Internetowa Szkoła Szachowa - nowy kanał na youtube

Moderator: redjok

Re: Internetowa Szkoła Szachowa - nowy kanał na youtube

Postprzez Daniel » 20 lut 2018, 18:00

Na https://www.kanarkiewicz.pl/ w opcji "Pakiet Comfort" oraz "Pakiet VIP" jest dostępny zestaw 25 zadań za 25 złotych, czyli jedno szachowe zadanie za jedną złotówkę :P Z kolei na https://sklep.kanarkiewicz.pl/ na drugiej stronie jest promocja, ale wg opisu jej dostępność jest już na wyczerpaniu: 6 godzin za 2000 złotych zamiast 2400. są też jeszcze strony http://michalkanarkiewicz.pl/, http://nauczycielszachow.pl/, http://pierwszyruch.pl/, a także https://lekcjastrategii.pl/.

Za marketing i umiejętność sprzedawania swojej oferty ocena celująca :-P pytanie co z czystą szachową stroną tego wszystkiego, co pokazał filmik AuroraBorealis z porównaniem cen z arcymistrzami.
Daniel

Podziękował : 202 razy
Otrzymał podziękowań: 321 razy

Postprzez adse » 20 lut 2018, 18:46

Tu nie chodzi o żadne uczenie szachów, ani o popularyzację. To jest wyłącznie marketing, biznes, korzystanie ze zbadanych i znanych postaw i zachowań ludzkich. Szachy są tu tylko "nośnikiem", ostatnio bardzo modnym, więc wartym wypróbowania.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez hajdzik » 21 lut 2018, 09:10

Daniel nie ma się co łudzić, że od strony szachowej będzie dobrze.
Żeby na prawie 2000 uczniów nie trafiła się żadna perełka? gdzie u Aurory na 30 uczniów, aż 7 zdobyło medale mistrzostw polski juniorów.. wnioski wysuwają się same

Koleś jest nastawiony tylko i wyłącznie na zarobek - gdzie wszystko inne schodzi na dalszy plan.

A odnośnie hasła "że potrafi się cenić"...
W PZSZach - jak widać też jest pełno "Kanarkiewiczów" potrafiących się cenić - którzy ustalili, że bezklubowcy będą płacić haracze w kwocie 200zł, a opłaty klasyfikacyjno rankingowe - będą dwa razy większe.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 21 lut 2018, 10:16

PZSZACH to wydaje ponad 60 tys zl miesiecznie za pensje, chociaz pozytywnych rezultatow pracy nie widac (negatywne za to sa - coraz mniej klubow na prowincji).

hajdzik napisał(a):Żeby na prawie 2000 uczniów nie trafiła się żadna perełka?

Brak wyników przy tak ogromniej ilości szkolonych mówi sam za siebie. Ale zwrócę uwagę na jeszcze jeden fakt. Pan M.K napisał na moim fanpagu na fb, że tylko kilku z tych zawodników gra turniejowo. To jest dla mnie jakaś makabra, bo małe dzieci lubią wszelkie gry i sa bardzo kompetytywne. W przypadku innych szkolących grupowo trenerów pewnie około połowy ich podopiecznych gra raz na jakiś czas w turniejach. Jak widdać ktoś tu nie umie odpowiednio zainteresować dzieci, jeśli u niego statystyka wynosi nie kilkadziesiąt, a kilka procent.

To 2000 uczniów to typowa masówka i pewnie chodzi o szkolenie po 10 osób w grupie. Tak to można sobie nauczyć podstaw i sam uczę tak tylko 1 grupe (konkretnie to 4 niepełnosprawnych dzieci i robię to za free).
Chciałbym też zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz : Pan z ogłoszenia w wielu miejscach pisze o "profesjonalnym" treningu. Trening profesjonalny w np 10-osobowej grupie przedszkolaków? Albo nawet z 1 przedszkolakiem? Co "profesjonalnego" można przekazać przedszkolakowi?
Profesjonalny trening to jest u wymienionych w filmiku arcymistrzów, gdzie płaci się np 100 zł, ale za naprawdę głębokie szachowo rzeczy np rozwiązanie skomplikowanego problemu debiutowego w granym przez nas wariancie, znalezienie nowinki, ustalenie bardzo specjalistycznego repertuaru itd. Tam się zgłaszają ambitni zawodnicy, nie początkujący.

