http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

Moderator: redjok

Re: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

Postprzez Daniel » 27 gru 2015, 21:24

thinkerteacher napisał(a):Mam kilka pytań do osób, które REGULARNIE (niekoniecznie stale i systematycznie) CZYTUJĄ tego bloga

Odpowiem tak: bardzo lubię czytać recenzje, więc chociażby ostatni tekst o Sławinie mi się podobał. Chętnie zajrzę na bloga poczytać dalsze teksty tego typu, bo jak pamiętam interesujesz się literaturą szachową. Wszelkie recenzje książek, i polskich i zagranicznych, mile widziane.

Do tego to o czym wspomniał Banksy, czyli jakieś konkretne pozycje, motywy taktyczne itp. itd. - nawet i na niskim poziomie trudności (wszak w tytule bloga jest słowo "beginner".

Natomiast bez żalu pożegnałbym teksty takie jak ostatni "Szachowy postęp - regres czy progres: analiza dobrych rad (2)" - pełno ogólników i haseł typu "Jak jest zatem definiowany postęp? Po czym odróżnić go od regresu?" albo " im więcej jesteś w stanie usunąć negatywów i dodać pozytywów - tym lepszy jesteś." - ok, ale co z tego wynika? Dla mnie to lanie wody, tego rodzaju materiały mnie nie przekonują, podobnie jak długaśne wyliczanki w serii "Your chess skill revealed".

A zatem: więcej recenzji, więcej konkretów, i może... nawet jakiś własny program szkolenia np. do IV kategorii? Z wyszczególnieniem na co ile trzeba poświęcić czasu? np. na podstawie literatury którą znasz z dodatkiem swoich przemyśleń? :) ;)
Daniel

Podziękował : 233 razy
Otrzymał podziękowań: 353 razy

Postprzez thinkerteacher » 27 gru 2015, 22:10

Dziękuję za kolejny głos odezwu ;) :)

Recenzje książek także lubię czytywać, ale pytanie KTO ma je pisywać? Bardzo ciężko pisze się recenzje książki bez jej posiadania albo chociażby pobieżnego przeczytania ;). A przerobienie jednej książki typu Sławin to zwykle pół roku pracy. A jak weźmiemy pod uwagę 16 części, to chyba do 2030 roku trzeba będzie czekać na recenzję ostatniej części tego tasiemca :P.

Pozycje i motywy taktyczne wymagają pracy, przygotowania, przemyślenia oraz dobrej prezentacji. Też lubię takie wstawki tylko znowu pojawia się pytanie - KTO ma to (z)robić? :D

Natomiast lanie wody to tego będzie bardzo dużo, więc szybko nie wyleci ;). Pamiętajmy również, że pewne fragmenty są przeze mnie przytaczane (wyrywkowo), więc może być ciężko je polubić i zrozumieć - mając tylko okruszek całości (np. rozdziału czy też całej książki).

Co do programu (szkolenia) to już naprawdę mocny żart :P. Sam nie potrafiłem przez ponad 15 lat zrobić chociażby jedynki, więc co mogę innym polecić? Chyba tylko program szkolenia - zaliczenie zasad (reguł) gry w tydzień (oooo, to - to tak!). Nie chcę niszczyć przyszłości ambitnym dzieciom i ich rodzicom, więc takie sprawy zostawiam innym (np. krzysiowi, który na własnych dzieciach testował takie sprawy, więc może o nich pisywać).

