem programistą i przez 8h a czasami dłużej siedzę przy kompie i tworzę aplikacje to po pracy mam ochotę usiąść do szachów bez jakiegokolwiek ekranu i dotknąć normalnych szachów a nie ich elektronicznych odpowiedników. Tak samo jak wolę zwykłą mechaniczną kostkę rubika a nie aplikację "kostka rubika". Zwykłą papierową książkę/gazetę a nie w formacie pdf.
Kaczmar

Podziękował : 228 razy
Otrzymał podziękowań: 301 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Titrant » 04 paź 2017, 22:52

rutra napisał(a):Natomiast w dzisiejszych czasach wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie - na iOS Stockfish, na Androida DroidFish.

Taka kieszonkowa szachownica ma kilka plusów: nie potrzebuje prądu, nie trzeba jej ładować, nie męczy oczu. Wolę materiałowe szachy. Minusem jest to, że nie można do niej podłączyć silnika.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy
Ranking: 1000

Postprzez Banksy » 05 mar 2018, 04:52

Odgrzeję tego kotleta. :-)

Dalej leczę zdrowie i pykam sobie rekreacyjnie na lichess. Jest jednak lepiej, moje warunki pod każdym względem się poprawiają. Przeszedłem się jako osoba towarzysząca do pewnego stowarzyszenia i okazało się, że mogą być osoby chętne do gry, miejsce będziemy mieć nawet zapewnione. I to motywuje mnie do działania.

Teraz przejdźmy do rzeczy. Chciałem kupić coś do komfortowego grania (i trenowania) w domu i czegoś na wyjście. Skupiony byłem na komputerze, ale stęskniłem się za fizycznymi doznaniami z gry. Stwierdziłem, że zegara nie muszę kupować, ten w aplikacji lichess działa bardzo sprawnie i jeśli za dużo nie wymagać to będzie robił robotę. Pomyślę o jakimś fizycznym kiedy będę więcej grać na żywo.

Zestaw do gry na żywo nie jest moim priorytetem. Mogę zawsze zabrać szachy rozkładane które mam. Nie są ani zbyt wygodne, ani zbyt ładne, ale spełniają swoje zadanie. Jeśli będzie jednak niska cenowo opcja to chciałbym grać na czymś co nie jest "miniaturowe" i nie fruwa na lewo i prawo. Jeśli zestaw do domu będzie mnie zbyt wiele kosztował to może się wstrzymam z zestawem na wyjście, przynajmniej na jakiś czas.

Myślałem o brązowo-żółtej tekturze plus np. stauntony (obie te rzeczy w rozmiarze 6, choć może być też 5 jak na turniejach) Taki zestaw byłby pewnie optymalny pod względem komfortu samej gry. Tylko raz, że to już konkretny pieniądz 65zł (+ przesyłka jeśli kupować oddzielnie). Trochę żal jak przy noszeniu by się zniszczyło albo pogubiło. Jak się będzie cieplej robić to jakoś nie widzę wyjść z zestawem na powietrze, wtedy sztuczne tworzywo, by się chyba bardziej sprawdziło.

Jeśli o tym już mówimy. Najtańsza opcja jaką znalazłem (i rzuciła mi się w oczy). To figury 6stki za 20zł i szachownica winylowa gruba też 6stka za ok. 15zł. Sęk w tym, że nie miałem z tym kontaktu i budzi to moje wątpliwości. Przy szachownicy kolor i kontrast. Zielonej nie mogłem znaleźć, niebieska może kuć w oczy, a brązowa też ma chyba spory kontrast i ogólnie mało ciekawy kolor... Macie z tym jakieś doświadczenia, jakie są wasze odczucia, nada się? Jeśli o figury chodzi sam pomysł plastikowych wydaje się ciekawy, szczególnie w tej cenie, obawiam się jednak, że mogą być za lekkie, a wersja dociążona to kolejna podwyżka ceny i przy przy braku dostępności zamawianie z innego sklepu i znów opłata za przesyłkę... Są też plastikowe na wypasie, ale to już droższe niż drewniane, więc trochę mija się z celem? Hehe wiem, że dużo dumam. Tak już mam, nie wiem, czy któraś opcja będzie dobra, czy sobie po prostu odpuścić temat.

