Internetowa Szkoła Szachowa - nowy kanał na youtube

Moderator: redjok

Re: Internetowa Szkoła Szachowa - nowy kanał na youtube

Postprzez mariuszek2pi » 23 lut 2018, 01:16

Czytam sobie te komentarze i w większosci przypadków piszą ludzie, którzy z edukacja, albo z nauczaniem maja niewiele, by nie powiedziec nic wspólnego...

O edukacji w polskiej szkole naprawde mozna wiele powiedziec i napisac niesamowicie wiele podrecznikow i rozpraw naukowych. Polska szkoła jaka jest taka jest, niestety pracuje sie na takim 'materiale genetycznym' jaki akurat sie ma. I nic na to nie poradzimy, ze taki niski poziom. Choc z drugiej strony nasi uczniowie, czy to w olimpiadach miedzynarodowych z matematyki, fizyki, chemii, astronomii wypadaja naprawde znakomicie i jestesmy w czołówce w Europie i na świecie :) Pewnie jeszcze nam daleko do Finlandii, ktora ma najlepsza edukację na świecie, ale tam nauczyciele cieni sie tak samo jak prawnika, lekarza. Niestety u nas jest odwrotnie...

W szkole moza sie wiele nauczyc, tylko trzeba chciec sie uczyc. Tylko ostatnio mentalnosc młodych ludzi jest taka, ze oni chca wszystko miec na tacy, nie potrafia zrobic jakiegos wysiłku w momencie jak pojawi sie jakis problem, juz nie mowie o większym problemie, ale taki ktory wymagałby logicznego myślenia i wyciagania wniosków. Dla niektorych to masakra. To czy sie uczymy praktycznych czy nie praktycznych rzeczy zalezy od poziomu naczuania-czy to gimnazjum, szkola ponadgimnazjalna, czy studia. I nie prawda jest jak tu ktos napisał, ze najlesze szkoły uczą najmniej pożytecznych rzeczy. Gdyby tak było nikt by sie nie pchał do takich szkół średnich, uniwerkow, czy politechnik

Oczywiscie, ze program nauczania jest do bani i to niemal z kazdego przedmiotu w szkole gimnazjalnej czy ponadgimnazjalnej i trzeba by wiele zmienić. Mozna by pisac wiele o polityce w edukacji, buduje sie nowa historie, nowe programy, ktore specjalisci jak czytaja to łapia sie za głowe. Ale edukowanie młodych ludzi w Polsce nie jest wazne jak ma to miejsce w innych krajach Europy, czy w stanach. Dlaczego wiec polscy naukowcy sa bardzo cenieni na zachodzie. Przeciez chodzili do tych samych szkół jak my, mieli niemalże taki sam system nauczania, a mimo to potrafia osiągnąc sukcesy. Gdyby uczyli sie niepotrzebnych rzeczy nie osiągneliby znaczących wyników.

Wracajac na rodzime podwórko, mało kto z polskich trenerów ma pedagogiczne uniwersyteckie wykształcenie, moze paru by sie znalazło. Niestety współcześni młodzi trenerzy nie maj go w ogóle...Bo myślenie jest banalnie proste. Grałem w szachy powiedzmy 15-18 lat, zrobie sobie jakis kurs instruktora szachowego i bede uczył grać w szachy, a znam kilku takich....Umiejętnosc gry jest ogromnie wazna, doświadcznie również, ale nalezy zadac sobie podstawowe pytanie: OK Ja umiem grac w szachy, co i w jaki sposób mam zrobic aby to co umiem przekazac innym, i czasami sposob przekazania jest wazniejszy niz to co naprawde wiem. Najczesciej uczymy grac sie w szachy w taki sposob jak uczyli nas instruktorzy, trenerzy, ale taki sposob przekazywania wiedzy nie koniecznie musi sie sprawdzic do naszych podopiecznych. Idealne jest kiedy sposob rozumowania, myślenia jest taki jak naszego instruktora, trenera, a co wowczas jesli tak nie jest?Trener jest zły?instruktor do bani?