Rozbrajają mnie też teksty o "mistrzach życia", bo jeśli ktoś ma 2000 uczniów to nie jest ich w stanie nauczyć niczego poza podstawami. Ja jeszcze nie poznałem osoby, która nauczyła się podstaw i to ją jakoś niesamowicie rozwinęło. Fakt, że dziecko znajdzie mata w 1, albo forsownego w 2 nie znaczy, że zrobiło jakiś gigantycnzy intelektualny postęp. Dzieci nie są głupie, one są mądre, dociekliwe i twórcze. Takich rzeczy można je nauczyć w trymiga. Szachy dają coś do rozwoju na znacznie wyższym poziomie tzn. wtedy kiedy do gry wchodzi planowanie, ocenianie pozycji, skomplikownaa technika realizacji przewagi. Tego się nie nauczy w grupach przedszkolnych. Dla mnie to jest łapanie ludzi na hasło, że szachy rozwijają dzieci. Bo to jest bardzo lotne hasło. I tak - rozwijają!- ale nie na poziomie nauki ruchów figur czy matów w 1 i 2 ruchach. Stosunek ceny zajęć z - zaznaczam PODSTAW SZACHÓW - są tu komiczne. Jeśli ktoś chce wydawać np 500 zł miesięcznie na rozwój dziecka, to lepiej je zapisać na 2 kursy językowe niż zapłacić za 5 lekcji szachowych PODSTAW . I żeby nie było, to od razu piszę - nauka języka również rozwija logiczne myślenie np poprzez naukę grtamatyki, która jest związana z logiką języka.

Trzeba pokazać ludziom, że nie muszą być milionerami żeby zapisać dzieci na szachy. Zamiast np 100 zł/h mogą zapisać dziecko na podstawowe zajęcia a jak załapie bakcyla, to wysłać je do np koroba albo innego doświadczonego trenera. Będzie taniej a i pojawią się wyniki.

Niestety ludzie łapią się na marketing typu fanpage z ładnymi zdjęciami, wpisy o "profesjonalizmie" , "mistrzach zycia" i inny promocyjny słowotok samozwańczych "ekspertów"

Pozdrawiam
AuroraBorealis

Podziękował : 162 razy
Otrzymał podziękowań: 388 razy
Ranking: 2120

Postprzez hajdzik » 21 lut 2018, 10:54

kolejny skok na kase Kanarkiewicza na fb :)

zacytujmy:0

Spędź fantastyczne popołudnie z dzieckiem i naucz się grać w szachy!

Oh, wait! Czytasz ten post, nie masz mojej książki i chcesz nauczyć się grać w szachy

Z myślą o Tobie napisałem książkę Lekcja strategii. Jak rozwijać dzieci poprzez naukę gry w szachy- to praktyczny przewodnik po 64-polach szachownicy dla nauczycieli i rodziców i wszystkich osób dorosłych, którym zależy na rozwoju własnym i dzieci
hajdzik

Postprzez korob » 21 lut 2018, 11:44

To 2000 uczniów to typowa masówka i pewnie chodzi o szkolenie po 10 osób w grupie. Tak to można sobie nauczyć podstaw i sam uczę tak tylko 1 grupe (konkretnie to 4 niepełnosprawnych dzieci i robię to za free).

W przypadku innych szkolących grupowo trenerów pewnie około połowy ich podopiecznych gra raz na jakiś czas w turniejach.