PS. Jeśli te teksty "bez żalu" będą naprawdę żenująco słabe, to może się tak zdarzyć, że któregoś ranka po prostu zniknie cała seria. Niemniej często na takich badziewiach udaje mi się wymyśleć (stworzyć?!) coś znacznie ciekawszego. Z kolei na coś bardzo ciekawego i mocnego - nie mam ani możliwości, ani umiejętności, ani czasu, ani wytrwałości ani ochoty ;) :). Pozostaje zatem czytywać to co jest albo (dużo lepiej) poszukiwać i odwiedzać miejsca tam gdzie to jest porządnie napisane (np. blog Krzysztofa Jopka).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9054 razy
Otrzymał podziękowań: 1211 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 28 gru 2015, 10:57

TT Tak trochę myślałem co Ci tu jeszcze poradzić i wpadło mi takie coś. To się trochę wiąże z tymi konkretami. Obserwując Twoje wpisy wcześniejsze, zauważyłem że masz olbrzymi rozstrzał tematyczny i też materiałowy. Nie wiem czy nawet jakiś mistrz, młody, ale bardzo doświadczony trener by to udźwigną w każdym sensie. Może dobrze by było jakbyś skupił się na jakimś wąskim temacie, który masz obcykany i zobaczył jak Ci idzie pykanie takich mini-artykulików. Ja np. mam niski poziom teoretyczno-treningowy. Ale wiem co nie co o uczeniu się. Zatem nie rzucałbym się na jakieś wyszukane teorie gry w środku, czy pozycji pionowej bo popełniłbym jakąś piśmienniczą zbrodnie. Lecz mógłym pomyśleć o wymyśleniu jakiegoś prostego ćwiczenia/mnemo techniki na internalizacje prostych ruchów taktycznych. Prawdopodobnie skończyłoby się to po prostu praktyką tychże ruchów, ale już by coś było do zawieszenia oka i porobienia. My (początkujący) potrzebujemy chociaż pretekstu :P a taki wpis go naturalnie daje.

Co do tematu progresu to się nie dokonca zgadzam z przedmówcą. O ile pierwszy wpis - nie oszukujmy się - był laniem wody. To drugi już mógł dawać okazję do przemyślenia działań. Przyda się całkiem początkującym, tylko przydałoby się więcej wpisów z radami Dana, np. O pętli i pracach domowych.
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez Daniel » 28 gru 2015, 11:34

thinkerteacher napisał(a):Dziękuję za kolejny głos odezwu ;) :)

Recenzje książek także lubię czytywać, ale pytanie KTO ma je pisywać? Bardzo ciężko pisze się recenzje książki bez jej posiadania albo chociażby pobieżnego przeczytania ;). A przerobienie jednej książki typu Sławin to zwykle pół roku pracy. A jak weźmiemy pod uwagę 16 części, to chyba do 2030 roku trzeba będzie czekać na recenzję ostatniej części tego tasiemca :P.

Jak pamiętam wiele razy przy pytaniach o książki sypałeś tytułami jak z rękawa, widać było że się w tym orientujesz :) np. Sillman przy końcówkach się pojawił itp. itd. Chwaliłeś też w jakimś wątku "Pump up your rating". Może więc inaczej: jeśli nie konkretne recenzje z plusami i minusami po przestudiowaniu od deski do deski, to chociaż jakieś ogólne rozeznanie w lepszych książkach? bo polecanie wspomnianego Sillmana sugerowało, że coś jednak w tej dziedzinie kojarzysz jeśli chodzi o aktualne publikacje ;)
Daniel

Postprzez jarrasch » 28 gru 2015, 14:20

Daniel napisał(a):
thinkerteacher napisał(a):Mam kilka pytań do osób, które REGULARNIE (niekoniecznie stale i systematycznie) CZYTUJĄ tego bloga

Odpowiem tak: bardzo lubię czytać recenzje, więc chociażby ostatni tekst o Sławinie mi się podobał. Chętnie zajrzę na bloga poczytać dalsze teksty tego typu, bo jak pamiętam interesujesz się literaturą szachową. Wszelkie recenzje książek, i polskich i zagranicznych, mile widziane.

Do tego to o czym wspomniał Banksy, czyli jakieś konkretne pozycje, motywy taktyczne itp. itd. - nawet i na niskim poziomie trudności (wszak w tytule bloga jest słowo "beginner".

