Interaktywny Podręcznik Szachowy

Moderator: redjok

Interaktywny Podręcznik Szachowy

Postprzez korob » 01 cze 2014, 16:52

Napisałem "Interaktywny Podręcznik Szachowy"
Zbieram opinie na ten temat.
Z szachowym pozdrowieniem
Robert Korpalski

Nowa wersja - http://szachydzieciom.pl
Ostatnio edytowany przez korob 23 maja 2016, 22:21, edytowano w sumie 6 razy
Polecam Interaktywny Podręcznik Szachowy - http://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 128 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy
Ranking: 2119

Re: Interaktywny podręcznik szachowy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 02 cze 2014, 10:51

Bardzo ciekawy podręcznik. Korzystam czasami z materiałów w nim zawartych.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 529 razy
Ranking: 2286

Postprzez korob » 11 cze 2014, 21:12

Wciąż czekam na kolejne opinie!

W międzyczasie prezentowałem "Interaktywny podręcznik szachowy" podczas V OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI SZKOLENIOWO – METODYCZNEJ „SZACHY W SZKOLE” - http://pzszach.org.pl/index.php?idm=1&idm2=280&id=1751.

Ostatnio informację o "Interaktywnym..." zamieścił na swoim blogu Jerzy Konikowski - http://www.blog.konikowski.net/2014/06/ ... -szachowy/
korob

Postprzez thinkerteacher » 11 cze 2014, 23:01

Szanowny Panie Robercie - kilka uwag, które moim zdaniem mogłyby mocno polepszyć jakość tego Interaktywnego Podręcznika.

1) warto zrobić coś jak spis treści - tak, aby można było natychmiast znaleźć lekcję nr X i naciskając na przycisk danej lekcji bylibyśmy automatycznie do niej odesłani
2) powiększenie czcionki to podstawa - obecna jest wg mnie zbyt mała; można też pomyśleć o nieco lepszym ułożeniu (sformatowaniu) tekstu
3) poprosić kogoś, aby stworzył diagramy do odtwarzania na stronie - tysiące odnośników niestety drastycznie obniżają jakość (praktyczność i komfort w obsłudze) tego podręcznika
4) jeśli uda się zamieścić diagramy z mozliwością ODTWARZANIA ruchów (i możliwością zmiany stron) wówczas materiał BARDZO mocno nabierze "rumieńców"
5) dobrze byłoby przemyśleć ilość używanych kolorów - obecnie troszkę za dużo jest ich na stronie - trochę przypomina to choinkę - a przy okazji mocno rozprasza i zniechęca (przynajmniej mnie)

Natomiast co do zawartości, to według mnie jest zdecydowanie najmocniejsza strona - szacuję, że materiał na stronie jest BARDZO DOBRY. Proszę jednak pamiętać, że obecnie żeby "sprzedać" świetny materiał - musi mieć on odpowiednią oprawę (pudełko).

Mam nadzieję, że ta krytyka pokaże Panu kierunek poprawy tego bardzo dobrego merytorycznie podręcznika. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu! Tomasz
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7574 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez korob » 12 cze 2014, 11:09

Panie Tomku - dziękuję! :)

Jest Pan pierwszym człowiekiem, który odezwał się po ludzku i próbował rzeczowo ocenić ten materiał, a nie tak jak wszyscy dotychczas, a od prawie 2 lat staram się zbierać opinie, przesyłali treści typu: to fajne, podoba mi się, ciekawe, bardzo interesujące, zaglądam do tego, ma ładną grafikę (to mnie trochę zaskoczyło), jest zbyt doktrynerskie (dziwna opinia skoro to "podręcznik"), albo: kolejna amatorszczyzna niedouczonego, nawiedzonego szachowego słabeusza (ale potem ta osoba skorygowała tę opinię) itd. itp.
Owszem, właściwie to miałem jedną rzeczową opinię - moja córka - wiedząc, że jestem daltonistą - zjechała równo kwestię kolorystyki tego podręcznika...

Ad 1) Spis treści - tak dostrzegam ten problem - jak na razie jest coś takiego - http://www.muks.vel.pl/index.php?option ... Itemid=149 - znajduje się się to w menu głównym (po lewej stronie) strony mojego klubu.
Tu drobne wyjaśnienie - strona MUKS MDK Śródmieście Wrocław - od 2005 roku nie zmieniała swojej lokalizacji, oprogramowania (wciąż ta same wersja Joomli), a mój artykuł został założony w 2006 roku, nie wiedziałem, że tak się rozbuduje i sprawa dojrzała do podjęcia decyzji - co dalej z tym robić - i między innymi dlatego próbuję zbierać opinie.

