BLOG SzachyPoGodzinach

Moderator: redjok

BLOG SzachyPoGodzinach

Postprzez wtd851 » 18 paź 2017, 21:55

Drodzy Forumowicze,
zapraszam na mojego bloga https://szachypogodzinach.wordpress.com/.

Piszę o mojej przygodzie z szachami, głównie o własnych doświadczeniach z pola bitwy. Od razu uprzedzam, że nie jest to blog szkoleniowy, ale bardziej zapis moich doświadczeń z królewską grą. Małe sukcesy, porażki, przemyślenia, garść grafomanii i tym podobne.

Poza tym SPG to miejsce przeznaczone głównie dla osób takich jak ja, czyli bez szans na regularne treningi (bo rodzina, praca, korki na mieście, zaćmienia księżyca i tym podobne historie), ale z wielką pasją do gry.

Teraz moja prośba do Was - jeśli macie jakieś spostrzeżenia, uwagi, konstruktywno-krytyczne porady to będę wdzięczny za podzielenie się nimi. Jeśli macie ochotę nawet coś napisać na SPG to również zapraszam do kontaktu priv. Jestem otwarty na różne formy współpracy - oczywiście nie komercyjnej, bo ten blog to dla mnie forma utrwalenia wiedzy i sposób na podzielenie się ze światem frajdą z szachowych zmagań.

Dla socjo-maniaków podaję adres FB https://www.facebook.com/szachypogodzinach/

Pozdrawiam, wtd851
wtd851

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 0

Re: BLOG SzachyPoGodzinach

Postprzez dczerw » 19 paź 2017, 11:22

Zawsze da się znaleźć czas na trening :P
dczerw

Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Ranking: 2149

Postprzez wtd851 » 28 paź 2017, 17:30

Dawid, też tak myślałem do pewnego momentu ;) ale warto próbować
wtd851

Postprzez dczerw » 30 paź 2017, 08:12

Wstań wcześniej, połóż się później i gotowe :)
dczerw

Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Ranking: 2149

Postprzez Banksy » 30 paź 2017, 22:30

Podoba mi się Twoje podejście Dawid. Takiej energetyki jak Twoja trzeba się od Ciebie uczyć. :) Niestety, nie każdy ma ją na starcie, a wyrobienie sobie takiego podejścia wymaga hm.. mądrości? wyrobionej dyscypliny? lub dobrego zbiegu okoliczności.

Zgadzam się trochę z tym filmem, który mówi o prostej prawdzie na podstawie prostej historii jak z nierobienia nic przechodzi się do życia w którym wypełnia się jakieś zadania składające się na satysfakcjonujące życie.

Muszą się spotkać warunki.

1. Silny powód "dlaczego?". (przeważnie są nimi kwestie egzystencjalne i tożsamościowe).
2. Skupienie na jednym (jednej aktywności dopóki nie nabierzemy nawyków).
3. Opieranie się pokusom & zewnętrznym presjom. Planowanie/technika 'jeśli... to..."

Wynika trochę z tego tak, że by dobrze można było rozwijać się w tej profesji jako tej jednej aktywności, to reszta żywota powinna być w miarę poukładana, a nie u każdego tak jest... i wcześniej trzeba załatwić inne kwestie zanim dojdzie się do szachów (jako dodatku).

Z drugiej jednak strony. Jeśli już znajdziemy ten mocny powód, to może łatwiej byłoby to pogodzić z innymi aktywnościami.
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
FICS: Banksy

Postprzez wtd851 » 03 lis 2017, 13:59

hmm, może ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów byłby w stanie podpowiedzieć plan treningowy dla ludzi z małą ilością wolnego czasu? Myślę, że to byłoby bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich chcących trenować regularnie, ale w warunkach niedoczasu.

aktualnie działam jak poniżej:
- 1 dzień taktyka + kilka stron z książki
- 2 dzień - taktyka + 1 partia treningowa
(i tak naprzemiennie)
- w niedzielę: sesja poranna: taktyka + partia rankingowa; sesja popołudniowa taktyka + analiza/debiuty

czy to jest skuteczne? jeszcze nie wiem, ale dam znać :)
wtd851

Postprzez kolokwium » 03 lis 2017, 16:28

Nawiązując do pierwszego postu tematu. Masz czy nie masz czasu?