Można skutecznie uczyć nie tylko 10-osobową grupę (taka malutka grupka to samograj) - co prawda nie przedszkolaków, tylko uczniów szkół podstawowych - ale również 50-60-osobową (30 przecież ma normalna klasa, więc umiejętność pracy z 30-osobową grupą jest wymaganiem podstawowym). Prowadziłem kilka takich 50-60 osobowych grup (od zera) i większość grała w turniejach i po rocznym szkoleniu (2 lekcje raz w tygodniu) około połowy zdobyło kategorie, w tym dużo kategorii IV, a nawet trafiały się kategorie III. U mnie rozgrywali na tych zajęciach tylko 1 partię na tydzień, a startowali i zdobywali te kategorie we wrocławskich turniejach, o których dostawali wydrukowane kartki. Swój internetowy podręcznik w latach 2005-2014 pisałem wyłącznie z myślą o swoich uczniach z takich licznych grup, by mogli powtórzyć zaprezentowany materiał i ewentualnie rozszerzyć swoją naukę poprzez obserwację dodatkowych partii lub rozwiązywanie dodatkowych zadań.
Z myślą o Tobie napisałem książkę Lekcja strategii. Jak rozwijać dzieci poprzez naukę gry w szachy- to praktyczny przewodnik po 64-polach szachownicy dla nauczycieli i rodziców i wszystkich osób dorosłych, którym zależy na rozwoju własnym i dzieci.

To jest naprawdę świetnie napisane! Ten Pan zna się na rzeczy!
Ale rzeczywiście, gdy spojrzy się na to z tej strony, co my tu teraz, to w domyśle zamiast "Tobie" podstawiamy słowo "Sobie". :D
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 183 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy
Ranking: 2119

Postprzez AuroraBorealis » 21 lut 2018, 12:29

Nie wierzę, że w 50 osobowej grupie można się czegoś nauczyć z prostego powodu - nie da się podejść do żadnego ucznia indywidualnie, bo nie starczy czasu . To jest mniej niż 1 minuta na zawodnika(zanim się rozbiorą i ustawią szachy też trochę czasu leci). Tak samo jest z językami. Poziom ich nauki jest jaki jest, bo są to za duże grupy. I dlatego postępy są nikłe i zajmują mnóstwo czasu. Ja na początku lat 90tych byłem częścią eksperymentu pod tytułem "rozszerzony niemiecki. Wrzucili nam po godzinie niemieckiego dziennie. Problemem była ilość uczniów - było nas w klasie 33,, bo to były roczniki wyżowe. Przez 8 - słownie OSIEM- lat podstawówki mieliśmy codziennie niemiecki i dzisiaj prawie nikt nie mówi w tym języku. 30 osób w grupie to rozgardiasz, chaos i brak możliwość zwrócenia przez nauczyciela uwagi na indywidualne problemy i potrzeby ucznia. Można się nauczyć witać i mówić, że się jest z Polski. Ale czy rzeczywiście o to chodzi? Czy tylko po to łądujemy setki milionów złotych w "edukację" językową?

Argument, że 30 osób to normalna klasa nie trafia do mnie. Między innymi przez takie duże klasy mamy żenująco niski poziom edukcacji. Najlepiej to widać po państwowej edukacji językowej i informatycznej. Większość ludzi nie potrafi w wordzie znalezc funkcji drukowania i nei odróżniają have od has, a przecież i informatyki i angielskiego uczyli się lata. Nie potrafią, bo było robione na "odwal się" i w za dużej grupie. Sektor prywatny działa tu lepiej, bo i grupy są mniejsze. Ja nie znam osoby, która nauczyła się dobrze języka obcego chodząc jedynie na państwowe lekcje. Prawie każdy uczył się w domu sam, albo dodatkowo płacił za prywatne szkoły językowe

10 osób w grupie specjalistycznej tzn takiej, gdzie każdy ma podobny poziom jest ok. Ale przy 10 przedszkolakach i zajęciach raz w tygodniu po 30 min to można te dzieci nauczyć tylko jak się ruszają figury i co to jest mat. Nie spowoduje to, że takie dziecko stanie się "mistrzem życia".
AuroraBorealis

Postprzez Nataniel998 » 21 lut 2018, 13:02

AuroraBorealis napisał(a):Argument, że 30 osób to normalna klasa nie trafia do mnie. Między innymi przez takie duże klasy mamy żenująco niski poziom edukcacji.

