Jaką kupić szachownicę?

Moderator: redjok

Re: Jaką kupić szachownicę?

Postprzez Banksy » 05 mar 2018, 23:34

Dzieki za zdjęcia i rady.

W kwestii szachów do domu, właśnie zdaje sobie sprawę, że to trochę ruletka, dlatego podchodzę ostrożnie.
Inspiruję się zestawem, który się pojawia na turniejach jak np. na tym filmiku. https://m.youtube.com/watch?v=D8sT0BIIRMw Jakoś tak całość sprawia przyjemne wrażenie pod każdym względem, stosunkiem wielkości, kształtem i kolorami. Jeśli chodzi o te ostatnie, to mam świadomosć, że może mi wyjść co innego, ale to już konsekwencja danej produkcji i ceny. Dlatego nie wymagam identyczności, tylko tego by dalej dobrze to wyglądało. Taki piaskowo-żółty bialego koloru, i lekka tekstura na brązie czarnego koloru, Szachownica z łagodnymi kolarami, które nie sprawią ponurego wrażenia. Deskę staunton exclusive ma tylko ten pierwszy sklep? Wolałbym kupic w któryms polecanym przez was sklepie. Mógłbym też kupić oryginalną od DGT, lecz tu też ze zdjeć nie wydedukuje jaki to kolor, a cena jest znacznie wyższa.

Przy drugim zestawie nie ma złego rozwiązania. Ten DGT grey jest niezły i tani. Bralem go pod uwagę. Z drugiej strony ciągnie do większych pól i drewna. A jeszcze fazę załapałem by kupić większe figury 6 lub nawet 7 :-D Boję się że kupię 3 zestawy xD Co nie byloby w sumie takie głupię jesli do gry będę wciągał kolejne osoby w moim mieście.

AKTUALIZACJA.

Na razie zamówiłem DGT greya. Jego stosunek ceny do użyteczności wygrał. Karton imituje drewno i jak się domyślam może być łagodniejszy dla oka, 5cm pole szachownicy i solidne bierki, a do tego fritz, kurs i dostep do witryny. Wszystko to za niecałe 40zł z przesyłką. Nie to, żeby mi moje obecne szachy przeszkadzały, ale zwiększenie skali napewno wpłynie na plus. No i mam już co zabrać gdy dojdzie do spotkania. :)

Korci mnie by wziąć szachownice 6+ z polem 6,4 cm. Znalazlem też okazje na figury, które sie nadadzą, ale z zakupem poczekam, aż dostanę zdjecia. Co o tym myślicie? Z jednej strony mogą być za duże co będzie utrudniać grę. Z drugiej strony jakiś urok w tym jest. Myślę, że mogę zakupić jeszcze jeden komplet z vinylem, to wtedy miałbym 3 zestawy w różnych rozmiarach. 1 na wyjście, 2 na wyjście, gdy pierwszego nie będę mógł zabrać, lub gdy będzie potrzeba większej ilości kompletów. Oraz wtedy gdy okaże się najwygodniejszy, nie za duży nie za mały. Trzeci to dla własnej przyjemności, nacieszenia wzroku podczas treningów, a także jako element pokazowy przy partyjce z gościem. :) Może też jako element ozdobny pokoju. Wymyślę jakąś półeczkę dla tego zestawu niech robi za figurki i obraz gdy nie jest używany :-P

Tak więc jak wszystko się ułoży i nie wypersfadujecie mi tych pomysłów, to jedynkę i dwójkę mam załatwioną. Przy dwójce za deskę będzie robił vinyl. Figurami z pierwszego zestawu chyba mógłbym grać bo to odplwiednik nr.5 jak mi sie wydaje. Tylko trochę taka bida. :lol2: Tutaj mam 3 pomysły, albo zwykłe 6stki dociążone, albo 6stki lub 7mki exclusive - nie wiem czy jest sens inwestowac w obciążenie przy nich bo ceny robią się pokaźne. W pierwszym przypadku 57zł, a w drugim chyba 69. Zato można kupić już drewniane, albo pomyslec o lepszych plastikach DGT. Niby im lepsze dociążenie tym lepiej, ale exclusivy mi się podobają a przy 7demce mogłyby jednoczesnie pasować do zestawu domowego jako alternatywa (lub na przeczekanie).Chciałbym myślec minimalistycznie,a le do szachów mam słabość ;)
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez adse » 06 mar 2018, 18:44