Ad 2) Czcionka - rewelacyjna uwaga! Rzeczywiście o tym nie pomyślałem dotychczas - cóż siła przyzwyczajenia... Muszę ten materiał dostosować do wyświetlania (od niedawna dysponuję przenośnym rzutnikiem i zaczynam dostrzegać ten problem).
Ułożenie tekstu (sformatowanie) - tak jak najbardziej jest to konieczne, ale jeszcze nie wiem jakich zmian w tym zakresie należy dokonać - gdybyś mi spróbował bardziej szczegółowo to przedstawić - to z góry dziękuję!

Ad 3) Diagramy do odtwarzania - To moja największa bolączka od samego początku! Oprogramowanie strony www.muks.vel.pl i jej ustawienie przez administratora (właściciela) - nie pozwala na wstawianie źródeł html, czyli m. in. takich diagramów, stąd ucieczka do tych licznych odnośników i wymuszona interaktywność, którą postanowiłem wrzucić 2 lata temu do tytułu tego artykułu (przez 6 lat nazywał się - "Początkujący - treść zajęć") i ze słabości zrobić zaletę, bo taki sposób przedstawiania treści jest dość nietypowy. O możliwość wstawiania takich diagramów walczyłem przez lat kilka, ale administrator był nieugięty...

Ad 4) Konieczność radykalnej zmiany w przedstawianiu materiału - Tak, nie mogę dalej tego materiału utrzymywać na stronie z takimi ograniczeniami i chcę podczas wakacji cały materiał przenieść na niezależną, samodzielną stronę umieszczoną na pewniejszym serwerze (serwer vel.pl w 2014 roku już dwukrotnie i miał kilkudniowe przerwy istnienia) i pewniejszej stronie (plikownia padła i obecnie pliki do wydruku są pośpiesznie wrzucone na stronę: http://www.szachywszkole.com.pl/) i chcę przy okazji zmienić szablon (myślę o wordperssie zamiast Joomli).

Ad 5) Kolory - Z tym jest problem, bo miałem chyba złą koncepcję... Wydawało mi się, że taka kolorowość będzie przyjazna dla dzieci, a ponadto chciałem kolorami odróżnić treść podstawową (z podziałem na debiuty, końcówki i inne treści), od dodatków (np. rysunki moich uczniów) i rozszerzeń (dodatkowe treści - głównie zadania i ćwiczenia - głównie rozszerzające wiedzę na dany temat i - przy okazji - prezentujące bogactwo szachowego Internetu). Okazało się, że kolory w każdym kompie i w każdej przeglądarce wyglądają inaczej i choć to co widzę u mnie - wydaje mi się OK - to u innych wygląda to nie najlepiej...

Na koniec wyjaśnienie.
Gdy zakładałem ten artykuł, to moja wiedza informatyczna nikła, a informatyczne umiejętności były prawie zerowe, a obecnie jest duży postęp (w moim wieku już nie jest łatwo o znaczące postępy...) i te umiejętności są zaledwie bardzo słabe.
Ponadto małym usprawiedliwieniem jest to, że przez prawie całe życie wypracowywałem ponad 2 etaty, a obecnie - od 3 lat - mam trochę więcej luzu - wypracowuję niepełne 2 etaty (żeby zrobić coś większego czekam na wakacje...).
Zdaję sobie sprawę, że przy takim obciążeniu nie jestem w stanie zrobić idealnego materiału i potrzebuję pomocy jakiegoś szachowego entuzjasty, o większych ode mnie umiejętnościach informatycznych, ale nikogo takiego dotychczas nie znalazłem, chociaż przez dłuższy czas próbowałem nawiązać współpracę z jednym z wychowanków mojego klubu - Michałem Ryszardem Wójcikiem - twórcą strony - http://www.apronus.com/ - jednak ostatnio przestałem mu zawracać głowę, bo się ożenił, ale być może jednak spróbuję z nim coś razem robić.
korob

Postprzez thinkerteacher » 12 cze 2014, 18:50

Cieszę się, że mogłem pomóc Panie Robercie! Widzę, że włożył Pan SPORO serca i pracy w to co powstało, więc jeśli uda się wprowadzić zmiany o których wspomniałem, wówczas będzie większa szansa, że wiele osób będzie z niego korzystało. Musi jednak być to porządnie zrobione, bo ludzie są nieco wymagający ;) :).

