Internetowa Szkoła Szachowa - nowy kanał na youtube

Moderator: redjok

Re: Internetowa Szkoła Szachowa - nowy kanał na youtube

Postprzez AuroraBorealis » 17 sty 2017, 18:08

Kolejna recenzja:
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Postprzez AuroraBorealis » 29 sty 2017, 21:17

Tym razem motyw blokady i fortecy w końcówkach:

AuroraBorealis

Postprzez AuroraBorealis » 05 lut 2017, 14:53

Krótka analiza partii przeslanych przez subskrybenta:
AuroraBorealis

Postprzez Banksy » 05 lut 2017, 19:57

Świetnie dokonana analiza, ogląda się przyjemnie, jest żywo, szybko, ale sensownie i zrozumiale. Dzieki za materiał. Może dla silniejszego gracza nie ma to znaczenia, ale moim zdaniem warto było zrobić analizę tej partii. Sam mam problemy z pasywnymi, słabymi ruchami i w tym debiucie przyda się wiedza o aktywnej grze. Akurat interesowało mnie rozwiniecie na skrzydle hetmańskim, ktore zostało zawarte. Jak sam analizowałem podobną partię to też miałem wątpliwości do ruchu e3 i bokady gonca. Niby ten debiut daje impact białym, ale jak poznac go lepiej to gra dla nich nie jest taka prosta...
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez thinkerteacher » 06 lut 2017, 02:22

Mam pytanie czy jest w najbliższym czasie planowany filmik z końcówką R+B vs R. Bo według mnie jest to jedna z trudniejszych końcówek, ale bardzo często spotykana.

I pytanie odnośnie analizy partii w materiale filmowym. Czy trzeba mieć konto na YT czy wystarczy tylko subskrybować kanał? No i przy okazji jakie są wymagania dotyczące partii, aby została przez ciebie przeanalizowana (ilość ruchów, jakość gry, rankingi, data rozegrania, tempo partii, online vs real, itp.).

Z góry dziękuję za odpowiedzi i materiały. Jak na początek to dość fajne. Jeśli będziesz potrzebował konstruktywnej krytycznej informacji zwrotnej, to daj znać na priv. Samemu bowiem może być trudno dostrzegać błędy, wpadki czy też słabości, które wychwycą inni ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7575 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 06 lut 2017, 10:47

Nie mam pojęcia dlaczego są te opóźnienia na filmikach. Na kompie one działają dobrze.

Końcówka W+G vs W będzie omawiana. Nie wiem tylko kiedy, bo trochę brakuje mi czasu.

Co do partii to podeślij na PW te, które uważasz za warte skomentowania. Coś skomentuje.
Zapraszam do subskrybowania np na facebooku.
AuroraBorealis

Postprzez cinmar » 07 lut 2017, 14:28

Bardzo mi się podobają te analizy. Zwięzłe, rzeczowe, przejrzyste.
cinmar

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez hajdzik » 07 lut 2017, 23:40

już tak się nie podlizuj - pewnie chcesz żeby twoją partyjkę przeanalizował poza kolejnością :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez cinmar » 10 lut 2017, 06:43

i rozgryzłeś mnie.......
cinmar

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez gm2701 » 10 lut 2017, 14:58

Ja mam w sumie parę uwag odnośnie ostatniej analizy.
Widać, że lubujesz się w początkowej fazie gry, co samo w sobie nie jest złe, ale na dalszą część gry, która moim zdaniem była istotniejsza poświęciłeś znacznie mniej czasu. Jeszcze wracając do debiutu to ja zakładam, że biały mógł "nie czuć" gry po tym jakby wyprowadził wpierw któregoś ze skoczków a przeciwnik zabiłby piona na c4. Natomiast w Twojej analizie właśnie brakowało mi co np. gdy po 3. Sc3 - dxc4!?. Skupiłeś swoją całą uwagę na Gf5, a przeciwnik wcale nie musiał tak zareagować po innym zagraniu niżeli 3. e3. Od siebie dodam, że takie ruchy typu 3. e3 były często grywane we wczesnych latach ubiegłego stulecia, ale było to spowodowane tym, że teoria nie była tak daleko zaawansowana, innymi słowy grali na prosty rozwój. Jeszcze wracając na moment do partii to wyobraźmy sobie, że biały ma gońca na f4 grając ruch b5!? i wtedy moim zdaniem czarny byłby w tarapatach, dlatego ruch e3 był nieco pasywny, co nie znaczy, że nie grywany, bo nawet współcześni super-arcymistrzowie(2700+) czasem tak grają.