Próbuję wyperswadować;) Ze zdjęcia "porównawczego" od Novice z poprzedniej strony wynika, że na szachownicy z polem 50 mm dobrze siedzą tylko stauntony nr 5 od Węgla. Zarówno plastiki od DGT, a tym bardziej Amerykany (nie wiem czy 3,5 czy 3,75 calowe) mają trochę za ciasno na tej szachownicy. Tylko plastikowe pionki są niewspółmiernie małe do reszty figur i dlatego pasują równie dobrze do szachownicy jak te od Węgla.
Oczywiście cena tych plastików jest taka, że nie ma co żałować, nic się nie zmarnuje za tak małe pieniądze.

Druga sprawa - winylowa szachownica. Do plastików i grania na świeżym powietrzu się taki winyl od biedy nada, ale do drewna minimum matowa tektura, żółto-brązowa składana na pół. Jest znacznie przyjemniejsza wizualnie i organoleptycznie, nie ma tendencji do zwijania rogów, jest też niewiele mniej mobilna, bo przecież tego winyla też w kulkę się nie składa.

Co do wielkości - jeżeli kusi większy zestaw niż standard DGT spotykany na turniejach - to ten większy powinien być rozważany jako drugi zestaw dla zbytków, a nie jako podstawowy domowy. W domu duży zestaw podstawowy powinien być możliwie zbliżony do turniejowego DGT, w szczególności wymiarami, czyli mieć wysokość króla 95 mm (3,75 cala) i pole szachownicy 55 mm. Wygląd szachów niekoniecznie german, byle staunton i drewno. Na przykład mi niezbyt podchodzi wielka łeb german-gońca, z drugiej strony jeśli kiedyś się zdecyduję na oryginalny zestaw DGT to nie będę marudził na tego gońca;)
I podsumowując - każdy ma swój gust i każdy sam decyduje czego chce:)

Poniżej cytuję zdjęcie porównawcze od Novice (od lewej: American indyjski, Węgiel nr 5, DGT-plastik)

Obrazek
adse

Podziękował : 61 razy
Otrzymał podziękowań: 401 razy

Postprzez Novice » 06 mar 2018, 19:04

Poniżej cytuję zdjęcie porównawcze od Novice

To jeszcze dla uzupełnienia wymiary figur z tego zdjęcia
(ale American występują w kilku wersjach, więc lepiej przed kupnem upewnić się jaka jest średnica króla).

wymiary.jpg
wymiary.jpg (26.87 KiB) Przeglądane 1410 razy
Novice

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez Banksy » 08 mar 2018, 03:28

Super, że mi pomagacie. :) Choć jeszcze mam do przedyskutowania pewne kwestie. Wczoraj pisałem dość dłuższą wypowiedź na tablecie, ale zamknęła mi się zakładka i nie miałem już czasu i siły na ponowne pisanie. Za chwilę jadę po plastikowy zestaw DGT, a jak wrócę i go obadam to napiszę coś więcej.

Ok pobawiłem się już chwilę nowym zestawem. Wrażenia pozytywne. Figury solidne nie latają. Jeśli chodzi o proporcje to na tą szachownicę może delikatnie za grube, ale teraz nie boję się wrzucić ich na większe pola na winylu, przez co zakup kolejnych plastików trochę mija się z celem. Zresztą ja lubię efekt "przysadzistych" figur, te węgla momentami wydają mi się za chude.

W porównaniu do tego z czego musiałbym korzystać i tak już jest b.dobrze. :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek

Wyczytałem, że dobre proporcje powierzchni spodu króla do pola to od 75-78% do 85%.

obrazek

Spotkałem się też z inną metodą by ustalić czy bierki pasują do szachownicy. Trzeba ustawić króla i królową na sąsiadujących po skosie polach i się przekonać czy goniec jest wstanie się prześlizgnąć między nimi. Nawet jeśli dzieje się to na styk to podobno jest już ok.

obrazek

Chyba mnie odwiedliście od zakupu większych od standardu, nie jest to praktyczne, a dobre i komfortowe wrażenia da już coś a'la 55/58mm. Jednak jakby mimo wszystko szykował się do zakupu to co powiecie o takim połączeniu?