Odniosę się na razie tylko do tego co może być dla Pana najtrudniej zauważalne. Mianowicie chodzi o kolorystykę. Proszę przyjąć zasadę MINIMALIZMU - nie więcej niż 3 kolory i najlepiej takie, które "nie rażą". A w jaki sposób wyróżniać tekst od siebie (pozostałych części)? Otóż są takie opcje jak pogrubianie, pochylanie czy nawet podkreślanie (istotnych fragmentów). Rozumiem, że ma być przyciągający dla dzieci (co bardzo popieram), więc niechaj takim będzie! Jak tego najłatwiej dokonać? Otóż służą ku temu grafiki, których jest tysiące - ważne, aby były gustowne i ładnie wykonane (np. takie jak chociażby te popularne "disney-owskie"). Jeśli z umiarem będą stosowane, wówczas na pewno będą przyciągały wzrok - i to nie tylko dzieci.

Jeśli będzie Pan potrzebował jeszcze jakiejś oceny czy rady to proszę pisać. Od razu dodam, że w dziedzinie programowania oraz tworzenia stron - jestem totalnym lajkonikiem. Jednak na pewno potrafię odróżnić stronę, która naprawdę "robi wrażenie" od czegoś co jest na średnim bądź niskim poziomie. Myślę, że też potrafię określić jakie są różnice i konieczne zmiany, aby strona słaba mogła zostać przeniesiona na poziom dobry czy bardzo dobry. O technologii jednak nie mam pojęcia, więc tutaj trzeba pytać FACHOWCÓW. Dodam, że im lepszy fachowiec tym najczęściej też droższa usługa, ale jeśli ma to być "na lata", to być może warto pomyśleć o drobnej inwestycji - tak samo jak z remontem (generalnym). Nie opłaca się bowiem robić co chwilę zmian, które można zrobić "raz a porządnie", a potem wprowadzać jedynie kosmetyczne zmiany (poprawki, ulepszenia).

PS. Odnośnie komentarzy innych osób, to jestem pewien, że byli mocno sfrustrowani tym co zobaczyli - względem tego czego by oczekiwali. Być może stąd fala frustracji oraz komentarzy nie mających nic wspólnego z KONSTRUKTYWNĄ krytyką.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez korob » 27 lip 2014, 20:07

Mam prośbę do thinkerteachera!
Zobacz i oceń, czy moja praca idzie we właściwym kierunku!
Zacząłem przenosić treść "Interaktywnego podręcznika szachowego" na nową, niezależną stronę.
Na razie przeniosłem i poprawiłem LEKCJĘ 34 - http://serwer1311891.home.pl/epodrecznik/?p=638, a obecnie przenoszę i poprawiam LEKCJĘ 1 - http://serwer1311891.home.pl/epodrecznik/?p=594.
Strona działa pod Wordpressem, więc dopiero uczę się działać w tych dla mnie nowych warunkach (dotychczas pracowałem na nieaktualizowanej wersji JOOMLI z 2005 roku...).
Próbuję przystosować tę nową wersję "Interaktywnego..." do jego wyświetlania rzutnikiem i dlatego bardzo przydają mi się Twoje wcześniejsze rady, by zwiększyć czcionkę i zlikwidować kolory.
Do tej pracy (przeniesienie treści i zmiana wyglądu) zachęciły mnie aż trzy wielodniowe awarie strony www.muks.vel.pl spowodowane tym, że dostawca Internetu - firma vel.pl przestała należycie funkcjonować... Przypominam, że właśnie na tej stronie znajduje się "Interaktywny..." - http://www.muks.vel.pl/index.php?option ... Itemid=149.
Czekam na opinie również innych forumowiczów na temat zarówno starej, jak i tej dopiero powstającej wersji "Interaktywnego podręcznika szachowego".
korob

Postprzez thinkerteacher » 28 lip 2014, 12:25

Proszę bardzo Robercie.

Z góry uprzedzam, że moja ocena będzie krytyczna, więc warto pamiętać, że oceniam WYŁĄCZNIE jakość pracy (zmian), a nie osobę (osoby), która ją wykonuje.