To, ze AuroraBorealis czepia sie pana MK i to czepia sie strasznie widac doskonale z zamieszczonego filmiku. Ale stwierdzenie, ze pan MK "Specjalizuje sie w nauce strategicznego i logicznego myślenia metodami aktywnymi" to jakis coaching to zupełnie nieporozumienie, i jak to powiedział makabra! Współczesna dydaktyka nauczania bardzo mocno kładzie nacisk na metody aktywizujace uczniow i jesli ktos pisze, ze tego nie rozumie, to na miejscu AuroraBorealis w ogóle nie przyznawałbym sie, ze tego nie wiem, bo to świadczy ze nie ma sie pojęcia o nauczaniu, o nauczaniu czegokolwiek...
mariuszek2pi

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 0

Postprzez hajdzik » 23 lut 2018, 07:24

mariuszek z edukacją każdy z nas ma coś wspólnego
Po pierwsze - sami byliśmy uczniami
Po drugie - mamy dzieci, które uczą się w szkołach - a to daje nam porównanie jak było kiedyś i jak jest teraz - czy to z nauczaniem, czy z samą szokołą
Po trzecie - są wśród nas nauczyciele szkolni, są tacy którzy uczą dzieciaki gry w szachy w klubach, kółkach szachowych itd

Więc już samo daje nam możliwość wypowiedzi, porównania i oceny sytuacji.

Kolejna sprawa - ÓW NAUCZYCIEL
to, że ktoś jest nauczycielem to dla mnie osobiście nic nie znaczy - dla mnie liczy się, czy i w jaki sposób potrafi przekazać wiedzę - czy potrafi dzieciaki zachęcić do nauki i dodatkowych zajęć
To są wewnętrzne predyspozycje każdego człowieka - studia nas tego nie nauczą.

W każdym zawodzie trafiają się lepsi i gorsi - ale niestety - jeśli chodzi o nauczycieli jest tak, że rodzice narzekają na sam materiał szkolny, prace szkoły jako takiej - oraz słabe nauczanie uczniów - zamiast nauczyć dziecko na lekcji - zadają stosy zadań domowych, gdzie dziecko zamiast wypocząć po szkole, siada do książek i jedzie zadania - cieszę się że podałeś przykład Finlandi - więc sam wiesz jak tam jest z zadaniami domowymi

My jako rodzice pracujemy 8 godzin, coś tam w domu zrobimy i mamy czas dla siebie. A nasze dzieci uczą się w szkole, przyjdą do domu, zjedzą i znów siadają do książek - tak jak mówisz MAKABRA polskie szkolnictwo i nauczyciele
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 421 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez chlebik » 23 lut 2018, 07:55

AuroraBorealis napisał(a): Ja nie znam osoby, która nauczyła się dobrze języka obcego chodząc jedynie na państwowe lekcje. Prawie każdy uczył się w domu sam, albo dodatkowo płacił za prywatne szkoły językowe

Off-topic. Ja jestem taką osobą. Ale byłem w klasie autorskiej - rok wcześniej w liceum, gdzie podstawą było 18 godzin (to nie błąd) lekcji angielskiego w tygodniu. Zajęcia miałem na zmianę z 2 nauczycielkami, klasa była wówczas jedna - 30 osób bez podziału na mniejsze grupy. Te zrobiły się mniejsze (15 osób) po wprowadzeniu niemieckiego od 1 klasy liceum. Fakt, do tej klasy nie trafiali ludzie z przypadku, przesiew na egzaminach wstępnych był ostry (lata 1998-2003).
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 300 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez AuroraBorealis » 23 lut 2018, 08:03

18 godzin. Normalnie w szkole są 2 czy 3.
AuroraBorealis

Podziękował : 144 razy
Otrzymał podziękowań: 337 razy
Ranking: 2120

Postprzez AuroraBorealis » 23 lut 2018, 08:39

mariuszek2pi napisał(a): Choc z drugiej strony nasi uczniowie, czy to w olimpiadach miedzynarodowych z matematyki, fizyki, chemii, astronomii wypadaja naprawde znakomicie i jestesmy w czołówce w Europie i na świecie :)

To jest ułamek procenta wszystkich uczniów. To jak ludzie znają języki, matematykę, algorytmy, to nie raz widziałem na rozmowach kwalifikacyjnych. Poziom jest żenująco niski.

mariuszek2pi napisał(a):W szkole moza sie wiele nauczyc, tylko trzeba chciec sie uczyc

To nie chodzi o to, że ludzie mają się uczyć DUŻO. Oni mają się uczyć rzeczy WAŻNYCH .Szkoła wbija do głowy pierdoły.

mariuszek2pi napisał(a):I nie prawda jest jak tu ktos napisał, ze najlesze szkoły uczą najmniej pożytecznych rzeczy
Gdyby tak było nikt by sie nie pchał do takich szkół średnich, uniwerkow, czy politechnik

Szkołę średnią może w dzisiejszych czasach skończyć szympans po trepanacji czaszki.
I krótka piłka - czy jesteś przedsiębiorcą i zatrudniasz absolwentów? Ilu zatrudniłeś w ostatnich latach żeby pisać, że szkoła uczy pożytecznych rzeczy? To sektor prywatny weryfikuje przydatność danej wiedzy w życiu zawodowym. Nie "widzimisię" nauczyciela.