Natomiast bez żalu pożegnałbym teksty takie jak ostatni "Szachowy postęp - regres czy progres: analiza dobrych rad (2)" - pełno ogólników i haseł typu "Jak jest zatem definiowany postęp? Po czym odróżnić go od regresu?" albo " im więcej jesteś w stanie usunąć negatywów i dodać pozytywów - tym lepszy jesteś." - ok, ale co z tego wynika? Dla mnie to lanie wody, tego rodzaju materiały mnie nie przekonują, podobnie jak długaśne wyliczanki w serii "Your chess skill revealed".

A zatem: więcej recenzji, więcej konkretów, i może... nawet jakiś własny program szkolenia np. do IV kategorii? Z wyszczególnieniem na co ile trzeba poświęcić czasu? np. na podstawie literatury którą znasz z dodatkiem swoich przemyśleń? :) ;)

zgadzam się z wypowiedzią.
Kolego TT, czekam z niecierpliwością na Twój program szkolenia :)
Przy okazji - czy ktoś z polskich szachistów, oprócz Marcina Maciąga, coś takiego opublikował?
pozdrawiam
jarrasch

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 65 razy

Postprzez jarrasch » 28 gru 2015, 14:26

thinkerteacher napisał(a):Co do programu (szkolenia) to już naprawdę mocny żart :P. Sam nie potrafiłem przez ponad 15 lat zrobić chociażby jedynki, więc co mogę innym polecić? Chyba tylko program szkolenia - zaliczenie zasad (reguł) gry w tydzień (oooo, to - to tak!). Nie chcę niszczyć przyszłości ambitnym dzieciom i ich rodzicom, więc takie sprawy zostawiam innym (np. krzysiowi, który na własnych dzieciach testował takie sprawy, więc może o nich pisywać).

Dwójka dla czwórki chyba może napisać?
Może i dla trójki nawet...

Ponieważ masz spore rozeznanie w literaturze, do każdego punktu programu mógłbyś polecić rozdziały/rozdziały książek do przerobienia (to dotyczy raczej programu dla trójki niż dla czwórki).
Byłoby to chyba wtedy unikalne publicznie dostępne opracowanie.

Sądzę, że temat w mojej ocenie jest na tyle atrakcyjny (pod względem zainteresowania - potencjalnej liczby odwiedzin bloga), że warto "podjąć ryzyko" :)
jarrasch

Postprzez Daniel » 28 gru 2015, 15:00

jarrasch napisał(a):
Dwójka dla czwórki chyba może napisać?
Może i dla trójki nawet...

Ponieważ masz spore rozeznanie w literaturze, do każdego punktu programu mógłbyś polecić rozdziały/rozdziały książek do przerobienia (to dotyczy raczej programu dla trójki niż dla czwórki).
Byłoby to chyba wtedy unikalne publicznie dostępne opracowanie.

Sądzę, że temat w mojej ocenie jest na tyle atrakcyjny (pod względem zainteresowania - potencjalnej liczby odwiedzin bloga), że warto "podjąć ryzyko" :)

O to to właśnie! :) mogłaby wyjść świetna rzecz, rzeczywiście pomocna dla osób początkujących.
Daniel

Postprzez thinkerteacher » 28 gru 2015, 18:08

@Banksy

Tak. Rozstrzał tematyczny jest na tyle duży, aby każdy zainteresowany mógł coś dla siebie znaleźć. Rzecz jasna cierpi na tym jakość, bo nie da się być we wszystkich tematach tak samo dobrym ;)

Mam kilka takich mini-artykułów na głowie, ale wymagają one dużo pracy, sporej wiedzy i umiejętności dobrego przekazu. Uwierzcie mi, że gdybym miał sztab kilkunastu mocnych szachistów, to bym dał im setkę pomysłów, by mogli pisywać swoje blogi na następne co najmniej 5 lat.

