www.chessarbiter.com

Moderator: redjok

Re: www.chessarbiter.com

Postprzez kolokwium » 04 lut 2016, 09:45

Student nie jest zawodem w odróżnieniu od programista.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1887 razy
Otrzymał podziękowań: 2078 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Cesar » 04 lut 2016, 14:09

Brawo widzę, że tu na forum sami "znawcy branży IT" i "profesjonaliści". Może kilka słów wyjaśnienia.

fuszer napisał(a):Brawo!
Byłoby lepiej na świecie, gdyby wszyscy słabi programiści przerzucili się na biznes i zaprzestali tworzenia oprogramowania.

Należy pochwalić samokrytykę Panów od chess arbitra. Zrozumieli, że sami nie będą w stanie nigdy stworzyć silnika do kojarzenia, który przeszedłby testy FIDE.
Policzyli następnie, ile musieliby zapłacić dobremu programiście za napisanie takiegoż silnika.
Przełknęli dumę i zdecydowali się użyć cudzego darmowego rozwiązania, aby więcej zarobić.

Okienka do silnika byli w stanie dorobić (a może dali kilka złociszy jakiemuś bystremu gimnazjaliście, bo to nie jest duże wyzwanie dla dzieciaka interesującego się .NET czy Delphi, a wymagania finansowe ucznia są niepomiernie niższe niż zawodowca).

Pewnie gdyby były gdzieś darmowe okienka, też by je wzięli i dorzucili logo CA. Być może nie znaleźli żadnych, których licencja by na to pozwalała, a sprzedawanie czegoś bez żadnego własnego wkładu, choćby logo, uznali za zbyt ryzykowne marketingowo. Mogłoby się nie sprzedać nawet najbardziej naiwnym...
:

Otóż Panie kolego fuszer, szczerze powiem, że wiecej ludzi takich jak Pan i każda firma IT idzie na dno, mam nadzieję, że nie spotkam Pana nigdy w charakterze programisty w firmie w której pracuję albo będę pracował, bo obawiałbym się o losy tej firmy. Istnieje takie pojęcie w IT jak "reinventing the wheel", jeśli ma Pan ochotę tworzyć rozwiązania na własną rękę, i wynajdywać koło od nowa, to proponuje robić to w zaciszu domowym marnując własne pieniądze a nie innych. 99% rynku IT bazuje na jakichś OpenSourcowych rozwiązaniach lub gotowych płatnych bibliotekach. Tylko niewielki odsetek R&D robi coś od nowa. Taka jest rzeczywistość. Ja mam generalnie zasadę jak się na czymś nie znam to nie wypowiadam się a hejtować to proponuję na onet.pl. Tam jest sporo takich jak Pan.

brelo napisał(a):Swoją drogą bardzo ciekawe i innowacyjne z pewnością połączenie MFC z Javą...
:

Kolejny "znafca" tematu i "innowator". Ręce opadają :-( Pan by pewnie wolał przepisać całą funkcjonalność ChessArbitra w Javie.. Zapewniam, że nigdy nic nie ubijemy razem, nawet tej muchy.. :-P
Cesar

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postprzez fuszer » 04 lut 2016, 15:20

Cesar napisał(a):Otóż Panie kolego fuszer, szczerze powiem, że wiecej ludzi takich jak Pan i każda firma IT idzie na dno, mam nadzieję, że nie spotkam Pana nigdy w charakterze programisty w firmie w której pracuję albo będę pracował, bo obawiałbym się o losy tej firmy.

I vice versa. Robienie produktów stanowiących jedynie graficzne nakładki na gotowe rozwiązania zabiłoby mnie psychicznie.

Cesar napisał(a): Istnieje takie pojęcie w IT jak "reinventing the wheel", jeśli ma Pan ochotę tworzyć rozwiązania na własną rękę, i wynajdywać koło od nowa, to proponuje robić to w zaciszu domowym marnując własne pieniądze a nie innych. 99% rynku IT bazuje na jakichś OpenSourcowych rozwiązaniach lub gotowych płatnych bibliotekach.

Nie namawiam nikogo do tworzenia rozwiązania. Przecież do tej pory CA miał własny silnik do kojarzenia, a przynajmniej nie chwalił się wcześniej, że korzysta z JaVaFo. Stąd wniosek, że chyba był to kod z gatunku "naprawiając ten błąd wprowadzisz 50 innych, w zupełnie nie powiązanych miejscach, bo nikt nie panuje nad przepływem logiki" i spełnienie certyfikacyjnych wymagań FIDE byłoby programistycznym koszmarem.
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 906 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Cesar » 04 lut 2016, 15:44

fuszer napisał(a):Nie namawiam nikogo do tworzenia rozwiązania. Przecież do tej pory CA miał własny silnik do kojarzenia, a przynajmniej nie chwalił się wcześniej, że korzysta z JaVaFo. Stąd wniosek, że chyba był to kod z gatunku "naprawiając ten błąd wprowadzisz 50 innych, w zupełnie nie powiązanych miejscach, bo nikt nie panuje nad przepływem logiki" i spełnienie certyfikacyjnych wymagań FIDE byłoby programistycznym koszmarem.