Przykład z mojej branży - w większości techników informatycznych uczy się archaizmów typu PASCAL. Ile komercyjnych projektów w ostatnich latach powstało w Pascalu? Może coś w Lazarusie, ale Lazarusa się nie uczy. Można zacząć np od Pytona czy javascriptu- to są języki używane komercyjnie i po technikum ludzie by mieli szanse na staż/pracę. Ale ich się tego nie uczy, bo nauczyciele informatyki to najgorsi informatycy na rynku. Często mają nawet problem z napisaniem np programu, który rysuje krzywą Kocha. To jak oni mają kogokolwiek nauczyć pożytecznych rzeczy? Jak ktoś umie programować, to nie idzie do szkoły za 2000 zł, tylko szuka pracy w programistycznej za 2,3,4x więcej.

Podałem przykład z konferencji informatycznej. Poziom kandydatów do pracy był żenujący a byli to głównie absolwenci techników i trochę studentów. Ludzie, którzy ze mną studiowali dzielili się na 2 grupy:
- kumatych, którzy zostali administratorami, programistami
- niekumatych, którzy poszli do szkoły, bo na wolnym rynku nie znalezli niczego ciekawego tzn. nikt ich nie chciał.

mariuszek2pi napisał(a): Przeciez chodzili do tych samych szkół jak my, mieli niemalże taki sam system nauczania, a mimo to potrafia osiągnąc sukcesy. Gdyby uczyli sie niepotrzebnych rzeczy nie osiągneliby znaczących wyników.

ROTFL. Brak logiki masakryczny. Skoro chodzili do tych samych szkół i mieli taki sam system nauczania i osiągneli sukcesy to znaczy, że się uczyli poza szkołą. W przeciwnym wypadku każdy by miał takie same (albo podobne)sukcesy. Sam w końcu napisałeś - chodzili do TYCH SAMYCH SZKÓŁ, MIELI TEN SAM SYSTEM NAUCZANIA. W tym co ja robię też jestem specjalistą (i nie samozwańczym, jak "nauczyciel szachów") i ani szkoła, ani studia nie nauczyły mnie niczego super-ważnego. Zaczynałem w wieku 12 lat na komputerze Amiga 600. Na studiach to już byłem kilka lat do przodu w stosunku do większości studentów i nawet co do niektórych pracowników naukowych! SAMODZIELNA PRACA, NIE DZIADOWSKA POLSKA SZKOŁA.

mariuszek2pi napisał(a):Wracajac na rodzime podwórko, mało kto z polskich trenerów ma pedagogiczne uniwersyteckie wykształcenie, moze paru by sie znalazło

Bo nie jest ono do niczego potrzebne i może je zdobyć każdy idiota - to jeden z powodów, które powodują popularność pedagogiki jako kierunku. Bardzo łAatwo go ukończyć i dlatego prawie każda uczelnia ma go w swojej ofercie. Niedługo będziemy mieć "pedagogów" więcej niż uczniów, żenada. Ten kierunek to fabryka dyplomów i nic więcej.

Czy Dworecki miał pedagogiczne wykształcenie? Ilu wybitnych trenerów skończyło pseudokierunek jakim jest pedagogika? Wymień dziesięciu, czekam. I chodzi mi o takich, którzy nie robili tych studiów dla papierku umożliwiającego zarabianie forsy przez szachy w szkole. Takich to trochę jest. Robią pedagogikę bo im to ułatwia dostanie się do nowych klientów.

mariuszek2pi napisał(a):To, ze AuroraBorealis czepia sie pana MK i to czepia sie strasznie widac doskonale z zamieszczonego filmiku. Ale stwierdzenie, ze pan MK "Specjalizuje sie w nauce strategicznego i logicznego myślenia metodami aktywnymi" to jakis coaching to zupełnie nieporozumienie, i jak to powiedział makabra! Współczesna dydaktyka nauczania bardzo mocno kładzie nacisk na metody aktywizujace uczniow i jesli ktos pisze, ze tego nie rozumie, to na miejscu AuroraBorealis w ogóle nie przyznawałbym sie, ze tego nie wiem, bo to świadczy ze nie ma sie pojęcia o nauczaniu, o nauczaniu czegokolwiek...