obrazek

Plus

obrazek

Od razu takie pytanie, które dotyczy w sumie każdego zestawu figur. Czy takie różne odcienie koloru figur w jednym komplecie to coś normalnego i trzeba takie coś zaakceptować. Zdjęcie jest oryginalne i dotyczy potencjalnego nabytku. Widać, że jedna wieża jest jaśniejsza, tak samo król jest jaśniejszy, konie czarne też się trochę wyróżniają, a niektóre pionki są trochę ciemniejsze. Czy kupując figury w ciemno da się czegoś takiego uniknąć? Co myślicie o tym komplecie? Wielkość króla to 11cm.
Banksy

Postprzez adse » 08 mar 2018, 18:24

Postaw swoje plastiki na winylu z polem 55 mm, a przekonasz się, że figury pasują super, jedynie pionki będą za małe. Do króla 11 cm nie mam pojęcia jaka szachownica, jeszcze takiej dużej nie widziałem, a zdjęcie szachownicy pokazałeś ładne, tylko raczej wymiary są istotniejsze. Mój gust woli dobrze wykonane szachownice mahoniowe, chociaż orzech na zdjęciu też wygląda nieźle. W ogóle widzę brak konsekwencji - najpierw zwracasz uwagę, że węgiel wygląda "za chudo" (mi też tak się wydaje), a zaraz potem chcesz się pchać w 11-centymetrowe "tyczki";) Co do odcieni - niestety albo oglądać na żywo, albo wypytać i zaufać najbardziej chwalonym na forum sprzedawcom. Ja nie uniknąłem, i mam to samo a nawet gorzej, bo na tym zdjęciu wszystkiego nie widać, a na żywo tak. Cóż, ponoć ręczna robota w Indiach.

Swoją drogą ciekawe - może ktoś ma często styczność z oryginalnymi turniejowymi DGT, i wie czy tam też są takie różnice w wykonaniu?
adse

Podziękował : 61 razy
Otrzymał podziękowań: 401 razy

Postprzez Banksy » 08 mar 2018, 18:55

To jest wymiar 6+ o polu z bokiem 64mm, czyli 6mm dłuższym od niektórych 6stek. :D

Chodzi o planszę do konkretnie tych figur co są na zdjęciu. Będą "tyczkami", ale z wyglądu są dla mnie ok, a głównie liczą się dla mnie proporcje. Jeśli daruję sobie te figury, to rezygnuje też z rozmiaru 6+.

Taki zestaw byłby dla mnie najlepszy:
obrazek
(choć widziałem zestawy niby w tych samych kolorach, a ciekawsze w barwie, ciężko powiedzieć tylko na ile to kwestia światła jest i obiektywu, a na ile samego zestawu)

Tylko płacić za to prawie 5stów... to nie jest wielka kwota i może stosunkowo nawet nie duża, ale skoro za 1/3 ceny można mieć coś takiego:

obrazek

To wtedy zaczynam mieć dylemat.

Swoją drogą ciekawe - może ktoś ma często styczność z oryginalnymi turniejowymi DGT, i wie czy tam też są takie różnice w wykonaniu?

Też mnie to ciekawi. I powiem szczerze, że jak oglądam sobie zdjęcia na necie to w dużej liczbie zestawów są jakieś defekty związane z odcieniem, a na tych szachach od DGT się nie dopatrzyłem (no i kolory i wykonanie wypada zawsze ciekawie).

Swoją drogą jest jeden sklep sprzedający DGT nieelektroniczne - ale nie wiem czy jest on pewny? Na allegro ktoś też sprzedaje komplet, ale tutaj z kolei mam wątpliwości co do oryginalności zestawu. Wiem, że na alibabie można zamówić sobie takie deski i figury biorąc w hurcie.
Banksy

Postprzez Novice » 10 mar 2018, 22:02

w dużej liczbie zestawów są jakieś defekty związane z odcieniem

To zależy od jakości zestawu. Ale trzeba też pamiętać, że drewno jest surowcem naturalnym i pewne różnice faktury i koloru zawsze wystąpią.
Na zdjęciach katalogowych nie ma co się opierać, bo często są mocno retuszowane albo jest to grafika komputerowa. Lepiej napisz, żeby przysłali zdjęcia konkretnego zestawu, który mają na sprzedaż.
Novice

Postprzez Dejzarn » 10 mar 2018, 23:19

Banksy, czy na białej wieży tych plastików jest napis DGT? I jeszcze: czy dostałeś faktycznie płytę do zestawu?
Dejzarn

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Banksy » 11 mar 2018, 00:57

@Novice masz rację, mniej więcej tak miałem postąpić.