Co mi się podoba:
1. Nietypowe, ale bardzo ładne TŁO. Z jednej strony wygląda na dziecinne, ale z drugiej - nie wal po oczach i stanowi (jak dla mnie) ciekawe połączenie "lekkich" kolorów - paleta szarości elegancko wykorzystana.
2. Dużo lepszy wygląd szachownic oraz bierek.
3. Ładne zdjęcia szachistów oraz motywów szachowych.
4. Animowane diagramy oraz bardzo przejrzyste i eleganckie szachownice (diagramty) ze stajni ChessBase.

Co mi się NIE podoba:
1. Główne LOGO strony - szczerze mówiąc, to kojarzy mi się z setkami stron robionych przez dzieciaki w wieku 9-13 lat, które dopiero eksperymentowały z "bawieniem się w szachowy Internet". Jeśli ta strona ma PRZYCIĄGAĆ ludzi, to MUSI mieć ładne podstawy - a tym właśnie jest logo. No dobrze, ale jakie to ładne logo? Otóż chociażby takie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2. Zbyt dużo linków (odnośników). Rozumiem, że wiele z nich przekierowuje na ciekawe, fajne czy niezbędne strony, ale moim zdaniem jest ich stanowczo za dużo. Na jednej stronie powinno być nie więcej niż 15-20 linków. Jeśli jest ich 100-200-500, to mała szansa, że ktoś będzie chciał na nie klikać i co chwilę czekać, aż się coś otworzy. Rozumiem, że to jeszcze faza robocza, ale z góry uprzedzam, aby starać się maksymalnie je ograniczać.

3. Za mała czcionka jest niedopuszczalna. Można ją wyłącznie stosować jeśli dodajemy jakiś krótki komentarz (często w postaci gwiazdki w tekście, którą potem na dole wyjaśniamy).

4. Brak wykorzystania całego widocznego obszaru strony. Tutaj mam na myśli obecną wersję widoczną w lekcja 1. Moim zdaniem należy tak zagospodarować przestrzeń, aby zająć całą (białą) przestrzeń (obszar roboczy). Inaczej wszelkie próby polepszania będą szły na marne.

Mam nadzieję, że moja krytyka (chęć pomocy) zostanie właściwie odebrana. Uważam, że w dzisiejszych czasach koniecznie trzeba stawiać na JAKOŚĆ. Nawet genialny pomysł w marnym opakowaniu będzie miał OGROMNE problemy, aby się sprzedać. Z kolei średnia jakość w świetnym opakowaniu - stopniowo będzie "zabierała" lwią część klientów (czytelników), właśnie dlatego, że "tam jest ładnie".

Przy okazji dodam, że wielu osobom nie będzie się chciał napisać niczego "krytycznego" (poza obrażaniem, a nie konstruktywną krytyką)... z uwagi na ZBYT NISKI obecny poziom strony. Ludzie są wymagający, a dzisiaj to bez podania czegoś z "górnej półki" - to lepiej nie podchodź ;) :). Tak więc Robercie - jeśli masz możliwość, to PROSZĘ cię, abyś skonsultował swoje pomysły z osobami, które zajmują się grafiką oraz tworzeniem stron. W ten sposób jest duża szansa, że zaoszczędzisz sporo czasu, wysiłku... i frustracji. Być może warto pomyśleć o tym, aby zapłacić komuś za coś w rodzaju stworzenia dla ciebie szkieletu (ramy), na której będziesz mógł SAMODZIELNIE bazować (dodawać, poprawiać czy też ulepszać swój materiał). Nie wiem na ile jest to jasne dla ciebie, ale jesteś pasjonatem i instruktorem szachowym, więc spróbuję "po szachowemu". Pomyśl JAK DUŻO (czasu, pieniędzy, wysiłku, frustracji) mógłby zaoszczędzić zawodnik, który ma duży potencjał, a nie ma kompletnie pojęcia o tym jak trenować (metody, techniki, bazy danych, książki debiutowe, końcówki), gdzie jeździć na turnieje (baza danych, ale także ocena kogoś kto bywał na setkach takich turniejów) i w jaki sposób stworzyć swój plan treningowy (oko trenera mającego poziom 2000-2300 i 30-40 lat kontaktu z szachami - zupełnie inaczej wyłapie największe problemy zawodnika hamujące jego rozwój). I teraz pomyśl, gdyby ojciec takiego zdolnego dziecka wykupił u ciebie 8-10 godzin (4-5 spotkań) mających na celu przekazanie całej twojej wiedzy i doświadczenia, które ma dać SOLIDNE podstawy, aby dany zawodnik wiedział w jaki sposób pracować maksymalnie efektywnie, gdzie jeździć na turnieje, jak analizować swoje partie oraz w jaki sposób układać i realizować plan treningowy. To mniej więcej tak by wyglądało ;) :)
thinkerteacher

Postprzez korob » 28 lip 2014, 15:48

Bardzo dziękuję za Twoje kolejne świetne uwagi odnośnie mojej pracy! Bardzo podobają mi się załączone przez Ciebie grafiki!