wtd851 napisał(a):Poza tym SPG to miejsce przeznaczone głównie dla osób takich jak ja, czyli bez szans na regularne treningi (bo rodzina, praca, korki na mieście, zaćmienia księżyca i tym podobne historie), ale z wielką pasją do gry.
wtd851 napisał(a):aktualnie działam jak poniżej:
- 1 dzień taktyka + kilka stron z książki
- 2 dzień - taktyka + 1 partia treningowa
(i tak naprzemiennie)
- w niedzielę: sesja poranna: taktyka + partia rankingowa; sesja popołudniowa taktyka + analiza/debiuty
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez wtd851 » 07 lis 2017, 13:28

nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi - zależy od dnia i okresu, np. w pracy.
staram się optymalizować to co jest dostępne i stąd moja prośba z poprzedniego posta.
wtd851

Postprzez chlebik » 07 lis 2017, 17:07

IMHO powinienes zaczac od tzw. 'piguły' - coś co robisz codziennie choćby kometa wpadla Ci do salonu ;) Na tym etapie najsensowniej by to byla taktyka - np. 15-30 minut dziennie. Od tego zaczynasz. C O D Z I E N N I E. Wyrabiasz nawyk to raz, a dwa - 15 minut x 30 dni to juz pewnie mozesz sobie sam policzyc, ale zbiera sie tego troche.

Jak sie okazuje, ze masz wiecej czasu to juz pewnie pytanie - ile wiecej? Bo jak godzine-dwie to moim zdaniem najlepiej zagrac cos dluzszego - P30? Jak jednak troche mniej (albo nie bardzo jest sens grac - jestes zmeczony/ktos moze przerywac trening) to moze elementarne koncowki? W sensie zapoznawanie sie z pojedycznymi pozycjami + granie ich przeciw silnikowi.

Skad taka propozycja? Patrzac po sobie kiedy mam przerwe w treningu bo buduje dom i kalendarz ustalony wieczorem nastepnego dnia o 6 rano juz moze byc przemielony z gory na dol i z boku do tylu najsensowniej robic jest cos, co przynosi efekty, ale nie wymaga 'posiadowki', albo 'ciaglosci' (czyli np. caly jeden rozdzial z jakiejs ksiazki), bo istnieje spora szansa, ze dzis zrobie stron 10, potem przerwa tydzien i co ja pamietam po tym tygodniu? Ano niewiele. Czyli najlepiej robic cos co w jednostce czasu przynosi najlepsze efekty, a zgodzmy sie - przy poziomie do sensownej II kategorii taktyka i znajomosc podstawowych koncowek jest jedna z najbardziej istotnych rzeczy.

Oczywiscie to rada tylko z mojego doswiadczenia i jak ja reaguje na brak regularnosci w treningu - u innych moze to wygladac zupelnie inaczej.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez wtd851 » 08 lis 2017, 21:28

dzięki, myślę, że to bardzo rozsądne podejście i zamierzam tak zrobić
wiele razy spotkałem się już z opiniami, że na początku warto/trzeba poświęcić dużo czasu na taktykę. z końcówkami też zauważyłem różnicę - w wakacje poświęciłem kilka dni na podstawowe zapoznanie się z tematem i faktycznie zauważyłem poprawę gry w końcówkach.

oczywiście granie przy dużym zmęczeniu faktycznie mija się z celem, choć czasem ma swoje uroki ;)

pzdr
wtd851

Postprzez wtd851 » 11 lis 2017, 15:42

dziś o sztucznej inteligencji, pamiętnym meczu Kasparov - Deep Blue i mistrzostwach Chess.com programów komputerowych, które startują od poniedziałku 13 listopada 2017

https://szachypogodzinach.wordpress.com ... tszachowa/

tekst w sam raz na pochmurny weekend :) pzdr
wtd851

Powrót do Strony szachowe