Po raz kolejny Pan pisze na tematy na które nie ma pojęcia. Klasyczny przykład "Reinventing the wheel" no bo po co używać rozwiązań, które mają już certyfikat i prawdopodobieństwo, że program zostanie zatwierdzony przez FIDE jest bardzo wysokie, graniczące z pewnością. Jak można modyfikować nie wiadomo jak długo istniejący, wbudowany algorytm, nie mając gwarancji, że zostanie zatwierdzony. Strata czasu i pieniędzy klienta. Zapewniam, że z takim podejściem kariery w IT Pan nie zrobi.

PS: Moim zdaniem PZSzach postąpił właściwie, szanując przy tym pieniądze własne, podatnika i szachistów.
Cesar

Postprzez fuszer » 04 lut 2016, 16:20

Cesar napisał(a):Strata czasu i pieniędzy klienta. Zapewniam, że z takim podejściem kariery w IT Pan nie zrobi.

Niech się Pan nie martwi o moją karierę. Nie planuję nigdy być managerem i podejmować decyzji mających wpływ na finanse. Jako programista mogę tylko sugerować zastosowanie takiego bądź innego rozwiązania, ale ostateczną decyzję podejmą inni.
Spotkałem jednak przypadki użycia gotowych bibliotek/komponentów, które w efekcie przyniosły tylko straty, bo trzeba było utrzymywać nie swój kod. Nie mówię tu akurat o JaVaFo, jego użycie powinno wyjść tylko na dobre, ale pobieranie opłat za program, który do gotowego rozwiązania dodaje tylko okienka jest moim zdaniem przesadą.

Cesar napisał(a):PS: Moim zdaniem PZSzach postąpił właściwie, szanując przy tym pieniądze własne, podatnika i szachistów.

Moim zdaniem szachiści zaoszczędziliby więcej pieniędzy używając programu Vega. Jego licencja to 50 euro i nie widziałem na ich stronie żadnej wzmianki o rocznych subskrypcjach. Tak więc w perspektywie dłuższego użytkowania (a także dla nowych użytkowników) byłoby to bardziej opłacalne rozwiązanie
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 906 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Cesar » 04 lut 2016, 18:34

Oj widzę Panie kolego fuszer nie odpuszcza Pan i pogrąża się coraz bardziej

fuszer napisał(a):Niech się Pan nie martwi o moją karierę. Nie planuję nigdy być managerem i podejmować decyzji mających wpływ na finanse. Jako programista mogę tylko sugerować zastosowanie takiego bądź innego rozwiązania, ale ostateczną decyzję podejmą inni.

Właśnie w tym problem, menagerowie w dużych firmach bardzo często nie znają się na technologiach jak programiści, a mając takich doradców jak Pan położą większość projektów.

fuszer napisał(a):Spotkałem jednak przypadki użycia gotowych bibliotek/komponentów, które w efekcie przyniosły tylko straty, bo trzeba było utrzymywać nie swój kod. Nie mówię tu akurat o JaVaFo, jego użycie powinno wyjść tylko na dobre, ale pobieranie opłat za program, który do gotowego rozwiązania dodaje tylko okienka jest moim zdaniem przesadą.
Moim zdaniem szachiści zaoszczędziliby więcej pieniędzy używając programu Vega. Jego licencja to 50 euro i nie widziałem na ich stronie żadnej wzmianki o rocznych subskrypcjach. Tak więc w perspektywie dłuższego użytkowania (a także dla nowych użytkowników) byłoby to bardziej opłacalne rozwiązanie

Po raz kolejny nie wie Pan o czym pisze. Miał Pan choć raz styczność z ChessArbitrem ? Jestem pewny, że nie, skoro pisze Pan, że system pełen przydatnych funkcjonalności dla sędziów i organizatorów to "tylko okienka". Mysli Pan, że ""tylko okienka" załatwią pełną sprawozdawczość do FIDE i PZSzach (CR) z turniejów indywidualnych i drużynowych. Tworzyć automatem strony turniejowe, czy też system zgłoszeń do turniejów online , obliczając szereg punktacji pomocniczych, rankingów i kategorii.... Można by dużo dłużej wymieniać, ale dyskusja z Panem jest bezcelowa i szkoda mojego czasu na to.
Cesar

Postprzez brelo » 04 lut 2016, 21:19

Cesar napisał(a):Kolejny "znafca" tematu i "innowator". Ręce opadają :-( Pan by pewnie wolał przepisać całą funkcjonalność ChessArbitra w Javie.. Zapewniam, że nigdy nic nie ubijemy razem, nawet tej muchy.. :-P

Jasne, że bym wolał, ale według Was pewnie lepiej utrzymywać ten kod jest. Nie obchodzi Was, że on ma wiele błędów, technologia jest przestarzała, a do tego Wasz program nie działa na dość popularnych systemach Unixowych.