Wyjaśniam. W tym Podręczniku zamieszczam rysunki moich uczniów - ich poziom jest zwykle dziecinny, ale wydawało mi się, że niezależnie od ich niezbyt wysokiego poziomu artystycznego, wprowadzą one atmosferę zbliżającą to opracowanie do młodego odbiorcy. TŁO to właśnie jeden z tych dziecięcych rysunków. LOGO nie jest docelowe - jest to rysunek - średnio udany - mojego ucznia, ale chciałem czymś zapełnić przestrzeń, gdy wybierałem szablon (co do szablonu, to dalej się zastanawiam).

2. Dużo lepszy wygląd szachownic oraz bierek.
3. Ładne zdjęcia szachistów oraz motywów szachowych.
4. Animowane diagramy oraz bardzo przejrzyste i eleganckie szachownice (diagramty) ze stajni ChessBase.

Nie zmieniałem szachownic, bierek, zdjęć szachistów, motywów szachowych, animowanych diagramów i szachownic ChessBase!
Na razie przenoszę tę samą treść (bez zmian - tylko ewentualne drobne uzupełnienia) z kolorowych tabel poprzedniej wersji Podręcznika i próbuję stworzyć nową, w której będę musiał diagramy i grafikę dostosować wielkością do tekstu podanego dużo większą czcionką lub - ewentualnie - przeredagować tekst, by jego ilość pasowała do tej grafiki i nie było pustych przestrzeni...
Jednak koncepcja, by treść docelowo prezentowała się najlepiej podczas wyświetlania rzutnikiem, powoduje, że dość duże odstępy będą nieuniknione i treść całkowicie nie będzie wypełniała białej przestrzeni podczas normalnego oglądania Podręcznika zwykłym kompem.
Tabele z poprzedniej wersji pozwalały dobrze zagospodarować przestrzeń, ale przy wyświetlaniu rzutnikiem - kompletnie zawodziły.
Po likwidacji tabel tekst stał się bardzo rozwlekły i zastanawiam się nad zorganizowaniem podstron.

"Eleganckie" szachownice ze stajni ChessBase od dawna chcę zlikwidować, wstawiałem je jakieś 6-7 lat temu i nie są zgodne z moją koncepcją wykorzystywania wyłącznie stron i programów nieodpłatnie dostępnych w Internecie. Tym podręcznikiem chciałem zaprezentować właśnie to, że bogactwo bezpłatnego Internetu jest zupełnie wystarczające i chciałem zaprezentować to, co najbardziej może się przydać w samodzielnej pracy, a do takiej odbiorców chcę zachęcić.

Zbyt dużo linków (odnośników).

Interaktywność tego Interaktywnego podręcznika właśnie miała polegać na dużej ilości linków. Nie zamierzam rezygnować z tak wielkiej ilości linków, ale obecnie opisuję je etykietami, by odbiorca, nie musiał "kupować kota w worku"
Poprzednio kolorami rozróżniałem rodzaje treści i oddzielałem kolorem treść podstawową od uzupełnień, rozszerzeń, ciekawostek, które właśnie miały na celu skłonić do samodzielnego wykorzystywania bogactwa szachowego Internetu. Obecnie treść dodatkową podaję czcionką pochyłą.