Poziom edukacji ogólnej w Polsce jest średni/dobry , nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że jest żenująco niski?
http://www.perspektywy.pl/portal/index. ... Itemid=119
https://www.wprost.pl/506324/Ogolnoswia ... ym-miejscu
http://wyborcza.pl/1,76842,17908687,Pol ... ingu_.html
W jaki sposób chcesz zrobić żeby nie było tak dużych klas ? Niektórzy proponują prywatyzacje systemu szkolnictwa co zapewne obniżyło by poziom edukacji ogólnej, ale zarazem podwyższyło wiedzę specjalistyczną.
AuroraBorealis napisał(a): Najlepiej to widać po państwowej edukacji językowej i informatycznej. Większość ludzi nie potrafi w wordzie znalezc funkcji drukowania i nei odróżniają have od has
Może wśród starszego pokolenia jest wielu ludzi którzy tego nie potrafi, ale wśród młodzieży każdy(może znajdzie się 1% który nie potrafi) to potrafi, więc szanujmy się.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy
Ranking: 1835

Postprzez Nataniel998 » 21 lut 2018, 13:18

hajdzik napisał(a):A odnośnie hasła "że potrafi się cenić"...
W PZSZach - jak widać też jest pełno "Kanarkiewiczów" potrafiących się cenić - którzy ustalili, że bezklubowcy będą płacić haracze w kwocie 200zł, a opłaty klasyfikacyjno rankingowe - będą dwa razy większe.

To jest zupełnie inna sytuacja. Michał Kanarkiewicz proponuje swoje usługi na wolnym rynku i ty jako konsument masz prawo wyśmiać/skrytykować/nie skorzystać z jego ofert , a nawet na wolnym rynku jeśli cię stać to masz prawo do skorzystania z nich :< .
Natomiast PZSZach ustawą nakazuje by ludzie należący do konkretnej grupy społecznej(bez klubowców) płacili dodatkowe pieniące nie dostając nic w zamian. Nawet jakby dostawali, to skąd PZSZach wie lepiej czego potrzeba bez klubowczą ? dla mnie to jest jawna dyskryminacja pewnej grupy przez PZSZach . Najbardziej mnie ciekawi jakie argumenty PZSZach używa.
Ja tam do niczego nie nawołuje ale chętnie bym zobaczył jak wywożą władzę PZSZach na taczkach.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy
Ranking: 1835

Postprzez korob » 21 lut 2018, 13:34

Nie wierzę, że w 50 osobowej grupie można się czegoś nauczyć z prostego powodu - nie da się podejść do żadnego ucznia indywidualnie, bo nie starczy czasu .

Nie wierzysz, a wiara w tym przypadku, to podstawa. Jak wiadomo, najważniejsza jest motywacja, jak najsilniejsza. Chęć to podstawa. Dla chcącego, nie ma nic trudnego. Uczniowie, gdy mają chęć, to mogę wprowadzić dość ostre wymagania, rygory i wtedy nikt nie przeszkadza i nie rozprasza uwagi innym. Żeby to osiągnąć sam muszę mieć charyzmę popartą technicznymi umiejętnościami (np. teatralny głos) i muszę potwierdzać swoją wiarygodność. Jak dopnie się taki system, to wszystko można!
Oczywiście, przyjemniej i skuteczniej pracuje się indywidualnie i wiadomo, tak jak każdy normalny, najbardziej to lubię, ale wiem, że systemem zajęć grupowych (2 godziny tygodniowo), bez zajęć indywidualnych, da się doprowadzić uczniów nawet do tytułu kandydata na mistrza (szczególnie w obecnych czasach jest to łatwiejsze, bo samodzielna praca ma na czym się opierać), ale jest to jednak dość trudne i oczywiście lepiej wspomagać to dodatkowymi zajęciami indywidualnymi.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 183 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy
Ranking: 2119

Postprzez AuroraBorealis » 21 lut 2018, 13:55

Nataniel998 napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Argument, że 30 osób to normalna klasa nie trafia do mnie. Między innymi przez takie duże klasy mamy żenująco niski poziom edukcacji.