Robicie tak, żeby się nie narobić, zamiast zrobić to porządnie. Dodatkowo za ten cyrk na kółkach, wylatujący w powietrze po wejściu w losowy widok życzycie sobie astronomicznej kwoty... to absolutnie nie moje klimaty, ja wolę robić porządnie.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Cesar » 05 lut 2016, 00:37

brelo napisał(a):Jasne, że bym wolał, ale według Was pewnie lepiej utrzymywać ten kod jest. Nie obchodzi Was, że on ma wiele błędów, technologia jest przestarzała, a do tego Wasz program nie działa na dość popularnych systemach Unixowych.

Po pierwsze, technologia, jak technologia, podobnie jak Java, ma już swoje lata, lecz w dalszym ciągu rozwijana i wspierana, https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft ... ss_Library
Po drugie pewnie Pan tego nie wie, więc uświadomię: MFC to obiektowa nakładka na WinAPI więc nie ma nic wydajniejszego i obiektowego pod Windows. Wielu profesjonalistów używa tej biblioteki w dalszym ciągu do wysoko wydajnych aplikacji, z którymi C# czy Java nie radzi sobie wydajnościowo.
Po trzecie, jak by Pan był specjalista, za jakiego się Pan uważa, to pewnie zauważyłby Pan drobny fakt, że przepisanie tak dużego systemu jak CA, wymaga sporych nakładów czasowych/finansowych i zapewniam Pana, że przy tak małym rynku zbytu i tym nakładzie pracy, program musiałby kosztować 3 razy więcej niż obecnie, aby inwestycja stała się opłacalna dla jakiejkolwiek firmy IT.

brelo napisał(a):Robicie tak, żeby się nie narobić, zamiast zrobić to porządnie. Dodatkowo za ten cyrk na kółkach, wylatujący w powietrze po wejściu w losowy widok życzycie sobie astronomicznej kwoty... to absolutnie nie moje klimaty, ja wolę robić porządnie.

Powyższe tylko potwierdza, co przypuszczałem. Często mam do czynienia na rozmowach kwalifikacyjnych z "programistami" Pana pokroju, co "wszystko wiedzą i robią najlepiej", po których trzeba większość kodu poprawiać, aby stał się rozwijalny i czytelny. Najczęściej taka rozmowa kończy się już po 2 minutach. Proponowałbym więcej pokory dla wiedzy i pracy bardziej doświadczonych od Pana, bo samym samouwielbieniem i krytykanctwem daleko Pan nie zajedzie.
Cesar

Postprzez hajdzik » 05 lut 2016, 17:17

Przeczytałem te interesujące wymiany zdań , i jedno bardzo rzuciło mi się w oczy.
Cesar wszystko wie najlepiej!!!
w każdym poście: pan tego nie wie, to pana uświadomie itd., nie mogę pominąć zdania: po takich programistach jak pan trzeba wszystko poprawiać.
Mam nieodparte wrażenie, że Pan z takim talentem w Polsce się marnuje. Aż dziw bierze, że NASA albo Pentagon jeszcze się panem nie zainteresowali.

teraz troszkę o samym Arbitrze.
Jak widzę na stronie arbitra, że w ciągu miesiąca jest kilka poprawek, to myślę sobie że Windows nawet najgorszy, nie miał tyle poprawek co arbiter.
Poprawa czegoś tam, powoduje pogorszenie działania innej rzeczy - i tak w kółko.
Nie świadczy to dobrze o tych programistach.

Mnie zawsze uczono: jak masz robić byle jak - nie rób w ogóle.
Nie jest to program darmowy, więc klienci mają pewne wymagania - które trzeba spełnić.
Gdybyśmy mieli do czynienia z programem darmowym - to możemy ponarzekać i ewentualnie zmienić program.
Ale "niestety" Arbiter jest płatny - więc dla samej przyzwoitości powinien działać w stopniu nie utrudniającym pracy sędziom prowadzącym turnieje.!
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 05 lut 2016, 17:53

hajdzik napisał(a):Mnie zawsze uczono: jak masz robić byle jak - nie rób w ogóle.

