www.chess.t15.org - Katalog Baz Szachowych (format PGN)

Moderator: redjok

www.chess.t15.org - Katalog Baz Szachowych (format PGN)

Postprzez bazyszachowe » 16 lut 2011, 20:39

Witam!

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na stronę http://www.chess.t15.org/. Zawiera ona dziesiątki tysięcy partii szachowych z turniejów z całej Polski. Wszystkie one zapisane są w najpopularniejszym formacie tego typu plików - *.pgn (portable game notation) otwieranym przez każdy program obsługujący bazy szachowe. Serwis jest stale aktualizowany.

Zachęcam do pobierania baz, a w komentarzach proszę o opinie odnośnie strony.

Pozdrawiam ;)
bazyszachowe

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: www.chess.t15.org - Katalog Baz Szachowych (format PGN)

Postprzez demon_szybkosci » 16 lut 2011, 22:32

Dziękujemy za informację :). Miejmy nadzieje, że baza się będzie coraz bardziej rozrastać zaś stronka rozwijać :). Czy te partie są zbierane wg jakiegoś klucza czy też przypadkowo?
demon_szybkosci

Postprzez bazyszachowe » 01 kwi 2011, 16:50

demon_szybkosci napisał(a):Dziękujemy za informację :). Miejmy nadzieje, że baza się będzie coraz bardziej rozrastać zaś stronka rozwijać :). Czy te partie są zbierane wg jakiegoś klucza czy też przypadkowo?

Jedyny klucz to taki, że muszą to być partie z Polski.

Dziś baza została zaktualizowana. Można pobrać bazę partii szachowych tutaj: http://www.chess.t15.org/gigabaza.html. Ponad 85 000 partii!
bazyszachowe

Postprzez bazyszachowe » 05 cze 2011, 21:07

Witam!

Strona http://chess.t15.org została rozszerzona o bazę online (ponad 93000 partii), w której można znaleźć i oglądać partie bez konieczności pobierania czegokolwiek. Nowością jest także baza polskich szachistów, którzy w ostatnim czasie grali w krajowych turniejach.

Pozdrawiam
bazyszachowe

Postprzez rutra » 23 lut 2015, 01:28

Ciekawa funkcja została wprowadzona w katalogu baz. Jest informacja, którzy zawodnicy zyskali najwięcej punktów rankingowych. Jedna z zawodniczek w ubiegłym miesiącu zyskała aż 312 punktów rankingowych.

Szkoda, że na stronie zdarzają się jeszcze błędy. Np. w Mistrzostwach Rzeszowa zwycięzca turnieju zdobył normę na kandydata (przed turniejem miał I+ elo ok. 1850), a na stronie podana jest IV kategoria i zupełnie inny klub szachowy.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1521 razy
Otrzymał podziękowań: 1788 razy
Ranking: 1660

Postprzez Daniel » 23 lut 2015, 10:59

rutra napisał(a):Szkoda, że na stronie zdarzają się jeszcze błędy. Np. w Mistrzostwach Rzeszowa zwycięzca turnieju zdobył normę na kandydata (przed turniejem miał I+ elo ok. 1850), a na stronie podana jest IV kategoria i zupełnie inny klub szachowy.

Istnieje coś takiego, co nazywa się przypadkową zbieżnością nazwisk :-P tu akurat mamy zarówno imię jak i nazwisko bardzo popularne. CR wyświetla trzech tak właśnie nazywających się szachistów, m.in. jednego wspomnianego z IV kategorią, innego z Bydgoszczy, a jeszcze innego właśnie z Rzeszowa. Błędu więc nie ma.
Daniel

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 276 razy

Postprzez rutra » 23 lut 2015, 12:13

Link do Mistrzostw Rzeszowa.

Na stronie FIDE znalazłem dwóch zawodników z tym samym imieniem i nazwiskiem. Jeden z rankingiem ponad 2200, drugi ok. 1900. W centralnym rejestrze jest czterech zawodników z tym samym imieniem i nazwiskiem, dwóch, którzy są na stronie FIDE i dwóch z czwartymi kategoriami.

Błąd polega na tym, że w katalogu baz szachowych jest tylko jeden zawodnik z takim imieniem i nazwiskiem i ma IV kategorie. Przedstawiona jest cała lista turniejów i partii od 2006 do 2014 roku podczas gdy zawodnika z IV kategorią nie ma w rankingu Chessarbitra, czyli wychodzi na to, że od przynajmniej 2011 roku nie zagrał w żadnym turnieju. W katalogu baz szachowych wygląda tak jakbym przegrał z zawodnikiem z IV kategorią z Suwałk, podczas gdy w rzeczywistości grałem z zawodnikiem z Rzeszowa, który ma I++ elo ok. 1900 (przed turniejem I+ ok. 1850). Taka sama sytuacja z moim przeciwnikiem z 1. rundy, który w katalogu baz również ma wpisaną IV kategorie. Podobnie z jednym forumowiczem, który w rzeczywistości ma I++ elo ponad 2000 a w katalogu baz jest wpisana I bez elo i klub z Wrocławia.