@Dejzarn Z tego co pamiętam jest tam napis. Jutro sprawdzę. Dostałem płytę na opakowaniu której są dwa kody i jeszcze jeden kod na karteczce do czegoś do nauki dla Dzieci.

Z innych szczegółów, które mogą się wydać komuś istotne. To wydaje mi się, że są to zestawy nie koniecznie oem, a outletowe. Dostałem szachy w pudełku, ale otwartym od innego zestawu. Na figurach można się dopatrzyć niedoskonałości, szczególnie jeden skoczek był porysowany. Szachownica ma też jakieś drobne nierówności. Wszystkie te rzeczy mogą coś sugerować, jednak nie wpływają one moim zdaniem na pozytywny odbiór zestawu, szczególnie patrząc na cenę. Bo jeśli kupując wersję box i płacąc te 85zł spotkałbym się z czymś takim to może miałbym jakiś drobne pretensje. Żałuje tylko, że nie mogłem od razu zamówić winylu, by móc je postawić na jakiejś większej planszy. A za przesyłkę nie ce mi się dopłacać.

Jeśli chodzi o zakup szachów. To stwierdziłem, że nie ma co się bawić w półśrodki i kupię chyba zestaw DGT non electronic. I zrobię tak jak jak Novice zasugerował, czyli najpierw poproszę o zdjęcia. Ale to jeszcze nie teraz. Taki wydatek muszę sobie zaplanować. Kupiłbym na teraz jakąś zwykłą ładną deskę i stauntony (najlepiej chyba z wyższym numerkiem) od węgla, po prostu aby mieć kontakt z drewnem i ze standardem turniejowym. Tylko tutaj też nie mogę się zdecydować i będę pisać do sklepów by dowiedzieć się co i jak.

AKTUALIZACJA:

Jest napis DGT na wieżach. :) W dodatku Chess Trainer code, Fritz 12 code + 100 dni dostępu premium do playchess.com
Banksy

Postprzez Dejzarn » 12 mar 2018, 16:33

Dzięki za informacje :)
Dejzarn

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Banksy » 20 mar 2018, 15:25

Kupiłem szachownice. :-)

obrazek

Ma pewne wady kosmetyczne i momentami wydaje się trochę wyblakła (nie wiem jak by było z innymi deskami, może to powszechny efekt), ale to wszystko to drobnostka, za 32zł nie ma co oczekiwać, a i tak jest super.

Tylko okazała się trochę niezgodna z opisem. Spodziewałem się pola 50mm... a ona ma pole 55mm... Ogólnie to miłe zaskoczenie, lecz za nim przyszła zamówiłem stauntony 5 i to w dodatku te najcieńsze, aby nie było tłoczno na szachownicy, a okazuje się, że mogłem celować nawet w 6stki. No nic... najwyżej pójdą do tekturowej szachownicy DGT. Też powinno ładnie wyglądać.

A tak się prezentuje z plastikowymi figurami.

obrazek

Muszę przyznać, że nie jest to DGT nonelectonic, ale efekt jest całkiem przyjemny. :)

No i już raczej winylu nie będę kupował, bo duże pola już mam. :)
Banksy

Postprzez Banksy » 20 mar 2018, 18:26

kolokwium napisał(a):DUŻE POLA to są pod szachownicą :)

he he. Tak, plus za spostrzegawczość. Tylko na takich sobie nie pogram. :-P
Banksy

Postprzez Novice » 20 mar 2018, 19:19

A czarny król i hetman nie są czasem zamienione miejscami :lol2: ?
Novice

Postprzez Banksy » 20 mar 2018, 20:10

Novice napisał(a):A czarny król i hetman nie są czasem zamienione miejscami :lol2: ?

Tak :)
Banksy

Postprzez stryk » 21 mar 2018, 19:25

a propos szach, to chciałbym sobie kupić takie :
https://www.youtube.com/watch?v=qQ0GzYa ... e=youtu.be
przy małych dzieciach w domu nieocenione
stryk