Temat jak dla mnie zamknięty.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 529 razy
Ranking: 2286

Postprzez paulonio » 05 lut 2016, 19:21

Z tym, że w całej tej dyskusji cała wina za obecny stan rzeczy zrzucana jest na samych programistów. Chciałbym zauważyć tylko, że głównym winowajcą jest kto inny (związek).
paulonio

Otrzymał podziękowań: 69 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez Cesar » 05 lut 2016, 19:22

hajdzik napisał(a):Jak widzę na stronie arbitra, że w ciągu miesiąca jest kilka poprawek, to myślę sobie że Windows nawet najgorszy, nie miał tyle poprawek co arbiter.
Poprawa czegoś tam, powoduje pogorszenie działania innej rzeczy - i tak w kółko.
Nie świadczy to dobrze o tych programistach.

A mnie zastanawia prawdziwy fenomen, tyle ludzi tutaj narzeka, "...jaki to badziewny soft, drogi i pełno błędów", a jednak cała Polska szachowa używa, mimo istnienia kilku tańszych alternatyw jak choćby wspomniana wyżej Vega. Proszę Państwa, mamy wolny rynek, każdy może kupić jeden produkt lub inny jeśli ten pierwszy nie spełnia oczekiwań nikt nie zmusza nikogo do używania bubli :-) Nie mam nic przeciwko krytyce, gdyż ta konstruktywna może polepszyć produkt. Jednak, zamiast konstruktywnej krytyki, że to lub tamto źle działa, lub taką albo inną funkcjonalność powinniśmy poprawić, to czytam tylko "hejty" n/t programistów, CAPro i PZSzachu. Przyznam z ubolewaniem, że poziom dyskusji na tym forum dramatycznie obniżył się, dlatego proszę wybaczyć ale opuszczam to miejsce i już więcej się tu nie pojawię, gdyż szkoda mi czasu na czytanie podobnych wypocin.
Cesar

Postprzez hajdzik » 05 lut 2016, 19:36

Dlaczego większość używa Arbitra?
Jeśli nie wiesz tak podstawowej rzeczy, tzn że nie masz pojęcia o czym mówisz!!
Spróbuj sam sobie odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie.
jeśli jesteś tak kompetentną osobą, za jaką chcesz tutaj uchodzić, podejdź do sprawy profesjonalnie!!!

Wejdź w kilka turniejów i napisz do organizatora - dlaczego używa arbitra a nie innego programu?

Ja odpowiem za wczasu, ty sobie tylko to potwierdź.
Używany Arbiter jest głównie z powodu reklamy samego turnieju, jaką jest możliwość poinformowania największej liczby zawodników, którzy w zasadzie mogą szukać tylko na platformie ChessArbiter.
Gwarantuje ci, że gdyby PZSZACH umożliwił wejście turnieju z programu VEGA - do szatni turniejowej Arbitra - to używanie ChessArbitra szybko by zmalało - a śmiem twierdzić, że stał by programem "upadającym".

Wymagasz od nas poważnego i merytorycznego podejścia do sprawy, a jak widać w stosunku do samego siebie już tak wymagający nie jesteś.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez thinkerteacher » 05 lut 2016, 21:31

Ja z "kolegą" Cezarem miałem niestety bezpośredni kontakt. Było naprawdę zajebiście. Najpierw przez kilka miesięcy mnie oszukiwał, a potem (w końcu) sprawa się wyjaśniła (powiedział w końcu prawdę). Nigdy w życiu od niego już nic nie będę chciał. Dla mnie jest spalony, więc jeśli tacy ludzie pracują nad CA, to nie dziwię się, że to wszystko STALE będzie się sypać. I nie mówię tylko z poziomu "tak mi się wydaje", tylko z praktyki - w obu wypadkach (kontakt z Cezarem oraz programem) moje doświadczenia były negatywne.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7575 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez ŁowcaAndroidów » 05 lut 2016, 21:56

Cesar napisał(a):A mnie zastanawia prawdziwy fenomen, tyle ludzi tutaj narzeka, "...jaki to badziewny soft, drogi i pełno błędów", a jednak cała Polska szachowa używa, mimo istnienia kilku tańszych alternatyw jak choćby wspomniana wyżej Vega.

Cała Polska szachowa używa ponieważ cała Polska szachowa zapłaciła pieniążek za to. Ja ze swojej strony muszę przyznać, że nie żałuje wydanych 250zł za starą wersję CA. Później pojawiały się jakieś upgrade'y, licencje itd itp, ale nie było mi to potrzebne.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 529 razy
Ranking: 2286

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strony szachowe