Ten kawałek to zwykły bełkot. Pan MK to nie nauczyciel szachów tylko coachingowiec. Można sobie szybko wygooglowac i sprawdzić na ilu coachingowych konferencjach był. Na swoim fb zresztą ciągle wrzuca zdjęcia z takich konferencji. Pierwsza z brzegu strona:

https://rowinskabusinesscoaching.com/rowinska-pakuj-sie/ to jest blog jednej z kobiet, które zajmują się coachingiem. Dla MK szachy to zwykły biznes a nie jakaś wielka promocja dyscypliny. Tego bloga nie czytają samozwnańczy "eksperci od szachów" jak MK, tylko ludzie zainteresowani biznesem i coachingiem.

METODY AKTYWNE to jest PODSTAWA bo nie da się inaczej uczyć szachów i niczego innego. Jeśli uczeń nie jest aktywny, to nie robi postępów i to wie każdy, kto kiedykolwiek był trenerem. I dlatego to wyśmiałem.
Rozbraja mnie to, że facet wali masę komunałów i robi to w coachingowo-marketingowy sposób. Do tego to ciągłe lansowanie się na "eksperta". Ekspertami to są ludzie, którzy wychowują silnych zawodników a nie facet, który uczy podstaw w przedszkolach. Takich jak on są SETKI.

"Oferujemy profesjonalne szkolenie i warsztaty szachowe". PROFESJONALNE. DLA PRZEDSZKOLAKÓW. GIVE ME A BREAK...
AuroraBorealis

Postprzez Zofia » 23 lut 2018, 10:58

Uważam, że moje metody pracy z dziećmi są aktywne, a w klasach za edukację szachową rodzice nie płacą. Uczniowie I-III w Turnieju FInałowym na Torwarze byli pierwsi, z przewagą aż 9 punktów nad drugą drużyną:
http://uks321.waw.pl/?p=5495

W tym roku zagrają inni. Nie będzie im łatwo dorównać poprzedniej ekipie, ale jestem pozytywnie nastawiona i wierzę w ich umiejętności.
Zofia

Podziękował : 258 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Postprzez hajdzik » 23 lut 2018, 11:40

fajnie że są wyniki, ale to nie jest najważniejsze
ważne, że chcą i mają dużo pozytywnych wspomnień.

Największym sukcesem trenera czy tez nauczyciela jest to, że dziecko kontynuuje pasję szachową - to znaczy że dobrze nam poszło
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 421 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Zofia » 23 lut 2018, 11:53

Też tak uważam.
Zofia

Podziękował : 258 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Postprzez korob » 23 lut 2018, 18:45

Też tak uważam!
Coś takiego, przy każdej okazji, mówił też wybitny trener Michaił Kisłow.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 164 razy
Ranking: 2119

Postprzez AuroraBorealis » 01 mar 2018, 14:52

AuroraBorealis

Postprzez Titrant » 02 mar 2018, 15:38

Kanał wznowił działalność?
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 99 razy
Ranking: 1000

Postprzez Nataniel998 » 02 mar 2018, 18:47

Titrant napisał(a):Kanał wznowił działalność?

Chyba tak skoro ukazują się nowe filmiki.

AuroraBorealis będziesz komentował niektóre partie z turnieju kandydatów(https://en.wikipedia.org/wiki/World_Che ... nship_2018) ?
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 111 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
Ranking: 1774

Postprzez AuroraBorealis » 03 mar 2018, 13:19

Ten turniej raczej będzie bardzo nudny. Przewiduję dużo remisów... Nie wiem więc, czy będzie co komentować
AuroraBorealis

Postprzez Titrant » 04 mar 2018, 23:08

Nataniel998 napisał(a):Chyba tak skoro ukazują się nowe filmiki.

Też mam takie wrażenie, chociaż poprzedni filmik nie był merytoryczny, więc jak się pojawił to nie oczekiwałem reaktywacji kanału. Ale pamiętam wpis
AuroraBorealis napisał(a):kanał zakończył działalność

Jak to widzi autor kanału - jest trwała reaktywacja?
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 99 razy
Ranking: 1000

Postprzez AuroraBorealis » 05 mar 2018, 09:35

Skoro filmik nie był merytoryczny, to po co ci reaktywacja? Znajdz sobie bardziej merytoryczny kanal :)
AuroraBorealis

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strony szachowe