3. Za mała czcionka jest niedopuszczalna.

Chyba zbytnio zachwyciłem się możliwościami Wordpressa i postanowiłem dodawać do każdej grafiki (diagramu, zdjęcia, rysunku itp.) podpisy... Na razie je zostawię, ale bez przekonania, bo faktycznie napisane są malutką czcionką, a być może etykiety są całkowicie wystarczające...
korob

Postprzez kolokwium » 28 lip 2014, 18:09

1. Z wykorzystaniem tabel (lub ramek) treść jest podana przejrzyściej.
  2. W lekcji 34 wstawienie animacji niezwiązanej z treścią uważam za dziki wodotrysk gimnazjalisty. "Oglądaj na żywo" ma się przecież nijak z animacją.
  3. W lekcji 33 zastosowano metodę jedno posunięcie - jeden rysunek (diagram) co również nie jest trafione. Diagram powinien być w szczególnych pozycjach, najczęściej zwanymi kluczowymi. Jest wiele darmowych przeglądarek pgn, które można wstawić na stronę.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1887 razy
Otrzymał podziękowań: 2078 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez korob » 28 lip 2014, 21:07

Z wykorzystaniem tabel (lub ramek) treść jest podana przejrzyściej.

He, he, rozumiem, że moje obecne działania idą w złym kierunku i powinienem dać sobie z tym spokój...

Ale chyba nie dam sobie z tym spokoju, bo strona http://www.muks.vel.pl (a na niej jest dotychczasowa, tabelkowa wersja Interaktywnego) działa na wątpliwym serwerze (w 2014 roku były już trzykrotne wielodniowe przerwy w jej istnieniu), a ta nowa strona działa pod Worpressem, który wyraźnie tabelek nie lubi... Ponadto chcę zrobić wersję, którą będzie można bezproblemowo pokazywać rzutnikiem.

W lekcji 34 wstawienie animacji niezwiązanej z treścią uważam za dziki wodotrysk gimnazjalisty. "Oglądaj na żywo" ma się przecież nijak z animacją.

Bardzo mi się spodobały nowe możliwości strony http://www.apronus.com i natychmiast coś takiego wrzuciłem do ostatniego, luźnego tematu o różnych grach na wakacje. Jednak, faktycznie, sąsiedztwo z oglądaj "na żywo" nie wygląda najlepiej...
LEKCJĘ 34 poprawiłem - dziękuję za to spostrzeżenie! - http://serwer1311891.home.pl/epodrecznik/?p=638

W lekcji 33 zastosowano metodę jedno posunięcie - jeden rysunek (diagram) co również nie jest trafione. Diagram powinien być w szczególnych pozycjach, najczęściej zwanymi kluczowymi. Jest wiele darmowych przeglądarek pgn, które można wstawić na stronę.

Tak jest we wszystkich lekcjach - te linki na diagramy na wszystkich posunięciach wszystkich partii to pierwsza interaktywność tego dokumentu - z lat 2006-2010 - i miała na celu pokazanie przebiegu tych partii i zaprzyjaźnienie się z zapisem posunięć. Na stronie http://www.muks.vel.pl nie mam możliwości bezpośredniego wstawiania interaktywnych diagramów. Na tej nowej stronie takie możliwości mam i zamierzam takie diagramy powstawiać i wtedy, być może, usunę te zabytkowe linki na diagramy z każdego posunięcia partii.
korob

Postprzez korob » 15 sie 2014, 08:06

Adres nowego Interaktywnego Podręcznika Szachowego - http://serwer1311891.home.pl/epodrecznik/

Dla porównania - adres starej wersji - http://www.muks.vel.pl/index.php?option ... &Itemid=44
i adres aktualnej wersji - http://www.muks.vel.pl/index.php?option ... Itemid=149

Właśnie skończyłem przenoszenie i przebudowę LEKCJI 1 - największej ze wszystkich i najważniejszej - http://serwer1311891.home.pl/epodrecznik/?p=1725

Logo zrobiłem w tymczasowej wersji, ale tę wersję też chcę jeszcze zmienić. Do wykonania docelowego logo poszukuję pomysłodawcy i wykonawcy. Myślę, że w ciągu miesiąca powstanie to docelowe logo.

Wciąż czekam na krytyczne opinie, które obronią mnie przed złym kierunkiem dalszych działań!
Przeniesienie pozostałych 32 lekcji (dotychczas przeniosłem tylko dwie...) może mi zająć 10-12 miesięcy, więc wolałbym tę pracę wykonywać we właściwym kierunku...
korob

Postprzez thinkerteacher » 15 sie 2014, 13:21

Myślę, że inni na pewno teraz pomogą i powiedzą jakie mają zastrzeżenia i co należy jeszcze poprawić.