Na koniec cytat:
"Nieprawidłowa jest nauka debiutu bez związku z następującą po nim grą środkową i końcówką. Zła jest także nauka gry środkowej bez myślenia o końcówce, która może powstać. Stąd wypływa wniosek, że naukę gry w szachy trzeba rozpoczynać przede wszystkim od końcówki, a następnie gdy osiągnęliśmy w niej odpowiedni poziom, można przejść do nauki debiutu i gry środkowej połączonych z końcówką." Capablanca
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 273 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez hajdzik » 10 lut 2017, 23:24

każda faza gry musi być opracowywana.
natomiast bez dobrze zagranego debiutu, nie będziesz mógł się wykazać umiejętnością w grze środkowej i końcowej.

Co do analiz (ogólnie) - żeby analiza nie trwała kilka godzin, analizujący skupiają się na najmocniejszych ruchach, lub najbardziej prawdopodobnych. Gdybyśmy chcieli analizować każdy możliwy ruch, to myślę, że spokojnie zamiast 20 minut, musiałbyś słuchać analizy jakies 4 godziny, może więcej :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 11 lut 2017, 09:02

Analizowałem głównie debiut, bo to w debiucie było najwięcej błędów i to wynik debiutu doprowadził do prszegranej pozycji dla jednej ze stron. Manewr Gf5 jest poważnym błędem, dlatego został podkreślony. Systemów ze Sc3 i Sf3 nie omawiałem bo nie mam czasu nagrywać 20h materiału. Filmik ma mieć 20-30 min a nie 20-30 h.

"dlatego ruch e3 był nieco pasywny, co nie znaczy, że nie grywany, bo nawet współcześni super-arcymistrzowie(2700+) czasem tak grają." - wspolczesni arcymistrzowie tak graja ale w ruchu 4 a nie 3, co robi ogromna roznice. Jaka to pewnie wiesz, bo z posta wyzej widac, ze wiesz wszystko.

Cytat Capablanci znam i stosuje w praktyce a o tym jak uczę debiutów mogą swiadczyc wyniki moich uczniów.
AuroraBorealis

Postprzez gm2701 » 11 lut 2017, 15:10

Po pierwsze: Moim wcześniejszym komentarzem nie chciałem nikogo urazić- jak uraziłem to przepraszam.
Fajnie, że w ogóle komuś się chce nagrywać filmiki i wstawiać na YT.
Po drugie: Moim zdaniem głównym błędem białych był ruch c5, ponieważ był przedwczesny, rozwój ponad wszystko.
Po trzecie: Widzowie, którzy będą chcieli grać tak białymi w przyszłości, mogą nie wiedzieć jak reagować po wzięciu przez czarne piona c4 z dalszą jego obroną typu b5 i głównie o to mi chodziło. Nie o jakąś 20h analizę, a pokazanie jednego wariantu jak grać gdy czarny weźmie na c4 i będzie próbował tego piona utrzymać.
Po czwarte: #t=9:50: po Se5 a6 nie mogę zagrać Ha4?
Po piąte: ruch Gf5 był całkowicie poprawny w partii, a co by było gdyby...

Żeby nie być gołosłownym:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1722086 co prawda rapid, no ale nawet obecny MŚ tak zagrał, ale on akurat gra typowo na siłę gry, a nie na debiuty.
https://chess-db.com/public/game.jsp?id ... 8294&lan=8 <= MP 2014

ps. Podobała mi się analiza, a to tylko moje uwagi.
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 273 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez AuroraBorealis » 19 lut 2017, 17:10

Wziąłem się za proste końcówki z różnobarwnymi gońcami. Na początek dwa absolutnie podstawowe przykłady, ale kolejne będą już trudniejsze.

AuroraBorealis

Postprzez AuroraBorealis » 19 lut 2017, 20:54

Analiza partii Adamsa z 1 rundy Grand Prix FIDE
AuroraBorealis

Poprzednia stronaNastępna strona