Poziom edukacji ogólnej w Polsce jest średni/dobry , nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że jest żenująco niski?
http://www.perspektywy.pl/portal/index. ... Itemid=119
https://www.wprost.pl/506324/Ogolnoswia ... ym-miejscu
http://wyborcza.pl/1,76842,17908687,Pol ... ingu_.html
W jaki sposób chcesz zrobić żeby nie było tak dużych klas ? Niektórzy proponują prywatyzacje systemu szkolnictwa co zapewne obniżyło by poziom edukacji ogólnej, ale zarazem podwyższyło wiedzę specjalistyczną.
AuroraBorealis napisał(a): Najlepiej to widać po państwowej edukacji językowej i informatycznej. Większość ludzi nie potrafi w wordzie znalezc funkcji drukowania i nei odróżniają have od has
Może wśród starszego pokolenia jest wielu ludzi którzy tego nie potrafi, ale wśród młodzieży każdy(może znajdzie się 1% który nie potrafi) to potrafi, więc szanujmy się.

Na podstawie takiej, że jestem pracodawcą i przychodzą do mnie młodzi ludzie, którzy nie potrafią po angielsku sklecić 2 zdań a absolwenci techników informatycznych mają problem z prostymi algorytmami. Poziom edukacji w Polsce jest ŻENUJĄCO NISKI i wie to każdy, kto zatrudniał pracowników. Wymagania często mają ogromne, wiedzę w zasadzie żadną. Co do drukowania dokumentów w wordzie to jest to przykład z zeszłego tygodnia - siedziałem w bibliotece i po kolei 2 młode osoby nie potrafiły wydrukować dokumentu. To nie są odosobnione przypadki tylko reguła. Spotykam się z tym na codzień.

Mało tego z roku na rok jest coraz gorzej. Kolega prowadzi księgarnię i jeszcze 20 lat temu nawet uczeń zawodówki przychodził i wiedział jakich podręczników potrzebuje. Miał nr ISBN, Autora, wydawnictwo i rok wydania. Dzisiaj standardowo uczniaki ze szkół średnich pytają o "zieloną książkę do biologii". Ręce opadają. Jesteś młody i mało wiesz o tym jak działa edukacja w tym kraju, bo nie przyszło Ci jeszcze zatrudniać ludzi wyprodukowanych przez nasz system oświaty. Jest TRAGICZNIE SŁABO i mówię to na podstawie wieloletnich doświadczeń.

Nataniel998 napisał(a):W jaki sposób chcesz zrobić żeby nie było tak dużych klas ? Niektórzy proponują prywatyzacje systemu szkolnictwa co zapewne obniżyło by poziom edukacji ogólnej, ale zarazem podwyższyło wiedzę specjalistyczną.

Na przykład poprzez zwiększenie dofianansowania edukacji kosztem wyrzucenia Misiewiczów i innych partyjnych cwaniaków, którzy kosztują nas miliardy rocznie, a których praca nic nam nie przynosi. Edukacja jest kiepsko finansowana. Zwyczajnie się na niej oszczędza i efekty są jakie są - najzdolniejsi ida do sektora prywatnego, bo tam lepsza kasa. Np większość szolnych informatyków to odrzuty, które nie nadawały się firm programistycznych. Gdyby się nadawali, to by do nich poszli i zarabiali 3-4 razy więcej niż w szkole. Specjalista nie będzie uczył dzieci za jakieś grosze. Problemem jest kiepskie dofinansowanie i za duże klasy. Oprócz tego program nauki wielu przedmiotów jest taki, ze wpycha się na siłę niepotrzebą wiedzę. O tym można założyć oddzielny wątek. Ale tak ogólnie - JEST ZLE!