Przechodząc do zestawu do domu. Szukałem czegoś całkiem taniego, ale się w którymś momencie zacząłem zastanawiać, że skoro kupuję na lata, będą one zdobić mój dom, tworzyć miłą atmosferę gdy kogoś zaproszę i może kiedyś, będzie miał je kto po mnie odziedziczyć... :-P to może lepiej kupić coś już odpowiedniejszego, a nie po taniości. Przy czym nie chodzi o żadne szachy dekoracyjne, bo takie już sobie wykluczyłem.

Po taniości to deska z mahoniu 6 za 65zł + stauntony 6 (ewentualnie z pudełkiem). Co daje łączny wynik. 120zł-145zł. Przypomniała mi się rozmowa na forum o DGT bez elektroniki i je można mieć z kompletem figur za 450zł lub samą deskę za 250zł. Jednak czy jest sens bulić za prestiż i ewentualnie lepsze szczegóły wykończenia (lub odcień)? W Polsce deskę - orzech robioną na wzór tej DGT mieć można za 100zł, a figury to są chyba identyczne germana za 130zł. Razem to daje 230zł-255zł(z pudełkiem). No i te 2,5 stówy jak za przyjemność korzystania z szachów to nie jest aż tak dużo w pewciwiństwie do prawie 5, gdzie można te pieniądze wydać na trenera, książki czy kursy. Nawet jeśli codziennie nie będę z nimi siedział to chyba warto. Jak można zauważyć, każdy stopień w górę podwaja cenę, a gra będzie ta sama, odmienne jedynie doznania estetyczne.

Ostatnia kwestia odnosi się do sklepu. http://sklep.caissa.pl/index.php?route=common/home bo pod jego kątem dokonuje tych analiz. A spotkałem się tutaj na forum nieprzychylne głosy co do niego. Chyba i tak przed złożeniem zamówienia spróbuję się skontaktować.

Mogę dodać, że na początku moich poszukiwań wpadł mi w oko jeszcze taki komplet:
http://sklep.caissa.pl/szachy/szachy-pr ... &order=ASC
wydaje mi się, że jest nie głupi i mógłby okazać się praktyczny. Choć kolory ciemne i trochę kontrastowe, ale wygląd gustowny. Byłem na niego nastawiony, choć potem stwierdziłem, że prosta deska, albo wyjdzie taniej albo będzie lepiej się prezentować, wiec trochę zwątpiłem.

Podpowiedzcie coś w sprawie tych dwóch kompletów. :) Dzięki ;)
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
FICS: Banksy

Postprzez majsza » 05 mar 2018, 12:54

Jeżeli chodzi o zestaw do przenoszenia, to myślę, że dobrym wyborem byłaby biało-brązowa szachownica winylowa.
Na niej figury drewniane lub plastikowe. Wieczorem wrzucę zdjęcia jak to fizycznie wygląda.

Teraz napiszę, że winylowa szachownica mieści się w standardowym plecaku. Chwilę czasu trzeba poświęcić na odwijanie rogów w drugą stronę, gdy taka szachownica jest długo zwinięta (pomęczyć trzeba się z 2-3 minuty). :D Dla mnie kontrast takiej szachownicy jest milszy dla oka niż biało-zielonej. Pasują też do niej drewniane zestawy -popularne w Polsce Stautony- (co nie można powiedzieć tej z zielonymi polami.

Na biało-brązowych szachownicach grają też Rosjanie na turniejach. Na zdjęciach z niemieckich turniejów też takie widuję. (piszę o zauważonych winylach i składanych z tworzywa)

Poza tym można do takiej szachownicy kupić tubę na pasku.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy
FICS: majsza

Postprzez Banksy » 05 mar 2018, 14:39

Dzięki. Zdjęcie się przyda, choć mimo, że zielony mi się podoba, to doszedłem do takiego samego wniosku.

Jaką masz wielkość tej szachownicy?

Mam wątpliwości co do tych figur germanów, chodzi o ich wielkość. Przy DGT z polem 55mm podana jest dla bierek wysokość 95mm natomiast germany mają 90mm. Gdzie zdobyć w dobrej cenie odpowiednie figury?
Banksy

Postprzez Novice » 05 mar 2018, 15:17

Zobacz jeszcze na Allegro zestaw "Zestaw szachów DGT Grey + Trainer Fritz 12" - ok. 40 zł z wysyłką. Bierki z tworzywa, ale całkiem przyzwoicie wykonane i obciążone.
Novice

Postprzez adse » 05 mar 2018, 19:57

Przede wszystkim: czy możesz przed zakupem zobaczyć konkretnie co kupisz, wziąć do ręki? Jeżeli oglądasz tylko obrazki w necie - to wszelkie porównania szachownic i figur w stylu "figury DGT jak german staunton" są niemiarodajne. Nie wiesz co naprawdę dostaniesz i jak to naprawdę wygląda. Sam widziałem to przy szachownicach polskiej produkcji - niby ten sam mahoń, a raz blady, raz za ciemny, albo jeszcze inny. Nie zawsze wygląda to tak jak to, co mi się podoba na zdjęciach.