Dla mnie w tej chwili NAJWIĘKSZYM mankamentem (problemem) jest to, że wszystko jest na jednej stronie. "I tak ma być!" Owszem - skoro jedna lekcja, to na jednej stronie (rozdziale jak w książce), tyle że wczytywanie CAŁEJ lekcji na raz - zajmuje kilka minut (u mnie było to co najmniej 3-4 minuty). Jeśli ktoś ma łącze 20MB/sek to nie ma problemu, ale jednak nie wszyscy mają takie rakiety w domach. I co istotne ktoś może chcieć także wejść na stronę (lekcję) z tableta, komórki czy innego medialnego urządzenia. Co wtedy? Pomyśli, że strona się "zawiesiła" i po 30 sekundach (albo i wcześniej) zamknie kartę i już nie wróci. Od razu dodam, że tego problemu nie będzie w przypadku, gdy lekcja będzie krótka albo ilość elementów na stronie do wczytwania (w domyśle obrazki i aplikacje, bo tekst jest wczytywany błyskawicznie) będzie niewielka.

Dlatego moje propozycje:
1. Podzielić lekcję pierwszą na 1A, 1B, 1C, zadania
2. Zrobić w ten sposób, że jest wczytywana lekcja "na 2-3 ekrany", a dopiero po dojechaniu na koniec (wczytanej części) jest przycisk "pokaż kolejne części". I tak sukcesywnie są wczytywane następne aż dojdziemy do komentarzy.
3. Inny sposób - np. połączenie pkt 1 z 2 albo jeszcze inne rozwiązania.

Moim zdaniem obecna wersja jest lepsza od starej o jakieś 50-60%. Jeśli zostaną wprowadzone jeszcze drobne zmiany (najważniejszą wymieniłem), wówczas z pewnością na stronę będą chcieli zaglądać początkujący i średniozaawansowani adepcji tej sztuki gry ;) :).

PS. Jeśli można to proponuję też powiększyć (o 2-3 pkt) nagłówki, które zawsze mają być widoczne na stronie głównej ("strona główna", "lekcje 1-17", itd.). Dodatkowo jeśli to możliwe to można dać podświetlenie dla wybranej części (wtedy użytkownik zawsze będzie wiedział, w którym dziale się znajduje).
thinkerteacher

Postprzez korob » 15 sie 2014, 13:59

Dlatego moje propozycje:
1. Podzielić lekcję pierwszą na 1A, 1B, 1C, zadania
2. Zrobić w ten sposób, że jest wczytywana lekcja "na 2-3 ekrany", a dopiero po dojechaniu na koniec (wczytanej części) jest przycisk "pokaż kolejne części". I tak sukcesywnie są wczytywane następne aż dojdziemy do komentarzy.
3. Inny sposób - np. połączenie pkt 1 z 2 albo jeszcze inne rozwiązania.

Panie Tomku - trzeba było kliknąć w Top Menu np. w LEKCJE 1-17, bo tam podział jest zrobiony! :D
Owszem we wpisach (czyli na dole) zachowałem tekst tych dwóch LEKCJI w całości, ale bez przekonania...
Prawdopodobnie wykorzystam tę dolną przestrzeń jako:
a) instrukcję obsługi,
b) miejsce na komentarze odbiorców (na tej stronie każdy może wpisać komentarz),
c) jakieś aktualności ze świata szachów,
d) informacje o dokonanych zmianach w Interaktywnym Podręczniku Szachowym.
Jeszcze nie wiem, czy zachowam na dole LEKCJE w całości (bo u góry są pocięte i całości nie widać), czy wybiorę jeden lub kilka spośród tych 4 pomysłów, które wymieniłem w podpunktach.
Bardzo dziękuję za szybką reakcję i jak zawsze, szczerą chęć pomocy!!!
korob

Postprzez kolokwium » 15 sie 2014, 14:44

Szach, to atak na króla.
Bierka atakuje króla przeciwnika, czyli grozi pobić go.
Słowem „szach” należy zgłosić przeciwnikowi atak na jego króla.
  1. Nie przyzwyczajajmy do mówienia "szach".
  2. Nic złego się nie stanie jak ktoś nie powie "szach" atakując króla.
  3. Jak ktoś nie zauważy szacha, to wówczas należy mu to uświadomić np. mówiąc "szach".
    Nie łapiemy za króla, gdy usłyszymy straszne słowo „szach”!
    Nie lepiej: ..."gdy zobaczmy atakowanego króla"?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1887 razy
Otrzymał podziękowań: 2078 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Następna strona

Powrót do Strony szachowe