Analiza na chess.com

Moderator: redjok

Analiza na chess.com

Postprzez okon66113 » 12 sty 2018, 18:10

Witam dopiero zaczynam przygodę z szachami i potrzebował bym paru rad .
Gram za pośrednictwem strony chess.com i mam problem ze zrozumieniem analizy komputerowej partii którą ta strona oferuje .
Po załadowaniu analizy mojej ostatniej partii na prawym marginesie widnieją następujące pozycje:

https://zapodaj.net/6c23cf66b1e03.png.html

Czy ktoś może dokładnie wyjaśnić co one oznaczają

kolumna siła
wiersz doskonale ( ruchy najlepsze ??)
wiersz dobrze ( oznacza ruchy poprawne)
wiersz niedokładność ( ????nie wiem )
wiersz błąd (?) ( nie wiem , domyślam się że błędy ale jakiego kalibru czy rodzaju ??)
wiersz pomyłka (??) ( czym się różni pomyłka od błędu ??)
wiersz wymuszony ( czym są wymuszenia ???)
wiersz najlepszy ruch ( tu wartość jest procentowa nie wiem jak ją rozumieć ????) w partii byłem dużo lepszy a różnica między
mną a przeciwnikiem była bardzo mała ja miałem 20,7% a przeciwnik miał 18,5%

wiersz Śr róznica ( nie rozumiem ??? przeciwnik mial 4,60 ja 4,24 ?? co to oznacza)

Jak bardzo jako początkujący gracz moge polegać na takiej analizie ????? I tym co sugeruje komputer jako alternatywne lepsze ruchy ???

Dla przykładu debiut wyglądał tak :

[FEN "rnbqkbnr/ppp1pppp/8/3p4/4P3/2N5/PPPP1PPP/R1BQKBNR w - - 0 1"]

System zamiast grać skoczka sc3( botak zrobiłem ) sugerował zabranie piona d5 co jeszcze moge zrozumiec .
Ale potem jako następny najlepszy ruch dla czarnych pokazał c6 zamiast hd5??? totalenie tego nie rozumiem stąd moje wątpliwości co do poprawności analizy ??
okon66113

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Analiza na chess.com

Postprzez tommy » 12 sty 2018, 21:58

Mogę pospekulować:
Program oblicza wartość pozycji dla "najlepszego" możliwego posunięcia na X np. 2.3
Jeśli twoje posunięcie ma wartość z przedziału np. X-0.2 do X, czyli z 2.1 do 2.3, to jest doskonałe
Jeśli twoje posunięcie ma wartość z przedziału np. X-0.4 do X-.0.2, czyli z 1.9 do 2.1, to jest dobre
itd ...
Dla darmowego użytkownika chess.com analiza jest krótka i niezbyt dokładna.

Średnia różnica Y znaczy, że w każdym posunięciu tracisz średnio Y materiału do najlepszego posunięcia.
W tym konkretnie przypadku w każdym posunięciu obydwie strony tracą średnio prawie wieżę do najlepszego posunięcia. (wieża ma wartość 5)

Myślę, że na lichess jest lepsza analiza.
tommy

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2000

Postprzez okon66113 » 13 sty 2018, 04:54

hmm mógł byś trochę prościej wyjaśnić czym jest średnia różnica ??? "Tracisz y materiału.." to znaczy że im większa wartość liczbowa tym bardziej moje ruchy były niepoprawne ???
okon66113

Postprzez Daniel » 13 sty 2018, 11:13

Bicie w drugim ruchu dlatego, bo po Twoim posunięciu 2. Sc3 czarne mogą zagrać 2... d4 i zagarnąć przestrzeń. Z kolei czarne wybrać mogły 2... c6 zamiast 2....Hd5, żeby zyskać czas - owszem, zostają bez pionka, ale ich figury mają wolną drogę. Coś za coś ;) generalnie radziłbym coś dla początkujących z literatury, filmiki szkoleniowe z Youtube, a do analizy możesz np. ściągnąć darmowego Stockfisha i po ruchach, których nie rozumiesz, a które sugeruje komputer, od razu sprawdzać o co chodzi w tej idei i jak program gra dalej.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Postprzez Mattix » 13 sty 2018, 15:21

okon66113 napisał(a):System zamiast grać skoczka sc3( botak zrobiłem ) sugerował zabranie piona d5 co jeszcze moge zrozumiec .
Ale potem jako następny najlepszy ruch dla czarnych pokazał c6 zamiast hd5??? totalenie tego nie rozumiem stąd moje wątpliwości co do poprawności analizy ??

Wczesne wyprowadzenie hetmana w obronie skandynawskiej (2... Hxd5) nie jest wskazane dla czarnych.
Mattix

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez tommy » 13 sty 2018, 18:21

okon66113 napisał(a):"Tracisz y materiału.." to znaczy że im większa wartość liczbowa tym bardziej moje ruchy były niepoprawne ???

Dokładnie :)

np.grasz 1.e4 d5 2. Hg4

Pierwszy ruch będzie idealny wg kompa, czyli masz różnicę 0 między twoim posunięciem a najlepszym posunięciem wg kompa
W drugim posunięciu podstawiasz hetmana, czyli masz różnicę około 9 między twoim posunięciem a najlepszym posunięciem wg kompa
(hetman ma wartość 9)

średnia różnica po 2 posunięciach wynosi więc 9/2=4.5

Nie za dobrze, ale na początku tak już jest.
tommy

Postprzez okon66113 » 13 sty 2018, 22:02

podstawiasz oznacza ze wystawiam go pod bicie :)???? wasz język jest mocno "hermetyczny" :) już rozumiem czyli najgorszy ruch może mieć maksymalną wartość najcenniejszej bierki znajdującej się na stole czyli w tym wypadku 9 ??
okon66113

Postprzez tommy » 13 sty 2018, 22:53

okon66113 napisał(a):podstawiasz oznacza ze wystawiam go pod bicie :)???? wasz język jest mocno "hermetyczny"

Tak

okon66113 napisał(a):już rozumiem czyli najgorszy ruch może mieć maksymalną wartość najcenniejszej bierki znajdującej się na stole czyli w tym wypadku 9 ??

Nie
- możesz podstawić mata
- jednym ruchem możesz doprowadzić, że w następnych kilku posunięciach przy najlepszej grze przeciwnika tracisz np. hetmana i wieżę.

Ocena pozycji bierze pod uwagę możliwe kontynuacje na ileś ruchów do przodu, nie tylko dodaje punkty za materiał na bieżącej pozycji.
tommy

Postprzez okon66113 » 14 sty 2018, 06:21

ok wszystko jasne wielkie dzięki
okon66113

Powrót do Ogólne