Banksy napisał(a):Mam wątpliwości co do tych figur germanów, chodzi o ich wielkość. Przy DGT z polem 55mm podana jest dla bierek wysokość 95mm natomiast germany mają 90mm.
Germany też są 95 mm czyli 3,75 cala, to jest wymiarowy odpowiednik "profesjonalnych DGT" do szachownicy z polem 55 mm.
Oprócz germanów nieźle wyglądają french i classic lub american - tu akurat niezła cena 130 zł za 3,75 calowe:
https://zegaryszachowe.pl/pl/p/KLASYCZNE-Akacja-Bukszpan-3%2C75-cala/684

Czy ktoś wie, czy ten bukszpan to jest to samo co do niedawna palisander? Czy może z Indii zaczynają przyjeżdżać do nas tańsze wersje indyjskich figurek?
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 505 razy

Postprzez Novice » 05 mar 2018, 21:22

Bukszpan to bierki białe, a palisander - brązowe. Polskie bierki są z białego drewna i ciemne są bejcowane.
Novice

Postprzez majsza » 05 mar 2018, 21:23

Jeden z przedmówców miał rację. Najlepiej zobaczyć na własne oczy.

Ale i tak posyłam foto.

Oczywiście poruszam tu wątek "szachów przenośnych"

Obrazek

Obrazek

Jeżeli chodzi o figury, to wystąpiły te:
http://www.szachowo.pl/images/Foto%20sz ... 6bc5ce.JPG

http://www.szachowo.pl/images/Foto%20sz ... c48800.jpg

Drewniane to stautony piątki za ok. 60 zł

Plastiki to szóstki za ok. 30 zł (nie obciążone, ale nawet ciężkawe)

Szachownica winylowa, pola 55mm x 55mm za ok. 20 zł
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy
FICS: majsza

Postprzez hajdzik » 05 mar 2018, 21:34

zobacz jeszcze tutaj
sprzedawca daje dobre rabaty, jest z nim dobry kontakt i dużo osób chwali sobie u niego zakupy

http://www.szachowo.pl/

firma sunrise

ja kupowalem sporo sprzętu do klubu szachowego i na nagrody

PS> zieloną sobie odpuść :)
Najmniej męczące dla oka na dłuższe granie jest zółto - brązowa - a stautony plastikowe wystarczą
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez adse » 05 mar 2018, 21:38

Novice napisał(a):Bukszpan to bierki białe, a palisander - brązowe. Polskie bierki są z białego drewna i ciemne są bejcowane.

https://zegaryszachowe.pl/pl/p/KLASYCZNE-Akacja-Bukszpan-3%2C75-cala/684
Obrazek

W opisie jest bukszpan i akacja. Coś pewnie pomieszane, ale może ktoś zaryzykuje i kupi.

A tak w ogóle w necie wykształcił się dziwny zwyczaj umieszczania w opisach zdjęć podobnych, katalogowych, poglądowych, zamiast zdjęć faktycznie sprzedawanego towaru. W efekcie jak oglądam w sklepie przykładowo szachowo.pl zdjęcia figur różnych rozmiarów, to zawsze widzę jedno i to samo zdjęcie.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 505 razy

Postprzez Novice » 05 mar 2018, 21:54

W opisie jest bukszpan i akacja. Coś pewnie pomieszane, ale może ktoś zaryzykuje i kupi.

To jest bukszpan i palisander (palisander,to nie jest gatunek drewna, tylko ogólne określenie egzotycznego drewna o ciemnej barwie).
Poza tym w opisie jest podane, że to figury French, a wzór skoczka i gońca wskazuje, że to wzór American.
Mam podobne i są bardzo porządnie wykonane, ale trzeba się liczyć, że różne partie produkcyjne mogą mieć różną jakość.