EDIT: Przypomniała mi się sytuacja z 2016. Jedno z większych polskich miast, konferencja informatyczna i targi pracy. Zaproszeni to studenci lokalnej polibudy i uczniowie techników informatycznych. Miałem krótka prelekcję i pokazałem prosty kod w c++, który zawierał BANALNY błąd. Poprosiłem o znalezienie tego błędu. NIKT się nie odezwał. Po konferencji były targi pracy i żadna z fimr nie zatrudniła pracownika. Taki jest poziom naszej edukacji.

EDIT2: Przykład poziomu "edukacji językowej" w praktyce :

i jeszcze to: http://wyborcza.pl/1,75398,18942149,fatalne-wyniki-nauczycieli-matematyki-nie-potrafia-rozwiazac.html

Cały kanał pokazuje na jakim poziomie jest obecnie nasze szkolnictwo. No ale to juz OT, więc dla mnie koniec dyskujsi w tym temacie :)
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 21 lut 2018, 17:51

Z tymi kategoriami jest roznie
Przyklad z sasiedniego podworka
Mamy 60 mlodych zawodnikow bk
Robimy im turniej
Kilkunastu musi zrobic 4 kat nie ma innej opcji
Z tych kilkunastu 5 i 4 kat robimy kolejny turniej na 2 i 3 kat
I znow matematyka
Ktos musi zrobic 3 kat a moze i 2
Ale czy to znaczy ze te szczesliwce co zdobeda 3 i 2 kat graja na tym poziomie?
Znam osobiscie kluby ktore tak wlasnie na sile wyciagaja kategorie u dzieci by mogli sztucznie chwalic sie postepami u wychowankow
hajdzik

Postprzez regis88 » 21 lut 2018, 19:23

Nauczyciele od wielu lat nie dostali podwyżki. Ceny rosną, inflacja rośnie. Co chwilę się mówi, że nauczyciele dostaną podwyżkę, tymczasem po cichu zabiera się różnego typu dodatki (np. mieszkaniowy) i nauczyciel zanim dostanie podwyżkę o ile dostanie to na starcie straci więcej.

Poziom edukacji jest tragiczny. Szkoły uczą wszystkiego, czyli tak na prawdę niczego. Znajomy opowiadał jak szukał pracownika. Im bardziej "prestiżowa" uczelnia tym absolwent ma mniejsze umiejętności praktycznie, np. brak umiejętności obsługi drukarki.

Angielski...

regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 2097

Postprzez adse » 21 lut 2018, 22:12

Szachiści tacy jak my mają w głowie cel - spopularyzować, nauczyć, rozwijać. To jest logiczne od strony hobbystycznej, ale trochę "skrzywione" myślenie od strony profesjonalnej.
A biznesmen taki jak tamten zastępuje naszych dziadków i wujków, którzy mieli czas nas nauczyć i z nami pograć. Rodzice teraz tego czasu nie mają, ale często mają pieniądze i nie wahają się ich użyć dla rozwoju swoich dzieci. Wystarczy ich przekonać, że warto te pieniądze wydać na taki cel, na te konkretne usługi, że będzie to lepsze niż lekcje baletu.

Nie mylmy pojęć - ten pan nie konkuruje z trenerami ani arcymistrzami, on konkuruje z basenem, lekcjami tenisa, jazdy konnej, judo, muzyki i czym tam jeszcze rodzice chcą zająć czas swoim dzieciom.
Myślę, że ludzie wiedzący co to klub szachowy i młodzi obcykani w kategoriach - to nie jest target tego pana.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez yetit78 » 22 lut 2018, 13:31

ekhmm... okej, poziom edukacji nie powala, ale pamiętajcie że sporo z takich programów artykułów jest robionych żeby tylko przyciągnąć uwagę :-P Zwłaszcza tyczy się to Matura to bzdura którzy chyba specjalnie poszukują ,,ciekawych przypadków". Na kilkaset osób z mojej szkoły było może kilka które odpowiadałyby na podobnym do tego w programie ,,poziomie".

Ps. W szkole można sie sporo nauczyć, szkoda tylko że zwykle niepraktycznych rzeczy, a tego co praktyczne często nie na lekcjach :lol2:
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1773 razy
Otrzymał podziękowań: 265 razy
Ranking: 0

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strony szachowe