Co do tych mnemotechnik to ciekawy pomysł - pytanie tylko jak to zrobić, aby nie poszła za tym fala zarzutów, że "nie działa ten sposób na wszystkie pozycje" :D

Przy okazji dodam, że właśnie te internalizacje oraz sygnały będę chciał przemycić w serii o taktyce. Od kilku tygodni czytuję o tym co i jak sprawia, że widzimy lub nie widzimy jakiegoś rozwiązania taktycznego. Teraz trzeba będzie to ładnie ubrać w słowa i może będzie coś fajnego ;)

Wpisy o postępie (progresie) są laniem wody, bo inaczej musiałbym mieć dużo wiedzy z książek, którą następnie trzeba byłoby odpowiednio przekazać. A najbardziej istotne - musiałbym relatywnie dużo grać i analizować, aby te rady były jeszcze bardziej wiarygodne, sprawdzone i "przetestowane na prawdziwych mężczyznach".

Jeśli zaś chodzi o rady Dana Heismana to na pewno są ciekawe, ale nie wiem czy warto je podawać w suchej formie. Z jednej strony są dobre i ciekawe, ale jeśli nie będą fajnie przekazane to wyjdzie jak zwykle :P.

@Daniel
To, że znam książki (tytuły) i czytałem (albo dyskutowałem) o nich w różnych miejscach to nie znaczy, że sam mogę (i chcę) pisać recenzje. Bo owszem, mogę pisać recenzje książek, które przeczytałem (przerobiłem), ale będą one mało wartościowe. Chociażby dlatego, że to książki głównie dla dzieci, a tam jest duży nacisk na elementy zabawy a nie nauki.

Pytanie czym jest "ogólne rozeznanie" w lepszych książkach? Czym jest książka lepsza? Lepsza dla kogo? Kiedy? W jakich warunkach? W jakim języku? W jakiej formie (papierowa czy elektroniczna)? Pytań jest dużo więcej ;).
Raz jeszcze podkreślam - kojarzenie spisu treści i zawartości książki nie oznacza automatycznie tego, że ktoś potrafi zrobić recenzję danej pozycji. Chyba, że przyjmiemy zasadę... pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi... :D

@jarrasch
Ja również czekam na ten program szkolenia ;)
A tak na poważnie. Jaki jest sens publikowania programu szkolenia, skoro nie mam ku temu odpowiednich kwalifikacji (sam bardzo niewiele osiągnąłem), a do tego są łatwodostępne programy szkolenia? Czy mam przebijać Marcina Maciągę (KM z wieloletnim doświadczeniem trenerskim/szkoleniowym), Andrzeja Modzelana (FM, trener/szkoleniowiec, pedagog, nauczyciel, wychowawca i szachowy autorytet) albo Goleniszczewa? (zasłużony trener). Jeśli już to mogę co najwyżej spróbować poszukać wspólnych elementów, które są w tych publikacjach wymieniane... i krótko je skomentować. Pytanie komu będzie pomocna albo potrzebna opinia miernoty (w stosunku do tych wyżej), która ocenia wysokiej klasy specjalistów???

Dwójka dla czwórki pisać może - tylko pytanie czy to będzie pomocne albo korzystne dla tych, którzy będą chcieli to (nie daj boże!) sprawdzić. Co innego osoba pokroju Marcina Maciagi (KM). Poza tym dobrze było mieć doświadczenie w szkoleniu dzieci (i młodzieży), które sprawdzałoby stopień (i trudności oraz sukcesy) w jakim uczniowie realizowali dany program. Ja tego nie mam, bo uczyłem tylko tego jakie są reguły (zasady) gry i zagadnienia typu mat w 1, 2 ruchach albo co jest (ile razy) atakowane i bronione. To tak jakbyśmy chcieli poprosić 6-latka, aby napisał program szkolenia matematyki dla szkoły gimnazjalnej średniej - nie jestem pewien czy to byłby świetny pomysł ;)

Co do rozeznania w literaturze to już ciut lepiej. Pytanie tylko czy jeśli polecę 20 rozdziałów zawartych w 30 książkach, to czy ktokolwiek zada sobie jakikolwiek trud, aby do nich dotrzeć? Wątpię i to bardzo poważnie. Na pewno jednak byłoby to nietypowe opracowanie - tu się w pełni zgodzę.

Tak czy inaczej dziękuję bardzo za różne pomysły i propozycje. Dodam, że wszystkie z nich przemyślę i zastanowię się, które z nich mają realną szanse zostać przemyconych na blogu. Ostrzegam jednak, że im starszy jestem tym większy mam krytycyzm co do słabych prac (zwłaszcza swoich), a opracowanie solidnych rzeczy wymaga po prostu poświęcenia (czasu, środków, pieniędzy, sił, energii).

PS. Wiem, wiem - zamiast tu pisać tasiemce, to mogę na blogu uprawiać grafomanię :-P :lol2:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez Banksy » 28 gru 2015, 19:36

a opracowanie solidnych rzeczy wymaga po prostu poświęcenia (czasu, środków, pieniędzy, sił, energii).

Zgadza się. :)

Dlatego moim zdaniem istotna jest koncepcja i jak do tego podejdziesz.

Jeśli tworzyć rozbudowane formy - to wtedy metoda jedzenia słonia. ;) ale one też wymagają dużo dyscypliny i wytrwałości.

Robiąc mini-formy:

Po pierwsze szybko robi się ruch w interesie (co też motywuje),

Po drugie można szybko opracować umiejętność i nawyk pisania, przez co mniej energii twórca zużywa, a czytelnicy mają stały dostęp materiału.

Po trzecie sam wiem jak to jest, przydaje się lekkie pióro w pisaniu, to znaczy ktoś może mieć genialne pomysły i pisać bardzo dobrze, ale ciężko zabierać się za bloga jeśli napisanie pół strony tekstu zabiera dużo czasu. Ja mam ciężkie pióro i napisanie strony tekstu zajmuje mi dużo czasu bo w głowie mam tyle wariantów, że za długo się zastanawiam co i jak napisać. Forma blogów chyba sprzyja po prostu ekstrawertykom. Intrawertycy też mogą świetnie pisać ale kosztuje to ich więcej energii.

No i po ostatnie, trzeba lubić pisać. Bo jeśli się na czymś nie zarabia to wypada chociaż czerpać z tego satysfakcje. ;)

Jeśli ktoś nie przewiduje rzeczy wyżej wymienionych, ale jednak ma potrzebę dzielenia się wiedzę i rozmowy, to może poprostu sprowadzić sprawę do przekazywania treści a nie ich tworzenia. Np. Stworzyć stronę na której wklejane będę linki do ciekawych i przydatnych artykułów, wstawiane będą czyjeś filmy, polecane książki, a wszystko tylko z krótkim komentarzem. Wtedy nie trzeba wszystkiego przerabiać od deski do deski, a wystarczy same orientowanie się. Wtedy np. Mogłyby powstawać kategorie, kluczowych artykułów, ciekawostek szachowych, nowych "prodigy". Itp. Niby forum służy do tego, ale na własnej stronie możesz to bardziej skoncetrować, sam decydujesz o strukturze i możesz mocniej akcentować co jest dla Ciebie istotne.
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
FICS: Banksy

Postprzez jarrasch » 28 gru 2015, 22:15

thinkerteacher napisał(a):Bo owszem, mogę pisać recenzje książek, które przeczytałem (przerobiłem), ale będą one mało wartościowe. Chociażby dlatego, że to książki głównie dla dzieci, a tam jest duży nacisk na elementy zabawy a nie nauki.

W takim razie czekam na rekomendacje najlepszych książek dla dzieci.
Od czasu, gdy zostałem tatą, zacząłem już i takie książki zbierać.

thinkerteacher napisał(a):Dwójka dla czwórki pisać może - tylko pytanie czy to będzie pomocne albo korzystne dla tych, którzy będą chcieli to (nie daj boże!) sprawdzić. [...] To tak jakbyśmy chcieli poprosić 6-latka, aby napisał program szkolenia matematyki dla szkoły gimnazjalnej średniej - nie jestem pewien czy to byłby świetny pomysł ;)

Przesadzasz - chyba bardziej jak licealista dla gimnazjum.

pozdrawiam :)
jarrasch

Postprzez thinkerteacher » 28 gru 2015, 22:43

Legendarna seria Józefa Sławina - podręczniki do treningu - od amatora do (arcy)mistrza (3)
http://beginnerchessimprovement.blogspo ... na_28.html

Druga część znakomitej serii składa się z trzech rozdziałów, które omówiono na 332 stronach. Początkowy omawia wszystkie zasady gry, począwszy od szachownicy, notacji, ruchów figur i pionów, kończąc na rodzajach remisu. Następnie zaczyna się już realna nauka. O czym mowa? O podpunkcie 11, który pokazuje matowanie króla dwoma wieżami, hetmanem i na koniec dwoma gońcami. Co mi się mega podoba? Przede wszystkim sposób prezentacji tematu, a dodatkowo bardzo dobrze dobrane (ułożone) zadania w stylu "sprawdź się" lub "rozwiąż sam". W podpunkcie 13 znajdują się zadania do powtórzenia (utrwalenia) materiału. Dochodzą do tego jeszcze podpowiedzi i rozwiązania poprzednich zadań. To wszystko aż do strony 150.

Na koniec moja opinia o (minimalnym) poziomie szachisty (amatora bądź samouka) dla którego ta książka będzie odpowiednia. Moim zdaniem co najmniej 5 kategoria albo osoba, która jest gotowa solidnie pracować nad szachami. Oczywiście można iść drogą na skróty, ale kolejne tomy sprawią, że będziemy wielce zdziwieni. Jak wymagające są książki tej serii? Powiem na własnym przykładzie: mam skromną (średnią) 2 kategorię, a utknąłem na tomie 6. Często muszę kilka razy czytać ten sam materiał i stale dziwie się, że "niby takie proste, a na to nie wpadłbym na przy partii"
thinkerteacher

Postprzez thinkerteacher » 30 gru 2015, 17:16

jarrasch napisał(a):
thinkerteacher napisał(a):Bo owszem, mogę pisać recenzje książek, które przeczytałem (przerobiłem), ale będą one mało wartościowe. Chociażby dlatego, że to książki głównie dla dzieci, a tam jest duży nacisk na elementy zabawy a nie nauki.

W takim razie czekam na rekomendacje najlepszych książek dla dzieci.
Od czasu, gdy zostałem tatą, zacząłem już i takie książki zbierać.

W takim razie dla ciebie jako rodzica może być ciekawe przeczytanie opisu (to nie jest recenzja) tej oto książki ;)

Chess tactics for champions - czyli taktyka szachowa dla przyszłych mistrzów
http://beginnerchessimprovement.blogspo ... czyli.html

Szachowa taktyka dla mistrzów to według nagłówka książki - przewodnik po tym jak krok po kroku używać taktycznych motywów i kombinacji. Ta pozycja zawiera blisko 350 stron i jest nie tyle książką objaśniającą wszelkie możliwe taktyczne uderzenia (motywy), lecz bardziej zbiorem zadań, któremu towarzyszy krótki wstęp do najpopularniejszych motywów. Warto o tym pamiętać, aby nie pomylić jej z książką do nauki taktyki...

Dla kogo ta książka może mieć największą wartość? Moim zdaniem dla zawodników w przedziale 1000-1400 (czyli od bk do 4 kategorii). Zawodnicy od poziomu 3 kategorii mogą również skorzystać z tej książki (chociaż dla nich tej książki nie polecam), jednak szybko może pojawić się niedosyt związany z tym, że większość materiału będzie po prostu zbyt łatwa, a trudniejsza część - zostanie rozwiązana w przeciągu 1-2 dni. Kto ma ochotę kupić szachową książkę, którą bez problemu przerobi w weekend i niewiele się z niej nauczy?

BTW. It's your move Josh :-P ;)
thinkerteacher

Postprzez thinkerteacher » 09 sty 2016, 03:11

Legendarna seria Józefa Sławina - podręczniki do treningu - od amatora do (arcy)mistrza (4)
http://beginnerchessimprovement.blogspo ... awina.html

Tom trzeci to kolejna książka serii Sławina, która zawiera 285 stron. Są w niej dwie części, które mają za zadanie przygotowanie fundamentu młodego szachisty do wygrywania materiału. Bogactwo tej pozycji to aż 900 zadań (klasycznych) i 300 zadań-miniatur. Jest to kolejny nieparzysty tom, więc będziemy mieli w nim do czynienia z zadaniami (parzyste to teoria szachowa)...

Warto w tym miejscu zacytować autora: "W cyklu C od uczącego się wymagane są umiejętności dostrzegania i wyszukiwania kombinacyjnych motywów danej pozycji, dobrze widzieć wszystkie części szachownicy, zwracać uwagę na wymiany i wtrącone ruchy. Te pozycje pokazują dużą praktyczną cenność i wymagają powrotu do nich na późniejszych etapach nauki. Formy powtórzenia mogą być inne - przykładowo rozwiązywanie ze skróconym czasem do namysłu. Podobny trening czynnika szybkości nauki szachów (realizowanie tego samego celu w krótszym czasie) jest wyjątkowo ważny i konieczny na wszystkich etapach rozwoju.

W tym celu właśnie są pozycje dotyczące wygrywania materiału, które dadzą dobry początkowy fundament ("kopniak") w rozwoju szachowego myślenia i przyniosą dużą korzyść. Natomiast kompleksowe połączenie ich w całym procesie nauki podniesie go na nowy, wyższy jakościowo poziom, co potwierdza wieloletnie praktyka trenerska".

Chodzą słuchy, że kilka osób regularnie poluje na opisy książek Sławina :> ;). W takim tempie jest szansa, że opis wszystkich 16 tomów odbędzie się do 2018 (najdalej 2020) roku!

PS. Ponoć kolega Banksy już szlifuje formę językową, tak aby poznać przynajmniej podstawy rosyjskiego. A na co? Właśnie po to, żeby być w stanie wchłaniać treści ze Sławina (zanim wydawnictwo QC zdecyduje się wydać tę klasykę - w normalnym ludzkim języku, czyli właśnie po angielsku) :* :lol2:
thinkerteacher

Postprzez majsza » 09 sty 2016, 11:53

A za dzieła Mikołaja Żurawlewa się weźmiesz? ;)
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 138 razy
FICS: majsza

Postprzez thinkerteacher » 09 sty 2016, 12:24

majsza napisał(a):A za dzieła Mikołaja Żurawlewa się weźmiesz? ;)

Cudowny świat szachów - Oficyna wydawnicza "Polex 91" (wydane w - Warszawa 1992); 36 zadań, 150 diagramów. Tytuł oryginału "W stranie szachmatnych czudes". Tłumaczenie z rosyjskiego Honorata Żukowska.

[cytat ze wstępu]
...Do tej bezkrwawej, ale pełnej emocji walki zachęca ta właśnie książeczka, którą oddajemy w ręce czytelnika. Przede wszystkim młodego, bo jest ona rodzajem minipodręcznika podstaw gry w szachy...
Książka Mikołaja Żurawlewa, rosyjskiego dziennikarza - szachisty jest nowością wydawniczą. Ukazuje się równocześnie w Moskwie i Warszawie.
Janusz Fastyn

Lepiej zatem nie wywołuj wilka z lasu :lol2: ;)

PS. Nie jestem zwolennikiem starszych książek szachowych, ale akurat takie nazwiska jak: Awerbach i Bejlin, Żurawlew, Griszyn i Iljin jak też Czarnecki i Kasprzak - są mi jednak znane (i nie tylko z przekazów diada-pradziada) ;). Czyli jakby nie było jestem z pokolenia troszkę starszego niż obecna młodzież typu ajfon albo smartfun :P
thinkerteacher

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strony szachowe