Dużo tam nieścisłości.
rutra

Postprzez kolokwium » 23 lut 2015, 12:51

Jeżeli baza korzysta z plików pgn, to n zawodników będzie dla bazy jednym zawodnikiem.
Inna inszość, że jak program wyświetla metryczkę zawodnika wg CR lub FIDE, to powinna sprawdzać i podawać wszystkich, którzy odpowiadają wzorcowi. Wówczas użytkownik ma świadomość, że jest wielu zawodników o tym samym imieniu i nazwisku.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1844 razy
Otrzymał podziękowań: 2063 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Vadim99 » 16 kwi 2015, 20:01

Nie mogę otworzyć tego linka. Co się dzieje?
Vadim99

Postprzez rutra » 30 maja 2016, 19:32

Jaki warunek musi być spełniony aby partia pojawiła się w bazie i dlaczego lista partii nie jest aktualizowana? Co musi się stać aby nowy zawodnik dołączył do KBS (Katalogu Baz Szachowch)?

Grałem rok temu na MMM w Krakowie (grupa B). 6 moich partii z tego turnieju jest na stronie FIDE, na chess-db, na chesstempo (być może jeszcze w kilku innych miejscach), ale nie na KBS. W tym roku grałem w grupie A i sędzia bardzo szybko wprowadził zapisy w serwisie turniejowym na chessarbitrze a partie pojawiły się po kilku dniach na KBS. Rok temu grałem w jednym turnieju klasycznym, z którego 5 partii jest na KBS. Kilka dni po turnieju sędzia uzupełnił brakujące 4 partie na chessarbitrze, ale nadal ich nie ma na KBS.

Z tego co pamiętam mój profil pojawił się na KBS w 2014 a partie z 2013 zostały uzupełnione. Dlaczego niektórzy zawodnicy grający w turniejach, z których partie są na KBS nie mają profilu na tej stronie? Przydałoby się jeszcze rozróżniać osoby z takim samym imieniem i nazwiskiem. Kiedyś już pisałem o tym, że według KBS przegrałem m. in. z IV kategorią, podczas gdy w rzeczywistości grałem z zawodnikiem I+, a ten z IV z takim samym imieniem i nazwiskiem już nie gra. Jest podany ID FIDE oraz ID CR, ale są błędy.

PS. 1. Wyrażam zgodę na publikowanie mojej pełnej daty urodzenia w Katalogu Baz Szachowych.
PS. 2. Dzięki na "lajki" na KBS, nie wiedziałem, że mam tyle fanów (fanek). :lol2:
rutra

Postprzez Grem » 06 wrz 2016, 14:44

rutra napisał(a):Chciałem zadać pytanie, ale widzę, że kilka miesięcy temu już o to pytałem.

Czy zna ktoś odpowiedź na pytania z pierwszego akapitu z poprzedniego postu?

Chyba przez to że mają nowy adres mnie przekierowało na http://katalogbazszachowych.pl/,chyba to samo na 100% :jupi:
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez rutra » 06 wrz 2016, 16:03

No tak, to jest ta sama strona (nie wiem czy wcześniej mieli inny adres), ale nadal nie wiem jakie kryterium stosują administratorzy przy wybieraniu partii. Widzę, że po 2 miesiącach pojawiły się transmitowane partie z Rudnika z grupy A (w tym trzy moje, jedna niepełna, bo się transmisja popsuła po 20 ruchach).
rutra

Postprzez rutra » 30 paź 2016, 16:46

Znalazłem odpowiedź na część pytań. Na ostatnim turnieju klasycznym, który sędziowałem wprowadziłem zapisy partii w serwisie turniejowym i dodałem plik PGN z partiami. To wystarczyło by partie pojawiły się w Katalogu Baz Szachowych. Widzę, że lista turniejów jest aktualizowana mniej więcej raz na dwa miesiące.

Nadal jednak nie rozumiem co musi się stać by zawodnik pojawił się w KBS. W bazach jest dużo zawodników, którzy już w szachy nie grają, natomiast brakuje profilu zawodników, którzy zagrali nawet w 3 turniejach, spośród których partie znajdują się na stronie.

bazyszachowe napisał(a):Jedyny klucz to taki, że muszą to być partie z Polski.

Coś mi się wydaje, że gdybym sędziował zagraniczny turniej i później wyniki oraz partie w pliku PGN wstawiłbym na chessarbitra, to jednak pojawiłyby się one w Katalogu Baz Szachowych, skoro i tak wszystko jest kopiowane m. in. z CAP.

Czy wie ktoś gdzie można zgłaszać poniższe błędy, poprawki?

1. Na jednym turnieju sędzia wstawiał partie tylko do tego momentu, gdzie zawodnik osiągną wyraźną przewagę (w jednej partii przeciwnik nie zauważył widełek i na zdobyciu wieży partia jest zakończona, a ja jeszcze wtedy musiałem się chwilę pomęczyć). Można by to było uzupełnić, na chesstempo w komentarzach do partii podałem dalszy ciąg zapisu.

2. Tak jak w poprzednim poście napisałem, w jednej mojej partii transmisja się urwała po 20 ruchach, wygląda to tak jakbym się wtedy poddał, a tam jeszcze było dużo gry (chyba nawet tam później jeszcze miałem jakąś kontrę, ale nie widziałem).

3. Na moim ostatnim turnieju, który jest w KBS w 3. rundzie przeciwnik poddał partie po 42. g4. Po zatrzymaniu zegara ustawiliśmy króle na białych polach, a na transmisji zostało to potraktowane jako ruchy 42. ...Kd5 oraz nieleglny ruch 43. Ke4. Tak jest podane w KBS, mimo że takich ruchów nie było w partii (ale to w sumie drobiazg).
rutra

Postprzez regis88 » 14 sty 2017, 13:45

Kto jest administratorem Katalogu Baz Szachowych i jak można się skontaktować? Wybrałem na stronie "więcej" "kontakt", napisałem i nikt nie odpisuje.
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Ranking: 2097

Powrót do Strony szachowe