Na zdjęciu można porównać, ten wzór z polskimi Stauntonami "Węgiel" i figurami DGT, o których wcześniej pisałem.

szach.jpg
Novice

Postprzez Banksy » 06 mar 2018, 00:34

Dzieki za zdjęcia i rady.

W kwestii szachów do domu, właśnie zdaje sobie sprawę, że to trochę ruletka, dlatego podchodzę ostrożnie.
Inspiruję się zestawem, który się pojawia na turniejach jak np. na tym filmiku. https://m.youtube.com/watch?v=D8sT0BIIRMw Jakoś tak całość sprawia przyjemne wrażenie pod każdym względem, stosunkiem wielkości, kształtem i kolorami. Jeśli chodzi o te ostatnie, to mam świadomosć, że może mi wyjść co innego, ale to już konsekwencja danej produkcji i ceny. Dlatego nie wymagam identyczności, tylko tego by dalej dobrze to wyglądało. Taki piaskowo-żółty bialego koloru, i lekka tekstura na brązie czarnego koloru, Szachownica z łagodnymi kolarami, które nie sprawią ponurego wrażenia. Deskę staunton exclusive ma tylko ten pierwszy sklep? Wolałbym kupic w któryms polecanym przez was sklepie. Mógłbym też kupić oryginalną od DGT, lecz tu też ze zdjeć nie wydedukuje jaki to kolor, a cena jest znacznie wyższa.

Przy drugim zestawie nie ma złego rozwiązania. Ten DGT grey jest niezły i tani. Bralem go pod uwagę. Z drugiej strony ciągnie do większych pól i drewna. A jeszcze fazę załapałem by kupić większe figury 6 lub nawet 7 :-D Boję się że kupię 3 zestawy xD Co nie byloby w sumie takie głupię jesli do gry będę wciągał kolejne osoby w moim mieście.

AKTUALIZACJA.

Na razie zamówiłem DGT greya. Jego stosunek ceny do użyteczności wygrał. Karton imituje drewno i jak się domyślam może być łagodniejszy dla oka, 5cm pole szachownicy i solidne bierki, a do tego fritz, kurs i dostep do witryny. Wszystko to za niecałe 40zł z przesyłką. Nie to, żeby mi moje obecne szachy przeszkadzały, ale zwiększenie skali napewno wpłynie na plus. No i mam już co zabrać gdy dojdzie do spotkania. :)

Korci mnie by wziąć szachownice 6+ z polem 6,4 cm. Znalazlem też okazje na figury, które sie nadadzą, ale z zakupem poczekam, aż dostanę zdjecia. Co o tym myślicie? Z jednej strony mogą być za duże co będzie utrudniać grę. Z drugiej strony jakiś urok w tym jest. Myślę, że mogę zakupić jeszcze jeden komplet z vinylem, to wtedy miałbym 3 zestawy w różnych rozmiarach. 1 na wyjście, 2 na wyjście, gdy pierwszego nie będę mógł zabrać, lub gdy będzie potrzeba większej ilości kompletów. Oraz wtedy gdy okaże się najwygodniejszy, nie za duży nie za mały. Trzeci to dla własnej przyjemności, nacieszenia wzroku podczas treningów, a także jako element pokazowy przy partyjce z gościem. :) Może też jako element ozdobny pokoju. Wymyślę jakąś półeczkę dla tego zestawu niech robi za figurki i obraz gdy nie jest używany :-P

Tak więc jak wszystko się ułoży i nie wypersfadujecie mi tych pomysłów, to jedynkę i dwójkę mam załatwioną. Przy dwójce za deskę będzie robił vinyl. Figurami z pierwszego zestawu chyba mógłbym grać bo to odplwiednik nr.5 jak mi sie wydaje. Tylko trochę taka bida. :lol2: Tutaj mam 3 pomysły, albo zwykłe 6stki dociążone, albo 6stki lub 7mki exclusive - nie wiem czy jest sens inwestowac w obciążenie przy nich bo ceny robią się pokaźne. W pierwszym przypadku 57zł, a w drugim chyba 69. Zato można kupić już drewniane, albo pomyslec o lepszych plastikach DGT. Niby im lepsze dociążenie tym lepiej, ale exclusivy mi się podobają a przy 7demce mogłyby jednoczesnie pasować do zestawu domowego jako alternatywa (lub na przeczekanie).Chciałbym myślec minimalistycznie,a le do szachów mam słabość ;)
Banksy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne